Connect with Us

Kritikat e Ramës për OSBE/ Biberaj: Fasadë, njësoj si politika e Rilindjes

Politikë

Kritikat e Ramës për OSBE/ Biberaj: Fasadë, njësoj si politika e Rilindjes

Publikuar

-

Kritikat e Ramës për OSBE/ Biberaj: Fasadë, njësoj si politika e Rilindjes

Kritikat e kryeministrit Edi Rama për OSBE-në, ish-deputeti i PD-së, Aleksandër Biberaj i ka cilësuar si fadë ashtu siç është politika e Rilindjes.

Biberaj deklaroi se kryeministeri në cilësinë e kryetarit të rradhës nuk ka bërë asnjë punë konkrete, por vetëm fjalë. Ai thotë se nuk ka të bëjë aspak me individin, teksa një vëmendje sjell një shprehje franceze, që sipas tij I përshtate shumë Ramës.

“Është një fasadë, siç është politika e Rilindjes. Nuk ka të bëjë me çështje individësh, kam qenë në pozicione drejtuese në politikën europiane. Është një shprehje franceze “të presin siç ke veshjen dhe të përcjellin siç ke mendjen”. Ramën e kanë pritur në kancelari perëndimore shumë mirë, sic kishte pamjet, fasadë dhe po e përcjellin me negativitet.

LEXO EDHE:  “Nëse nuk ndryshohet sistemi do kemi kryengritje”/ Hajdari: Mund të hiqet vërtet Rama...

Është për të bërë punë konkrete dhe nuk ka ndodhur, drejton OSBE dhe nuk kemi ministër të Jashtëm të emëruar. Rama nuk ka zgjidhur politikën e brendshme dhe nuk shërben si shembull për zgjidhjen e konflikteve të jashtme. Drejtuesit jo rastësisht vijnë nga vendet me demokraci të konsoliduar se s’mund të japësh leskone për demokracinë kur ti vetë nuk je një vend demokrat.

Në fund Perëndimi të jep atë që meriton dhe në këtë rast Shqipëria merr notën 4 në integrimin  e vendit. Rama duhet të dënte detyrat e shtëpisë, ti nuk mund te jesh një model i mirë të negociosh me Putinin, kur ti je një Putin i vogël”, tha Biberaj për “Report Tv”./CNA.al.

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Të kesh turp. Po mbron mafian”/ Frrok Çupi kapet keq me Çlirim Gjatën

Publikuar

-

Nga

Analistët Frrok Çupi dhe Çlirim Gjata janë përfshirë një një debat të ashpër në “Open” ku po flitet për përgjimet e antimafias italiane të publikuara nga mediat.

Debati nisi kur Gjata tha se në studio po mbrohet mafia.

Pjesë nga debati:

Gjata: E di çfarë po ndodh këtu? Këtu po dëgjojmë që po mbrohet mafia. Në këtë studio.

Ndreca: Çfarë thua? Kush po mbron mafian?

Gjata: Ja në këtë studi po dëgjojmë nga ju që po e mbroni.

Çupi: Tërhiqe atë që the, çfarë është kjo? Si mund të më akuzosh mua se mbroj mafian?! Mbroj unë mafian?

Gjata: Po.

LEXO EDHE:  PD publikon faturat/ 10 milion euro për mikun trafikant të Ballës, SPAK të hetojë

LEXO EDHE:  Ftesa e Ramës për bashkëpunim/ Patozi tregon pse duhej të ulej Basha në tryezë

Çupi: Nuk thoni dot që mbroj mafian, se unë të hedh në gjyq.

Gjata: Po ja e thashë…

Çupi: Nuk e thua dot se të bëj të 99-at unë…

Gjata: Ja e thashë, ti po ti, di vetëm të ofendosh.

Çupi: Ose dil nga studio ose duhet të provosh që ne mborjmë mafian

Gjata: Po ju këtu po thoni që kjo është kot, këto janë llafe kot…

Çupi: Aty nuk ka ngjarje ju thoni…

Gjata: Ata janë mafioza, ju i mbroni, s’ke argument dhe ke vetëm fyerje.

Çupi: Këtu nuk ka asnjë fakt asnjë ngjarje.

Gjata: A janë mafiozë ata aty?

LEXO TE PLOTE

Politikë

U përmend në përgjimet e “Ndraghetas”/ Reagon Ilir Kulla: Me 180 milion euro blija gjithë Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

U përmend në përgjimet e “Ndraghetas”/ Reagon Ilir Kulla: Me 180 milion euro blija gjithë Shqipërinë

Këshilltari i Presidentit Ilir Meta, Ilir Kulla, ka reaguar pas emri i tij u përmend në përgjimet e “Ndraghetas” e cila donte që të investonte në Shqipqri për të legalizuar paratë.

Kulla mohoi të ketë lidhje me shefin e antimafias, ndërsa tregoi lidhjen që kishte me ish-policin e Guardia di Finanza, Ercole D’Alessandro.

Në një mesazh dërguar gazetarit Blendi Fevziu, Kulla thotë se ai njeh gruan e D’Alessandros, Odetën, që sipas tij është mjeke në Shkodër, ndërsa pretendon se nuk e ka takuar shefin e antimafias.

LEXO EDHE:  “Nëse nuk ndryshohet sistemi do kemi kryengritje”/ Hajdari: Mund të hiqet vërtet Rama…

LEXO EDHE:  Forumi Ekonomik / Cakaj: Prioritet promovimi i sigurisë nëpërmjet luftës kundër korrupsionit

Me 180 milion euro kesh blinim gjithë Shqipërinë, Prokurorinë dhe Parlamentin po të kishin ardhur. Odeta, gruaja e tij është nga Shkodra mjekja ime dhe ky është burri i vet. Sigurisht që shefin e antimafias s’do e takoja nëpërmjet këtij kapterri dhe shefi e antimafias nuk takohet në kafe tek Zogu i Zi. Odeta është mjeke e shkëlqyer, gastrohepatologe, zonjë grua dhe mjeke e shkëlqyer. As nuk e kam takuar shefin e antimafias”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Agron Duka kritikon Bashën dhe aleatët/ Përshpejtoni negociatat, lëshoni pe

Publikuar

-

Nga

Agron Duka kritikon Bashën dhe aleatët/ Përshpejtoni negociatat, lëshoni pe

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka, ka kritikuar mbrëmjen e sotme kryetarin e opozitës Lulzim Basha dhe aleatët e tij Shpëtim Idrizi dhe Fatmir Mediu.

Duka tha se Basha duhet të përshpejtojë negociatat me aleatët, ndërsa kërkoi që të gjithë të lëshojnë pe.

Duhet të përshpejtohet procesi i negociimit. A e ka fajin Fatmiri me Shpëtimin, a e ka Lul Basha unë nuk e di. Të dy palët duhet të lëshojnë, në mënyrë që sa më shpejt të jetë e mundur të marrin vendimin në favor të asaj kauze. Të heqim pak nga vetja, se po nuk hoqëm dy pare nga vetja, asnjëherë nuk arrihet”, theksoi ai në emisionin “Log”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE