Connect with Us

Hapësirë për helikopter, dy pishina dhe një anije shpëtimi/ Ky është superjahti që funksionon me bateri

Kuriozitete

Hapësirë për helikopter, dy pishina dhe një anije shpëtimi/ Ky është superjahti që funksionon me bateri

Publikuar

-

Thjeshtë kombinimi perfekt.Ky superiaht 180 milion funtesh (200 milion euro) nuk është thjesht luksoz por edhe ekologjik. Dhe është diçka si një fortesë lundruese, sepse vjen me një dhomë të sigurt të nivelit më të lartë.

Regjistrimet mahnitëse zbulojnë Ultra2, një anije 311 këmbë që dizajnerët e tij thonë se është ‘ultra cilësi si në stil ashtu edhe nga ana ekologjike. Jahti funksionon me bateri dhe brenda tij ka dy pishina dhe një kinema Imax.

Sipas dizajnerëve, T. Fotiadis Design me qendër në Berlin , koncepti do të përdorte ‘materialet dhe punimet më të mira’ për t’i bërë ambientet e brendshme ‘tërheqëse dhe luksoze’.

Ai thotë: ‘Një gjendje komoditeti dhe qetësie vjen nga ambientet luksoze të porositura dhe cilësia e qëndrueshme e ndërtimit. Kabina dhe hapësirat publike do të shkurtohen në përdorimin e njohur të T. Fotiadis të materialeve të brendshme, pëlhurave dhe mobiljeve me cilësi më të lartë.

Superjahti do të ketë gjithashtu panele dritaresh të mëdha për të ‘krijuar pamje që të lënë pa frymë’ dhe ‘linja të pastra ekspresive që nxjerrin në pah siluetën’. Do të ketë hapësirë ​​për 14 pasagjerë në bord, së bashku me 26 ekuipazh, dhe hapësirë ​​për lodra të ndryshme dhe tenderë duke përfshirë një helikopter, një anije shpëtimi dhe dy grupe ekspedite.

LEXO EDHE:  Olta Gixhari nuk ndalet më/ Publikon fotot e ëmbla të shtatzënisë

Sipas dizenjatorëve, qelizat e karburantit të metanolit do të funksionojnë vazhdimisht dhe do të sigurojnë ‘performancë të lartë për të mbajtur bateritë të karikuara dhe të gatshme për veprim’.

Gjatë operacioneve të portit ose kur kryqëzoni me shpejtësi të ulët, qelizat e karburantit me metanol ngarkojnë bateritë. T. Fotiadis Design shpjegon se kjo do të thotë ‘ka gjithmonë energji të mjaftueshme si për motorët elektrikë ashtu edhe për të gjitha sistemet e anijeve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Helikopteri i NASA-s bëhet gati për fluturimin e dytë në “Planetin e Kuq”

Publikuar

-

Nga

Helikopteri i NASA-s bëhet gati për fluturimin e dytë në “Planetin e Kuq”

Helikopteri i NASA -s “Ingenuity Mars” po bën një fluturim të dytë, më të guximshëm dhe më të guximshëm në Planetin e Kuq sot, duke shkuar më lart se fluturimi i tij i parë i historisë të hënën.

Agjencia amerikane e hapësirës tha se do të ngjitej deri në 16 metra mbi sipërfaqe, të qëndronte pezull për pak kohë, të anohej dhe të bënte një seri fotografish me ngjyra dhe më pas të ulej.

Ajo është vendosur të ngrihet në 10:30, por për shkak të vonesave në marrjen e të dhënave për të udhëtuar 181 milionë milje midis Tokës dhe Marsit, ne nuk do ta dimë nëse ka funksionuar deri në 14:21.

Fluturimi në Mars është veçanërisht sfidues për faktin se atmosfera e tij është vetëm 1% e Tokës në nivelin e tokës, dhe ndërsa graviteti më i ulët, një e treta e asaj në Tokë, ndihmon, është vetëm një kompensim i pjesshëm ndaj atmosferës më të hollë.

Kjo do të thotë që në mënyrë që të fluturojë, helikopteri duhet të jetë ultra i lehtë dhe të rrotullojë blades e tij jashtëzakonisht shpejt, deri në 2.500 rpm, në mënyrë që të arrijë ngritjen.

LEXO EDHE:  Foto të rralla/ Udhëtim brenda shtëpive publike të 100 viteve më parë

LEXO EDHE:  Olta Gixhari nuk ndalet më/ Publikon fotot e ëmbla të shtatzënisë

“Ingenuity” bëri fluturimin e tij të parë historik të hënën 19 Prill, duke u ngjitur me 10 metra, duke qëndruar pezull, duke shkrepur një foto dhe duke u kthyer në fushën e quajtur “Vëllezërve Ëright”.

Drejtuesi i projektit të misionit, MiMi Aung, tha se çdo imazh i helikopterit në Mars është i veçantë, por më ikonikja është ajo që tregon hijen e saj në sipërfaqe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Llojet e buzëqeshjeve/ Çfarë tregojnë për emocionet tuaja?

Publikuar

-

Nga

Llojet e buzëqeshjeve/ Çfarë tregojnë për emocionet tuaja?

Buzëqeshja juaj në të vërtetë mund t’ju tradhtojë dhe të tregojë se çfarë mendoni me të vërtetë. Por nga ana tjetër, ju mund të lexoni mendjet e njerëzve nëse i dini nuancat e shprehjeve të fytyrës. Dhe, gatishmëria për çdo buzëqeshje nuk përkthehet në ndjenja pozitive ndaj jush.

Ekzistojnë 3 grupe kryesore të buzëqeshjeve.

Pas studimit të njerëzve, studiuesit kanë ndarë buzëqeshjet sipas kombinimeve të muskujve:

Buzëqeshje  shpërblimi.

Është një ngritje simetrike e muskujve “zygomaticus” me një ngritje të vetullave. Buzët tërhiqen.

Buzëqeshje e  përkatësisë.

Komunikon tolerancën, mirënjohjen ose lidhjen. Është gjithashtu simetrike por e përhapur më gjerë dhe më e hollë me buzë të shtypura dhe pa dhëmbë të ekspozuar.

Buzëqeshje e  dominimit.

Nënkupton statusin dhe nuk është simetrik, me vetulla të ngritura dhe faqe të ngritura.

Përveç kësaj, studiuesit përcaktojnë lloje më specifike që mund të tregojnë hije të ndryshme të emocioneve.

Buzëqeshje flirtuese

Kjo është një buzëqeshje shumë e famshme që e kemi parë shumë herë në pikturën Leonardo da Vinci të Mona Lisa . Është një nga ato buzëqeshjet misterioze dhe të sikletshme që përdorni përpara se të shikoni shpejt përsëri. Ky akt zgjat vetëm për një moment.

LEXO EDHE:  FOTOT-“Nuk bën peshorja”/ Modelja ka shtuar kilogramë gjatë izolimit dhe ja si justifikohet

LEXO EDHE:  “Përvëluese dhe shpërthyese ”/ Kjo modele është konkurentja më e fortë e Kim dhe Kylie

Buzëqeshje e ndjerë

Buzëqeshja është e lehtë për të njohurin. Muskujt pasqyrojnë emocione të mirëfillta, të pakontrolluara, pozitive. Asnjë muskul tjetër në pjesën e poshtme të fytyrës nuk është i përfshirë përveç muskujve që rrethojnë sytë, kështu që ju mund të shihni rrudhat. Buzëqeshja e ndjerë mund të zgjasë shumë dhe të jetë intensive.

Buzëqeshje përbuzëse

Buzëqeshja përbuzëse nuk është shprehje pozitive. Ai tregon një  përzierje të neveritjes ose pakënaqësisë. Këndet e buzëve janë të shtrënguara dhe shpesh njëra anë e buzëve është më e lartë se tjetra.

Buzëqeshja e rremë

Muskujt rreth syve nuk janë të përfshirë kështu që ju nuk shihni rrudha. Njerëzit shpesh mendojnë se sytë e tyre janë gjithashtu të buzëqeshur kur përpiqen të shtiren, por studiuesit kanë treguar se është thjesht një iluzion.

Buzëqeshja nga frika

Mund të duket sikur po qeshni, por në të vërtetë jeni nervoz. Dhëmbët shtrëngohen fort së bashku dhe sytë bëhen më të mëdhenj. Vetullat kanë një shprehje të befasuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A duhet të rikthehen shtrëngimet e duarve dhe përqafimet pas pandemisë?/ Ja çfarë thonë studiuesit

Publikuar

-

Nga

A duhet të rikthehen shtrëngimet e duarve dhe përqafimet pas pandemisë?/ Ja çfarë thonë studiuesit

Kur ka qenë hera e fundit që i keni dhënë dorën dikujt, ose e keni puthur në faqe për të përshëndetur? Pandemia ka ndaluar këto gjeste të thjeshta, ndërsa distancat shoqërore dhe praktikat e rrepta të higjienës janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme si një mënyrë e domosdoshme për minimizimin e përhapjes së virusit.

Por a duhet të jetë e përhershme kjo mënyrë e re e bashkëveprimit? Disa ekspertë thonë që mund të mos kthehemi, ose edhe nuk duhet të kthehemi në mënyrat e vjetra pasi të ketë mbaruar pandemia. Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i presidentit amerikan, ka thënë , “Unë nuk mendoj se duhet të shtrëngojmë duart kurrë më”. Ai argumenton se kjo do të zvogëlonte përhapjen e jo vetëm COVID-19 por edhe të viruseve të tjerë të tillë si gripi.

Ne nuk pajtohemi. Sapo pandemia të jetë nën kontroll dhe të gjykohet e sigurt për ta bërë këtë, ka arsye të mira pse duhet të fillojmë gradualisht të përqafojmë disa nga zakonet tona të vjetra: përqafimi, shtrëngimi i duarve dhe grumbullimi në grupe. Në kulturat ku zakone të tilla kanë qenë të zakonshme për shekuj, veprimi kështu do të ketë një mori përfitimesh sociale, psikologjike dhe biologjike.

Humbja e prekjes së rastësishme mund të jetë e dëmshme për shoqërinë në tërësi në një mënyrë që nuk mund të kompensohet duke përqafuar ata pak njerëz më të afërt me ne ose në familjen tonë. Mund të ndodhë që, pasi të konsiderohet e sigurt për ta bërë këtë, përfitimet afatgjata të shtrëngimit të duarve, përqafimit ose puthjes në faqe mund të tejkalojnë rreziqet.

LEXO EDHE:  “Përvëluese dhe shpërthyese ”/ Kjo modele është konkurentja më e fortë e Kim dhe Kylie

LEXO EDHE:  Provokuese dhe shumë joshëse/ Fotot më fantastike të modeles peruane

Rëndësia e prekjes

Nga momenti i lindjes, kontakti fizik rrit imunitetin tonë, zvogëlon stresin dhe na lidh me të dashurit. Kontakti lëkurë më lëkurë me një fëmijë rregullon rrahjet e zemrës, zvogëlon reagimet e dhimbjes dhe qetëson emocionalisht nënën dhe foshnjën. Si të rritur, kontakti fizik, siç është mbajtja e duarve, mund të sigurojë një mbrojtës ndaj një përvoje stresuese . Kontakti fizik gjithashtu rrit funksionin imunitar .

Rikthimi i ritualeve

Natyra e ngulitur e zakoneve dhe ritualeve sociale ndihmon në shpjegimin pse distancimi shoqëror ka qenë kaq i vështirë dhe kaq i panatyrshëm për kaq shumë. Megjithëse, në mënyrë të jashtëzakonshme, i kemi shtypur këto gjeste dhe sjellje në planin afatshkurtër, thellësia e lidhjes shoqërore që ata krijojnë dhe simbolizojnë mund të mos jetë aq e lehtë për t’u zëvendësuar në planin afatgjatë.

Kur është e sigurt për ta bërë këtë, fatmirësisht politikat që na pengojnë të bashkohemi fizikisht pasi individët do të hiqen.Pas pandemisë, duhet të vendosim një ekuilibër midis normales së vjetër dhe asaj të re. Ne mund të marrim copat më të mira të të dyve, duke rimarrë nevojën tonë për prekje fizike duke ruajtur zakonet tona të reja dhe të përmirësuara të higjienës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE