Connect with Us

Koronavirusi i merr jetën ish-deputetit të PS-së

Aktualitet

Koronavirusi i merr jetën ish-deputetit të PS-së

Publikuar

-

Ish-deputeti socialist Marko Bello nuk ka mundur ta fitoje betejen me Covid-19.

Bello ka qene deputet i socialisteve per 3 mandate, ai ka qene minister dhe Ambasador i Shqiperise ne Rumani.

Marko Bello u nda nga jeta ne moshen 59 vjecare pas nje beteje te gjate me koronavirusin./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Fshehu 50 mijë euro/ Nisin hetimet për prokurorin

Publikuar

-

Nga

Atentati ndaj biznesmenit pa autor/ Prokurori i skandalit, në duar të mafias?

Prokuroria e Tiranës ka vendosur të regjistrojë një procedim penal për një nga prokurorët e Gjirokastrës.

Bëhet fjalë për prokurorin Emëror Kasaj, ndaj të cilit është nisur një procedim penal për akuzën e fshehjes dhe mosdeklarimit në ILDKPI të një shume financuare prej 50 mijë euro.

Hetimet janë regjistruar edhe për akuzën e Falsifikimit të formularëve nga persona që kanë për detyrë plotësimin e tyre. Hetimi është nisur pas depozitimit të një kallëzimi penal nga një qytetar dhe bërjes publik të shkeljeve në media.

LEXO EDHE:  Ulet numri i infektimeve/ Ironia e mjekut: Komiteti nuk do vetë, po e zhduk Covid-in për një ditë!

LEXO EDHE:  Kosova nuk gjen qetësi/ 16 viktima dhe 626 të infektuar për 24 orëFlitet për një shumë prej 50 mijë euro që Emëror Kasaj i ka marë borxh dhe ja ka dhënë Maurizio Lombit. Shuma rezulton të mos jetë deklaruar nga Kasaj në asnjë nga deklaratat e pasurisë.

Ndërkohë në 3 nëntor 2021, Kasaj ka depozituar një padi civile në gjykatën e Tiranës ku kërkon nga shtetasi L.Sh kthimin e shumës prej 50 mijë euro, shifër kjo e padeklaruar prej tij në ILDKPI qoftë si huamarje dhe qoftë si huadhënie./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Masakra zgjedhore”/ PD prezanton planin e hetimit, zyrtarët që do thirren për të dëshmuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Partia Demokratike ka prezantuar planin e hetimit për zgjedhjet e 25 prillit, te cilat opozita i cileson si “masaker zgjedhore”.

Gjithashtu PD njofton se brenda një muaji do të thirren dëshmitarë drejtues më të lartë të qeverisë, të SPAK dhe Bashkisë së Tiranës.Kujtojmë se këtë të mërkurë në mbledhjen e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit, kryetari i Komisionit Enkelejd Alibeaj, gjithashtu njoftoi Erion Veliaj dhe Dritan Leli, do të paditen për shpërdorim detyre, pasi kanë refuzuar të informacionin për punësimet dhe shpërblimin e tërmetit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Injoruan Komisionin Hetimor/ Paditet për shpërdorim detyre Erion Veliaj dhe Dritan Leli

Publikuar

-

Nga

Sot është zhvilluar Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit.

Kryetari i Komisionit Enkelejd Alibeaj, ndërsa bëri me dije objektivat e mbledhjes,  njoftoi se për bashkinë Tiranë dhe Vlorë do të depozitohet kallëzimi penal për shpërdorim detyre.

“Bashkia Tiranë dhe Bashkia Vlorë nuk i janë përgjigjur detyrimit ligjor për të sjellë në komisionin hetimor për zgjedhjet dokumentat e kërkuara. Të dyja bashkive u është kërkuar të sjellin informacion për punësimet nga 1Janar 2020-31 Prill 2021. Për Bashkinë Tiranë Ka edhe një kërkesë tjetër për të sjellë informacion për shpërblimin për termetin. Këto 2 bashki nuk kanë kthyer përgjigje. Megjithë njoftimet e ribëra 3 herë, nuk kanë sjellë pranë komisionit asnjë justifikim ligjor lidhur me mundësinë apo pamundësinë e tyre.”-tha Alibeaj.

Ndërsa Toni Gogu, tha se “Duhet të presim informacionin, se edhe shërbimet postare funksionojnë të ndryshe. Por jam i sigurtë se informacioni është duke mbërritur.”.

Nga ana tjetër Oerd Bylykbashi theksoi se “Shpërfillja e treguar na detyron që të vendosim përpara forcës shtrënguese të ligjit bashkitë që nuk e kanë respektuar atë. Në këtë fazë askush nuk mund të mendojë se mund të nëpërkëmbë parlamentin, që ka investuar pushtetin e tij tek ky komision. Duhet të tregojmë forcën e ligjit dhe të operojmë pa vonesë.”

LEXO EDHE:  Ministri i Turizmit, Blendi Klosi rezulton pozitiv me koronavirus

LEXO EDHE:  Ulet numri i infektimeve/ Ironia e mjekut: Komiteti nuk do vetë, po e zhduk Covid-in për një ditë!Më tej, Toni Gogu deklaroi se institucionet po zbatojnë afatet.

“Të dyja pretendimet që ngrenë kolegëet hidhen poshtë nga moria e informacionit që ka ardhur. Të kalojmë tek pika tjetër e rendit të ditës.”-tha Toni Gogu.

Por, pas tij reagoi Alibeaj, i cili tha se miratimi i planit të hetimit, që është pika tjetër, do të ishte i plotë, kur ne të kishim të gjithë informacionin e plotë të kërkuar.

“Nëse ka ardhur përgjigja nga 59 bashki, nga 12 inspektorate, nga ministritë dhe institucione të tjera, këtu ka diçka që nuk shkon. Shkresat janë dërguar prej më shumë se 3 javë përpara. Detyrimi për përgjigje është sipas afateve që vendos komisioni. Ne duhet të reagojmë, pasi sa herë vërehet një indiferencë, në rastin më të mirë, nuk ka më justifikon ligjor. Është detyrim ligjor që të reagojmë ligjërisht ndaj ketij qendrimi. Në përfundim të kësaj mbledhje do të depozitohet kallëzimi penal për shpërdorim detyre.”-tha Alibeaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE