Connect with Us

Zbulohen prapaskenat te Gjermania/ Joakim Lëv refuzoi të jepte dorëheqjen

Sport

Zbulohen prapaskenat te Gjermania/ Joakim Lëv refuzoi të jepte dorëheqjen

Publikuar

-

Joakim Lëv do të vazhdojë të jetë trajneri i përfaqësueses gjermane dhe në vitet në vijim, të paktën deri pas përfundimit të Botërorit 2022. Ky është vendimi që nxori mbledhja e fundit në Federatën Gjermane ku u diskutua e ardhmja e trajnerit pas rezultateve që nuk kishin bindur tifozët, sidomos humbja turpëruese 6-0 ndaj Spanjës.

Mediat gjermane kanë zbuluar se në fakt presidenti u Federatës, Fritz Keller, i kishte kërkuar trajnerit largimin nga detyra në mënyrë indirekte. Ai kishte pyetur trajnerin nëse e mendonte të mundshëm largimin nga detyra pas Europianit të vitit të ardhshëm, për t’i lënë rrugë një trajneri tjetër. Në këtë mënyrë, ai dëshirotne që të jepte që tani lajmin për largimin e Lëv dhe të qetësonte tifozët.

Por sipas “Bild”, trajneri ka refuzuar këtë opsion duke insistuar që e sheh veten në detyrë edhe gjatë Botërorit 2022 pasi kërkonte të linte pas dështimin e 2018. Keller provoi edhe gjatë mbeldhjes me bordin drejtues të Federatës që të ngrente këtë opsion për të larguar Lëv pas Euroipianit të vitit të ardhshëm, por edhe këtu nuk gjeti mbështetje nga ndihmësit e tij, të cilët nuk shihnin alternativa cilësore të cilave mund t’u besonin drejtimin e ekipit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

FOTO/ Edhe familjarët i urojnë fat, Armando Sadiku bën valixhet gati drejt Bolivisë

Publikuar

-

Nga

Karriera e Armando Sadikut ka marrë një rrjedhë të papritur së fundmi. Aventura me Erzurumsporin rezultoi për t’u harruar për sulmuesin shqiptar, i cili nuk arriti dot të linte gjurmë në fushën e lojës. Në këto kushte largimi duket zgjidhja e vetme.

Por kur të gjithë prisnin një kampionat cilësor në Europë si të ardhmen e Sadikut, lojtari i surprizon të gjithë me emrine skuadrës së re. Bëhet fjalë për skuadrën amerikano jugore Bolivar.

LEXO TE PLOTE

Seria A

ZYRTARE/ Rrezikojnë rënien në kategoria, skuadra e Serie A habit me rinovimin e kontratës së trajnerit

Publikuar

-

Nga

Cagliari pësoi ditën e sotme humbjen e 7-të radhazi në kampionat duke u mundur në transfertë 1-0 ndaj Genoas. Pas ndeshjes mendohej se drejtuesit e klubit mund të shkarkon trajnerin Di Francesco duke parë se skuadra renditet në vendin e 18-të dhe rrezikon rënien në Serie B.

Drejtuesit e Cagliarit i kanë habitur të gjithë më vendimin e tyre. Klubi në faqen zyrtare ka bërë të ditur se ka rinovuar kontratën me Eusebio Di Francesco në 30 qershor të 2023. Një vendim që ka surprizuar jo pak edhe tifozët që prisnin largimin e trajnerit pas rezultateve zhgënjyese.

  

LEXO TE PLOTE

Sport

3500 metra mbi nivelin e detit, “çudirat” me Messin dhe stadiumi, ç’duhet të dini për ekipin e ri të Armando Sadikut në Bolivi

Publikuar

-

Nga

Armando Sadiku po pret të zyrtarizohet te FC Bolivar në Bolivi, pas largimit nga Erezumspor në Turqi. Elbasanasi tanimë është prezantuar në rrjetet sociale nga presidenti i klubit, teksa do jetë lojtari i parë me origjinë shqiptare që luan në vendin e Amerikës Latine.

FC Bolivar është skuadra me e madhe në Bolivi, teksa ka fituar 20 nga 49 titujt qëkur Federata e re e futbollit u krijua. Skuadra ka si qytet La Paz, kryeqytetin e vendit që gjendet në lartësinë 3500 metra mbi nivelin e detit.

Shpeshherë, lojtarët që nuk kanë lindur në Bolivi kanë probleme me frymëmarrjen në këtë lartësi. Jo më kot, Federata e Futbollit i zhvendos ndeshjet kryesore të Kombëatres së Bolivisë në atë stadium, për të qenë një pengesë me shumë për kundërshtarët. Edhe Messi ka vjedhë në duelin Bolivi – Argjentinë, duke mos u mbushur me oksigjen.

Stadiumi ka një kapacitet prej 41 mijë e 143 vendesh dhe mban emrin Hernando Siles Reyes, presidentit të 31-të të Bolivisë. Skuadra stërvitet në një kompleks modern me 5 000 vende për tifozët, ndërsa muajt e fundit ka lindur ideja për të ndërtuar aty edhe një stadium të ri.

Bolivar dhe presidenti i saj Marcelo Claure kanë një marrëveshje bashkepunimi me Etihad dhe City Football, teksa Sadiku mund të ketë një shans të lëvizë edhe në Miami te Inter, ekip që ka si president Beckham dhe bën pjesë në këtë shoqëri futbolli.

LEXO TE PLOTE