Connect with Us

Firmosi mandatin e kryebashkiakut të Ramës/ Si mbijetoi gjyqtarja e varfër në “Këshillin e milionerëve”

Vetingu

Firmosi mandatin e kryebashkiakut të Ramës/ Si mbijetoi gjyqtarja e varfër në “Këshillin e milionerëve”

Publikuar

-

Firmosi mandatin e kryebashkiakut të Ramës/ Si mbijetoi gjyqtarja e varfër në “Këshillin e milionerëve”

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur procesin e rivlerësimit për gjyqtaren Flutura Hoxha që prej një viti.

Gjyqtarja Hoxhae ka të përqëndruar karrierën në Gjykatën e Pukës, ku dhe e ka drejtuar këtë institucion. Pesë vite, Hoxha ka punuar si inspektore në Këshillin e Lartë të Drejtëisë. Me vendimin Nr. 208, të datë 05.03.2007, Hoxha u emnërua inspektore në KLD, për t’u rikthyer në Gjykatën e Pukës, në vitin 2013.
Flutura Hoxha është gjyqtarja që i dha mandatin, kryebashkikuat socialist të Pukës, i cili doli fitues në zgjedhjet e 30 Qershorit.

Gjyqtarja Hoxha firmosi ligjërimin e mandatit të socialistit, Gjon Gjonaj si kryetar i Bashkisë Pukë. Në këtë mënyrë Hoxha e shpalli të vlefshëm vendimin e KQZ-së, duke i thënë “PO” vlefshmërisë së mandatit të Gjonajt.

Në fakt, Hoxha në të njëjtën peirudhë kishte edhe shumë kolegë në qytete të tjera që ligjëruan mandatet e kryebashkiakëve socialist, të prodhuar nga 30 Qershori.

Sa i përket pasurisë, Flutura Hoxha nuk rezulton si gjyqtarja më e varfër por dhe si insepektorja më e varfër e Këshillit të Lartë të Drejtësisë në kohën kur funksiononte.

Një e varfër në “Këshillin e Milionerëve”, përbën çudi. Pasi të jetosh vetëm me pagën dhe të punosh në sistemin e drejtësisë, bëhesh rast për evidentim.

Më poshtë po sjellim pasurinë e gjyqtares së Pukës, Flutura Hoxha, sipas të dhënave të ILDKPKI-së.

Viti 2003
Shtëpi banimi të trashëguar.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare, 680 288 lekë.

Viti 2004
Shtëpi banimi të trashëguar.
Gjendje kesh, 600 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si gjyqtare, 906 400 lekë.
Të ardhura nga shpërblime, puna jashtë orarii dhe dietat, 55 377 lekë, 17 523 lekë dhe 64 000 lekë.

LEXO EDHE:  E duan se tregon barsaleta/ Kryemadhi ironizon Ramën

Viti 2005
Shtuar gjendja kesh, 1 300 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si kryetare gjyqtare në Pukë, 1 028 599 lekë.

Viti 2007
Shtuar gjendja kesh me 100 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si inspektore në KLD, 1 109 772 lekë.

Viti 2008
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si inspektore në KLD, 1 205 835 lekë.

Viti 2009
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si inspektore në KLD, 1 204 612 lekë.

Viti 2010
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si inspektore në KLD, 1 298 518 lekë.

Viti 2011
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si inspektore në KLD, 1 153 131 lekë.

Viti 2012
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si inspektore në KLD, 1 086 912 lekë.

Viti 2013
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Pukë, 1 078 706 lekë.

Viti 2014
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Pukë, 1 445 786 lekë.

Viti 2015
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Pukë, 1 579 549 lekë.

Viti 2016
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Pukë, 1 430 869 lekë.

Viti 2017
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Pukë, 1 431 602 lekë.

Viti 2018
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Pukë, 1 398 362 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

U zmbraps nga “Ben Qimja”/ Si ka ndryshuar pasuria e gjyqtares në pesë vite

Publikuar

-

Nga

Gjyqtarja e Fierit, Marsela Dervishi, ndryshe njihet si “gjyqtarja e Ben Qimes”, nga gjykimi i të cilit u tërhoq.

Risjellim në vëmendje se më 10 Korrik të vitit 2014, pasi ka dëgjuar pretendimet e të dyja palëve, gjyqtarja Marsela Dervishi pranë Gjykatës së Fierit, ka vendosur, që të vazhdojë masën e sigurimit personal “arrest me burg” ndaj Arben Isufajt. Kjo, me arsyetimin se ishin pezulluar afatet e paraburgimit për një afat prej 36 ditësh.

Në këtë seancë, siç raportohet nga mediat, pala mbrojtëse kërkoi përjashtimin e gjyqtares për njëanshmëri në gjykim.

Ndërkohë, një ditë më pas, më datë 11 korrik 2014, katër ditë para përfundimit të afatit tremujor të paraburgimit, duke përllogaritur edhe pezullimin e tyre, në gjykatë është paraqitur kërkesa për “zgjatjen e afatit të paraburgimit”.

Por gjyqtarja Marsela Dërvishi është dorëhequr duke bërë që ky proces të mbetet pezull për disa ditë. Nuk dihen arsyet që e detyruan gjyqtaren që të japë dorëheqjen, por tashmë e njëjta do të duhet të japë llogari para Vettingut, pasi hetimet për të kanë nisur.

Në lidhje me pasurinë, të ardhurat e saj burojnë nga paga e saj dhe e bashkëjetuesit, i cili përfiton edhe pensionin e prindërve që jetojnë në Kanada.

Për më tepër po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Marsela Dërvishi.

Viti 2012 (Deklarata fillestare)

Makinë Volsvagen Golf 4 me vlerë 400 000 lekë.
Llogari bankare 42 700 lekë.
Viti 2012 (Deklarata vjetore)
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Tiranë, 194 840 lekë.

Viti 2013
Depozitë bankare me vlerë 872 200 lekë.
Kursime kesh 300 000 lekë. Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Tiranë, 805 296 lekë.

Viti 2014
Kursime kesh 300 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Tiranë, 129 967 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Fier , 986 742 lekë.
Overdraft 200 000 lekë. Pa shlyer 176 147 67 lekë.

Viti 2015
Kursime në llogari rrjedhëse, 258 343 61 lekë.
Pakësim i depozitës bankare me 250 000 lekë.
Pakësim i kursimeve kesh 200 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Fier , 748 460 lekë.
Overdraft 200 000 lekë. Shlyer.
Llogari bankare e bashkëjetuesit me vlerë 321 083 80 lekë.
Kursime kesh të bashkëjetuesit, 1 300 000 lekë.
Kredi e marrë nga bashkëjetuesi në shumën 790 000 lekë. Pa shlyer 411 468 45 lekë.

LEXO EDHE:  Meta dhe Basha në bunkerin e Surrelit

LEXO EDHE:  Rama - Basha, aleancë kundër Ilir Metës

Viti 2016
Shpenzim i kursimeve personale në shumën 258 343 61 lekë.
Pakësim i depozitës bankare me 200 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Fier dhe raporti i lindjes 900 913 lekë.
Overdraft 240 000 lekë. Pa shlyer 39 635 5 lekë.
Pakësim i kursimeve të bashkëjetuesit, me 321 083 80 lekë.
Kredi e marrë nga bashkëjetuesi në shumën 790 000 lekë. Pa shlyer 278 108 lekë.

Viti 2017
Kursime në llogarinë rrjedhëse, 34 955 08 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Fier 1 062 305 lekë.
Overdraft 240 000 lekë. Shlyer.
Kursime në llogarinë rrjedhëse të bashkëjetuesit, 105 740 lekë dhe 8 110 98 lekë.
Të ardhura të bashkëjetuesit si jurist në një kompani private, 105 740 lekë.
Të ardhura të bashkëjetuesit nga pensioni i prindërve që jetojnë në Kanada, 369 936 lekë.
Kredi e marrë nga bashkëjetuesi në shumën 790 000 lekë. Pa shlyer 126 164 60 lekë.

Viti 2018
Pakësim i kursimeve me 34 955 08 lekë.
Shtesë të interesave bankare, 21 51 54 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga Gjykata e Faktit, Fier 1 029 136 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si lehtësuese nga Shkolla e Magjistraturës, 65 827 lekë.
Dieta nga shkolla e Magjistraturës për një trajnim në Francë, 64 552 lekë.
Shpenzim i kursimeve nga bashkëjetuesi në shumën 105 740 lekë.
Kursime të bashkëjetuesit pakësuar me 1617 27 lekë.
Bashkëjetuesi ka shitur automjetin Buikc Encore që ishte në pronësi të vëllait dhe ia kishte dërguar nga Kanadaja më qëllim shitjeje, me vlerë 9 200 dollarë.
Të ardhura të bashkëjetuesit si jurist në një kompani private, 397 128 lekë.
Të ardhura të bashkëjetuesit nga pensioni i prindërve që jetojnë në Kanada, 464 560 lekë.
Kredi e marrë nga bashkëjetuesi në shumën 790 000 lekë. Shlyer./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Gjobiti deputeten e Ramës për shpifje/ Gjyqtari që liroi të dyshuarin për vrasje, në Gjykatën e Lartë

Publikuar

-

Nga

Ndryshime në qeveri/ Zbulohet kush do drejtojë Ministrinë e Bujqësisë

Gjyqtari i Fierit, Engert Pëllumbi, prej më shumë se gjashtë muaj, po hetohet nga Vettingu.

Pëllumbi nuk është emër i panjohur, pasi në vitin 2011, gjobiti për shpifje, deputeten e Partisë Socialiste Ermonela Felaj.
10 milionë lekë ishte vendimi që mori gjyqtari Pëllumbi, si dënim ndaj deputetes socialiste Felaj, më qëllim që të dëmshpërblejë kompaninë “Ferar” për dëmin që i ka shkaktuar për deklaratat e saj në një konferencën për shtyp para selisë së PS-së.

Por, i njëjti gjyqtar është kontestuar nga ish Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, për shkelje të ligjit, pasi për një person të dyshuar për vrasje e ka lënë me masën « detyrim paraqitje ».

Ngjarja ka lidhje me ndalimin e shtetasit H. Meçanaj, nga Policia e Shtetit me datë 04.03.2013, i akuzuar për veprën penale “vrasje nga pakujdesia” parashikuar nga neni 85 i Kodit Penal, pasi dyshohej se kishte vrarë nga pakujdesia shtetasin M. Lulaj me banim në Hambaraj, Fier. Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Fier ka kërkuar masën e sigurimit “Arrest në Burg”. Ndërsa, Gjykata e shkallës së parë Fier me vendim Nr. 256 datë 08.03.2014 të gjyqtarit Engert Pëllumbi ka vendosur masën e sigurisë, “Detyrim i paraqitjes tek oficeri i policisë gjyqësore”.

Të paktën këto dy raste që kanë kaluar nga duart e gjyqtarit Pëllumbi kanë gjetur hapësirë në media. Sa i përket aspektit të pasurisë, rezulton se gjyqtari Engert Pëllumbi, bën tre punë njëherësh, në një kohë kur gjykatat janë zbrazur nga Vettingu.

Ai përfiton të ardhura si gjyqtar apo më vonë edhe ndihmës-magjistrat në Gjykatën e Lartë, si, mësimdhënies pranë Fakultetit Ekonomik të Universitetit “Aleksandër Xhuvani”, si lehtësues në programin e trajnimeve nga Shkolla e Magjistraturës apo dhe si ekspert. Gjithashtu të ardhura ka përfituar edhe nga trajnime të ndryshme jashtë vendit.

Në vitin 2017, gjyqtari Pëllumbi ka arritur të depërtojë në Gjykatën e Lartë si ndihmës-mgjistrat.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Engert Pëllumbi.
Viti 2010 (Deklarata fillestare)

Llogari kursimi, 180 000 lekë.
Të ardhura nga bursa në Shkollën e Magjistraturës, 42 500 lekë.
Shpenzime për Master, 50 000 lekë.

Viti 2010
Llogaria rrjedhëse shtuar me 230 000 lekë.
Llogaria rrjedhëse, pakësuar me 90 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Tiranë, 85 000 lekë.

Viti 2011
Llogari bankare në shumat, 339 000 lekë dhe 24 970 lekë.
Blerë autoveturë Volsvagen Polo Sedan, 5 000 euro, shumë kjo dhurues subjektit deklarues nga babai.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Tiranë, 808 108 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Fier, 24 970 lekë.

LEXO EDHE:  Ligji për Lojërat e Fatit/ Rama: Bixhozi, vatër krimi

LEXO EDHE:  E duan se tregon barsaleta/ Kryemadhi ironizon Ramën

Viti 2012
Llogari rrjedhëse pakësuar me 339 000 lekë dhe 24 970 lekë.
Llogari rrjedhëse shtuar me 70 140 21 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Fier, 878 637 lekë.

Viti 2013
Llogari rrjedhëse shtuar me 90 356 63 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Fier, 844 397 lekë.

Viti 2014
Llogari rrjedhëse shtuar me 110 312 7 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Fier, 1 050 105 lekë.

Viti 2015
Llogari rrjedhëse shtuar me 455 050 35 lekë.
Llogari rrjedhëse pakësuar me 270 710 8 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Fier, 1 027 706 lekë.

Viti 2016
Llogari rrjedhëse shtuar me 215 183 79 lekë.
Llogari rrjedhëse shtuar me 43 820 72 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Fier, 1 053 410 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si pedagog në Universitetin e Elbasanit, 41 820 lekë.
Shpenzime për qiranë e ap në Fier, 17 000 lekë në muaj.

Viti 2017
Llogari rrjedhëse shtuar me 220 062 88 lekë.
Llogari rrjedhëse shtuar me 6 899 57 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtar në Fier, 158 773 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si ndihmësmagjistrat në Gjykatën e Lartë, 979 378 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues, nga shpërblimi si lehtësues në Shkollën e Magjistraturës, 22 117 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si pedagog në Universitetin e Elbasanit, 69 477 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga fondacioni Hans siedel në Shqipëri për angazhimin si lektor, në seminarin e organizuar në Gjykatën e Fierit, 8 500 lekë.
Shpenzime për qiranë e një ap në Fir, 17 000 lekë në muaj.

Viti 2018
Llogari rrjedhëse pakësuar me 889 964 52 lekë.
Llogari rrjedhëse shtuar me 84 672 39 lekë.
Llogari rrjedhëse e pagës, 850 472 lekë.
Gjendje kesh shtuar me 350 000 lekë.

Të ardhura të subjektit deklarues si ndihmësmagjistrat në Gjykatën e Lartë, 1 219 296 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues, nga shpërblimi si lehtësues në Shkollën e Magjistraturës, 103 965 25 lekë.
Shepnzime udhëtime të subjektit deklarues, paguar nga ambasada e SHBA, në Maqedoni, për pjeëmarrjen në një aktivitet në Ohër, 12 592 28 leekë.
Dieta të subjektit deklarues, nga Gjykata e Lartë për pjesëmarrje në një konferencë në Shkup, 50 euro.
Dieta të subjektit deklarues, nga Fondacioni Gjerman IRZ, për pjesëmarrje në një intership në Gjermani, 220 euro./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Preku drejtësinë me mijëra euro në llogari/ Gjyqtarja shtrin financat në USA

Publikuar

-

Nga

Preku drejtësinë me mijëra euro në llogari/ Gjyqtarja shtrin financat në USA

Gjyqtarja e Gjykatës së Faktit Fier, ka depërtuar në sistemin e drejtësisë me me mijëra euro në llogari bankare dhe automjet të shtrenjtë.

Ajo ka deklaruar një llogari bankare me 60 000 euro, të ardhura nga qiraja e një magazine, 1 500 euro dhe një makinë me vlerë 13 500 euro, të cilët thotë se kishte në përdorim.

Pas është bërë gjyqtare, fillimisht në Tiranë dhe më pas në Fier, në vitin 2014 ka blerë një apartament  66 metër katror dhe me verandë, 34.56 metër katror që ka kushtuar 55 000 euro.

Gjyqtarja deklaron se për të blerë apartamentin, në vitin 2014, ka marrë një kredi me vlerë 5 640 000 lekë dhe që sipas kontratës me bankën përfundonte në vitin 2034.

Në fakt kjo kredi është paguar për dy vite. Sipas gjyqtares Ejona Lazellari, kredia është paguar me paratë e babait, i cili rezulton të ketë ndryshuar dy herë emrin.

Është vetë gjyqtarja e cila e deklaron këtë fakt në formularin e dekriminalizimit, e cila thotë se babai i saj e ka ndryshuar emrin nga Guri në Vasil dhe më pas nga Vasil në Guri.

Burimet e të ardhurave gjyqtarja i ka nga paga e saj dhe e bashkëjetuesit, gjyqtar në Vlorë, Laurent Fuçia, një emër i njohur ky për media, pasi më herët është denoncuar nga ish Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, për shkelje të ligjit.

Gjyqtarja Ejona Lazellari rezulton të ketë shqyrtuar çështje rutinë, , ndryshe nga aspekti i pasurisë, i cili pëson ndryshime, madje deri me hapjen e një llogarie bankare në Amerikë.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Ejona Lazellari.

Viti 2013 (Deklarata fillestare)

Të ardhura nga qiraja e një magazine në Tiranë, 1 500 euro.

E drejta për përdorimin e makinë Golf 5, me vlerë 13 500 euro.

Gjendje, 60 000 euro.

Bursë nga shkolla e Magjistraturës, 42 500 lekë.

Shpenzime për qiranë e ap, 25 000 lekë.

Viti 2013 (Deklarata vjetore)

Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Tiranë, 67 000 lekë.

Viti 2014

Blerë ap 66 m2 dhe verandë, 34.56 m2, me vlerë 55 000 euro.

Tërhequr nga llogaria bankare 8 346 euro dhe 7 000 dollarë.

Gjendje në llogarinë bankare, 8 346 lekë dhe 54 320 lekë.

Derdhur në llogarinë bankare ku autorizohet tërheqja nga babai, 1 600 dollarë.

Revokim kontratë qiraje me 1500 euro në muaj.

LEXO EDHE:  Rama-Topi/ Krijohen hapësirat për bashkëpunim, shembull për komunikimin politik

LEXO EDHE:  E duan se tregon barsaleta/ Kryemadhi ironizon Ramën

Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Tiranë,  992 286 lekë.

Të ardhura të bashkëjetuesit Laurent Fuçia si gjyqtar në Vlorë, 913 620 lekë.

Kredi për blerje ap, 5 640 000 lekë. Pa shlyer 5 522 385 45 lekë.

Gjendja e llogarisë bankare të bashkëshortit, 28 631 11 lekë dhe  2 677 61 lekë.

Viti 2015

Gjendje në llogarinë bankare, 54 320 00 lekë dhe 400 197 lekë.

Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Fier,  979 108  lekë.

Të ardhura të Laurent Fuçia si gjyqtar në Vlorë, 990 523 65  lekë.

Të ardhura nga bashkëjetuesit shkolla e magjistraturës si autore në rezvistën jeta juridike, 37 400 lekë.

Kredi për blerje ap, 5 640 000 lekë. Pa shlyer 5 640 000 lekë.

Gjendja e llogarisë bankare të bashkëjetuesit , 2 677 61 lekë dhe  530 01 lekë.

Të ardhura të bashkëjetuesit nga shitja e makinës, 1000 euro.

Viti 2016

Gjendje në llogarinë bankare, 400 197 00 lekë dhe 52 962 85 lekë.

Tërhequr 2 2000 dollarë për llogari të babait.

Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Fier  1 034 550  lekë.

Të ardhura të bashkëjetuesit Laurent Fuçia si gjyqtar në Vlorë, 992 166  lekë.

Të ardhura për shpenzime në një trajim nga Euralius, 10 994 85 lekë.

Të ardhura për shpenzime në një trajim nga Euralius, për bashkëjetuesin , 8 782 05 lekë.

Kredi për blerje ap, 5 640 000 lekë.  Shlyer me të ardhurat nga babai.

Bashkëjetuesit  ka blerë Benz Mercedez, 400 000 lekë.

Gjendja e llogarisë bankare të bashkëjetuesit ,7 lekë dhe  530  lekë.

Viti 2017

Gjendje në llogarinë bankare, 34 537 85 lekë dhe 52 962 85 lekë.

Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Fier,  1 042 610   lekë.

Të ardhura të bashkëjetuesit Laurent Fuçia si gjyqtar në Vlorë, 1 002 163  lekë.

Viti 2018

Gjendje në llogarinë bankare, 34 537 85 lekë dhe 1 698 85 lekë.

Llogari bankare në Amerikë 100 dollarë.

Të ardhura të subjektit deklarues nga paga si gjyqtare në Fier,  1 032 078   lekë.

Të ardhura të bashkëjetuesit  Laurent Fuçia si gjyqtar në Vlorë, 1 025 205 lekë.

Gjendja e llogarisë bankare të bashkëjetuesit , 70 30 lekë dhe 469 15 lekë.

Bashkëjetuesi  ka përfituar nga trashëgimia 1/6 e një ap./CNA.al

LEXO TE PLOTE