Connect with Us

Horoskopi i ditës, 8 dhjetor 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 8 dhjetor 2020

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme

Dashi
Të përpiqeni të jeni perfektë kërkon shumë energji, prandaj ndaloni së provuari. Duhet të kuptoni që thjesht të qenit vetvetja ju bën shumë më të dëshirueshëm sesa do të ishit nëse do të përpiqeshit të ishit ideja e dikujt tjetër për një person perfekt. Rrini në identitetin tuaj. Jo vetëm që është më e thjeshtë, por edhe shumë më argëtuese.

Demi
Askush nuk mund t’ju frikësojë ose manipulojë sot. Ju do të kënaqeni të qëndroni në rrugën tuaj dhe t’i përmbaheni planit tuaj. Njerëzit që duket se po përpiqen kaq shumë që t’ju bëjnë të ndryshoni mendim dhe të bëni gjëra në mënyrën e tyre nuk duket se janë shumë të lumtur. Ju jeni personi që është më i përshtatshmi për të qenë përgjegjës i jetës suaj.

Binjakët
Mendja juaj është shumë më e përqendruar rreth detajeve të kohës, vendit dhe buxhetit sot, por jo të gjithë të tjerët janë aq të orientuar sa ju tani. Në vend që të kërkoni për një kompromis, duhet t’u përmbaheni armëve tuaja dhe të shtyni prapa kur të tjerët fillojnë t’ju shtyjnë. Prioritetet e tyre nuk janë në vendin e duhur, por tuajat janë.

Gaforrja
Herë pas here duhet të luani një rol për hir të publikut, prandaj mos u shqetësoni se po humbni veten tuaj të vërtetë dhe të mirëfilltë. Jini të kujdesshëm ndaj njerëzve që duan që ju të ndryshoni. Përpiquni tua bëni të qartë se duhet t’ju pranojnë ashtu siç jeni.

Luani
Ju nuk mund ta lini veten të ndiheni fajtorë nëse duhet t’i vendosni marrëdhëniet tuaja afatgjata në plan të dytë. Mbi të gjitha, njerëzit që kujdesen për ju e kuptojnë që nganjëherë keni marrë gjëra të rëndësishme në jetën tuaj që meritojnë vëmendjen tuaj të plotë. Ata janë njerëz shumë të ndjeshëm, por kjo ndjeshmëri është e zbatueshme vetëm për ndjenjat tuaja.

Virgjëresha
Të mbash kontakte me miqtë e tu është jashtëzakonisht e rëndësishme në jetë, por po aq e rëndësishme është të kthehesh në kontakt me veten! Të jesh i vetëdijshëm se kush je në të vërtetë dhe çfarë dëshiron vërtet nga jeta, nuk është diçka që vjen pa fokus të kujdesshëm dhe të qëllimshëm.

LEXO EDHE:  Çfarë janë “shtetet e lëkundura”, dhe pse janë jetike në presidencialet e SHBA?

Peshorja
Fleksibiliteti për të cilin jeni kaq i famshëm sot po zë vendin e dytë. Ju nuk do të toleroni asnjë shpërqendrim nga askush. Mënyra juaj “pa kompromise” mund të largojë disa njerëz, por vetëm ata që përpiqen t’ju ngadalësojnë. Dhe nuk do të ketë shumë prej tyre.

Akrepi
Tani përreth jush ka një energji emocionuese dhe shumë mundësi të mira. Sot është një ditë kur ju mund t’u tregoni vërtet njerëzve me ndikim se si ndryshoni nga gjithë të tjerët. Lëreni të valëvitet flamuri juaj fanatik. Do ta bëni veten krenar dhe do të krijoni mjaft përshtypje. Gjëra të reja po fillojnë për ju.

Shigjetari
Ju duhet të krijoni pak më shumë hapësirë në jetën tuaj tani. Jepini vetes leje për të ndjekur gjendjen tuaj shpirtërore herë pas here. Ëndërrimet kurrë nuk lëndojnë askënd, dhe sigurisht që nuk do t’ju ngadalësojnë aq sa t’ju pengojnë të bëni progres. Nuk është humbje kohe të imagjinoni si do të ishte jeta nëse gjërat do të ishin ndryshe.

Bricjapi
Një mik apo një i dashur ka vepruar jashtë karakterit, dhe sot është një ditë e mirë për t’u përpjekur t’i shkoni deri në fund një keqkuptimi. Ka shumë mundësi që ky person të hapet kur të kuptojë se nuk do t’i paragjykoni. Por nëse nuk jua tregojnë problemin e tyre, nuk duhet ta merrni personalisht. Ata nuk po ju refuzojnë.

Ujori
Nëse analizoni pak më shumë jetën tuaj emocionale sot, duhet të bëni përparim të madh në zgjidhjen e një problemi të veçantë që ju ka penguar. Kur të merrni pak kohë të lirë më vonë gjatë ditës, bëni një shëtitje të gjatë dhe thjesht mendoni. Kontrolloni modelet e përsëritura që janë shfaqur në jetën tuaj.

Peshqit
Lëvizjet dhe udhëtimet janë shumë të favorizuara për ju tani, prandaj lëvizni! Edhe nëse thjesht bëni një shëtitje në park, do të gjeni shumë pamje dhe tinguj magjepsës për t’ju argëtuar gjatë udhëtimit tuaj të shkurtër. Muzika gjithashtu do t’ju sjellë shumë gëzim sot.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Fatmir Mediu pritet të hetohet nga SPAK/ Vjen reagimi i parë prej tij

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Gjykata e Posaçme e Apelit urdhëroi sot, rihapjen e hetimeve për dosjen “Gërdeci”, ku është i përfshirë ish-ministrit i Mbrojtjes, Fatmir Mediu.

Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, avokat Ardian Visha e konsideron këtë vendim si një akt jo kushtetues.

Sipas të njëjtit, ky vendim cënon hapur parimin e sigurisë juridike, parimin e gjësë së gjykuar, parimin e ligjit favorizues dhe për më tepër synon procedimin për një akuzë, afati parashkrues i së cilës ka kaluar me kohë.

“Në cilësinë e përfaqësuesit ligjor të Fatmir Mediu shpreh sa më poshtë: Vendimi i deklaruar në media nga  Gjyqtarja e Apelit të Posaçëm, përben një akt jo Kushtetues dhe pluri-shkelës të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe një sërë ligjesh të tjera të vendit. Ai (vendimi) përben një pavlefshmëri absolute e në çdo rast baza motivuese e tij nuk mund të jetë kurrë ligji. Është hera e parë në jurisprudencë kur një gjyqtare e një gjykate të nivelit më të ulët prish vendimin e Gjykatës së Lartë!

Veç të tjerave shkelja e ligjit është e dukshme, sepse e njëjta çështje (kërkesë) është shqyrtuar dhe hedhur poshtë nga gjykata e shkallës së parë dhe Gjykata e Apelit, Tiranë në vitin 2019.

 Ky vendim hapur cenon parimin e sigurisë juridike, parimin e gjësë së gjykuar, parimin e ligjit favorizues dhe për më tepër synon procedimin për një akuzë afati parashkrues i së cilës ka kaluar më kohë.

Pasi të njihemi me ‘arsyetimin’ e këtij akti të paligjshëm, do të reagojmë me transparencë e me të gjitha mjetet ligjore të përshtatshme“, thuhet në deklaratën e avokatit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperatura deri në 28 gradë/ E premtja e freskët dhe me vranësira

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Paraditja do të jetë me kthjellime në bregdet dhe zonën e ulët, ndërsa kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash priten në zonat malore.

Gjatë  pasdites vranësirat e lehta do të përfshin pjesën më të madhe të territorit, por, bregdeti do të  mbetet me mot të kthjellët edhe në orët e pasdites.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke u luhatur nga 7°C deri në 28°C.

LEXO EDHE:  Çfarë janë “shtetet e lëkundura”, dhe pse janë jetike në presidencialet e SHBA?

LEXO EDHE:  Luli, fol vetëm fol!

Era do të fryejë mesatarisht me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi  Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Selami Xhepa: Skema e pensioneve në Shqipëri është e paqëndrueshme

Publikuar

-

Nga

Eksperti i njohur i ekonomisë, Selami Xhepa thotë se punësimi informal dhe deklarimi i ulët i pagave ka dëmtuar skemën e pensioneve në Shqipëri.

“Përgjatë viteve të tranzicionin qoftë për shkak të punësimit informal, dhe fshehja e të punësuarave për të paguar kontribute si dhe për nën raportimeve pagave që bëhen në ekonomi, sigurisht kjo dëmton jo vetëm financat publike të vendit, por edhe në veçanti skemat e pensioneve në Shqipëri”, tha ai.

Ai u shpreh për Euronews Albania se gjysma e parave që shpërndahen për pensionistët sigurohen nga sistemi i përgjithshëm tatimor, duke dëshmuar se skemat aktuale nuk janë efektive.

“Kjo është arsyeja, që në mënyrë të vazhdueshme, përveç fondeve që sigurohen nga kontributet, pothuajse gjysmat e parave që shpërndahen për pensionistët janë nga taksat që sigurohen nga sistemi i përgjithshëm tatimor”, theksoi Xhepa.Eksperti thotë se skema e pensioneve në Shqipëri është e paqëndrueshme, ndërsa këtë e lidh edhe me faktorët demografikë dhe me tkurrjen e tregut të punës.

“Vitin e kaluar qeveria shqiptare ka alokuar 15 miliardë lekë në skemën e sigurimeve shoqërore për të mbuluar pagesat e pensioneve. Nëse ne vazhdojmë më këto ritme, duke marrë parasysh edhe trendet demokratike të përkeqësuar, që nënkuptojnë një ndryshim të raporteve midis kontribuuesve në sistem dhe përfituesve, pra plakja e popullsisë në vazhdimësi dhe tkurrja e tregut të punës, sigurisht që skema e pensioneve në Shqipëri do thosha është tmerrësisht e paqëndrueshme”, shtoi Xhepa.

LEXO EDHE:  Vranësira të dendura dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për fundjavën

LEXO EDHE:  Vjen nesër në Shqipëri Presidenti i Bosnje-Hercegovinës/ Zbulohet fshati që do vizitojë

Sipas tij, reformat që janë bërë vitet e fundit përkatësisht; rritja e moshës së pensioneve dhe shtimi i vlerës së kontributeve nuk kanë arritur dot të përmirësojnë skemën e pensioneve. Bazuar në këto tregues, z. Xhepa thotë se tani është koha të aplikohen reforma të tjera.

“Reformat që janë bërë gjatë viteve të fundit, pra zgjatja e moshës së pensionit, rritja e barrës së kontributeve nuk do të arrijnë dot ta shëndoshin skemën e pensioneve. Nevoja për të menduar për reforma të tjera është më se e nevojshme se kurrë. Me rritjen e pagave dhe pensioneve nuk është punuar në mënyrë serioze”, tha ai./euronews

LEXO TE PLOTE