Connect with Us

Maskat kirurgjikale, një simbol i epidemisë!/ A duhet të mbahen akoma pas vaksinimit?

Shëndeti

Maskat kirurgjikale, një simbol i epidemisë!/ A duhet të mbahen akoma pas vaksinimit?

Publikuar

-

Maskat me detyrim edhe në rrugë/ Mjekja psikiatre kundër vendimit, pasojat tek qytetarët

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Maska kirurgjikale është berë një nga simbolet e epidemisë së koronavirusit. Me ardhjen e vaksinave, shumë shpresojnë se maska do të jetë një kujtim i largët.

Sidoqoftë, nuk dihet nëse të vaksinuarit janë( do te jenë) akoma ngjitës.

Nëse është kështu, maska ​​mund të kërkohet te mbahet akoma.

(Ne parim, vaksinimi është mbrojtje nga një sëmundje e mundshme infektive. Parimi i vaksinës konsiston në injektimin e trupit me një agjent infektiv (virus ose baktere), në një formë të padëmshme, për stimulimin e përgjigjes imune të trupi.

Vaksinat merren nga shtame të padëmshme të viruseve ose baktereve, antigjeneve të pastruar ose analogeve të antigjenit. Ato përdoren zakonisht per parandalim për të mbrojtur një individ nga zhvillimi i një sëmundjeje, por ato gjithashtu mund të përdoren pasi sëmundja të jetë deklaruar, për të drejtuar përgjigjen imune kundër një agresori.)

Moderna shpall një vaksinë që është më shumë se 94.5% efektive kundër koronavirusit! Vaksina mRNA-1273 nga kompania farmaceutike amerikane Moderna është 94.5% efektive sipas një njoftimi për shtyp.

Një avantazh tjetër është se mund të ruhet deri në 30 ditë në frigorifer. Për shumë prej nesh, vaksinimi do të jetë sinonim i një kthimi në jetën normale me fundin e spitaleve të mbipopulluara, mbylljen, vërtetimet, rihapjen e lokaleve dhe vendeve të kulturës, dhe së fundmi, fundin e veshjes së maskë

LEXO EDHE:  Mjekët infektohen me Covid/ Mbyllen tre reparte në Spitalin e Matit

Në këtë pikë të fundit, mbetet një dyshim. Në të vërtetë, të dhënat nga vaksina e Pfizer, tani të botuara në një revistë nuk tregojnë nëse të vaksinuarit janë akoma ngjitës.

Mbajtja e një maske mund të jetë akoma e nevojshme pavarësisht vaksinimit. Të dhënat e shpërndara nga Pfizer dhe Moderna kanë të bëjnë me uljen e simptomave të Covid-19 në një popullatë që ka marrë një përgatitje vaksine me rruga intramuskulare. Në këtë kontekst, të dy vaksinat kanë demonstruar një efikasitet të madh: 95% për atë të Pfizer dhe 94.5% për këtë.

Por nuk ka asnjë informacion mbi ngjitjen/ transmetimin e këtyre njerëzve. Nëse ata janë ende ngjitës, ata do të bëheshin përhapës të heshtur të sëmundjes sepse nuk do të shfaqnin më simptoma dhe mund të infektonin njerëz të pavaksinuar.

Por kjo mbetet një hipotezë që as nuk mund ta konfirmojmë dhe as ta mohojmë në gjendjen aktuale të njohurive.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Vaksinimi i detyruar/ Alimehmeti: “Green pass” nuk e zgjidh situatën

Publikuar

-

Nga

cna, lajme, aktuale

Mjeku i njohur epidemiolog, Ilir Alimehmeti  deklaroi se vendosja e “Green Pass” do të sjellë një rritje të lehtë të numrit të vaksinimeve, por nuk do të zgjidhë situatën.

Sipas tij, vendosja e një “Green Pass” është vetëm një pjesë e mozaikut dhe për këtë arsye duhet që t’i kushtohet një vëmendje më e madhe ndërgjegjësimit të popullatës.“Mund të shihni momentin kur është vendosur “Green Pass” dhe çfarë ka ndodhur më pas. Ky ishte një diskutim që mendohej se do të bëhej “Green Pass” në fillim të vitit 2021, kur mendohej ende se kishte më shumë efekt vaksina për kontrollin e infeksionit dhe e vuri Izraeli i pari dhe krijoi perceptimin e gabuar që unë nuk sëmurëm, që unë jam tank dhe shihni muajt më pas se çfarë ndodhi. Do ketë një rritje të lehtë të vaksinimeve me vendosjen, por jo shumë. “Green pass” është një nga mozaikut. Prandaj nuk i duhet dhënë kaq shumë rëndësi kësaj, por ndërgjegjësimit. Nuk janë të rinjtë hezituesit më të mëdhenj, janë moshat më të mëdha.

LEXO EDHE:  Covid 19/ Mjeku shqiptar në Itali tregon se si mund të arihet imuniteti i tufës

LEXO EDHE:  Efektiviteti dhe efektet anësore të vaksinave anti Covid/ Pse është më mirë të vaksinohesh

Nuk kemi parë ndonjë refuzim shumë të fortë tek të rinjtë. Kemi universitete që janë mbi 50%. Në popullatë është 36%. Kemi një përqindje të madhe të moshës mbi 60% që janë ende të pavaksinuar”, deklaroi Alimehmeti në A2./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

19 qytetarë humbin jetën nga Covid/ Infektimet vijojnë të jenë në shifra të larta

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3,596 testime, kanë rezultuar pozitivë 690 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 5 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:297 në Tiranë, 48 në Berat, 33 në Fier, 30 në Kamëz, 25 në Elbasan, 24 në Sarandë, 23 në Vlorë, 20 në Durrës, 16 në Lushnje, 14 në Shkodër, Gjirokastër, 12 në Korçë, 11 në Krujë, Patos, 10 në Kavajë, 9 në Kuçovë, 8 në Lezhë, Dibër, Pogradec, 6 në Mallakastër, Kolonjë, Cërrik, 5 në Kurbin, 4 në Himarë, Devoll, Peqin, 3 në Kukës, Tropojë, Divjakë, Gramsh, 2 në Vau i Dejës, Vorë, Mat, Libohovë, Këlcyrë, 1 në Pukë, Has, Mirditë, Klos, Roskovec, Selenicë, Delvinë, Konispol, Tepelenë, Memaliaj, Dimal, Belsh.

Janë 8,190 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 168 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 5 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Një qytetare 33 vjeç nga Shkodra, një qytetare nga Fier 56 vjeç, një qytetar nga Lushnja 61 vjeç, një qytetar nga Berati 74 vjeç dhe një qytetare nga Tirana 85 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Mbi 50 milionë të infektuar me koronavirus në Evropë

LEXO EDHE:  Efektiviteti dhe efektet anësore të vaksinave anti Covid/ Pse është më mirë të vaksinoheshJanë shëruar 652 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 179,650 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 Nëntor 2021)
Raste të reja ditore 690
Të shëruar në 24 orë 652
Të shtruar në spitale 168
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 3,596

Testime totale 1,337,600
Raste pozitive 190,815
Raste të shëruara 179,650
Raste Aktive 8,190
Humbje jete 2,975

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,243
Fier 898
Shkodër 474
Vlorë 463
Durrës 417
Gjirokastër 400
Elbasan 311
Berat 372
Korçë 242
Lezhë 198
Dibër 91
Kukës 81

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Të infektuarit me Covid, më shumë se sa raportohen’/ Brataj paralajmëron përkeqësimin e situatës

Publikuar

-

Nga

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skendër Brataj, është shprehur se të prekurit  me Covid-19 në Shqipëri janë më shumë se sa raportohen zyrtarisht.

Në një prononcim për ABC neës, Brataj tha se shumë persona refuzojnë të pranojnë se janë infektuar, mendojnë se po kalojnë një virozë dhe nuk kryejnë tamponin.

Referuar përllogaritjeve epidemiologjike Brataj mendon se numri i të prekurve ditor mund të jetë rreth 3 mijë persona.

LEXO EDHE:  Efektiviteti dhe efektet anësore të vaksinave anti Covid/ Pse është më mirë të vaksinohesh

LEXO EDHE:  Shifra alarmante në shtetin fqinj/ Konfirmohen 1,085 të infektuar dhe 12 viktima brenda 24 orëveMe rënien e temperaturave Brataj tha se mund të kemi një përkeqësimi të situatës si në shumë shtete të Evropës.

Duke folur më tej, ai i bëri, apel qytetarëve për t’u vaksinuar me qëllim mbrojtjen nga format e rënda të sëmundjes./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE