Connect with Us

VIDEO/ Ndeshje e çmendur në Turqi, në fund triumfojnë… gjermanët

Sport

VIDEO/ Ndeshje e çmendur në Turqi, në fund triumfojnë… gjermanët

Publikuar

-

U luajtën në orën 18:55, dy sfidat e parafundit të vlefshme për grupet e Ligës së Kampionëve, ku nuk munguan surprizat. Gjermanët e Lajpcig arritën një fitore dramatike në sekondat e fundit ndaj Bashaksheirit me rezultatin 3-4. Plot 7 gola të shënuar. Polsen dhe Mukiele, kaluan në avantazh të dyfishtë Lajcigun, ndërkohë Kavexhi, ngushtoi shifrat në fundin e pjesës së parë e cila përfundoi me rezultatin 1-2.

Në pjesën e dytë ishin përsëri gjermanët që realizuan me  Olmon në minutën e 66-të, duke i ngritur shifrat në 1-3. Pavarësisht disavantazhit të 2 golave, turqit nuk u dorëzuan, Kavexhi, i cili ishte padyshim njeriu i ndeshjes, realizoi edhe 2 gola të tjerë në minutat 72 dhe 85-të, duke plotësuar tripletën personale.

Kur u mendua se sfida do të përfundonte në barazim 3-3, Lajpcig realizoi golin e fitores me Sorloth në minutën e dytë shtesë, duke marrë 3 pikë të arta në një ndeshje të çmendur. Ndërkohë sfida tjetër mes Krasnodar dhe Ren përfundoi me triumfin 1-0 të rusëve, të cilët siguruan vendin e tretë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E BUJSHME/ Arrihet marrëveshja, Allegri ulet në stolin e ekipit të njohur

Publikuar

-

Nga

Massimiliano Allegri pritet të ulet në stolin e Romës teksa raportohet se tashmë është arritur marrveshje me një kontratë rreth 5 milionë euro në sezon.

Allegri njihet si një trajner që luan lojë sulmuese dhe sipas asaj që raporton Calciomercato, ai ishte kontaktuar nga Chelsea dhe Napoli.

Trajneri italian i ka kthyer mbrapa që të dyja klubet, duke u thënë se ai tashmë ka një marrëveshje me Romën dhe se brenda disa ditësh do të jetë trajner i Romës.

LEXO TE PLOTE

Sport

Situata kaotike te Tirana, shpërthen presidenti Halili: Hafizi nuk shkon dot në Shkodër se e hedhin nga ura e Bunës, ja e vërteta me Deden

Publikuar

-

Nga

Pas deklaratës së trajnerit Nevil Dede, në lidhje me largimin nga Tirana, ka reaguar sërish presidenti Refik Halili, i cili në një lidhje live për “Gol pas Gol”, u shpreh:

“E falenderoj pamasë Nevilin për korrektësinë, për të vërtetën që ai tha. Janë të gjitha të sakta. Çdo gjë është për të mirën e skuadrën. Që Tirana të eci përpara, është familja bardheblu, pastaj vijmë ne të tjerët.

Jam njeriu që kam thënë që do t’i kërkoj trajnerit që të kemi 5 lojtarë të akademisë në formacionin. Nuk kam qenë i çmendur që kam thënë kështu. Kam aq miq aq shokë aq trajnera që i pyes dhe i marr mendime.

Kërkesat për Muçin, Gecin dhe Çelhakën janë lumë. Unë kam rezistuar, nuk jam i çmendur që mos fus lojtarët e akademisë, por duam edhe rezultate, duam të dalim kampion. Kemi qenë të kujdesshëm, dhe e kam lënë trajnerin të veprojë.

Jam i kënaqur, atë kontingjent ka pasur, ke menduar me Mukën që do bëjmë këtë gjë. Fakti është që nuk kemi pasur rezultate pozitive.

Ky klub nuk imponon askënd, nuk i merr askujt asnjë kafe. Duhet pak frymëmarrje për të arritur edhe rezultatet që ne na nevojiten.

Nuk e kam shitur kurrë Tiranën, nuk kam bërë asnjë poshtërsi. Kur dëgjoj njerëz që flasin sipas dëshirës së tyre, siç ishte rasti i profesor Hafizit. Ai u largua nga Tirana, i ka marrë financat që ka pasur, e ka larë dhe kreditë që kishte. Ka ardhur dhe te Vila Goldi ka ndenjur me muaj dhe javë. Ishte trajner i akademisë tonë. Gjithsesi prapë jemi ulur kemi ngrënë dhe kemi pirë. Unë jam treguar tolerant. E kam treguar edhe me Mirel Josën, Starovën, jemi miq, vazhdojmë e takohemi.

Rezultatet pasqyrojnë dhe presioni nga tifozeria të dertojnë të bësh edhe ndryshime. Për trajnerët, pavarësisht se kemi përfunduar keq, unë nuk bëra ndryshime. Memën e mora me shumë qejf dhe e vendosa aty, nuk e imponova as Egbonë. Nuk iu kam thënë asgjë. Mbi të gjitha është Tirana pastaj të tjerë. Hafizit i uroj që nipërit e tij të bëhet mbretërit  e botës, por Hafizi nuk mund të shkojë dot në Shkodër dhe të kaloj pasi e hedhin nga ura e Bunës dhe e njohin të gjithë se kush është ai. Shpresoj që klubi të eci përpara

Kur dëgjoj Hafizin se flet për djalin tim, i cili ka një jetë në futboll. Unë do i thoja Hafizit, se djemtë e tij ishalla të bëhen sa më të mëdhenj dhe të mos kenë fatin e djalit tim. Nuk i lejohet atij të flasë për djalin tim dhe të tjerëve. Nevilit do i jem mirënjohës. Do bashkëpunoja me atë në mënyra që doja unë. Nuk mund të më përmendet fëmija. Jo 1 në 2 të flasin për djalin tim. Nuk mund të bëhet kështu që të merreni me djalin tim. Këta njerëz që flasin për djalin tim janë të paguar të flasin për këtë. Është një djalë shembullor, nuk bën presion se është djali i presidentit. Dalin disa njerëz që kanë humbur. Matraxhiu nuk e di çfarë lidhje ka me futbollin.

Ju keni marrë në intervista edhe Grentin. Unë këtë kërkoj. Unë mund të jem i vetmi baba, që edhe bashkëshortja më ka thënë, se të gjithë punojnë për të mirën e fëmijës, ndërsa ti je kundër. Te kjo punë unë nuk hy te trajneri, duke i thënë se fut djalin tim. Djalit i kam thënë luaj futboll. Unë nuk mund t’ia heq të drejtën atij, ka filluar që i vogël të luajë. Nuk më intereson se luan bukur djali apo rri në stol, më interesojnë rezultatet. Këtu nuk është momenti për të folur për djalin tim. Unë po them se e shikoj skuadrën se është e kompletuar me lojtarë të mirë. Kemi 6-7 lojtarë të Kombëtares. Doka ishte i lirë. I kam uruar sukses dhe i kam thënë që shpresoj të eci më lart.

Unë jam 7 pikë larg vendit të parë, kështu them unë, ju thoni 16 pikë. Kështu e shikoj unë si president i Tiranës. Tirana ka lojtarë të mirë. Kampionati është i gjatë, por edhe i shkurtër

Do të vazhdojmë të punojmë, do të jemi shumë të kujdesshëm për të bërë më të mirën për klubin tonë. Trajneri i ri? Nuk jam në gjendje që të përcaktoj. Kohë nuk ka. Do të mendohem, do ta shikoj dhe do të vendosim. Kur ta vendosim do t’iu njoftojmë.”, u shpreh Halili.

LEXO TE PLOTE

Sport

Largimi nga Tirana, Dede i befason të gjithë me rrëfimin special: Ju tregoj çfarë ndodhi…

Publikuar

-

Nga

Trajneri Nevil Dede foli pas largimit nga drejtimi i Tiranës, teksa tregoi edhe shkaqet e këtij divorci. Për “Supersport”, Dede tha se para ndeshjes kishte pasur një takim me presidentin Refik Halili, ku sipas tij nuk kishin përputhje të mendimeve në lidhje me formacionin për ndeshjen e Tiranës. Ai tha se gjithmonë për formacionin kishte vendosur vetë dhe nuk kishte pasur ndërhyrje përveç ditës së sotme.

ÇFARË NDODHI- Te të treja herët nuk e kam bërë unë skuadrën. Unë nuk vajta te Tirana nga rruga se isha pa punë. Drejtoja Kombëtaren e 19 vjeçarëve dhe vendosa të filloj një projekt të ri. Unë nuk i gjej dot të vërtetat. Nuk kam pasur asnjë takim dje me presidentin Halili. E vërtetat është që ne kemi punuar që pas derbit me Partizanin me skuadrën. Na mungonte Batha, ishte një humbje e rëndësishme.

Përveç atij mungonte edhe Giamfi. Kjo ishte pasqyra e skuadrës që kisha. N ë  këtë kuadër e përgatitëm ndeshjen me skuadrën që kisha,. Në momentin që shkova në stadium unë bëra zgjedhjet e mia. Në një bisedë me presidentin më thanë që nuk janë dakord me zgjedhjet e mia. Nga ana tjetër unë iu thashë që të bëhej kështu, dhe i thashë të largohem dhe të vazhdojnë rrugën e tyre, nëse mendojnë se mund të bëjnë më mirë. Unë i vlerësoj si të mirëqenë.

DORËHEQJE APO SHKARKIM? Kam vajtur te Tirana për të zhvilluar dhe për të dhënë frymëmarrje akademike dhe klubit. Gjeta lojtarë shumë të mirë me shumë cilësi. Kishim probleme me mungesat, mendoja që do të ishim të fortë dhe kompetitiv. Nuk ka asnjë penalitet klubi nga largimi im. Kam vajtur për të zhvilluar veten dhe klubin. Kontratën e firmosa të bardhë. Mendova më mirë t’iu jap frymëmarrje popullit të Tiranës, sesa lojtarëve që blihen nga jashtë.

KA NDËRHYRË PRESIDENTI NË FORMACION? Halili nuk ka ndërhyrë asnjëherë vetëm sot, që kishte mungesë të theksuar besimi. Nuk dua të bëhem precedent si trajner. Jeta do të vazhdojë. Kam qenë i detyruar të bëj formacionin në bazë të lojtarëve që kam pasur. Sot grupi ishte disi më i plotë dhe bëra ato zgjedhje.

NDRYSHIMET NË FORMACION? Nevil Dede nuk është më i madh se Tirana. Populli bardheblu është më i madh se çdo klub tjetër. Aseti më i madh i Tiranës është tifozët dhe akademia. Kemi shumë lojtarë të huaj që janë pjesë e kombëtareve respektive, por në fund mendoj që duhet t’i japim lojtarëve tanë.

MOSPËRPUTHJET- Unë mendova se njerëzit ndryshojnë me kalimin e kohës. Në fund fare nëse mungon besimi. Por kur e shikon që nuk ecën kështu, atëherë mbyllet këtu. Nuk ndajmë të njëjtat ide dhe këtu mbyllet gjithçka. Unë jam i kënaqur me lojtarët që kam stërvitur. Mund të luajë Muçi Çelhaka, apo edhe ndonjë tjetër nga jashtë.

Nuk flisnim me të njëjtën gjuhë dhe nuk kishim të njëjtën gjuhë me klubin. Unë mendova se do të kishim për dy vite një kontratë me projektin që kisha në mendje. Por nuk u realizua dhe e mbyllëm këtu.

 NDESHJA SOT- Ndeshjen e pashë si tifoz dhe mendoj se meritonim fitoren ne.

LEXO TE PLOTE