Connect with Us

Lirohet nga detyra Kiço Londo/ Zbulohet kush do drejtojë Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”

Kultura

Lirohet nga detyra Kiço Londo/ Zbulohet kush do drejtojë Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”

Publikuar

-

Drejtori i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” Kiço Londo është liruar ditën e sotme nga detyra që mbante për një kohë të gjatë.

Në vendin e tij është emëruar regjisori Altin Basha. Ky i fundit u largua pak kohë më parë nga programi i humorit “Portokalli”, në Top Channel, pas përplasjeve të vazhdueshme me drejtuesit e televizionit, por edhe mes vetë trupës së aktorëve.

Vendimi për London është marrë në mbledhjen e fundit të qeverisë, ndërsa është firmosur nga ana e zv.kryeministrit Erion Braçe, në mungesë të Edi Ramës.

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” është krijuar në vitin 2014 dhe është pjesë e Teatrit Kombëtar, i cili ka zëvendësuar Teatrin e Komedisë, ndërsa ndodhej në të njëjtën ndërtesë me TK, e cila u shemb.

LEXO EDHE:  Edi Ramës nuk i del inati/ Derdh mllefin ndaj kundërshtarëve të Gent Cakajt

Mësohet se dy javë më parë Ministria e Kulturës ka zhvillua një garë pasi Londos i kishte përfunduar mandati i tij dy vite më parë.

Vendimi i Këshillit të Ministrave:

PËR LIRIMIN DHE EMËRIMIN NË DETYRË TË DREJTORIT TË TEATRIT KOMBËTAR EKSPERIMENTAL “KUJTIM SPAHIVOGLI”

Në mbështetje pikës 2, të nenit 100, të Kushtetutës, dhe të pikës 3, të nenit 9, të ligjit nr. 10352, datë 18.11.2010, “Për artin dhe kulturën”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Kulturës,

Këshilli i Ministrave VENDOSI:

  1. Z. Kiço Londo, drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, lirohet nga kjo detyrë.
  2. Z. Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

ZËVENDËSKRYEMINISTËR Erion Braçe/CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kultura

Aurela Gaçe e trishtuar për humbjen e Agim Krajkës: U prehsh në paqe kolos i muzikës tonë

Publikuar

-

Nga

Aurela Gaçe e trishtuar për humbjen e Agim Krajkës: U prehsh në paqe kolos i muzikës tonë

Mbrëmjen e kaluar u nda nga jeta në moshën 83-vjeçare, kompozitori i madh Agim Krajka. Lajmi i hidhur u bë i ditur nga i biri Ulis Krajka.

Të shumtë kanë qenë artistët që kanë treguar dhimbjen e tyre për humbjen e kompozitori të madh. Një ndër to është dhe këngëtarja Aurela Gaçe, e cila ka kujtuar disa nga krijimet më të njohura të kompozitorit.

Sa shume la mbas …thesare ,vepra që i rezistuan çdo sistemi. Këngët që këndoi rinia atehere e tani ,mbajnë firmën e tij: “Lemza”, “Djaloshi dhe shiu”, “Kënga e gjyshes”, “Nuk e harroj ” e shume shume kenge te muzikes se lehte Shqiptare. Kryeveprat e kinematografisë shqiptare ,si: “Çifti i lumtur”, “Zonja nga qyteti”, “Një shoqe nga fshati”, u shoqëruan nga kolonat zanore te shkruara nga “Nderi i Kombit” Agim Krajka .U prehsh në paqe profesor,kolos i muzikes tone!”, shkruan Aurela në postimin e saj./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aurela Gace (@aurelagaceofficial)

LEXO TE PLOTE

Kultura

Bota e artit në zi/ Ndërron jetë i madhi Agim Krajka

Publikuar

-

Nga

Bota e artit në zi/ Ndërron jetë i madhi Agim Krajka

Ka ndërruar jetë mbrëmjen e sotme kompozitori i madh Agim Krajka.

Lajmin e ka bërë të ditur djali i kompozitorit Ulis Krajka, i cili njofton lajmin e hidhur për miqtë.

I madhi Krajka, i vlerësuar me çmimin “artist i popullit”, është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare, duke lënë pas një dosje të pasur muzikore.

Veprimtaria e tij muzikore është shumë e gjerë dhe përfshin një periudhë prej tri dekadash, pasi ai ka shkruar muzikë në shumë zhanre.

Krajka ka kompozuar mjaft pjesë orkestrale për fizarmonikë dhe me qindra këngë të muzikës së lehtë. Ai ka marrë pjesë në shumë festivale të muzikës deri në festivalet e fundit të pasviteve ‘90, duke filluar me këngën e famshme “Lemza”, kënduar nga Vaçe Zela në Festivalin e Parë të Këngës në Radio më 1961.

LEXO EDHE:  Çështja “Tahiri”/ Ish-ministri i Ramës, zbulon se kush i ka zhdukur provat

LEXO EDHE:  “Shtëpinë në Surrel e ke bërë si bunker”/ Rama-qytetarit: Ta merrte mendja që do më shihje mua lakuriq?

Ai është nderuar me mbi 15 çmime të dyta, 3 çmime të treta dhe vetëm një çmim të parë në Festivalin e vitit 1987, me këngën “Nuk e harroj”, të kënduar nga motrat Libohova./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Humbja e regjisorit Gjonaj/ Djali i artistit prek me dedikimin: Ishte idhulli im

Publikuar

-

Nga

Humbja e regjisorit Gjonaj/ Djali i artistit prek me dedikimin: Ishte idhulli im

Mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë për shkak të Covid-19 skenaristi dhe regjisori i mirënjohur Kujtim Gjonaj, në moshën 74-vjeçare.

Për humbjen e tij ka bërë një dedikim edhe djali i artisti Genti Gjonaj, i cili tregon se e kishte idhull të atin dhe e cilëson si një baba apo gjysh të mirë dhe të urtë.

Ai rrëfen se regjisori humbi jetën në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ndërsa deklaron se ceremonia e varrimit do të bëhet nesër në Sharrë.

Kujtim Gjonaj, babai im, idhulli im, gjyshi i urtë dhe i dashur i fëmijëve të mi, i fëmijeve të motrës, Valbona, dhe vëllait Martin, ndërroi jetë qetësisht në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Kaloi me dinjitet shumë peripeci shëndetësore, shumë vështirësi jetësore, dha shumë në jetë, me dijen e vet, humanizmin, vlerat e pamata, por sot në 18.30 datë 28 shkurt 2021, u nda nga kjo jetë.

Ne, femijët e tij, miqtë e tij do t’i japim nesër një strehë tjetër, pranë prindërve të vet që i deshi aq shumë. Ceremonia e varrimit do të jetë nesër në orën 14.00, në Sharrë, duke u nisur nga shtëpia e funeralit Alba, tek Medreseja.

Nderimet për të, në një moment të dytë dhe gjithë jetën.

Me peshën e një kumti kaq të dhimbshëm, ju falënderoj për mesazhet e ngushëllimit… Ju ardhshim për gëzime…”, shkruan Genti Gjonaj në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE