Connect with Us

Rama i kthen “nderin” Emirateve Arabe/ Politekniku “vishet” me ngjyrat e flamurit

Aktualitet

Rama i kthen “nderin” Emirateve Arabe/ Politekniku “vishet” me ngjyrat e flamurit

Publikuar

-

Godina e Universitetit Politeknik të Tiranës është veshur mbrëmjen e sotme me ngjyrat e flamurit të Emirateve të Bashkuara Arabe, si shenjë solidariteti pasi Emiratet e Bashkuara Arabe festojnë sot 49-vjetorin e pavarësinë dhe ndihmës për rindërtimin e 2000 banesave në Durrës, pas tërmeti tragjik.

Kryeministri Edi Rama ka falenderuar Emiratet e Bashkuara Arabe për ndihmën dhe bashkëpunimin.

“Shqipëria nderon me shumë respekt Ditën e Emirateve të Bashkuara Arabe, një mik dhe partner i veçantë në kohë shumë sfiduese për popullin shqiptar. Ne kurrë nuk do ta harrojmë atë që bëri Emiratet e Bashkuara Arabe për ne në vitin 1999 gjatë luftës së Kosovës, si dhe pas tërmetit të vitit 2019! Zoti i bekoftë njerëzit e Emirateve të Bashkuara Arabe”, shkruan Rama.

LEXO EDHE:  Premtimi për rritje pagash/ Mjeku i kthehet ashpër Ramës: Firmose që nesër!

Kujtojmë se vetëm pak ditë pasi kulla më e lartë në Dubai Kulla Burj Khalifa u ngjyros kuq e zi, më 28 Nëntor, me rastin e 108-vjetorin e Pavarësisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Publikuar

-

Nga

Kriza politike në Itali/ Kryeministri Conte njofton dorëheqjen

Kryeministri italian  Giuseppe Conte ka njoftuar se do japë ditën e nesërme dorëheqjen.

Lajmi konfirmohet nga mediat italiane, ku thuhet se Conte do të paraqesë dorëheqjen në zyrën e presidentit e Republikës, Sergio Mattarella.

“Qëllimi im është të gjej një marrëveshje që jep një perspektivë të qartë politike për të qeverisur deri në fund të legjislacionit,” tha Conte, sipas gazetës italiane “La Repubblica”.

Pas dorëheqjes, Conte shpreson të formojë një qeveri të re që mund të llogarisë një shumicë më të gjerë.

LEXO EDHE:  Berisha ashpërson tonet kundër Ramës/ Është kanceri i vërtetë për Shqipërinë

LEXO EDHE:  Vendimi ekstrem i 23 partive aleatëve të Ramës/Shpërthen Paskal Milo dhe Skënder Gjinushi

Raporti shtoi se Conte do të bashkojë forcat në një koalicion të ri që do të tërhiqte nga anëtarët e qendrës dhe të ashtuquajturve “të përgjegjshëm” të parlamentit.

Qeveria e Conte u përballë me pakënaqësi në vend për shkak të menaxhimit të krizës ekonomike në vend.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasjet/ Çfarë po ndodh me listën e PD në Korçë, kush janë pretendentët

Publikuar

-

Nga

Përplasjet/ Çfarë po ndodh me listën e PD në Korçë, kush janë pretendentët

Qarku i Korçës duket se do të jetë një nga më të vështirët në përzgjedhjen që do të bëjë Lulzim Basha. Kështu ishte edhe me emërimin e drejtuesit politik të këtij qarku. U emërua nga të fundit, ishte Edmond Spaho, një personazh politik i cili ka qenë deri në vitin 2013 të paktën tre herë kandidat në këtë qark, dy herë nga lista, një herë në zonë të drejtpërdrejtë dhe më pas ai spostua në Durrës, Elbasan, për tu rikthyer tashmë si drejtues politik në Korçë.

Përpara zotit Spaho emra të tjerë që u përdorën ishin ai i Dritan Shanos, ky i fundit i sulmuar në mënyrë agresive nga kreu i degës së PD në Korçë, Andrea Mano dhe ish-deputeti Ervin Salianji, por edhe Eno Bozdo, një nga ish-drejtuesit e PDR-së së Genc Pollos që aspironte të ishte në listën e qarkut të Korçës si drejtues. Por përtej këtyre emrave, Lulzim Basha do ta ketë vërtet të vështirë përcaktimin e listës në këtë qark.

Kreu i PBDNJ Vangjel Dule

Së pari, është fenomeni PBDNJ. Vangjel Dule, kreu i kësaj partie dhe aleat me Lulzim Bashën ka kërkuar që të jetë pjesë e listës së PD në këtë qark sepse përplasjet e tij me Fredi Bejlerin në qarkun e Vlorës kanë bërë që Dule të kërkojë spostimin.

Ai sistematikisht ka mundur të sigurojë 2-3 mijë vota në qarkun e Korçës. Në një llogari arithmetike nëse do t’i kalonte këto vota te opozita, mund ta ndihmonte këtë të fundit për të rritur mundësinë që nga katër të shkojë në pesë mandate, apo të kapin të gjashtin ashtu siç pretendohet.

Endrit Braimllari

Së dyti, është fenomeni LSI, aleati tjetër i Lulzim Bashës, i cili në qarkun e Korçës mesa duket do të jetë brenda listës së PD-së. Akoma ka diskutime sesi do të veprohet me dy koalicionet, pra do jetë në dy lista të ndara ku do të udhëhiqet lista e koalicionit të LSI-së nga Endrit Braimllari, apo në Korçë do të jetë brenda listës së PD-së.

Në fakt, pretendimet e deritanishme dhe informacionet thonë që Braimllari do të jetë brenda listës së PD-së dhe lista e LSI-së në qarkun e Korçës do të jetë fiktive, çka bën që tre vende me gjithë Spahon të jenë të zëna, përfshirë këtu dhe pozicionin e vendit të tretë që është një femër. Pra, i bie që katër vende të jenë të zëna nëse Braimllari do të jetë Brenda listës së PD-së dhe Dule do të jetë në qarkun e Korçës.

Andrea Mano

Së treti, Andrea Mano, ish-kreu i degës, i dorëhequr, i cili kandidon dhe kandidon që nga viti 2015 dhe vetëm humb ashtu si Luli që ka ëndërr të bëhet kryeministë, Andrea ka ëndërr të bëhet deputet.

Mano ka qenë ish-kreu i degës së PD në Korçë, ka kandiduar në vitin 2005 si deputet dh ka humbur. Më pas, ka kandiduar për kryetar të PD në Korçë, ka humbur. Ka kandiduar për kryetar bashkie, ka humbur. Ka qenë drejtues i fushatave të 2009-ës dhe 2013-ës, ka humbur. Është bërë kryetar dege dhe më paska humbur në zgjedhjet lokale të 2015-ës, ka humbur sërish në zgjedhjet e vitit 2017 duke qenë i pesti në listë dhe tashmë pretendon të bëhet deputet. Por mesa duket, në rastse do të jetë pjesë e listës, do të jetë te pjesa e sipërme, pra te tre apo katër vendet e sigurta.

Bledjon Nallbati

Një faktor tjetër është ish-kryetari i Bashkisë Devoll, Bledjon Nallbati. Lart e poshtë ish-kryebashkiaku pretendon se i është premtuar nga Lulzim Basha që të jetë treshja ose katërshja e listës fituese, duke theksuar se Andrea Mano e fenomene të tjera nuk janë fare pjesë e kësaj liste. Ai është pjesë e listës fituese dhe për këtë ka marrë garanci nga Basha. Sa e mban fjalën Basha këtë e dimë të gjithë, por gjithsesi Ledjoni shpreson.

LEXO EDHE:  “Ruaju nga informacioni i rremë”/ Rama iu dërgon mesazh personal shqiptarëve, këshillat që jep

LEXO EDHE:  Rama-Pusić: Vullnet të përbashkët për bashkëpunim

Fatbardh Kadilli

Një tjetër faktor i rëndësishëm që pretendon të jetë si emër kandidues jo më poshtë se numër tre i listës në Korçë, pra pretendon të jetë dyshi, është Fatbardh Kadilli. Kadilli kërkon që si përfaqësues i Pogradecit apo ish-drejtues i burimeve njerëzore, pra sekretar, i cili nuk u vendos si kandidat në vitin 2017, ka një borxh të Lulzim Bashës ndaj tij, duke qenë se Kadilli e mbështeti dhe me qëndrimin në krye të PD-së dhe bënë edhe një marrëveshje në atë kohë, pretendon se duhet të jetë i dyti në listë. Pas largimit nga Saranda, i mbetur si peshku pa ujë, Kadilli kërkon të jetë pjesë e listës fituese në këtë qark.

Erald Kapri

Një emër tjetër që pretendon sërish të jetë pjesë e listës fituese, këtë herë nga Pogradeci, është edhe Erald Kapri, i afërm i ish-kryebashkiakut demokrat të Pogradecit, Eduart Kaprit. Ky i fudnit një ish-gazetar tashmë i kthyer në historian, i cili punon pranë Ramës, pretendontë jetë pjesë e listës fituese në qarkun e Korçës.

Ervin Salianji

Një emër jo i panjohur, por edhe i spikatur në politikë vitet e fundit, një produkt i dalë nga Lulzim Basha, është edhe Ervin Salianji. Salianji është njeriu i cili bashkë me Andrea Manon drejtuan fushatën e 2017-ës, duke regjistruar katastrofën më të madhe elektrorale të PD-së që nuk kishte ndodhur as në vitin 1997.

Salianji pretendon që të jetë në krye të listës dhe Brenda një zonë të sigurt, ai ishte i dyti në vitin 2017, por duket se këtë herë do ta ketë të vështirë për shkak edhe të një dënimi nga Gjykata e Faktit në Tiranë për çështjen Babale.

Janë edhe dy zonja të tjera nga Korça Ledina Aliolli dhe Sorina Koti, të cilat pretendojnë të jenë në pjesën e listës fituese të PD, duke gjetur vend midis treshit apo gjashtës pa menduar që mund të ketë ndonjë suprizë nga ana e Lulzim Bashës.

Dritan Shano

Ka edhe emra të tjerë që përfliten, zyrtarë, ish-drejtues apo emra të future në votim nga kreu i demokratëve, siç është emri i Dritan Shanos, i cili pretendon sërish të jetë në pesën e sipërme të listës.

Mësa duket, qarku i Korçës do të jetë një nga më të vështirët për Lulzim Bashën, pasi do të duket të gjejë vende të sigurta për aleatët dhe të mbajë gati 10 premtime që ka dhënë, duke zënë vend në listën fituese për të gjithë.

Basha tashmë do kërkojë të rinegociojnë pazaret e tij për të bërë të mundur të maksimalizojë votën në Korçë, por gjithsesi me këta emra sido që t’i rendisë nga i pari tek i fundit, pas shpalljes së listës në qarkun e Korçës parashikohet të ketë një stuhi të madhe brenda strukturave dhe një përplasje.

Këto janë shfaqur së fundmi kur është bërë prezantimi i zotit Edmond Spaho si drejtues i qarkut të Korçës, ku Andrea Mano dhe Ervin Salianji porositën strukturat që të flisnin fort. Ata kërkuan me çdo kusht, të porositur nga jashtë, që Salianji dhe Mano të ishin pjesë e listës fituese, në të kundërt nuk do të punonin, pra duke bërë presion të hapur ndaj Bashës. Në të njëjtën situatë ndodhet dhe Bledjon Nallbati. Kështu reagon edhe Fatbardh Kadilli.

Pra, sido që të veprojë Lulzim Basha, edhe sikur të duhet të vendosë gjastë emrat e parë, dy nga të cilat do t’i ketë femra dhe një Edmond Spaho, ka hapësirë për tre vetë, të cilët vetëm një ose dy mund të jenë fitues, kur në rast se do të ketë marrëveshje me Dulen për Korçën dhe me LSI-në në një listë, mesa duket gjithçka është e mbyllur dher përplasja brenda strukturave të PD-së dhe dështimi në këtë qark duket i pashmangshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjerohet lista e zyrtarëve dhe familjarëve që do i vëzhgohen pasuritë

Publikuar

-

Nga

Zgjerohet lista e zyrtarëve dhe familjarëve që do i vëzhgohen pasuritë

Shqipëria do të zgjerojë listën e zyrtarëve të lartë dhe familjarëve që do të jenë nën mbikëqyrje për krijimin e pasurive të pajustifikuara dhe rrezikun e pastrimit të parave.

Pas rekomandimeve të Task Forcës Financiare Ndërkombëtare, tashmë do të vëzhgohen edhe transaksionet që kryejnë ambasadorët dhe të ngarkuarit me punë jashtë, ndërsa në pemën e familjarëve janë përfshirë bashkëjetuesit, bashkëshortët e fëmijëve dhe prindërit, pavarësisht nëse ata rezultojnë si familje më vete.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë pritet që të dërgojë në Kuvend ndryshimet në ligjin për “Parandalimin e Pastrimit të Parave” ku njësia për kontrollin e transaksioneve financiare tashmë do të mbikëqyrë dhe bashkëpunëtorët e ngushtë të personave të ekspozuar politikish, shkruan tv klan..

Jo vetëm bankat dhe zyrat e pasurive të patundshme, por çdo biznes i cili pranon shkëmbime me para “cash” me vlerë mbi 1 milion Lekë të rinj, duhet të raportojë pranë Drejtorisë së Parandalimit dhe Pastrimit të Parave subjektin, ndërsa institucionet financiare detyrohen të regjistrojnë të dhënat bazë edhe për individë që depozitojnë para në shuma të vogla nën 100 mijë Lekë të rinj.

LEXO EDHE:  Premtimi për rritje pagash/ Mjeku i kthehet ashpër Ramës: Firmose që nesër!

LEXO EDHE:  Kriminelët në PS/ Rama i përgjigjet Blushit dhe PD-së: Jeni të vegjël

Kjo është hera e dytë brenda 2 vjetësh që forcohen rregullat për vigjilencën ndaj fenomenit të pastrimit të parave duke përfshirë dhe personat e ekspozuar politikisht. 1 vit më parë njësia europiane Moneyval rifuti Shqipërinë në listën e vendeve gri sa i takon këtij rreziku.

LEXO TE PLOTE