Connect with Us

Si djersa juaj mund të kthehet në deodorantin tuaj/ Shkencëtarët mund ta krijojnë atë nga lëngjet e trupit

Life Style

Si djersa juaj mund të kthehet në deodorantin tuaj/ Shkencëtarët mund ta krijojnë atë nga lëngjet e trupit

Publikuar

-

Si djersa juaj mund të kthehet në deodorantin tuaj/ Shkencëtarët mund ta krijojnë atë nga lëngjet e trupit

Në fillim do t’iu duket e cuditshme të dëgjoni që djersa juaj mund të jetë antidjersja juaj në të ardhmen.Shkencëtarët nga Virginia Tech në SHBA thonë se është e mundur thuhet se puna ka tërhequr vëmendjen e disa prodhuesve, përfshirë Procter & Gamble.

Djersa është mënyra e trupit për të na mbajtur të freskët. Kur rritet temperatura e trupit, hipotalamusi, një gjëndër me madhësinë e bajameve thellë në tru, shkakton prodhimin e djersës. Ndërsa avullohet nga lëkura jonë, merr nxehtësi me të, duke na ftohur.Antiperspirantët bllokojnë kanalet e vogla të djersës në lëkurë për të ndaluar lagështinë që të arrijë sipërfaqen e lëkurës, duke na parandaluar në mënyrë të efektshme nga djersitja. (Deodorantët punojnë ndryshe, megjithëse ne shpesh i përdorim termat në mënyrë të njëjtë – në vend që të na ndalojnë të djersitemi, ata thjesht maskojnë erën.) Shumica e deordorantëve përdorin kripëra alumini për të bllokuar kanalet vetëm nën sipërfaqen e lëkurës. Këto janë shumë efektive, por mund të irritojnë lëkurën duke e tharë atë.

Përveç kësaj, disa studime kanë ngritur shqetësime se kripërat e aluminit mund të rrisin rrezikun e kancerit të gjirit. Sugjerimi është që kur ato të përthithen nga lëkura nën sqetull, ato kanë të njëjtin efekt në qelizat e trupit si estrogjeni, hormoni seksual femëror që dihet se ushqen tumoret e gjirit. Sidoqoftë, lidhja nuk është provuar kurrë dhe Cancer Research UK i tha Good Health se “provat shkencore nuk mbështesin një lidhje, kështu që ne nuk duam që njerëzit të shqetësohen”.Megjithatë, kërkesa për produkte pa alumin është në rritje, thotë Jonathan Boreyko, një inxhinier mekanik që drejtoi studimin e ri, i cili do të jetë me interes për ata me lëkurë të ndjeshme ose që djersin shumë, si dhe ata që janë ende të shqetësuar për një lidhje kanceri .

Frymëzuar nga kujtimet e lojërave të zellshme të kungujve, në të cilat mineralet në djersën e tij u kristalizuan në lëkurën e tij, duke formuar shenja të bardha, me kore ndërsa thahej, ai mendoi nëse do të ishte e mundur të bëheshin kristalet brenda kanaleve të djersës. Për ta zbuluar, ai krijoi kanale djerse artificiale nga tubat e qelqit dhe i mbushi ato me një solucion të prodhuar të djersës që përmbante të njëjtët përbërës si djersa njerëzore, duke përfshirë minerale si natriumi, kalciumi, kaliumi dhe kloruri. Kur ‘djersa’ u shty përmes tubave, ajo u derdh në fund, ashtu si djersa e vërtetë që dilte nga kanalet në lëkurë. Ai më pas vendosi pranë fundit të tubave një kub të mbushur me një përbërje me bazë alkooli që dihet se thith ujë.

LEXO EDHE:  Dy antibiotikët që po studiohen për trajtimin e Covid-19/ Problemet që shqetësojnë kardiologët

Ndërsa djersa u shty përmes, kubi thithi ujin (përbërësi kryesor i djersës), duke lënë pas minerale, të cilat u kristalizuan me shpejtësi, duke mbyllur fundin e kanaleve.Duke shkruar në revistën Materiale të Aplikuara dhe Ndërfaqe muajin e kaluar, Z. Boreyko shpjegoi: ‘Megjithëse demonstrimi i [vërtetimit] të konceptit tonë ishte për një kanal djerse artificiale, fenomeni duhet të jetë i mundur edhe për kanalet natyrore të djersës.’

Me fjalë të tjera, zbulimi rrit mundësinë që djersa vetë mund të përdoret për të bllokuar kanalet dhe për të na ndaluar djersitjen. Në të ardhmen, thotë z. Boreyko, anti-djersat rrotulluese mund të mbushen me një xhel tërheqës të ujit. Shkrirë në sqetulla, xheli do të nxirrte ujin nga djersa, duke lënë pas mineraleve për të mbyllur kanalet dhe për të parandaluar largimin e lagështisë së mëtejshme.Një tjetër mundësi është një copë ngjitëse, e cila do të futet me xhel dhe do të funksionojë në të njëjtën mënyrë si versioni i mbështjellë.

Studiuesit po konsiderojnë gjithashtu hetimin e përbërjeve natyrore të tilla si sheqernat dhe karamelin dhe nektarët, përfshirë mjaltin për të parë nëse ato kanë një efekt të ngjashëm pasi dihet se thithin ujë.Ai erdhi me idenë pasi Procter & Gamble iu afrua duke kërkuar për të menduar të ri mbi anti-djersat. Ai financoi kërkimin e fundit, në të cilin firmat e tjera gjithashtu kanë treguar interes.Një produkt i tillë mund të jetë i popullarizuar për ata që zbulojnë se antiperspirantët ekzistues irritojnë lëkurën e tyre, diçka që është një problem i veçantë nëse keni gjendje të ndjeshme ose të thatë të lëkurës siç është ekzema, thotë David Fenton, një dermatolog konsulent në Harley Street, Londër.

Mund të jetë gjithashtu e dobishme për njerëzit që përjetojnë hiperhidrozë (djersitje të tepruar), një gjendje e pakëndshme dhe e turpshme që prek rreth një në 50 njerëz, shton Justine Hextall, një dermatologe konsulente në Tarrant Street Clinic në Arundel, West Sussex.’Shumë njerëz do të tundohen shumë nga kjo nëse funksionon,’ thotë ajo. ‘Eshtë një koncept interesant  dhe një koncept shumë i thjeshtë. Në disa mënyra, është për t’u habitur që askush nuk e mendoi më parë. ‘Sigurisht, nuk ka asnjë garanci që përdorimi i mineraleve vetjake të personit për të bllokuar poret e tyre nuk do të irritojë lëkurën.’Nëse kripërat tuaja janë mjaft të përqendruara, edhe ato mund të jenë irrituese’, paralajmëron Dr Fenton./ CNA.al

Marre nga Daily Mail.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

52 apo 25?!/ Jennifer Lopez feston ditëlindjen, ‘çmend’ ndjekësit me fotot me bikini

Publikuar

-

Nga

52 apo 25?/ Jennifer Lopez feston ditëlindjen, ‘çmend’ ndjekësit me fotot me bikini

Padyshim që për Jennifer Lopez mosha është thjesht një numër.

Diva e muzikës botërore ka festuar sot ditëlindjen 52-të, megjithëse ka ruajtur freskinë e rinisë dhe ka një trup për tu pasur zili.

Këngëtarja ka publikuar pak minuta më parë disa foto të nxehta në rrjetet sociale, ku shfaqet me bikini krah partnerit të saj Ben Affleck.

LEXO EDHE:  Ekspozimi i gjatë në diell, rrezik për lëkurën

Këngëtarja i la të gjithë “pa frymë” me format e saj bombastike trupore, duke mos lënë vend për imagjinatë./CNA.al

LEXO EDHE:  Ekspozimi i gjatë në diell, rrezik për lëkurën

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Më ka shkruar”/ Miss Shqipëria nxjerr mesazhet me “Capital T”, si e ‘gjuan’ këngëtari

Publikuar

-

Nga

“Më ka shkruar”/ Miss Shqipëria nxjerr mesazhet me “Capital T”, si e ‘gjuan’ këngëtari

Miss Shqipëria 2020 Iljada Baci, ka rrëfyer gjatë puntatës së sotme të “Edicionit Veror” në “ABC” si është një ditë e zakonshme në verë për të, situatat e sikletshme dhe prapaskenat e xhirimeve.

Gjatë intervistës Iljada zbuloi se “më ka shkruar, “Capital T” dhe besoj se do të kemi një lloj miqësie”. Do i futet rrugës së muzikës? “Mbase në një të ardhme të largët” tha ajo.

Eksperiencën te “Miss Shqipëria” e cilësoi të “paharrueshme që më ka ndryshuar komplet si person. Mësimi që kam marrë është disiplina, korrektësia dhe që të eci mbi taka” tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Bëjnë gjithçka për partnerin/ Tre shenjat e horoskopit që sakrifikojnë për dashurinë

Publikuar

-

Nga

Bëjnë gjithçka për partnerin/ Tre shenjat e horoskopit që sakrifikojnë për dashurinë

Dashi

Në qoftë se partneri/-ja juaj i përket shenjës së dashit konsiderojeni veten me fat, pasi dashët janë ithtarë të dashurisë së vërtetë dhe duan të përjetojnë sa me shumë emocione pranë partnerit. Asgjë nuk i tremb për të pasur marrëdhënien e ëndërruar.

Virgjëresha

Virgjëreshat janë shumë pasionante në dashuri, por kur gjërat shkojnë keq ato braktisin menjëherë gjithçka. Vlerësojnë ndershmërinë më shumë se çdo gjë tjetër dhe presin që partneri i tyre t’ua kthejë me të njëjtën monedhë, sipas “opinion”. Nuk u pëlqejnë lojërat, duan lidhje të qëndrueshme e të gjata, dashuria për ta është forca më e bukur që mund të udhëheqë jetën e një njeriu.

LEXO EDHE:  Kërkimi i jetës aliene/ Nga Venusi tek sistemi i jashtëm diellor

Peshorja

LEXO EDHE:  Vaksina e “Moderna”/ Shkencëtaret Zalli shpjegojnë se si vepron në trupin e njeriut

Peshoret janë pasionante të lindura, të gatshme për të bërë çdo gjë që lidhja të funksionojë siç duhet. Ato janë të gatshme të marrin avionin, trenin, biçikletën, madje të hipin edhe në shpinën e një deveje për të shkuar pranë dashurisë. Por, sakrificat në emër të dashurisë nuk nënkuptojnë vetëm zhvendosje fizike, por edhe të bësh kompromise duke hequr dorë shpeshherë edhe nga dëshirat e tyre./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE