Connect with Us

Çfarë ndodh me trupin tuaj në dimër/ Zbuloni 7 ndryshimet më të zakonshme

Life Style

Çfarë ndodh me trupin tuaj në dimër/ Zbuloni 7 ndryshimet më të zakonshme

Publikuar

-

Çfarë ndodh me trupin tuaj në dimër/ Zbuloni 7 ndryshimet më të zakonshme

Temperaturat e ftohta priren të na mbajnë brenda dhe të na bëjnë më të prekshëm nga viruset dhe infeksionet, por përveç këtyre sëmundjeve të dimrit, moti i ftohtë mund të ndikojë në trupat tanë në një numër mënyrash të habitshme. Dhe jo të gjithë mund të jenë të dëmshëm për shëndetin tonë, në fakt, është më e lehtë për ne të mbajmë peshë gjatë kohës më të ftohtë të vitit.

Gjuha juaj punon më shumë se zakonisht.

Temperaturat e ngrirjes i bëjnë buzët të ndjehen të thata, dhe ju tundoheni të lëpini buzët shpesh për t’i lagur ato. Megjithëse mund t’ju japë lehtësim të përkohshëm, ky zakon mund të bëjë që buzët tuaja të copëtohen. Pështyma avullon shumë shpejt, duke i lënë buzët tuaja më të thata se më parë. Ai gjithashtu përmban shumë enzima që janë shumë të ashpra për buzët tuaja delikate dhe mund të shkaktojnë që ata të mos ndihen rehat.

Dhimbjet e dhëmbëve janë më të shpeshta

Nëse keni dhëmbë të ndjeshëm , mund të përjetoni dhimbje të mprehtë dhe shpuese kur jashtë është shumë ftohtë. Ajri i ftohtë mund të arrijë nervat thellë brenda dhëmbit dhe të shkaktojë që dhëmbët tuaj të lëndohen. Stomatologët rekomandojnë të merrni frymë përmes hundës kur jeni jashtë, dhe të mbështillni një  shall rreth gojës tuaj për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe për të mbrojtur dhëmbët tuaj të ndjeshëm nga i ftohti i dimrit.

Sheqeri në gjak mund të rritet.

Moti i ftohtë inkurajon trupin tuaj të lëshojë hormone të stresit që rrisin nivelet e sheqerit në gjak. Për shumë, ndërsa temperatura bie, sheqeri në gjak gjithashtu rritet sepse kur është ftohtë, ne jemi më pak të motivuar për të dalë jashtë dhe për të ushtruar. Për shkak se aktiviteti fizik ul sheqerin në gjak, mjekët rekomandojnë që të punoni në shtëpi gjatë dimrit për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit.

LEXO EDHE:  “Kam shitur gjakun për të ushqyer fëmijët”/ Basha publikon dëshminë rrëqethëse

Mund të humbni peshë

Ndërsa është e vërtetë që shumë njerëz shtojnë peshë në dimër, është gjithashtu më e lehtë për trupin të djegë kalori kur është e ftohtë. Kur trupat tanë po përshtaten me temperaturat e ftohta, ne prodhojmë nxehtësi dhe djegim energji shtesë. Kur dridhemi për t’iu përshtatur të ftohtit, ne po djegim më shumë kalori për të gjeneruar nxehtësi.

Mund t’iu krijohen më shumë rrudha

Ne nuk mund ta fajësojmë plotësisht dimrin për më shumë rrudha, por lëkura jonë është më e ndjeshme ndaj dëmtimeve gjatë sezonit të ftohtë. Për shkak se ka një rënie të  lagështisë në ajër gjatë muajve të ftohtë, lëkura juaj fillon të thahet. Nuk mund të mbajë mjaftueshëm ujë, dhe si rezultat, bëhet i thatë dhe është i prirur për më shumë rrudha.

Shikimi juaj mund të përkeqësohet.

Sytë tanë mund të jenë më të rrezikuar në dimër sesa në verë. Shpesh harrojmë të mbajmë syze dielli që bllokojnë UV në sezonin e ftohtë, por dielli që reflekton nga bora mund të dëmtojë seriozisht sytë tanë. Shtresa e hollë e filmit lotësjellës që mbulon sytë tanë është shumë e ndjeshme ndaj ajrit të thatë dhe erës që mund ta bëjë atë të thahet me dhimbje. Mjekët rekomandojnë përdorimin e lotëve artificialë në dimër kur jeni jashtë.

Dehidratoheni më lehtë

Gjatë muajve të dimrit, rrallë ndjehemi të etur dhe shpesh harrojmë të pimë ujë të mjaftueshëm. Për shkak se djersisim më pak në mot të ftohtë, kemi tendencë të pimë më pak, duke menduar se jemi mjaft të hidratuar. Por të ndjeheni më pak të etur nuk do të thotë që trupi juaj ka nevojë për më pak ujë dhe është e rëndësishme të pini sasinë e duhur të ujit që i nevojitet trupit tuaj çdo ditë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Bomba” amerikane lë pa fjalë 229 milionë ndjekësit e saj/ Fotot më “hot” të Kim Kardashian

Publikuar

-

Nga

Ajo është një nga femrat më seksi në botë. Bëhet fjalë për bombën amerikane, Kim Kardashian.

Kim ka çmendur të gjithë ndjekësit e saj teksa ka pozuar me bikini minimaliste.

41 vjeçarja ka treguar linjat e saj bombastike duke mahnitur me fizikun e saj 229 milionë ndjekësit e saj.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot më “hot” të “bombës” amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Si dy pika ujë”/ Sindi prezanton motrën e saj

Publikuar

-

Nga

Sindi Loci është një nga ish konkurrentet e Përputhen, e cila ka tërhequr shumë vëmendjen kur ishte pjesë e emisionit.

Ajo është përfshirë në shumë debate me konkurrentë të tjerë dhe në fund vendosi të dilte vetëm nga emisioni .

Pas daljes, Sindi është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon shpesh momente nga përditshëmria e saj.

Por së fundi ka vendosur të prezantojë me ndjekëist një person shumë të rëndësishëm për të, motrën e saj Flavia Loci.

LEXO EDHE:  “Vjeshta dhe dimri shton rastet me Covid”/ Dasho ngre alarmin: Të merren masat menjëherë

LEXO EDHE:  Gratë që ngelin shtatzënë në dimër, rrezikojnë të preken nga kjo sëmundje

Gjëja e parë që vihet re është ngjashmëria e madhe me Sindin, madje shumë prej ndjekësve e kanë ngatërruar me të.

“Për të gjithë ju që menduat se isha unë. E di, ngjajmë shumë po ajo është një ndër yjet e mi të bukur, Flavia Loci”, shkruan Sindi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pas pritjes së “çmendur” në Shkodër/ Pogradecarët dynden për të takuar ish konkurrentët e Përputhen

Publikuar

-

Nga

Pas pritjes në Shkodër, destinacioni i radhës së Përputhen është Pogradeci.  Ish konkurrentët e Përputhen kanë ndaluar në Pogradec ku janë pritur nga dhjetëra njerëz.

Pranë fugonit ku ndodhen ish konkurrentët shihen shumë njerëz të cilët kërkojnë të takojnë dhe të fotografohen me ta.

Disa nga ish konkurrentët që i janë bashkuar tureve të realizuar deri më tani janë, Mevlan Shaba, Rinian Leka, Atdhe Xharavina, Jasmin Kadriu, Sara Malaj, Antonela Berisha.

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët 

LEXO EDHE:  “Kam shitur gjakun për të ushqyer fëmijët”/ Basha publikon dëshminë rrëqethëse

Grupit i janë bashkangjitur dhe moderatorja Bora Zemanit, autorja e programit Olsa Muhameti dhe opinionisti Arjan Konomi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE