Connect with Us

“Vaksina nuk krijon imunitet të përhershëm”/ Mjekja shqiptare në Gjermani tregon për sa kohë nuk riinfektohesh

Sociale

“Vaksina nuk krijon imunitet të përhershëm”/ Mjekja shqiptare në Gjermani tregon për sa kohë nuk riinfektohesh

Publikuar

-

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta Dollenberg thotë se çdo pacient me Covid-19 ka specifika të veçantë dhe kërkon një trajtim të veçantë.

Ajo theksoi se po synohet që protokollet në Gjermani të aplikohen edhe në Shqipëri.

Sipas saj, e reja e valës së dytë të Covid është rritja e numrit të vdekjeve në reanimacion, ndryshe nga vala e parë.

Ne kemi fituar çdo ditë e më shumë njohuri teorike dhe klinike, të cilat kanë vërtetuar që çdo rast është specifik dhe për trajtimet, përveç protokolleve ndjekim dhe historinë e çdo pacienti. Njëkohësisht me problemet trupore që mund të ketë një pacient, trajtojmë dhe ato psikike. Duhet të theksojmë që këto protokolle, të cilat po aplikohen në Gjermani, ne po përpiqemi si mjekë t’ua shtojmë atyre protokolleve që ekzistojnë në Shqipëri në mënyrë që të ecim në hapin e kohës. Në Gjermani kanë treguar se këto protokolle, të paktën e kanë stopuar valën e dytë, pra nuk kemi rritje të numrave. E reja e kësaj vale të dytë është që janë rritur numrat e vdekjeve në reanimacion”, tha Dollenberg për A2.

LEXO EDHE:  “Fëmijët nuk e transportojnë virusin si të rriturit”/ Tomini bën thirrje: Mos hezitoni spitalet

Sa i përket vaksinës, mjekja u shpreh se ajo do të japë një ndihmesë të madhe, por nuk krijon imunitet të përhershëm, duke shtuar se të paktën deri në 6 muaj nuk mund të riinfektohesh.

Ne jemi të lumtur që në Gjermani janë certifikuar dy vaksina, ajo e AstraZeneca dhe e Biontech. Këto vaksina kanë vërtetuar një tolerancë deri në 95%. Prandaj, ne besojmë se vaksinimi duhet të fillojë sa më shpejt. Në Gjermani do të nisë në fund të dhjetorit ose në fillim të janarit. Të parët do ta marrin mjekët dhe më pas më të rrezikuarit. Ne kemi tejkaluar dhe vështirësitë logjistike për transportimin e vaksinës. Vaksina do të japë një kontribut të madh, por nuk do të jetë mjeti i vetëm. Të gjithë e dimë se vaksina nuk krijon një imunitet të përhershëm, por të paktën për 6 muaj nuk do të riinfiktohemi. Do iu lutesha të gjithë shqiptarëve që të respektojnë të gjitha masat do të na shoqërojnë dhe në muajt në vazhdim”, tha ajo./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Foto/ Vjosa del nga shtrati, merr përpara urën e Drashovicës

Publikuar

-

Nga

Foto/ Vjosa del nga shtrati, merr përpara urën e Drashovicës në Vlorë

Dalja e Lumit të Vjosës nga shtrati sipasojë e reshjeve të dendura ka bërë që të shembet Ura e Drashovicës në Vlorë.

Kjo urë lidh lagjen e Paramillosë duke lënë banorët e Drashovicës pa ujë.

Ndërkohë që në Vlorë është përmbytur edhe pjesa e pazarit.

Kjo vepër ishte pjesë e projektit për ndërtimin e ujësjellësit të fshatit Drashovicë

LEXO EDHE:  Exclusive-The scandal/ Sander Leshaj organizes party in Voskopoja in Covid’s time

LEXO EDHE:  “Fëmijët nuk e transportojnë virusin si të rriturit”/ Tomini bën thirrje: Mos hezitoni spitalet

Investimi është prokuruar dhe kryer në vitin 2016-2018 nga Bashkia e Selenicës e drejtuar nga përfaqësuesi i Partisë Demokratike Përparim Shametaj.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-Durrësi nën ujë/ Banorët përplasen me kryetaren e bashkisë

Publikuar

-

Nga

Video-Durrësi nën ujë/ Banorët përplasen me kryetaren e bashkisë

Durrësi dhe zonat përreth janë zgjuar mëngjesin e kësaj të hënë nën pushtetin e ujit.

Mbi mbi 120 familje rezultojnë të izoluara ndërsa niveli i ujit kalon 1.5 metra nëpër banesa.

Pranë banorëve ka shkuar edhe kryetarja e bashkisë Durrës, ndërkohë që midis tyre ka pasur edhe debat.

‘Na bëni hall. Ky nuk është ujë nga natyra. Ky është viti i dytë që përmbytemi. Kjo është e përmbytur nga dora e njeriut. Ne këtu na kanë vdekur njerëzit tanë 100 vjet, edhe ne do vdesim këtu, por nuk është përmbytur ndonjëhërë kjo lagje. Këtu është dora e njeriut. Ne na kanë hyrë uji dy metra. Unë kam djalin në kat të dytë që s’ka dalë nga shtëpia”, thotë një banore gjatë debatit me kryetaren e bashkisë.


LEXO TE PLOTE

Sociale

Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen lëkundje tërmeti në vend, ja epiqendra

Publikuar

-

Nga

Kroacia nuk gjen qetësi/ Një tjetër i fortë tërmet lëkund vendin

Lëkundje tërmeti janë regjistruar pasditen e sotme në juglindje të vendit.

Faqja sizmiologjike “Earthquake” raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.1 ballë i shkallës Rihter.

Vatra në thellësi 2 km, ndërsa epiqendra 94 km në juglindje të Elbasanit dhe 19 km në jug të Korçës.

LEXO TE PLOTE