Connect with Us

Të qëndruarit për shumë orë në mediat sociale shkakton këtë sëmundje tek të rinjtë

Shëndeti

Të qëndruarit për shumë orë në mediat sociale shkakton këtë sëmundje tek të rinjtë

Publikuar

-

Të qëndruarit për shumë orë në mediat sociale shkakton këtë sëmundje tek të rinjtë

Të rinjtë që kalojnë shumë orë në ditë në mediat sociale janë në rrezik të rritur të shfaqin depresion në të ardhmen e afërt, sugjeron studimi i ri. Në vitet e fundit, një numër studimesh kanë lidhur përdorimin e rëndë të mediave sociale me një rrezik në rritje të depresionit.Koha e tepruar në Tëitter ose Facebook mund të ushqejë simptomat e depresionit. Nga ana tjetër, njerëzit me depresion mund të tërhiqen nga ndërveprimet ballë për ballë dhe të kalojnë më shumë kohë në internet.

Pra Primack dhe kolegët e tij vendosën të shohin nëse përdorimi i mediave sociale bëri një ndryshim në rrezikun e të rriturve të rinj për depresion në të ardhmen. Ajo bëri, sipas raportit të tyre, i cili u botua në internet më 10 dhjetor në Revistën Amerikane të Mjekësisë Preventive.Studimi përfshiu gati 1000 të rritur të moshës 18 deri 30 vjeç, të cilët ishin pa depresion në fillim, bazuar në një pyetësor standard. Të gjithë raportuan për kohën e tyre të zakonshme të mediave sociale dhe u vlerësuan përsëri për depresion gjashtë muaj më vonë. Në atë kohë, gati 10% i përshtaten kritereve për depresion.

Në përgjithësi, rreziku i depresionit u rrit së bashku me kohën e kaluar në mediat sociale. Krahasuar me përdoruesit më të lehtë (2 orë ose më pak në ditë), përdoruesit më të rëndë (të paktën 5 orë në ditë) kishin një rrezik depresioni tre herë më të lartë. Ndërkohë, ky rrezik ishte dy herë më i lartë në mesin e të rinjve të rritur që ishin aktivë në mediat sociale rreth 3.5 deri në 5 orë në ditë.

Primack vuri në dukje se gjetjet nuk vërtetojnë përfundimisht shkakun dhe pasojën. Megjithatë, shtoi ai, ekipi i tij llogariti për faktorë si niveli i arsimimit të njerëzve, të ardhurat, raca dhe nëse ata ishin të punësuar. Ata gjithashtu pyetën pjesëmarrësit nëse kishin përjetuar trauma të fëmijërisë si abuzimi fizik dhe neglizhenca emocionale, të cilat janë gjithashtu faktorë rreziku për depresionin.Edhe atëherë, koha e tepruar në mediat sociale parashikoi një rrezik më të lartë depresioni. Dhe, Primack tha, nuk kishte prova që marrëdhënia shkoi në anën tjetër: Midis 299 pjesëmarrësve të tjerë të studimit që ishin në depresion në fillim, nuk kishte rritje të përdorimit të mediave sociale me kalimin e kohës.

LEXO EDHE:  Të rinjtë në politikë/ Kryemadhi: Duhet të merrni në dorë fatin tuaj

Nathaniel Counts është nënkryetar i lartë i risive të shëndetit të sjelljes për shëndetin mendor jofitimprurës Amerikë. Ai tha se studiuesit bënë një punë të mirë të llogaritjes së faktorëve të tjerë që mund të shpjegojnë lidhjen midis përdorimit të mediave sociale dhe depresionit. Sidoqoftë, depresioni është i komplikuar dhe është e vështirë të ngacmosh rolin e një faktori të vetëm, shtoi Counts.

Për shembull, ai tha se një i ri mund të merrej me një situatë të vështirë familjare, pastaj të fillonte të kalonte më shumë kohë në mediat sociale si një arratisje. Kjo kohë në internet mund të paraprijë depresionin, por të mos jetë shkak i saj.Gjërat bëhen akoma më të komplikuara sepse individët ndryshojnë, ashtu si edhe arsyet e tyre për përdorimin e mediave sociale. Primack dhe Counts thanë se mënyrat në të cilat të rriturit e rinj përdorin ato platforma ka të ngjarë të jetë thelbësore.

“Nëse jeni duke u angazhuar pozitivisht me miq të rinj,” tha Counts, “kjo ndryshon nga lëvizja pasive në burimet tuaja të lajmeve dhe krahasimi i vetvetes me njerëzit e tjerë.” Ai vuri në dukje se të rinjtë që zakonisht ndihen të margjinalizuar – të rinjtë LGBTQ, për shembull – mund të gjejnë komunitete mbështetëse në internet.

Studimit nuk kishin të dhëna “të nuancuara” se si njerëzit përdorën mediat sociale, tha Primack. “Ne nuk e dimë nëse ata po bënin shaka të zemëruara në internet, apo klikonin” si “në fotot e këlyshëve të bukur.” Por, shtoi ai, shumica e njerëzve përdorin media sociale në mënyra të ndryshme, jo vetëm një: Dikush mund të shkojë në internet për t’u lidhur me miqtë, vuri në dukje Primack, pastaj përfundoi duke lëvizur nëpër “mbështjelljet e jetës së njerëzve të tjerë, dhe duke u larguar me një ndjenjë të “Unë nuk e mat deri.” “Primack sugjeroi që njerëzit të përpiqen të bëjnë rregullisht një përmbledhje të mënyrës se si ndihen pasi përdorin mediat sociale./ CNA.al

Marre nga Newsmax

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbërrijnë në Rinas 50 mijë doza të tjera vaksinash/ Manastirliu: Do ia dalim më shpejt se disa shtete

Publikuar

-

Nga

Mbërrijnë në Rinas 50 mijë doza të tjera vaksinash/ Manastirliu: Do ia dalim më shpejt se disa shtete

Sapo kanë mbërritur në aeroportin “Nënë Tereza” 50 mijë doza të tjera vaksinash të AstraZenecas.

Vaksinat janë pritur nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe ministri përgjegjës për përballimin e situatës ekonomike gjatë pandemisë, Arben Ahmetaj.

Ministrja i premton qytetarëve se do t’ja dalim të kalojmë pandeminë më mirë e më shpejt se plot të tjerë në Europë

“Aeroporti “Nënë Tereza” – Teksa në rajon s’ka ende doza për vaksinim masiv, mbërrijnë edhe 50,000 doza të vaksinës AstraZeneca.

Ne do t’ia dalim ashtu siç ju’a kam thënë, më mirë e më shpejt se plot të tjerë në Europë”, shkruan ajo krahas videos kur pret vaksinat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Krim me përmasa genocidi”/ Dasho nxjerr statistikat e jetëve të humbura, thirrje për hetim

Publikuar

-

Nga

“Krim me përmasa genocidi”/ Dasho nxjerr statistikat e jetëve të humbura, thirrje për hetim

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale.

Duke iu referuar statistikave, ai shkruan se 10,200 të vdekurit shtesë që raportohen deri në 31 mars 2021 janë një akuzë për qeverinë, ministrinë dhe komitetin e ekspertëve.

Me tone të forta ai thekson se ky është një krim me përmasa genocidi dhe nuk duhet të kalojë pa u hetuar.

“10,200 të vdekurit shtesë që raportohen deri në 31 mars 2021 janë një akuzë për qeverinë, ministrinë dhe komitetin e ekspertëve.

Rreth 4,000 nga këto vdekje kanë ndodhur gjatë vitit 2021, shkaku direkt i të cilave është mosmarrja e asnjë mase parandaluese nga ana e Boratit dhe boratëve!

Asnjë qeveri europiane nuk ka kryer një krim të tillë kundër shëndetit dhe jetës së qytetarëve të vet!

Ky krim me përmasa genocidi nuk mund të kalojë pa u hetuar!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Bie ndjeshëm numri i të infektuarve/ Dy viktima në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Bie ndjeshm numri i të ifektuarve/ Dy viktima në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2480 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 138 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 2 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
43 raste në Tiranë, 12 në Shkodër, 9 në Fier, 8 në Gjirokastër, nga 7 raste në Elbasan, Vlorë, nga 4 raste në Durrës, Devoll, Kamëz, nga 3 raste në Lezhë, Lushnje, Berat, Fushë Arrëz, Skrapar, Vorë, nga 2 raste në Kukës, Mat, Shijak, Poliçan, nga 1 rast në Krujë, Korçë, Has, Kavajë, Mallakastër, Librazhd, Tepelenë, Dimal, Vau i Dejës, Divjakë, Malësi e Madhe, Roskovec, Patos, Cerrik.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 442 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 101,584 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 175 pacientë, 14 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 2 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Skrapari, të moshave 71 – 75 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Të rinjtë shqiptarë dyfishojnë shpenzimet për arsim/ Heqin dorë nga ushqimet

LEXO EDHE:  Sondazhi/ Përveç kafeneve, ja ku e humbasin kohën të rinjtë shqiptarë

Statistika (18 Prill 2021)

Raste të reja ditore 138
Të shëruar në 24 orë 442
Të shtruar në spitale 175
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 2480

Testime totale 607,688
Raste pozitive 129,594
Raste të shëruara 101,584
Raste Aktive 25,668
Humbje jete 2,342

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 18531
Fier 2216
Durrës 1088
Shkodër 915
Gjirokastër 913
Korçë 673
Vlorë 452
Dibër 322
Kukës 287
Elbasan 200
Berat 53
Lezhë 18

LEXO TE PLOTE