Connect with Us

Unazë apo shenjë?/ Lidhjet midis pushtetit dhe joshjes

Fashion

Unazë apo shenjë?/ Lidhjet midis pushtetit dhe joshjes

Publikuar

-

Unazë apo shenjë?/ Lidhjet midis pushtetit dhe joshjes

Ka qenë një kohë kur ajo konsiderohej rreptësisht një simbol aristokratik . Një xhevahir i çmuar, që shpesh i përket familjes, i dhënë nga brezi në brez. Ne po flasim për “chevalier” (nga frëngjishtja) ose unazën e shenjës (në mënyrën angleze), ose unazën që duhet të vendosni në gishtin e vogël , një pasion krejt mashkullor. Cila është origjina e saj që është  e kopjuar tani edhe nga gratë?

Pse është bërë një instrument joshës ?

Unaza në gishtin e vogël u përdor fillimisht për të vendosur vula dhe shkronjat fillestare. Prandaj ishte përbërë prej lidhjeve dhe materialeve mjaft të dobëta. Duke filluar nga Mesjeta, ajo filloi të ishte një send zbukurues, duke marrë vlerë, pasi identifikonte familje fisnike dhe përshkruante prejardhjen e familjes.

LEXO EDHE:  The Weeknd tani po del me ishin e Justin Bieber

Më prestigjozët ishinato me ar dhe gurë të çmuar, në varësi të prejardhjes. Me kalimin e kohës kjo nuk ka qenë rastësi dhe “chevalier” ka humbur karakterin e tij ekskluziv dhe elitist. Sot janë në fakt trendet e momentit. E përballueshme për të gjitha buxhetet, është e dashur dhe e shquar në çdo rast, madje edhe nga yjet dhe njerëzit e famshëm të botës së sportit dhe showbizzit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Harta-Kjo është marka më e famshme në botë/ Ja kë preferojnë shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Një hartë interesante e botës e ripunuar zbulon markat e modës që janë më të popullarizuara në të gjithë globin ku sipas saj,  Louis Vuitton është më i preferuari.

Në hartë tregohet se sa e kërkuar është secila markë në botë pë një vit. Marka franceze Louis Vuitton është e para në 47 vende, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe Australinë, ndërsa Gucci është i dyti, duke dalë i pari në 13 vende, përfshirë Italinë . Chanel është e treta dhe është marka më e kërkuar në 12 vende, përfshirë Pakistanin dhe Tajlandën .

1-Louis Vuitton – 47 vende

LEXO EDHE:  Basha me dy fytyra/ Firma e unazës së Re ndërton dhe në Kavaje, asnjë denoncim

LEXO EDHE:  The Weeknd tani po del me ishin e Justin Bieber

2-Gucci – 13 vende

3-Chanel – 12 vende

4-Calvin Klein – 11 vende

5-Rolex – 9 vende

6-Traineri – 4 vende

7-Tony Burch – 3 vende

8-Loewe – 2 dhe Valentino – 2 dhe gjithashtu Fendi – 2 vende

Harta është hartuar nga faqja e këshillave financiare money.co.uk , ku tregohet se në sa vende ësht% e pëlqyer secila markë.

Sipas faqes Louis Vuitton është parë si marka më e suksesshme  dhe më e preferuar nga të pasurit dhe të famshmit për dekada.

Sipas të dhënave në hartë shqiptarët preferojnë më shumë LouisVuitton/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Fashion

Java e Modës “Dakar” në Senegal/ Pasarela në një pyll me baobab

Publikuar

-

Nga

Java e Modës “Dakar” në Senegal/ Pasarela në një pyll me baobab

Organizatorët e Javës së Modës “Dakar” të këtij viti kanë një mesazh për botën: qëndrueshmëria është në mode. Të detyruar nga kufizimet e koronavirusit për të mbajtur shfaqjen jashtë, modelet u shfaqën pranë trungut të një peme të lashtë baobab teksa sfilonin në pasarelë.

Ngjarja, e mbajtur në fundjavë në kryeqytetin e Senegalit me temën e përgjegjësisë mjedisore, paraqiti 20 dizajner koleksionet e të cilëve kanë qenë  të punuar me dorë. “Shumë prej dizenjatorëve tashmë kishin bërë ‘modë të ngadaltë’ por ata nuk e dinin atë,” tha Adama Ndiaye, themeluesi i Javës së Modës Dakar dhe stilistja pas Adama Paris.

“Është bërë këtu dhe nuk është bërë në sasi të mëdha. Ne na vinte turp për këtë për vite me radhë, por tani jemi krenarë për të. Ky është luks.” Në atë që është bërë e njohur si “moda e shpejtë”, konsumatorët, veçanërisht në Perëndim, po blejnë dhe hedhin rroba me një shpejtësi alarmante, duke bërë që ndotja e lidhur me industrinë të rritet. Pjesa më e madhe e pëlhurave të përdorura në Javën e Modës Dakar të këtij viti, megjithëse u mblodhën në Afrikë, u importuan nga jashtë. Edhe pëlhura prej dylli prodhohen zakonisht në Kinë dhe Evropë . Shfaqja e së shtunës, në përputhje me temën mjedisore, u zhvillua në një fushë të baobabëve.

LEXO EDHE:  Pse meshkujt kanë frikë nga martesa?

LEXO EDHE:  Meshkujt, me apo pa mjekër?

Por ambienti ishte plot me shishe plastike uji, si dhe çadra, dyshekë dhe posterë të zbukuruar me logon e ujit në shishe Kirene, i cili sponsorizoi ngjarjen. Bel Jacobs, bashkëthemelues i Fashion Act Noë, një grup fushate i lindur nga Rebelimi i Zhdukjes, tha se Java e Modës Dakar duhet të njihet për përfshirjen në një bisedë rreth qëndrueshmërisë dhe konsumit të tepërt./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Fashion

Këshilla bukurie/ Si të bëni konturimin njësoj si vajzat më të famshme të showbizit

Publikuar

-

Nga

Këshilla bukurie/ Si të bëni konturimin njësoj si vajzat më të famshme të showbizit

Teknikisht është ” skalitja e make up “, ose të qenit në gjendje të përmirësoni fytyrën duke nxjerrë në pah disa tipare dhe duke i lënë të tjerët në hije duke luajtur vetëm me përbërjen . Të bësh mirë konturimin , praktikën tashmë të dashur nga yjet, mund të jetë shumë e dobishme edhe në këto kohë ku takimet e punës bëhen nëpërmjet platformae online si  ZOOM dhe thirrjeve video me Skype. Le të shohim disa këshilla se si ta provoni ta bëni vetë.

Konturimi konsiston të dish të krijosh vëllime të ndryshme me make-up falë një loje të dritës dhe hijes. Produktet “e pastra”, të tilla si ndriçuesit, japin dritë dhe nxjerrin në pah zonat në të cilat ato aplikohen, duke i bërë ato më të dukshme. Në të kundërt, tekstet më të errëta të bazamentit dhe pluhurave, duke krijuar hije, fshihen dhe minimizohen.

Bëni kujdes, pra, të dini se si të krijoni përzierjen e duhur: asnjë formulim shumë i shkëlqyeshëm, madje i ngadaltë për t’u errësuar shumë, në të vërtetë do të rrezikonit ta gjeni veten me një fytyrë me njolla. Në parim, për të “shtrirë” fytyrat e rrumbullakëta, ne shkojmë të veprojmë në katër zona specifike: tempujt, pastaj anët e ballit, të cilat duhet të errësohen.

LEXO EDHE:  Meshkujt, me apo pa mjekër?

LEXO EDHE:  Pse meshkujt kanë frikë nga martesa?

Anët e hundës gjithashtu duhet të errësohen, për ta “zgjatur” atë, si dhe zonat nën mollëzat, duke krijuar një lloj trekëndëshash që konvergojnë drejt qendrës së fytyrës. Pastaj kalojmë te nofullat dhe këtu duhet t’i kushtojmë vëmendje maksimale: na duhet një sens proporcioni (gjithashtu për të shmangur rrezikun e dhënies së ndjesisë së të pasurit mjekër). Furçat e makijazhit janë gjithashtu shumë të përshtatshme për t’ju ndihmuar : ajo e shkëlqyeshme dhe shumë e dobishme, e skuqur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: