Connect with Us

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Shëndeti

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Publikuar

-

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Bakteret janë të afta të shkatërrojnë trupin e një organizmi me një ritëm që ilaçet mund të mos jenë në gjendje të mbajnë mbrapa.

Një studim i ri ka zbuluar se grupet bakteriale mund të përhapen me shpejtësi të shtuar në sipërfaqe kur individët brenda grupit lëvizin më ngadalë. Me fjalë të tjera, sa më ngadalë të lëvizin, aq më shpejt përhapen.

Studiuesit ekzaminuan Pseudomonas aeruginosa, një specie vdekjeprurëse e baktereve që shkaktojnë infeksione në bimë dhe kafshë. Ata zbuluan se bakteret individuale që ishin krijuar për të lëvizur më shpejt ishin më pak të suksesshme sesa llojet që ishin më të ngadaltë dhe lëviznin në grupe.

Në qeniet njerëzore, ato shkaktojnë infeksione në mushkëri, traktet gastrointestinale dhe urinare dhe rajone të tjera. Ata gjithashtu infektojnë plagët, veçanërisht djegiet, dhe çojnë në disa infeksione të gjakut. Gjithashtu, P. aeruginosa është një patogjen rezistent ndaj shumë ilaçeve, gjë që i bën infeksionet e shkaktuara prej tij shumë e vështirë për t’u trajtuar.

Për studimin, autorët krahasuan lëvizjen e P. aeruginosa dhe individëve të saj mutantë ‘të hiperpilatizuar’ të krijuar për të lëvizur më shpejt.

Ata përdorën një kombinim të teknikave të ndryshme të tilla si gjenetika, matematika dhe algoritmet e përparuara të gjurmimit që ishin të afta të monitoronin lëvizjet e disa mijëra qelizave.

LEXO EDHE:  Legalisht në Evropë/ Si duhet të zgjidhet statusi i refugjatëve?

Përmes kësaj, shkencëtarët demonstruan se kur bakteret e inxhinierisë që lëviznin shpejt u përplasën me njëri-tjetrin, ato rrotulloheshin vertikalisht dhe mbeteshin të mbërthyer.

Sidoqoftë, lloji i lëvizjes më të ngadaltë të P. aeruginosa mbeti i shtrirë poshtë kur u përplasën me njëri-tjetrin, duke i lehtësuar ata që të vazhdonin përpara. Prandaj, bakteret që lëvizin ngadalë mund të zhvendosen në territore të reja, të marrin lëndë ushqyese të rritura dhe më e rëndësishmja, të fitojnë garën e mbijetesës kundër qelizave më të shpejta.

William Durham, autori përkatës i studimit, tha në një deklaratë se bakteret kanë evoluar për të lëvizur me kujdes dhe në mënyrë efektive në turma, dhe ato e arrijnë këtë duke lëvizur më ngadalë sesa shpejtësia e tyre maksimale./CNA.al. 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Humbin jetën dhe 6 persona

Publikuar

-

Nga

Shifrat/ Konfirmohen 474 raste të reja me Covid, numri i viktimave nuk njeh ulje

Janë rritur sërish shifrat e të infektuarve me covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2510 testime, nga të cilët 586 raste kanë rezultuar pozitiv, nga 292 që ishin dje. Gjithashtu kanë humbur jetën 6 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
188 raste në Tiranë, 47 në Durrës, 30 në Kavajë, 27 në Krujë, 22 në Vlorë, 21 në Elbasan, 18 në Shkodër, nga 16 raste në Sarandë, Ura Vajgurore, 15 në Berat, nga 12 raste në Dibër, Lushnje, 11 Mat, nga 10 raste në Kurbin, Lezhë, nga 9 raste në Korçë, Kukës, Gramsh, 8 në Librazhd, nga 7 raste në Fier, Pogradec, Delvinë, Belsh, nga 6 raste në Mirditë, Tepelenë, Bulqizë, nga 5 raste në Mallakastër, Patos, nga 4 raste në Divjakë, Shijak, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Malësi e Madhe, Kuçovë, nga 2 raste në Devoll, Has, Pukë, Tropojë, Gjirokastër, Vau i Dejës, Poliçan, nga 1 rast në Rrogozhinë, Peqin, Memaliaj, Vorë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 594 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,464 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 277 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 6 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, të moshave 54-88 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

LEXO EDHE:  Pse ndodh ecja në gjumë?/ Shkencëtarët nuk kanë ende një përgjigje shterruese

LEXO EDHE:  Psikologjia e nostalgjisë/ Pse ndiejmë një dëshirë të madhe për të kaluarën?

COVID-19 – Statistika (19 Janar 2021)
Raste të reja ditore 586
Të shëruar në 24 orë 594
Të shtruar në spitale 277
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2510

Testime totale 318,041
Raste pozitive 68,568
Raste të shëruara 41,464
Raste Aktive 25,817
Humbje jete 1287
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15014
Fier 1943
Durrës 1428
Shkodër 1343
Elbasan 1044
Vlorë 1036
Lezhë 965
Korçë 866
Berat 804
Dibër 495
Gjirokastër 495
Kukës 384

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Publikuar

-

Nga

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Ardhja e shpejtë e disa vaksinave COVID-19 ka ushqyer shpresat se pandemia do të përfundojë së shpejti, por mbetet për t’u parë për sa kohë njerëzit do të mbrohen nga ky koronavirus i ri më pas.

Periudha e saktë e imunitetit e ofruar nga këto vaksina nuk do të dihet për ca kohë, e cila ka të ngjarë të ndryshojë nga personi në person, paralajmërojnë ekspertët. Por ka një arsye të mirë për të besuar se njerëzit e vaksinuar mund të arrijnë një nivel të mbrojtjes afatgjatë.

Pasi të vaksinohen, është e pamundur për momentin të thuash se personi nuk është më ngjitës. “Kjo hipotezë aktualisht është duke u eksploruar, por asnjë studim i besueshëm nuk mund të konfirmojë që një pacient i vaksinuar nuk mund të infektojë njerëz të tjerë”, thone imunologet.

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, cfare do te thote per sistemin imunitar?

Kur sistemi imunitar për herë të parë ndesh një vaksinë, ai aktivizon dy lloje të rëndësishëm të qelizave të bardha të gjakut. Të parat janë qelizat plazmatike B, të cilat kryesisht përqendrohen në krijimin e antitrupave. Fatkeqësisht, kjo lloj qelize ka një jetëgjatësi të kufizuar.

Pastaj janë qelizat T, secila prej të cilave është përshtatur posaçërisht për të identifikuar një patogjen të veçantë dhe për ta vrarë atë. Disa nga këto qeliza T të kujtesës janë në gjendje të qëndrojnë në trup për dekada derisa të godasin objektivin e tyre – që do të thotë që imuniteti ndaj vaksinave ose infeksioneve ndonjëherë mund të zgjasë një jetë të tërë.

Doza përforcuese është një mënyrë për të ri-ekspozuar trupin ndaj antigjeneve – molekulat e patogjenit që shkaktojnë antikorpe ne sistemin imunitar – për të dhenë pjesën e dytë të përgjigjes.

Pra, pasi të keni pasur nxitjen tuaj, do të keni një frekuencë më të lartë të qelizave T të kujtesës dhe në një farë mase të njëjtë për madhësinë e grupit të qelizave B të kujtesës që keni. Gjithashtu do të prodhohen antitrupa me cilësi më të mirë.

LEXO EDHE:  Psikologjia e nostalgjisë/ Pse ndiejmë një dëshirë të madhe për të kaluarën?

LEXO EDHE:  Nëse doni ta bëni fëmijën më inteligjent, ka një "ilaç magjik" që ia del mbanë

Në një ekspozim të dytë me të njëjtën vaksinë ose patogjen, qelizat B të mbetura nga epoka e mëparshme janë në gjendje të ndahen shpejt dhe të krijojnë një turmë kërcënuese të pasardhësve, duke rezultuar në një goditje të dytë në sasinë e antitrupave në qarkullim.

Doza e dytë gjithashtu shkakton procesin e “pjekjes së qelizave B”, e cila përfshin zgjedhjen e qelizave të papjekura me receptorët më të mirë për t’i bashkuar ato në një patogjen të veçantë. Kjo ndodh ndërsa ata janë akoma në palcën e kockave – ku bëhen qelizat e bardha të gjakut – dhe më pas ata udhëtojnë në shpretkë për të përfunduar zhvillimin. Kjo do të thotë që jo vetëm që qelizat B janë më të shumta më pas, por antitrupat që ata prodhojnë synohen më mirë.

Nga ana tjetër, qelizat T të kujtesës, shumohen me shpejtësi të shpejtë.

Tashmë besohet se qelizat T kanë luajtur një rol jetësor gjatë pandemisë aktuale, duke mbrojtur disa njerëz nga përkeqësimi i Covid-19. Megjithëse virusi ka qarkulluar nëpër botë që nga rreth Dhjetorit 2019, duket se ata kanë “parë” koronavirusë të tjerë më parë, të tillë si ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, të cilat do t’i lejonin ata të njohnin Covid-19.

Ndaj dhe pyetjes a duhet te vaksinohem, nqs e kam kaluar Covidin, pergjigjia i vjen e thjesht duke e menduar si nje doze perforcuese.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Publikuar

-

Nga

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Një udhëheqës fetar hebre nga sekti ultra-ortodoks i Izraelit ka shokuar me deklaratën e tij, ku thekson se vaksina e koronavirusit mund të ndikojë në prirjet seksuale të njerëzve.

“Vaksina e Covid mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë”, ka deklaruar Rabini Daniel Asor raportojnë mediat izraelite.

Rabini Daniel Asor, i cili ka një ndjekje të madhe të mediave sociale, gjithashtu pohoi se e gjithë vaksinimi është puna e një “qeverie globale keqdashëse”, e cila “po përpiqet të vendosë një rend të ri botëror”.

Në predikimin e tij të fundit në internet, udhëheqësi tha se gjithçka, përfshirë vaksinën, e cila është bërë duke përdorur “një substrakt embrional” mund të shkaktojë prirje të kundërta, raporton “ Independent”.

Ai e quajti “organizata kriminale” Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe gjigandët për zhvillimin e vaksinave Pfizer dhe BioNTech, të cilët sipas tij kanë paraqitur të dhënave të rreme rreth efikasitetit të vaksinës.

Sipas Isral Hayom, Asor ka argumentuar se virusi u lëshua për të “shkatërruar popullsinë globale” dhe vaksinat janë vetëm një mënyrë për të “çuar më tej këtë axhendë”.

LEXO EDHE:  Miliona njerëz pësojnë sulme në zemër, pa e ditur fare këtë

LEXO EDHE:  A është divorci zgjidhja e duhur për një martesë të palumtur?

Sidoqoftë, kjo nuk është hera e parë kur një pretendim kaq i çuditshëm në lidhje me vaksinën është bërë nga një udhëheqës global.

Më parë, në dhjetor, Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro paralajmëroi brazilianët se nëse marrin vaksinën, do të shndërrohen në aligatorë.

Deri tani nuk ka asnjë provë që vaksina e covid lidhet me homoseksualitetin dhe bie në kundërshtim me thirrjet e tjera të Daniel Asor./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE