Connect with Us

Google, YouTube, Gmail dhe Google Classroom u ndërprenë përreth një orë

Teknologji

Google, YouTube, Gmail dhe Google Classroom u ndërprenë përreth një orë

Publikuar

-

Google, YouTube, Gmail dhe Google Classroom u ndërprenë përreth një orë

Google ra për rreth një orë të hënën në një ndërprerje masive që parandaloi shumë njerëz të shikonin video në YouTube, të kishin akses në Google Docs ose të dërgonin email në Gmail.

Ndërprerja gjithashtu e bëri Google Classroom përkohësisht të padisponueshëm, duke parandaluar shumë studentë që mësojnë në distancë të kenë qasje në mësim.

Pak pas orës 8 të mëngjesit, pjesa më e madhe e shërbimeve të Google u kthyen në internet, por Gmail ndaloi për shumë njerëz.

Paneli i statusit të hapësirës së punës të kompanisë kishte qenë i kuq në të gjithë bordin, me çdo shërbim të vetëm të Google që tregon një ndërprerje. Më vonë të hënën në mëngjes, ata u kthyen në të gjelbër, duke treguar se ata po funksiononin normalisht – përveç Gmail, i cili mbeti i prishur.

“Ne jemi duke hetuar raportet e një çështje me Gmail,” tha Google në një deklaratë . “Përdoruesit e prekur janë në gjendje të hyjnë në Gmail, por po shohin mesazhe gabimi, vonesë të lartë dhe / ose sjellje të tjera të papritura.”

LEXO EDHE:  Google nuk beson më tek rrjetet Kineze

Për pjesën tjetër të aplikacioneve të saj, Google tha se do të punojë drejt rikthimit të shërbimit për njerëzit e mbetur që nuk janë ende në gjendje të hyjnë, por problemet duhet të zgjidhen kryesisht.

“Ju lutemi të jeni të sigurt se besueshmëria e sistemit është një përparësi kryesore në Google dhe ne po bëjmë përmirësime të vazhdueshme për t’i bërë sistemet tona më të mira”, tha kompania.

Doëndetector , një shërbim që regjistron ankesa për shërbime të padisponueshme në internet, tregoi se dhjetëra mijëra njerëz nuk kishin mundur të përdorin Google dhe aplikacionet e tij.

Shërbimet e internetit dështojnë herë pas here për një larmi arsyesh: gabime në server, rutinat e instaluara në mënyrë të gabuar të mirëmbajtjes ose një mori goofs dhe anomali të tjera të mundshme. Ndërprerja më e madhe e fundit e Google ndodhi në shtator , kur Google Docs ra për disa orë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Kujdes, ky është mashtrimi i radhës në Whatsapp

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një gazetare ka treguar llojin e mesazheve që duhet t’i kushtoni vëmendje ne Whatsapp nëse doni të ndaloni hakerat që t’ju marrin paratë.

Ajo është shprehur: “Nëse ju merrni një mesazh si ky  dhe po mendoni të përgjigjeni, ndaloni menjëherë. Ka një mashtrim që po qarkullon në WhatsApp në këtë moment për të cilin duhet të dini.

Ajo pastaj tregon një mesazh që duket se vjen nga një kontakt duke thënë se ata ju kanë dërguar aksidentalisht kodin e tyre gjashtë-shifror të ËhatsApp.

Mashtrimi përfshin një haker që prezantohet si mik ose dikë që mund ta njihni për të fituar akses në llogarinë tuaj.

LEXO EDHE:  10 pyetjet më absurde që kanë bërë njerëzit në Google

LEXO EDHE:  Hulu hires Google marketing veteran Kelly Campbell as CMOSulmi ka te beje me kodin verifikues gjashtë shifror që jep WhatsApp kur doni të rifitoni qasjen në llogarinë tuaj.

Kini parasysh, asnjëherë nuk duhet ta ndani kodin gjashtëshifror me askënd.

Nëse e bëni këtë, hakeri do të jetë në gjendje të marrë llogarinë tuaj dhe të vendosë ËhatsApp-in tuaj në telefonin e tij.

Nëse merrni një mesazh të dyshimtë nga një mik, provoni t’i telefononi për të parë nëse mund të flisni personalisht me të dhe të verifikoni se çfarë po ndodh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

U dëbua nga Twitter, Facebook dhe Youtube/ Donald Trump së shpejti me rrjetin e tij social

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pasi u përjashtua në një nga platformat më të mëdha të mediave sociale, ish presidenti Donald Trump ka vendosur të krijojë rrjetin e tij social, të quajtur “Truth Social”.

Trump e bëri këtë lajmërim të mërkurën dhe ka patur një sërë reagimesh. Disa përdorues se ky rrjet social do të jetë i shkëlqyer.

Kjo vjen pasi ish presidenti u ndalua nga Twitter, Facebook dhe Youtube, pasi mbështetësit e tij sulmuan kapitolin e SHBA në 6 Janar.Twitter e përjashtoi përgjithmonë, ndërsa Facebook vendosi që Trump mund të rikthehej në rrjet në vitin 2023, ndërsa Youtube vendosi ta zhbllokonte ish presidentin pasi situata u qetësua.

LEXO EDHE:  Keni humbur celularin?/Ja se si  ta gjeni sërish

LEXO EDHE:  Google feston ditëlindjen e 19-të me lojërat zbavitëse

Trump nuk ka qenë aktiv në faqen e tij zyrtare në Instagram, ku ka më shumë se 23 milionë ndjekës, në 41 javë.

Në një deklaratë, Trump tha se është i entuziasmuar për prezantimin e “Truth Social”, dhe se aplikacioni do t’i rezistojë “tiranisë” së Big Tech./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

3 mënyra si të bëni ‘screenshot’ fotot në Snapchat pa e kuptuar askush

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Snapchat dërgon informacion në momentin që ne kapim një foto me screen dhe e ruajmë në galerinë tonë të telefonit. Kjo ka bërë që shumë të “frikësohën” kur dëshirojnë të ruajnë një fotografi.

Por ka disa mënyra si ta zgjidhim këtë.

Tani mundemi që të marim një foto nga Snap pa informuar personin që në këtë rast ka imazhin.

1. Një metodë shumë klasike është të fotografoni imazhin nnëpërmjet një paisje tjëtër. Psh mund të përdorni telefonin e një familjari për të fotografuar imazhin që dëshironi. Cilësia mund të mos jetë e madhe, por dërguesi definitivisht nuk do ta dijë që e keni bërë fotografinë.

LEXO EDHE:  Google mund të parashikojë nivelin e racizmit dhe vdekshmërisë

LEXO EDHE:  Google tregon se cilët telefona kanë qenë më të kërkuarit në 2017

2.Pasi bëni screnn fikni të dhënat tuaja, WiFi dhe Bluetooth.

Merrni pamjen që dëshironi dhe poseduesi i imazhit nuk do të informohet sepse Snapchat nuk është i lidhur me internetin.3.Regjistrimi i ekranit

Ky këshillë është për njerëzit që kanë një pajisje me Android 10 ose më të lartë. Nuk funksionon në iPhone. Hapni Snapchat-in që dëshironi të fotografoni dhe më pas tërhiqni ekranin për të hapur Panelin e Kontrollit të Android.

Gjeni funksionin “Regjistruesi i ekranit” dhe klikoni “Regjistro”.

Klikoni ‘Stop’ pasi të keni mbaruar regjistrimin. Kjo do të funksionojë vetëm kur jeni në mes të shikimit të një fotoje në Snapchat./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE