Connect with Us

FOTOT-Qielli me ngjyra/ Pamje mahnitëse të “Dritave të Veriut”

Kuriozitete

FOTOT-Qielli me ngjyra/ Pamje mahnitëse të “Dritave të Veriut”

Publikuar

-

FOTOT-Qielli me ngjyra/ Pamje mahnitëse të “Dritave të Veriut”

Çdo vit, blogu i udhëtimit dhe fotografisë Capture the Atlas përmban fotot më të mira të Dritave të Veriut në koleksionin e tij Fotografi i Vjetrave të Veriut.

Dritat Veriore mund të shihen nga shtatori deri në prill në hemisferën veriore dhe nga marsi deri në shtator në hemisferën jugore. Shkëlqimi është shkaktuar nga era diellore që hyn në atmosferën e Tokës dhe çliron energji.

Fotografi Sergej Korolev e titulloi këtë imazh “Vallëzim Qiellor”.

“Unë kam qenë duke gjuajtur peisazhe dhe Dritat Veriore në Gadishullin Kola të Rusisë për disa vjet dhe ende gjej vende të reja,” shkroi Sergey. “Unë e gjeta këtë plazh prej guri në bregun e Detit Barents disa vjet më parë. Në atë kohë, unë isha i hipnotizuar nga forma e gurëve, të cilët lëviznin me gjëmimin e valëve të oqeanit, si dhe malet e pjerrëta që ngriheshin nga deti.”

LEXO EDHE:  Gruaja seksi e futbollistit të njohur/ Fotot më të nxehta të modeles më të kërkuar të momentit

Ben Maze bëri këtë foto, të titulluar “Shpërblimi i Gjuetisë”, në Tasmani, Australi.

“Duke qenë jashtë pritjes dhe civilizimit për më shumë se një ditë, fotografi tjetër Luke Tscharke dhe unë nuk e kishim idenë se aurora do të shfaqej këtë natë,” shkroi Maze. “Sapo kishim dëgjuar thashetheme për një stuhi diellore të mundshme. Ne mezi mund të përmbaheshim ngazëllimin tonë kur dritat u shfaqën për herë të parë në ekranet e aparatit tonë. Më vonë e kuptuam se ishim në vendin më të mirë në të gjithë kontinentin për të parë këtë shfaqje të rrallë, me Lion Rock duke qenë në pelerinën më jugore të Tasmanisë dhe shumë më pa re sesa pjesa tjetër e shtetit në atë kohë “.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot mahnitëse./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Jo vetëm hienat!/ 65 lloje kafshësh mund të qeshin ashtu si njerëzit

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm hienat!/ 65 lloje kafshësh mund të qeshin ashtu si njerëzit

Ekspertët kanë zbuluar se të paktën 65 kafshë,  përfshirë fokat dhe lopët, mund të buzëqeshin ashtu si njerëzit.

Studiuesit nga Kalifornia kërkuan studime nga e kaluara e sjelljes së kafshëve, duke kërkuar rekorde të sinjaleve të zërit që mund të përfaqësonin një version të qeshurës.

Gjetjet, thanë ata, mund të na ndihmojnë të kuptojmë më mirë formën dhe funksionin e të qeshurës njerëzore, krahas rolit të saj në evolucionin e sjelljes shoqërore.

Studimi u ndërmor nga antropologu Sasha Winkler dhe studiuesi i komunikimit Greg Bryant nga Universiteti i California Los Angeles.

Në studimin e tyre, dyshja kërkoi informacion nëse vokalizimet e regjistruara ishin me zë të lartë ose të qetë, të shkurtër apo të gjatë, të lartë ose të ulët, të zhurmshëm ose tonal dhe të formuar nga një thirrje e vetme ose një model ritmik.

Ata më pas u nisën për të përcaktuar nëse këto tipare të njohura të tingujve të lojës përputhen.

LEXO EDHE:  Një konkurrente e fortë e Demi Rose dhe Anastasia Kvitko/ Kjo është modelja që “përvëlon” rrjetin me fotot e saj

LEXO EDHE:  Berisha poston fotot horror/ Kjo është liria e shtypit në narkoshtetin e Noriegës

Vokalizime të tilla mendohet të ndihmojnë në theksimin e natyrës jo-agresive të lojës – një funksion i domosdoshëm në mbretërinë e kafshëve, në të cilin shumë lojë merr formën e aktiviteteve të ashpra dhe luftimeve të simuluara.

Sipas ekipit, shumë është dokumentuar në literaturën shkencore në lidhje me tiparet e tjera të sjelljes së lojës në kafshë, duke përfshirë aspekte të gjuhës së trupit të tilla si ‘harqet e lojërave’ të bëra nga qentë dhe ‘fytyrat e lojërave’ që shihen në primatët.

Sidoqoftë, ata paralajmëruan, regjistrime të tilla mund të jenë të vështira për t’u bërë, veçanërisht për ato specie, zëri i të cilave priret të jetë në anën më të qetë. Gjetje të tilla, shtuan ata, na ndihmojnë gjithashtu ‘të kuptojmë më mirë evolucionin e sjelljes shoqërore të njeriut’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E shtypur mes faqeve të një libri antik/ Flutura 400-vjeçare e ruajtur në mënyrë perfekte

Publikuar

-

Nga

E shtypur mes faqeve të një libri antik/ Flutura 400-vjeçare e ruajtur në mënyrë perfekte

Një flutur që mund të jetë gati 400 vjeç është gjetur e shtypur midis faqeve të një libri të bibliotekës antike në Universitetin e Kembrixhit.

Flutura u gjet brenda një kopje të librit më të hershëm të insekteve në Angli, Teatri i Insekteve, botuar në 1634. Flutura mund të jetë po aq e vjetër sa vetë vëllimi, sipas ekspertëve në Trinity Hall, Universiteti i Kembrixhit, i cili e ka librin në koleksionin e tij që nga viti 1996.

Flutura e bukur është po aq ‘e gjallë sa dita kur u shtyp mes faqeve të librit’, pranë ilustrimit shoqërues, zbuloi Trinity Hall. Megjithëse shembuj të ekzemplarëve të bimëve që shtypen në libra janë mjaft të zakonshëm, është e rrallë të gjesh një insekt të shtypur.

Zbulimi u bë nga kreu i bibliotekës së Trinity Hall Jenni Lecky-Thompson. Askush nuk mund ta dijë me siguri se kur, ose nga kush, kjo flutur ishte shtypur në palosjet e librit, e vendosur pranë imazhit të druve të shekullit të 17-të me bojë të zezë të vetvetes.

Por është e sigurt që ka qenë atje para se të bëhej pjesë e koleksionit të Trinity Hall Will Beharrell, bibliotekar i Shoqërisë Linnean, një organizatë historike Britanike kushtuar historisë natyrore, e quajti gjetjen ‘mahnitëse’.

LEXO EDHE:  Berisha poston fotot horror/ Kjo është liria e shtypit në narkoshtetin e Noriegës

LEXO EDHE:  Berisha poston fotot horror/ Kjo është liria e shtypit në narkoshtetin e Noriegës

Teatri i Insekteve është libri i parë i botuar në Angli që përfshin ekskluzivisht insektet, pamjen e tyre, zakonet dhe habitatet, si dhe arachnids dhe krimbat. Kjo kopje e veçantë iu dhurua Trinity Hall nga familja e ish studentit të kolegjit Laërence Strangman, një koleksionist i pasionuar i librave, i cili vdiq në 1980.

Koleksioni eklektik i Strangman u prezantua në kolegj në 1996 nga mbesa e Lawrence Strangman, Geraldine Essayan, në kujtesën e tij. Por vetë Strangman pothuajse me siguri nuk ishte në dijeni të fluturës, sipas Lecky-Thompson./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Teleskopi hënor mund të zbulojë epokat e errëta të universit

Publikuar

-

Nga

Teleskopi hënor mund të zbulojë epokat e errëta të universit

Shkencëtarët duan të ndërtojnë një radio teleskop në anën e largët të Hënës për të ndihmuar në tërheqjen e perdes në misteret që rrethojnë fillimin e universit.

Ndërsa nuk ishte një mision zyrtar i plotë i NASA-s, koncepti i Radios Teleskopit Lunar Crater, ose LCRT, ka qenë në zhvillim për vite me radhë. Projekti kohët e fundit mori një nxitje prej 500,000 dollarësh me hyrjen në fazën e dytë të programit Innovative Advanced Concepts të NASA-s.

Teleskopi hënor do të përfshinte robotë të varur në rrjetë teli brenda një krateri në anën e largët të hënës për të krijuar një radio teleskop. Imagjinoni Observatorin e famshëm Arecibo ende të shuar në Porto Riko, por në hënë.

Teleskopi mund të masë valët e radios nga disa qindra milion vjet pas Big Bang që krijoi universin tonë, para se të shfaqeshin yjet e parë.

Detajet e këtij kapitulli në historinë e universit tonë u janë shmangur kozmologëve dhe këto valë radio mund të zbulojnë se çfarë ka ndodhur gjatë asaj kohe.

Projekte si LCRT zgjidhen nga programi gjatë një procesi vlerësimi nga kolegët e vlerësimit të propozimeve për misione që do të ndihmonin më tej në kuptimin dhe eksplorimin tonë të hapësirës. Janë ditët e para për këtë teleskop, i cili mund të kërkojë vite të zhvillimit të teknologjisë, por kjo qasje nxit zgjedhjen e misioneve të ardhshme të NASA-s.

LEXO EDHE:  Një konkurrente e fortë e Demi Rose dhe Anastasia Kvitko/ Kjo është modelja që “përvëlon” rrjetin me fotot e saj

LEXO EDHE:  Modelja që po marros meshkujt/ Fotot më përvëluese të Ana Cheri

Ana e largët e hënës

Radioteleskopët që përdorin shkencëtarët në Tokë nuk mund të vlerësojnë valët e radios nga kjo epokë kozmike sepse ato janë bllokuar nga jonosfera, të cilat janë grimcat e ngarkuara në atmosferën e sipërme të planetit tonë. Toka është gjithashtu plot me emetimet e veta të radios që mund të parandalojnë gjurmimin e sinjaleve të dobëta nga radio-astronomia.

Ana e largët e hënës, ku vetëm robotët kanë shkelur ndonjëherë , është një vend pa atmosferë dhe krejtësisht i qetë, i cili do të parandalonte çdo ndërhyrje radioje nga Toka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE