Connect with Us

Sa ditë jemi ngjitës kur jemi pozitivë?/ 8 fakte që duhet ti dini për Covid-19

Shëndeti

Sa ditë jemi ngjitës kur jemi pozitivë?/ 8 fakte që duhet ti dini për Covid-19

Publikuar

-

Mbi 11 mijë raste aktive me Covid/ Kosova merr masa të reja për shkak të situatës së rëndë

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Nga fillimi në dhjetor 2019, sëmundja Covid-19 u paraqit si shumë ngjitëse. “Çdo person i infektuar do të infektojë të paktën 3 persona në mungesë të masave mbrojtëse”, thame.

Kapaciteti transmetues i koronavirusit Sars-CoV-2 vlerësohet çdo ditë nga autoritetet shëndetësore përmes matjes së “R0” për të ndjekur evolucionin e epidemisë. Kjo “R” korrespondon me shkallën e riprodhimit të virusit dhe tregon numrin e njerëzve të infektuar nga një rast pozitiv për Covid-19.

Sa më i lartë të jetë, aq më shumë transmetohet sëmundja.

Sa ditë jemi ngjitës kur jemi pozitivë për Covid-19? A jemi ngjitës nëse nuk kemi simptoma? Po gjatë periudhës së inkubacionit?

Cili është përkufizimi i ngjitjes?

Fjala “ngjitje” vjen nga latinishtja “cum” që do të thotë “me” dhe “tangere” për “të prekur”. Në gjuhën mjekësore, ngjitja përcaktohet nga transmetimi i një agjenti infektiv dhe, kur është e përshtatshme, sëmundja përkatëse, nga një subjekt i kontaminuar tek një individ i shëndetshëm, me kontakt të drejtpërdrejtë (lëkurë, mukozë) ose indirekt (transmetim ajror (pështymë) , sperkla …ose sistemi tretës …).

Si transmetohet koronavirusi nga personi në person?

Virusi Sars-CoV-2 përhapet kryesisht nga kontakti i ngushtë me një person të infektuar, nga grimca të vogla të lëngshme që nxirren përmes gojës ose përmes hundës nëse personi i infektuar kollitet, teshtin, flet ose merr frymë thellë. “Ju gjithashtu mund të kontraktoni Covid-19 kur virusi hyn në gojë, hundë ose sy, një situatë më e mundshme kur njerëzit janë në kontakt të drejtpërdrejtë ose të ngushtë (më pak se një metër larg) me një person të infektuar” sipas OBSH .

Ju gjithashtu mund të infektoheni nëse prekni sytë, hundën ose gojën para se të lani duart, pasi të keni prekur një sipërfaqe të ndotur. Transmetimi i virusit rritet në hapësira të brendshme, të mbushura me njerëz dhe në ajrosje të pamjaftueshme.

Kohëzgjatja: për sa ditë jemi ngjitës?

Faza ngjitëse e një pacienti pozitiv Covid-19 është 8 ditë mesatarisht dhe fillon rreth 2 ditë para fillimit të simptomave.

A jemi ngjitës gjatë inkubacionit?

Inkubacioni mbulon periudhën midis ndotjes nga virusi dhe shfaqjes së simptomave të para. Periudha mesatare e inkubacionit për Covid-19 është 5 ditë (maksimumi 14 ditë). Gjatë kësaj periudhe, personi mund të jetë ngjitës!

Ngarkesa virale arrin kulmin gjatë javës së parë të sëmundjes.

LEXO EDHE:  Covid-19 "paralizon" gjyqësorin/ Infektohen tre gjyqtarë, pezullohet zhvillimi i seancave

Kur jeni ngjitës nëse keni simptoma të Covid-19?

“Sipas të dhënave laboratorike, është veçanërisht pak para se njerëzit e infektuar të zhvillojnë simptoma (dmth. Dy ditë para shfaqjes së simptomave) dhe në fillimin e sëmundjes që ata janë më ngjitës” shpjegon Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Një meta-analizë britanike e 79 studimeve mbi Sars-CoV-2 (5,340 persona) botuar më 19 nëntor në revistën shkencore The Lancet tregoi se ngarkesa virale e koronavirusit Sars-CoV-2 në traktin e sipërm respirator arriti kulmin gjatë javes së parë të sëmundjes. OBSH gjithashtu informon se “njerëzit që zhvillojnë një formë të rëndë të sëmundjes mund të jenë ngjitës për një kohë më të gjatë.

Sa kohë pas shfaqjes së simptomave?

Pas ditës së 5-të, ngarkesa virale zvogëlohet

Sipas autorëve anglezë të studimit Lancet të botuar në nëntor 2020, kulmi i ngjitjes së një personi pozitiv për Covid-19 shkon deri në ditën e 5-të pas fillimit të simptomave. Më pas, ngarkesa virale zvogëlohet. Asnjë studim nuk ka zbuluar ndonjë virus që jeton përtej ditës së 9-të të sëmundjes, pavarësisht ngarkesave të larta virale vazhdimisht, vunë në dukje studiuesit. Prandaj ngjitja është veçanërisht e fortë ditët e para pas shfaqjes së simptomave.

A jemi ngjitës kur jemi asimptomatikë?

Një person i infektuar me virusin Sars-CoV-2 por që ende nuk ka përjetuar simptoma është ngjitës dhe mund të infektojë të tjerët. Po kështu, dikush që nuk zhvillon kurrë simptoma mund të transmetojë virusin edhe nëse “nuk është ende e qartë në çfarë mase ndodh kjo” thotë OBSH. Vini re se ndërsa rastet asimptomatike janë ngjitëse, “transmetimi i Covid-19 ndodh kryesisht nga njerëzit me simptoma” .

A do të jetë një person i vaksinuar ngjitës?

Ndërsa vaksina Covid-19 nuk është ende në treg, lind pyetja nëse, përveç mbrojtjes së personit nga sëmundja Covid-19, ajo do të jetë në gjendje të parandalojë personin nga transmetimi i virusit, te një person i shëndetshëm. Pasi të vaksinohet, kur trupi ndeshet me virusin, ai e njeh atë dhe di se si të mbrohet kundër tij për të bllokuar zhvillimin e sëmundjes. Në këtë fazë, ekziston një “mungesë perspektive për vaksinat e ardhshme, si dhe për aftësinë e tyre për të kufizuar ngjitjen e virusit”.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

AstraZeneca ul dërgesat, vendet anëtare të BE-së do të marrin vetëm 31 milionë vaksina

Publikuar

-

Nga

AstraZeneca ul dërgesat, vendet anëtare të BE-së do të marrin vetëm 31 milionë vaksina

Prodhuesi i dytë i vaksinave kundër Covid-19, AstraZeneca ka njoftuar këtë fundjavë uljen e dërgesave për 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Shkak për këto vonesa janë bërë ulja e prodhimit pas një problemi.

Lajmi vjen në kohën që shumë programe vaksinimi të shteteve të ndryshme u ngadalësuan për shkak të mos dërgimit në kohë të porosive nga Pfizer–BioNTech.

Komisionerja e BE-së për Shëndetin shprehu pakënaqësinë e saj për këtë lajm.

LEXO EDHE:  “Kufoma që do t’i shqyejnë qentë rrugëve”/ Paloka i kthehet Ramës: Mungojnë aparaturat në spitalet Covid

LEXO EDHE:  Turizmi dhe pasojat e Covid/ Mesazhi i fortë i Metës: Momenti për t'i dhënë frymëmarrje këtij sektori

Zyrtarë të tjerë i deklaruan agjencisë së lajmeve Reuters që sasia e dërguar nga AstraZeneca do të reduktohej në 31 milionë nga 80 milionë doza që ishin parashikuar fillimisht për tremujorin e parë të këtij viti./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

5 ushqimet që kanë ndikim negativ tek njerëzit që vuajnë nga ankthi

Publikuar

-

Nga

5 ushqimet që kanë ndikim negativ tek njerëzit që vuajnë nga ankthi

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të caktuara.

Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, stërvitje dhe ilaçe kundër ankthit .

Por a e dini se ankthi mund të shkaktohet nga ushqime të caktuara që konsumojmë?

LEXO EDHE:  Dega 11 e PD në Tiranë ndërpret takimet/ Kryetari infektohet me Covid

LEXO EDHE:  Kryeministri i Greqisë vaksinohet live/ Sot është një ditë e madhe për shkencën dhe BE

Kjo nuk do të thotë se këto mjete dhe qasje nuk janë të nevojshme për të trajtuar ankthin.  Ato shpesh janë mundësi të shëndetshme për stilin e jetës së çdo personi. Por nëse ankthi është akoma duke ndikuar në jetën tuaj duhet të shmangni patjetër këto 5 ushqime:

1-Alkooli

2-Kafeina

3-Ushqimet e përpunuara

4-Bulmeti

5-Ëmbëlsirat dhe sheqernat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shifrat nuk njohin ulje/ Konfirmohen 786 raste të reja dhe 7 humbje jete

Publikuar

-

Nga

Shifrat nuk njohin ulje/ Konfirmohen 786 raste të reja dhe 7 humbje jete

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 3513 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 786 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

291 raste në Tiranë, 55 në Vlorë, 39 në Elbasan, 33 në Durrës, 25 në Kavajë, nga 24 raste në Krujë, Fier, 19 në Kurbin, 18 në Lezhë, nga 17 raste në Shkodër, Kukës, Lushnje, nga 14 raste në Kamëz, Mat, nga 13 raste Pogradec, Sarandë, 12 në Dibër, nga 10 raste në Korçë, Berat, Kuçovë, 9 në Shijak, nga 8 raste në Mirditë, Gjirokastër, nga 7 raste në Ura Vajgurore, Divjakë, 6 në Librazhd, nga 5 raste në Tepelenë, Belsh, Gramsh, nga 4 raste në Has, Delvinë, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Mallakastër, Roskovec, Memaliaj, Kolonjë, Patos, nga 2 raste në Rrogozhinë, Përmet, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Prrenjas, Vorë, Maliq, Poliçan, nga 1 rast në Tropojë, Bulqizë, Peqin, Klos,

Në 24 orët e fundit janë shëruar 489 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,384 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 53- 83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Dega 11 e PD në Tiranë ndërpret takimet/ Kryetari infektohet me Covid

LEXO EDHE:  Covid-19 "paralizon" gjyqësorin/ Infektohen tre gjyqtarë, pezullohet zhvillimi i seancave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (23 Janar 2021)

Raste të reja ditore        786

Të shëruar në 24 orë     489

Të shtruar në spitale     271

Humbje jete në 24 orë   7

Testime ditore              3513

Testime totale            331,287

Raste pozitive             71,441

Raste të shëruara         43,384

Raste Aktive                26,747

Humbje jete                 1310

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   15654

Fier                        1975

Durrës                  1502

Shkodër               1341

Elbasan                 1113

Vlorë     1049

Lezhë    1000

Korçë                    893

Berat     798

Gjirokastër 529

Dibër     486

Kukës    407

LEXO TE PLOTE