Connect with Us

Ekspertët e teknologjisë: Nëse e keni këtë gjë në telefonin tuaj, fshijeni tani

Teknologji

Ekspertët e teknologjisë: Nëse e keni këtë gjë në telefonin tuaj, fshijeni tani

Publikuar

-

Njerëzit zakonisht e marrin çështjen e sigurisë shumë seriozisht, domethënë, derisa të bëhet fjalë për një pajisje ku ata ruajnë pothuajse gjithçka, telefonin e tyre. Telefonat tanë janë bërë një vend i lehtë për të mbajtur të gjitha gjërat që duam të mbajmë me vete gjatë gjithë ditës. Dhe ndërsa shënimi i listës suaj ushqimore nuk është domosdoshmërisht realizimi i ëndrrës së një hakeri, ka disa gjëra që ju mund t’i mbani në telefonin tuaj dhe që mund të bien lehtësisht në duar të gabuara. Sipas ekspertëve, gjëja më e keqe që po mbani në telefonin tuaj janë fotot e sendeve që përmbajnë informacionin tuaj personal .

Njerëzit besojnë se të dhënat dhe privatësia e tyre rrezikohen vetëm në rast se ata humbin telefonin e tyre ose vidhet. Sidoqoftë, hakerat lehtë mund të fitojnë qasje dhe të shikojnë përmbajtjen e telefonit tuaj në distancë“, thotë Antti Alatalo , një ekspert i teknologjisë dhe themelues i Orë inteligjente 4 U.

Kristen Bolig , një ekspert sigurie dhe themelues i SecurityNleerd, thotë se njerëzit i shohin telefonët e tyre si një vend “i përshtatshëm” për të ruajtur fotot e letërnjoftimeve, pasaportave dhe dokumenteve të tjera private në rast se kanë nevojë për një plan rezervë nëse i harrojnë ose i humbin këto sende kur e nevojshme Por siç thekson Alatalo, hakerat nuk kanë nevojë të prekin fizikisht telefonin tuaj për të marrë qasje në këtë informacion privat.

Ruajtja e këtyre artikujve në telefonin tuaj ju hap një listë lavanderi të shqetësimeve të sigurisë”, paralajmëron Bolig. “Ndryshe nga kompjuterat, shumë njerëz nuk arrijnë të marrin masat paraprake themelore të sigurisë në telefonat e tyre. Përdoruesit e telefonave inteligjentë rrallë instalojnë softuer antivirus. Kjo i lë artikujt e ruajtur në telefonin e tyre të prekshëm nga sulmet e rrezikshme kibernetike. Kjo nuk është për të përmendur kërcënimin e vjedhjes së një telefoni dhe dhënien kriminelët një shuplakë virtuale të të dhënave personale “.

Sipas Bolig, hakerat zakonisht përpiqen të vjedhin foto nga telefonët e njerëzve përmes iCloud, në të cilën shumë “përdorues të iPhone automatikisht ngarkojnë të gjitha fotot e tyre pa i dhënë një mendim të dytë”. Bolig thotë se ndërsa ky është një mjet i shkëlqyeshëm për të kopjuar fotot, ai ka rreziqe serioze. Në fakt, një hack famëkeq i vitit 2017 arriti të infiltronte 250 milion llogari iCloud njerëzish .

LEXO EDHE:  Ja sa hapësirë ju duhet në telefonin tuaj

David Lynch , një ekspert i teknologjisë dhe udhëheqës i përmbajtjes për UpPhone, gjithashtu paralajmëron përdoruesit e iPhone që fotot e tyre janë të arritshme për çdo aplikacion iPhone për të cilin ata japin leje. Kur shkarkon për herë të parë një aplikacion, ai kërkon këto leje dhe shumë njerëz godasin butonin “Lejo” pa menduar për të. Sidoqoftë, përdoruesit mund ta ndryshojnë lehtë këtë në cilësimet e tyre të privatësisë dhe Lynch i inkurajon ata që, veçanërisht nëse mbajnë informacion personal në fotot e tyre.

Mënyra më e mirë për të parandaluar veten nga marrja e informacioneve tuaja personale të vjedhura është të mos i mbani ato në telefonin tuaj. Por nëse jeni dikush që do të bëni pa marrë parasysh çfarë, ka mënyra se si mund ta bëni këtë praktikë më të sigurt. Gabe Turner , një  ekspert i sigurisë dixhitale thotë se nëse mbani fotografi të ndjeshme në telefonin tuaj, duhet të përdorni një aplikacion të ruajtjes të koduar. Dhe pa marrë parasysh çfarë, ai rekomandon “krijimin e një kodi të gjatë kalimi në telefonin tuaj dhe ndezjen e vërtetimit dy ose me shumë faktorë” për aplikacione të ndryshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Denoncimi i “Stop”/ “Mbijnë” zyrat private që shesin aplikimet dhe dokumentet për “E-Albania”

LEXO EDHE:  Terapistja e njohur zbulon sekretin/ Si të kuptoni që partneri juaj ju tradhton nga ky veprim i thjeshtë në telefon

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Publikuar

-

Nga

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Kur bëhet fjalë për mesazhe private, duket se edhe Mark Zuckerberg nuk i beson paketës së aplikacioneve të Facebook për t’i mbajtur të dhënat e tij të sigurta.

Gjiganti i teknologjisë së Silicon Valley është kapur duke përdorur aplikacionin e sigurt të bisedës “Signal”, një konkurrent i drejtpërdrejtë i WhatsApp në pronësi të Facebook.

Zuckerberg, ishte një nga më shumë se 530 milionë përdorues të Facebook, të dhënat e të cilëve u gjetën së fundmi të disponueshëm në një faqe në internet për hakerat.

Numrat e telefonit të njerëzve, ID-të në Facebook, emrat dhe më shumë u grumbulluan nga platforma e mediave sociale dhe u botuan në internet.Facebook është përpjekur të sigurojë përdoruesit, duke thënë se të dhënat u zbuluan në 2019 dhe që atëherë janë siguruar.

LEXO EDHE:  Sony planifikon telefon pa korniza

LEXO EDHE:  Xhaçka bisedë telefonike me homologen spanjolle/ Zbardhen diksutimet

Kjo është një siguri e vogël për Zuckerberg, megjithatë, i cili si rezultat i rrjedhjes është ekspozuar si një përdorues i një prej konkurrentëve më të mëdhenj të Facebook. Eksperti i sigurisë kibernetike Dave Walker së fundmi theksoi se numri i telefonit i shefit të Facebook u botua si pjesë e derdhjes së të dhënave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

A është i sigurt aplikacioni TikTok? Ja çfarë duhet të dini

Publikuar

-

Nga

Tik Tok është një aplikacion popullor i mediave sociale, i ndërtuar rreth një arkivi të madh videos të shkurtra të realizuara nga përdoruesit e tij. Në pronësi të kompanisë kineze “ByteDance”, TikTok parashikohet që t’i tejkalojë brenda këtij viti 1 miliard përdorues aktivë mujorë.

Kjo e bën atë një nga aplikacionet më të mëdha të mediave sociale, me gati të njëjtën trafik aktiviteti si Instagram. Çdo kompani e mediave sociale me një shtrirje të ngjashme, si për shembull Facebook, është kritikuar vazhdimisht për politikat e saj të privatësisë.

TikTok ka marrë një vëmendje të madhe gjatë viteve të fundit. Administrata Trump tentoi vazhdimisht që të ndalojë aplikacionin në SHBA, duke përmendur rrezikun që “ByteDance”, të ndajë të dhënat e saj të përdoruesve me qeverinë kineze.

Edhe presidenti i ri amerikan Xho Bajden, e cilësoi që në vjeshtën e vitit 2020, kur ishte ende kandidat, aplikacionin TikTok si “një çështje vërtet shqetësuese”. Shumë ekspertë të sigurisë kibernetike, sugjerojnë që të gjitha këto gjëra të mbahen parasysh, por mos të teprohet.

“Nga të gjitha rreziqet serioze kibernetike me të cilat përballet një konsumator i zakonshëm, TikTok nuk është në krye të listës. Shumica e amerikanëve duhet të shqetësohen më shumë për mashtrimin me kartat e kreditit dhe me mbrojtjen e fjalëkalimeve, sesa nga TikTok”- thotë Monika Itën-Kardone, bashkëthemeluese dhe zyrtarja kryesore operative e “Chargebacks911”.

Edhe Çester Visnievski, shkencëtar i kërkimit në kompaninë “Sophos” bie akord me këtë konstatim:”TikTok nuk paraqet më shumë rrezik për një përdorues, sesa çdo aplikacion tjetër në mediat sociale. Kjo nuk do të thotë që nuk ka shumë rreziqe, dhe që ndryshon shumë nga Facebook, Twitter apo Instagram”.

Ndërsa politikanët vazhdojnë të diskutojnë masat legjislative kundër TikTok – senatorët republikanë Xhosh Houli dhe Rik Skot prezantuan një projektligj në vitin 2020 për të mos lejuar punonjësit federalë ta përdorin aplikacionin në pajisjet qeveritare – ka ende pak prova për dëmet e tij.

Eksperit Pol Bishof nga kompania “Comparitech”, është kritik ndaj sulmeve të forta ndaj aplikacionit:”Rreziqet e supozuara të TikTok ndaj sigurinë kombëtare, ishin kryesisht të motivuara politikisht”.

LEXO EDHE:  Mësoni këto 10 sekrete për të bërë foto të mrekullueshme me smartphone

LEXO EDHE:  Xhaçka bisedë telefonike me homologen spanjolle/ Zbardhen diksutimet

Gjithsesi ekspertë të tjerë të sigurisë kibernetike shprehin shqetësim mbi cenimin e privatësisë. Si çdo aplikacion i mediave sociale, TikTok mbledh të dhënat e përdoruesve.

Por shkalla e të dhënave që kërkohen është e jashtëzakonshme.

Aliza Vigderman, gazetare në “Security.org”, tha se TikTok mund të mbledhë deri në 50 lloje informacioni nga përdoruesit 13 vjeç e sipër, nga mosha, emri i përdoruesit, gjinia, adresa e postës elektronike deri në detaje në lidhje me telefonin tuaj celular, përmbajtjen e mesazheve, dhe përcjelljen e të dhënave në lidhje me aktivitetet tuaja në internet.

Për shkak se kompania ndan informacione me “shitësit e reklamave, marketingut dhe analizave”, Vigderman vlerësoi se “informacioni juaj nuk është i sigurt me TikTok”. Që ta përdorë TikTok, një përdorues duhet ta lejojë aplikacionin të ketë qasje tek mikrofoni, kamera, kontaktet, dhe shërbimin e vendndodhjes.

Shumë politikanë amerikanë, besojnë se Kina mund të përdorë TikTok për të spiunuar qytetarët e SHBA-së. Vetë TikTok, thotë se i ruan të dhënat personale të përdoruesve amerikanë në servera që i ka në SHBA, për t’i mbrojtur ata nga kërkesat e qeverisë kineze, por besueshmëria e këtij shpjegimi është e debatueshme.

Po si mund të reduktohen rreziqet e mundshme nga TikTok? Së pari mos përdorni emrin tuaj të plotë apo të specifikoni moshën tuaj. Së dyti mund ta bëni llogarinë tuaj private. Së treti mos lejoni që t’ju gjejnë përdoruesit e tjerë, Dhe së fundmi mos lejoni që përdoruesit e tjerë të ndërveprojnë me ju. Gjithashtu ju mund të aktivizoni opsionet e privatësisë, dhe të kufizoni vetëm tek miqtë numrin e atyre që mund t’ju dërgojnë mesazhe të drejtpërdrejta. / Business Insider – Bota.al

LEXO TE PLOTE