Connect with Us

Zyrtarja e kompanisë Pfizer: Vaksina është e sigurt për njerëzit që janë infektuar me COVID-19

Sociale

Zyrtarja e kompanisë Pfizer: Vaksina është e sigurt për njerëzit që janë infektuar me COVID-19

Publikuar

-

Vaksina e coronavirusit e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech është e sigurt për njerëzit që tashmë janë të infektuar, thotë zyrtarja kryesore mjekësore e BioNTech, Ozlem Tureci.

“Ne kemi përfshirë në provën tonë, njerëz që ishin dhe që nuk ishin të infektuar me SARS-CoV2 më parë dhe nuk kemi parë ndonjë ndryshim në profilin e sigurisë”, u tha Tureci gazetarëve gjatë një konferencë të mërkurën pak pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se kishte është dhënë autorizimi për përdorimin e vaksinës, raporton CNN.

Pfizer njoftoi muajin e kaluar se vaksina e saj ishte rreth 95 për qind efektive, kur matet shtatë ditë pas dozës së dytë midis njerëzve që kanë pasur coronavirus dhe atyre që nuk kanë.

Sipas udhëzimeve të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave për prodhuesit e vaksinave, “siguria e vaksinës dhe rezultatet e COVID-19 në individë me infeksion paraprak të SARS-CoV-2, të cilët mund të kenë qenë asimptomatike, janë të rëndësishme për t’u ekzaminuar, sepse kontrolli për infeksionin paraprak nuk ka gjasa të ndodhë para administrimit të vaksinave COVID-19 nën [autorizimin e përdorimit emergjent.

LEXO EDHE:  Analiza e Erion Dashos/ 2.8 milionë banorë nuk mund të lihet në mëshirën e tekave të virusit

Kur dorëzojnë të dhëna në FDA, agjencia thotë se kompanitë duhet të zbërthejnë të dhënat e sigurisë dhe efikasitetit nga “statusi i infeksionit paraprak në hyrjen e studimit”.

Pfizer dhe BioNTech aplikuan për një autorizim të përdorimit emergjent të FDA në 20 nëntor. Një komitet këshillimor i FDA do të mblidhet më 10 dhjetor për të diskutuar vaksinën dhe autorizimi mund të vijë menjëherë pas kësaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Publikuar

-

Nga

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Gjatë ditës së sotme kanë qarkulluar në media disa foto që tregonin sëmtimin e xhamisë së Et’hem Beut në qendrën e Tiranës, sipasojë e punimeve të kryera aty pranë.

Por sipas myftiut të Tiranës, xhamia është drejt përfundimit të procesit të restaurimit të saj duke përfshirë të gjitha pjesët përbërese të saj.

Ai hedh poshtë lajmin se minarja e xhamisë është dëmtuar dhe se shumë shpejt ajo do u kthehet besimtarëve për të kryer adhurimet e tyre aty.

Në respekt të të gjithë besimtarëve, të cilët janë shqetësuar për xhaminë Et’hem Beu, pas disa lajmeve të pa vërteta që po qarkullojnë ditën e sotme, sqaroj se:

Xhamia Et’hem Beu është drejt përfundimit të një restaurimi të plotë dhe të detajshëm të saj. Nga minareja, çatia, afresket dhe deri te abdes-hanet. Restaurimi është bërë me kujdes dhe përkushtim të përkryer nga restauratorët, të cilët gjej rastin t’i falenderoj. Xhamia Et’hem Beu së shpejti, me ndihmën e Allahut, do t’u kthehet besimtarëve të kryeqytetit për të 5 vaktet e namazit” / shkruan ai në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti i keq ‘mbërthen’ vendin/ Shënohen rëshqitje dheu në aksin Gjirokastër-Sarandë

Publikuar

-

Nga

Moti i keq ‘mbërthen’ vendin/ Shënohen rëshqitje dheu në aksin Gjirokastër-Sarandë

Reshjet e shiut gjatë 24-orëve të fundit kanë shkaktuar probleme në akset rrugore në jug të vendit.

Mësohet se në aksin Gjirokastër-Sarandë në afërsi të Syrit Kaltër ka pasur rëshqitje të dheut dhe për momentin rruga po përdoret vetëm me një kalim.

Gjithashtu probleme me rëshqitjen e dherave raportohet të ketë dhe në aksin Gjirokaster-Tepelenë te ‘Shkalla e zezë’.

LEXO EDHE:  U infektua me koronavirus/ Humb jetën ish-ministri francez

LEXO EDHE:  “Valët e muzikës përhapin virusin”/ Erion Dasho tallet me Klosin: Shyqyr bëmë një zbulim

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshjet e dendura të dëborës/ Turistët mbeten të bllokuar në Dardhë

Publikuar

-

Nga

Reshjet e dendura të dëborës/ Turistët mbeten të bllokuar në Dardhë

Reshjet e dëborës janë rikthyer sërish në juglindje të vendit.

Mësohet se në fshatin turistik të Dardhës trashësia e reshjeve të dëborës ka shkuar në 6 cm, duke bërë që kjo rrugë të jetë e bllokuar për momentin.

Mjetet e turistëve të cilët i janë drejtuar Dardhës kanë mbetur të izoluar në afërsi të pistës së skive. Pritet ndërhyrja e borëpastrueses për të bërë të mundur normalizimin e situatës.

LEXO EDHE:  “Keni filluar punë si kritik COVIDIAN”/ Brataj replikon me mjekun e njohur: Nuk e di si e bëni specialistin…

LEXO EDHE:  U infektua me koronavirus/ Humb jetën ish-ministri francez

Ndërkaq, drejtuesve të mjeteve në këto zona u bëhet thirrje që të pajisen me gomat e dimrit, si dhe me zinxhirë./CNA.al

LEXO TE PLOTE