Connect with Us

A është “imuniteti natyror” ndaj Covid-19, më i mirë se ai i një vaksine?

Shëndeti

A është “imuniteti natyror” ndaj Covid-19, më i mirë se ai i një vaksine?

Publikuar

-

Pas lajmeve shpresëdhënëse të muajit të kaluar për rezultate shumë të mira nga vaksinat eksperimentale anti-Covid të kompanive Pfizer dhe Moderna, senatori amerikan Rand Pol postoi në Twitter një krahasim provokues:”Vaksinat e reja ishin respektivisht 90 për qind dhe 94.5 për qind efektive. Por imuniteti i fituar natyrshëm është edhe më i mirë, dhe ka 99.9982 për qind efektivitet”.

Pol është një nga shumë njerëzit që të lodhur nga bllokimet dhe humbjet ekonomike, kanë promovuar përfitimet nga prekja e koronavirusit. Senatori u diagnostikua vetë me Covid-19 këtë vit, dhe ka argumentuar se mbijetesa nga kjo sëmundje të ofron mbrojtje më të madhe dhe paraqet më pak rreziqe sesa vaksinimi.

Por problemi me këtë logjikë, është se sa e vështirë është të parashikosh se kush do t’i mbijetojë një infeksioni i padëmtuar, thotë Xhenifer Gomerman, imunologe në Universitetin e Torontos, Kanada. Duke pasur parasysh gjithë të panjohurat – si kapaciteti spitalor i një rajoni, apo forca e reagimit imunitare të një personi – zgjedhja e sëmundjes mbi vaksinën është “një vendim shumë i keq”, thotë ajo.

Sipas Gomerman, avantazhi kryesor i një vaksine është se ajo është e parashikueshme dhe e sigurt. “Ajo është përshtatur në mënyrë optimale për të gjeneruar një përgjigje imune efektive”- thekson ajo. Po në fakt cila nga mënyrat prodhon një përgjigje më të fortë imune: një infeksion natyror apo një vaksinë?

Përgjigja e shkurtër: Nuk e dimë ende këtë gjë. Por vaksinat Covid-19 janë më të parashikueshme për parandalimin e sëmundjes, thonë ekspertët. Vaksinat ndaj disa patogjenëve, si bakteret pneumokoksike, shkaktojnë një reagim imunitar më të mirë sesa infeksioni natyror.

Edhe provat e hershme sugjerojnë se vaksinat kundër Covid-19, mund të hyjnë në këtë kategori. Vullnetarët që morën dozën e vaksinës së Moderna-s, kishin më shumë antitrupa në gjak sesa njerëzit që kishin qenë të sëmurë me Covid-19.

Megjithatë në raste të tjera, një infeksion natyror është më i fuqishëm se sa një vaksinë.

Për shembull, sëmundja e shytave – që mund të shkaktojë sterilitet tek burrat – gjeneron imunitet gjatë gjithë jetës, por disa njerëz që janë vaksinuar një apo dy herë, preken ende nga kjo sëmundje.

Një shumicë njerëzisht të infektuar nga Covid-19, prodhojnë të paktën disa antitrupa dhe qeliza imune që mund ta luftojnë infeksionin. Dhe të dhënat e deritanishme, sugjerojnë se kjo mbrojtje do të vazhdojë për vite me radhë, duke parandaluar formën e rëndë të sëmundjes, por ndoshta dhe parandalimin e ri-infektimit.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët kanë zbuluar planetë më të banueshëm sesa Toka

Por ndërkohë ekziston një “gamë e madhe dinamike” tek ajo përgjigje imune, me një ndryshim deri në200 herë në nivelet e antitrupave. Tek njerëzit që janë të sëmurë lehtë nga koronavirusi, mbrojtja imune që mund të parandalojë një infeksion të dytë mund të zbehet brenda disa muajsh.

“Këta njerëz mund të përfitojnë më shumë sesa të tjerët nga vaksina”- thotë Bill Haneixh, epidemiolog në Shkollën e Shëndetit Publik TH Chan Harvard. Ndryshimi që vërehet në reagimin imunitar nga infeksioni natyror, mund të jetë për shkak të ndryshimeve në sasinë e virusit ndaj të cilit ishte i ekspozuar personi.

Nga një vaksinë, të gjithë marrin të njëjtën dozë. “Ne e dimë dozën që po administrohet dhe e dimë që ajo është efektive në shkaktimin e një përgjigje imune”-thotë Gomerman. Dikush mund të thotë:Unë jam i ri, i shëndetshëm, pse të mos i shfrytëzoj më shumë shanset e mia sesa të nxitoj të bëj vaksinën?

Por ekspertët janë unanimë në përgjigjen e tyre:Covid-19 është deri tani opsioni më i rrezikshëm. “Është e qartë se ka më shumë rreziqe me infeksionin natyror”-thotë Marion Peper, imunologe në Universitetin e Uashingtonit në Siatëll.

Njerëzit mbipeshë, apo që ata vuajnë nga sëmundje kronike si diabeti, janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj rasteve të rënda të Covid-19. Mesatarisht, virusi duket të jetë më pak i rrezikshëm për të rinjtë, dhe gratë priren ta përballojnë më mirë sesa burrat.

Por përtej këtyre përgjithësimeve, mjekët nuk e dinë ende pse disa njerëz sëmuren shumë dhe vdesin, ndërsa të tjerët nuk kanë asnjë simptomë. Në një studim me më shumë se 3.000 njerëz, të moshave 18-34 vjeç, të cilët u shtruan në spital me Covid-19, vetëm 20 për qind kërkuan kujdes intensiv dhe vetëm 3 për qind vdiqën.

“Është e vërtetë që shumica e njerëzve nuk do të shtrohen në spital, dhe shumica e njerëzve nuk do të intubohen dhe as do të vdesin. Por askush nuk është imun ndaj formave të rënda të sëmundjes”- thotë ajo dr.Ivon Maldonado, përfaqësuese e Akademinë Amerikane të Pediatrisë. / NYTimes – Bota.alv

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

A mund ta mposhtim përfundimisht kancerin?

Publikuar

-

Nga

A mund ta mposhtim përfundimisht kancerin?

Nga: Menia Koukougianni

Prej shtatë vjetësh, çdo Vit të Ri, dëshira ime është e njëjtë: kanceri të zhduket përfundimisht. Kështu ndodhi dhe këtë vit, pak kohë para se të ndeshja këtë libër, me titull provokues për zhdukjen e kancerit. Ma rekomandoi një mik, babai i një fëmije me kancer. Kështu që fillova ta lexoj në prag të atij Viti të Ri.

E mbarova për dy ditë. Një mjek shkruan për kacerin. Jo për patologjinë rreth kancerit, por për dështimin e sistemit për të zhdukur kancerin. Nuk mund të gjeja një faqe pa theksuar diçka. Kurioziteti i mjekut të ri për kërkimin, mënyra e vetme në të cilën qelizat kancerogjene mashtrojnë shkencën, mënyra e pashembullt që sistemi ynë imunitar lufton, lëvizshmëria e përjetshme e qelizave.

Çfarë është kanceri? Një qelizë, një proces, një mutacion, një kurs i pakontrollueshëm, një gjen i përjetshëm? E gjithë kjo së bashku dhe shumë më tepër.

Po shkenca? Mjeku? Unë u trondita nga përgjigjet e autorit. Ngjarjet që ai rrëfen, vendimet që duhej të merrte, mendimet dhe pyetja që nuk do të marrë përgjigje kurrë: Nëse?

Shëndeti është e mira më e madhe, por është gjithashtu para, përpjekje, kohë dhe ambicie. Shëndeti publik është një rezervuar i madh që kërkon para, shumë para. Mjekët janë njerëz me dobësitë e tyre, të mirat dhe të këqijat e tyre. Në shumë vende, autori përshkruan betejat e tij me mjekë të tjerë, të cilët nuk donin të rrezikonin, nuk donin të humbnin primatin e tyre, nuk donin të rrezikonin pagat dhe pozitat e tyre, nuk donin të dëgjonin, nuk donin të ndanin.

Në shumë vende autori flet për pacientët që humbi, sepse sistemi u vonua, burokracia mbizotëroi mbi vendimet mjekësore, kostoja shpëtoi jetë.

Ndihesha e çuditur kur lexoja. Nga njëra anë zemërimi dhe dëshpërimi, se jemi të humbur nëse mentalitetet nuk ndryshojnë. Nga ana tjetër, optimizmi se ka zgjidhje dhe nëse pengesat e paraqitura kapërcehen, shërimi, Ilaçi i kancerit, do të gjendet. Njeriu, nëse do, mund ta mposhtë kancerin. Sidomos sot, shkencëtarët, studiuesit kanë kaq shumë mjete. Teknologjia ka zgjidhur problemet e së kaluarës. Dituria është e arritshme për të gjithë.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët kanë zbuluar planetë më të banueshëm sesa Toka

LEXO EDHE:  Pse Amerika e ka humbur interesin ndaj Evropës?

Pandemia na ka treguar se nëse të gjithë punojnë së bashku, akademia, industria farmaceutike, sistemet shëndetësore kombëtare dhe pacientët, ne mund ta mundim. Për vite me radhë, studiuesit në laboratorët e tyre kanë kërkuar përgjigje dhe zgjidhje.

Për vite me radhë shkencëtarët kanë kërkuar para, duke ndryshuar ligjet. Për vite me radhë pacientët u bëjnë thirrje mjekëve të tyre që të mos dorëzohen. T’i dëgjojë, të ndajë njohuri me ta. Burokracia, përshtatshmëria politike, vogëlsia e disave, kanë ekzistuar dhe do të ekzistojnë. A mund të shkojmë një hap më tej?

Po, Vincent DeVita e thotë qartë. Të gjithë këta shkencëtarë që fituan nuk ishin as budallenj e as gjeni. Ata ishin këmbëngulës. Ata nuk iu bindën rregullave kur logjika e tyre, prova e laboratorëve të tyre, u tha atyre se rregulli ishte i gabuar. Ata ishin partnerë dhe po kërkonin informacion kudo. Kthimi prapa në historinë e kancerit ka shumë për të na mësuar. Kanceri i prek të gjithë. Kërkimet tregojnë se një në tre prej nesh do të përballet me kancer ose si pacient ose si i afërm i pacientit.  Koha nuk është aleate. Studiuesit në laboratorë janë./abc

*Menia Koukougianni drejton AMKE “Karkinaki”, e cila mbështet punën kërkimore-shkencore të komunitetit shkencor – mjekësor që merret me kancerin e fëmijërisë dhe adoleshencës, duke mbledhur fonde për të mbështetur qasjet inovative terapeutike për fëmijët dhe adoleshentët.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Lajm i mirë për ata që kanë kaluar Covid-in/ Alimehmeti publikon studimin e fundit

Publikuar

-

Nga

Lajm i mirë për ata që kanë kaluar Covid-in/ Alimehmeti publikon studimin e fundit

Mjeku i njohur epidemiolog, Ilir Alimehmeti ka ndarë një lajm të mirë me ndjekësit në rrjetet sociale, sa i përket atyre personave që kanë kaluar Covid.

Ai thotë se, bazuar te Agjencia Italiane e Medikamenteve, ata që e kanë kaluar koronavirusin kanë nevojë vetëm për një vaksinë dhe jo me parë se 6 muaj nga kalimi i covidit.

“Lajme te mira miqte e mi! Agjencia Italiane e Medikamenteve (AIFA) shprehet zyrtarisht se ata qe e kane kaluar Covidin kane nevoje vetem per nje vaksine dhe jo me pare se 6 muaj nga kalimi i covidit. Ky vendim shkon ne linje me te gjitha parimet imunologjike, pra qe ata qe e kane kaluar semundjen jane goxha te mbrojtur nga virusi” shkruan Alimehmeti në rrjetet sociale./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Këtë 8 mars dedikoja shëndetit

Publikuar

-

Nga

Këtë 8 mars dedikoja shëndetit

8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas është dita që që çdo vit i dedikohet historisë së grave, duke nënvizuar evenimentet dhe arritjet kryesore të tyre ndër shekuj, por në të njëjtën kohë synon të promovojë dhe të rrisë më tej ndërgjegjësimin për të drejtat e grave kudo në botë me qëllim arritjen e statusit të mundësive të barabarta për to në të gjitha sferat e jetës.

Tema e kësaj Dite Festive për vitin 2021 është zgjedhur të jetë: #ChooseToChallenge#ZgjidhTeSfidosh – sepse prej sfidave vjen ndryshimi. Ne të gjithë mund të zgjedhim të sfidojmë dhe të luftojmë  paragjykimet dhe pabarazinë gjinore. Le të kontribuojmë të gjithë në krijimin e një bote gjithëpërfshirëse, prandaj zgjidh sot të Sfidosh.

Krahas mirënjohjes dhe respektit që kjo Ditë evokon për të gjithë nënat, bashkëshortet, motrat,vajzat tona po aq e rëndësishme është edhe të kujdesemi për mirëqënien dhe shëndetin e tyre në çdo ditë të vitit sepse shëndeti i gruas është shumë i rëndësishëm për shoqërinë sepse është i lidhur drejtpërdrejt  me shëndetin dhe mirëqënien e fëmijëve, familjes dhe të komunitetit në tërësi.

Gratë kanë evoluar shumë ndër shekuj dhe po kështu ka evoluar edhe mënyra e jetesës së tyre drejt të jetuarit të tyre sa më shëndetshëm. Mjafton të përmendim faktin që në vitet 1900, jetëgjatësia e një gruaje ishte rreth 50 vjeç, ndërkohë në mijëvjeçarijn e fundit jetëgjatësia është rritur shumë, duke shkuar rreth mbi 70 vjeç, numër ky që vjen në rritje vit pas viti. Një ndër sloganët e famshëm dhe të njohur thotë “Gra të shëndetshme / Botë e shëndetshme”, slogan që mishëron më së miri rolin e rëndësishëm që gruaja luan në shoqëri.

LEXO EDHE:  Pse Amerika e ka humbur interesin ndaj Evropës?

LEXO EDHE:  "Jini të ndërgjegjshëm"/ Arben Gjata: Jemi në fundin e periudhës së vështirë

Kujdesi për veten dhe shëndetin e Gruas është investimi që ato bëjnë për të ardhmen e tyre dhe të të dashurve të tyre, prandaj sot më shumë se kurrë sidomos edhe në kohët e vështira që gjithë bota po përjeton si pasojë e pandemisë nga COVID-19 kujdesi ndaj shëndetit duhet të jetë prioritet maksimal.

Kjo është edhe arsyesja që Spitali Hygeia nën moton “Gjithçka për Shëndetin e Gruas” kërkon të përcjellë edhe këtë 8 Mars te të gjithë gratë shqiptare mesazhin se “Një Grua e shëndetshme = Familje & Komunitet i Shëndetshëm”.

Në kuadër të Festave 7 & 8 Mars, gjatë gjithë muajit Mars, Spitali Hygeia ja dedikon këtë muaj Shëndetit të Gruas, duke ofruar Paketën e Kontrollit me çmimin ofertë 7.000 lekë, paketë ku përfshihen ekzaminimet si më poshtë vijon:

  • Vizitë Gjinekologjike
  • Eko Gjinekologjike
  • Pap-test
  • Mamografi

Spitali Hygeia: 04 23 90 000

www.hygeia.al

Facebook:@hygeia.hospital.tirana

Instagram: #spitalihygeiatirane

LEXO TE PLOTE