Connect with Us

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Pas ultimatumit të ambasadores Kim, reagon Soreca

Aktualitet

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Pas ultimatumit të ambasadores Kim, reagon Soreca

Publikuar

-

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Pas ultimatuit të Kim reagon Soreca: KED të përfundoj sa më oarë vlerësimin e kandidatëve

Pas ultimatum të ambasadorës së SHBA Yuri Kim, që të mblidhet Këshilli i Emërimeve në Drejtësi dhe t’i dërgojë Kuvendit e Presidencës listën me emrat e kandidatëve për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese, ka reaguar edhe ambasadori i BE Luigi Soreca.

Me anë të një postimi në tëitter Soreca shkruan se është e rëndësishme që KED të përfundojë vlerësimin e shpejtë të kandidatëve për vendet e lira në Gjykatën Kushtetuese.

“Është me të vërtetë kritike që KED të përfundojë vlerësimin e shpejtë të kandidatëve për vendet e lira të punës në Gjykatën Kushtetuese, duke u bazuar në opinionin e Komisionin të Venecias. Sigurimi i funksionalitetit të plotë të Gjykatës është një kusht kryesor për të filluar bisedimet e pranimit të Bashkimit Europian për Shqipërinë”, shkruan Soreca./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“40-vjeçari ishte lyer me benzinë”/ Policia informacion zyrtar për ngjarjen e sotme

Publikuar

-

Nga

Aksident në Kamëz/ Plagosen tre të mitur, dërgohen me urgjencë në spital

Policia e Tiranës ka dhënë informacionet e para në lidhje me ngjarjen  e mëngjesit të sotëm gjatë ceremonisë së faljes së besimtarëve myslimanë në sheshin ‘Skënderbej’.

“Më datë 13.05.2021, rreth orës 07:05, në sheshin “Skenderbej” shtetasi B. G., rreth 40 vjeç, ishte lyer me benzine dhe dyshohet se kishte qëllim të vetëdigjet, por është ndaluar nga disa qytetarë aty në afërsi. 40-vjeçari është shoqëruar në Komisariatin e Policisë Nr.1. Grupi hetimor vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Incident në ceremoninë e faljes së Namazit/ Një 40-vjeçar tentoi të vetëdigjej me benzinë

Publikuar

-

Nga

Një person ka tentuar të futet mes besimtarëve gjatë ceremoninë duke bërë edhe thirrje të tipit si ‘S’ka Zot, duhet me ik nga kjo jetë’.

Një 40 vjeçar, me iniciale B.G,, ishte lyer me benzine dhe dyshohet se kishte qëllim të vetëdigjet. 40-vjeçari është shoqëruar në Komisariatin e Policisë Nr. 1 dhe policia po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

LEXO EDHE:  Dy “grushtet” amerikane kundër Ilir Metës

LEXO EDHE:  Arrestimet në Gjykatën e Krujës/ Yuri Kim mesazh skeptikëve të Reformës në Drejtësi

Ai është neutralizuar fillimisht nga besimtarët ndërkohë që më pas e kanë marrë forcat e policisë të cilat e kanë prangosur.

Zëvendëskryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Taulant Bica, e cilësoi në një prononcim për mediat një incident sporadik, që nuk ka të bëjë me besimin.

Nga ana tjetër policia ka njoftuar se po punon për sqarimin e mëtejshëm të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Lufta Izrael-Palestinë/ “Shi” raketash dhe sulme vdekjeprurëse

Publikuar

-

Nga

Lufta Izrael-Palestinë

Përshkallëzimi mes Izraelit dhe Palestinës vijon ndërsa deri tani konflikti u ka marrë jetën 56 personave prej së hënës dhe qindra të tjerë janë plagosur.

Izraeli njoftoi të mërkurën se vrau 16 anëtarë të krahut të armatosur Hamas në Gazë gjatë një bombardimi. Hamasi konfirmoi vdekjen e komandantit dhe të udhëheqësve të tjerë.

Udhëheqësi i Hamasit Ismail Haniyeh tha se përballja me armikun është pa afat. Në Izrael, zyrtarët thanë se janë vrarë gjashtë persona.

Luftimet midis Izraelit dhe Hamasit janë më të ashprat që nga 2014 dhe po rritet shqetësimi se situata mund të dalë jashtë kontrollit.

LEXO EDHE:  Mbarimi i mandatit/ KLGJ pranon kërkesën e Dvoranit

LEXO EDHE:  Mbarimi i mandatit/ KLGJ pranon kërkesën e Dvoranit

Shtetet e Bashkuara po u bëjnë thirrje udhëheqësve izraelitë dhe palestinezë të ulin tensionet mes sulmeve vdekjeprurëse të Hamasit me raketa dhe inkursioneve ajrore izraelite si kundërpërgjigje ndaj tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE