Connect with Us

Opinioni paraprak i “Venecias“ për Kodin Zgjedhor/ Vjen reagimi i parë nga maxhoranca

Politikë

Opinioni paraprak i “Venecias“ për Kodin Zgjedhor/ Vjen reagimi i parë nga maxhoranca

Publikuar

-

Protesta masive për Klodian Rashën/ Balla: Dhuna është organizim ekskluziv i Lulzim Bashës!

Ka ardhur reagimi i parë nga maxhoranca lidhur me opinionin paraprak të Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Përmes një postimi në ‘Facebook’, Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla shkruan se opozita shpërndan të dhënat nga teksti konfidencial i Venecias, ndërsa shton se ato përhapën tym.

Sipas Ballës, Komisioni i Venecias është i kthjellet, ndërsa nënvizoi faktin se maxhoranca nuk do bëjë asnjë koment në respekt të rregullit të konfidencialitetit.

“Eshte per te ardhur keq qe opozita presidencialo-demokratikase permes portaleve te saj besnike, shperndan te dhena nga teksti konfidencial i Venecias!
Jo vetem kaq por edhe perhap tym permes tyre. Venecia eshte e kthjellet dhe ne nuk do te bejme asnje koment ne respekt te rregullit te konfidencialitetit, por mbetemi gjithnje besimplote qe kthjelltesia e Venecias do te garantoje qe e verteta te jete e kthjellet per cdo qytetar qe nuk lexon permes syrit famekeq te Saliut, Lulit dhe Ilir Metes!
OPINIONI I VENECIAS
Komisioni i Venecias ka dërguar një opinion paraprak për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor të miratuara më 5 tetor pa konsensusin e të gjitha palëve.
Sipas Venecias, ndryshimet ishin jashtëzakonisht të nxituara, dhe kjo kërkonte një konsultim më të gjerë para se ato të ishin miratuar. Nga ana tjetër bazuar në rekomandimet e saj para zgjedhjeve pikërisht në pikën B, Komisioni sqaron se tashmë duhet të shmangen ndryshimet e tjera në Kodin Zgjedhor para zgjedhjeve të ardhshme teksa palët këto muaj duhet të ulen për të diskutuar ndikimet që do të kenë ndryshimet e 5 tetorit”, shkruan Balla./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Xhelal Mziu flet me superlativa/ Do e mund Edi Ramën në Dibër

Publikuar

-

Nga

Xhelal Mziu flet me superlativa/ Do e mund Edi Ramën në Dibër

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka caktuar drejtuesit e qarqeve për zgjedhjet e 25 prillit. Nga të gjithë emrat që ka emëruar, nuk ka asnjë prurje të re, por thjesht ricilkim të emrave të vjetër.

Xhelal Mziu është një emër i njohur, i cili ka qenë kreu i Bashkisë Kamëz dhe tani është emëruar si drejtues në një nga qarqet më problematike, Dibër.

Kamza, si një bastion i djathtë ia ka besuar votën gjithmonë Mziut, por ky i fundit ka nisur të besojë shumë tek aftësitë e tij, duke u shprehur se edhe në Dibër do të arrij ta mund PS duke marrë 4 mandate.

“E kam mundur Ramën dhe PS ne çdo betejë, kështu do ndodh edhe në Dibër. Opozita do të marrë 4 mandate në Dibër. Pas konfirmimit tim, Xhaçka ka kërkuar nga kryeministri të largohet si drejtuese politike e PS”, ka thënë ai.

LEXO EDHE:  Fotoja me “bosin e kokainës”/ Berisha ultimatum Ballës, në orën 14:00 do të…

LEXO EDHE:  Kapitulluan dhe u arratisën/ Rama nuk i ndahet Opozitës

Por sa e mundur është që Mziu të triumfojë në Dibër? A thua se Peshkopia, Maqellara e Dibra nuk kishin një emër të tyre të rritur në atë qytet, një djalë të ri intelektual apo një qytetar demokrat që mund ta drejtonte atë zonë. Gjthësesi vajtja e Mziut është ndryshe nga rastet e tjera, por edhe ai nuk është një risi, ngelet i vjetër dhe tërësisisht i konsumuar për opinionin publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë përfaqëson Edmond Spaho për Korçën

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme, Ervin Salianji, deputeti “Babale” i Lulzim Bashës dhe njeriu i videos famoze me G.D., në parlament ka prezantuar Edmond Spahon si drejtues të qarkut Korçë për Partinë Demokratike

Salianji bëri prezantimin e Spahos në një hotel ku ai shpesh preferon të rrijë kur shkon fundjavave në Korçë, gjithësesi kjo ka pak rëndësi.

Salinaji tha se kontributi i demokratëve bëri të mundur që në një acar politik, thuajse në gjendje lufte, të bënin të mundur që Korça të ishte i vetmi qark në rritje për PD  dhe Spaho sillte një element dhe kapacitet të ri me shumë rëndësi për PD në këtë qark ku do të fitoheshin 6 mandate dhe do të luftohej për mandatin e 7-të.

Më tej ai ka theksuar se Spaho qenka kapacitet i ri , kjo është gënjeshtra e dytë.

Salianji sërish gënjeu kur thotë se është risi zoti Spaho dhe kapacitet i ri, nuk është as risi as kapacitet i ri, por është i vjetër dhe kapacitet i vjetër! Ai gënjeu paturpësisht qytetarët e Korçës duke ua “servirur” Spahon si një risi dhe shpresë për zgjedhjet e 25 prillit.

Spaho nuk është një kapacitet i ri në qarkun e Korçës. Ai ka qenë deputet i zgjedhur në vitin 2005 në një nga zonat e Korçës. Në vitin 2009 ka qenë pjesë e listës së PD, gjithashtu edhe në vitin 2013 ka qenë deputet i zgjedhur në qarkun e Korçës në listën e kësaj force politik.

LEXO EDHE:  Opozita ne Prishtine: Gjykata Speciale nuk votohet serish ne Kuvend

LEXO EDHE:  Braho : Reforma në drejtësi, aksion politik kombëtar

Spaho ka qenë për tre mandate deputet i këtij qarku në vitin 2005 dhe më pas në zgjedhjet e tjera në 2009 dhe 2013 deputet liste.
Spaho nga vitin 2013 u bashkua me Lulzim Bashën dhe në ato momente mori dhe nofkën ‘kërmilli’ pas lëpirjes publike, të turpshme dhe të neveritshme ndaj kreut të PD. Basha e shpërbleu duke e çuar në Durrës për fushatë më Grida Dumën, më pas e çoi në 2017 në Elbasan ku sërish humbi.

Tani e ka çuar në Korçë, ku ndoshta në fakt mund të ishte ndonjë emër tjetër, por alternativa e vetme e ngelur ishte Edmond Spaho./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha emëron drejtuesin politik në qarkun e Beratit

Publikuar

-

Nga

“I jam lutur Edi Ramës”/ Basha e thotë hapur: Nëse do na kishte dëgjuar, nuk do ishim në kolaps

Kreu i PD, Luzlim Basha ka caktuar Tomorr Alizotin drejtues politik në qarkun e Beratit.

Po ashtu, dy ditë më parë PD caktoi nënkryetarin e kësaj partie, Edmond Spahon si drejtues politik për qarkun e Korçës. Drejtimin e qarkut të Lezhës Partia Demokratike i ka besuar ish-deputetit Mark Marku.

Kur kanë mbetur edhe tre muaj nga zgjedhjet e 25 prillit, Partia Demokratike ka caktuar drejtues edhe në qarqet e tjera.

LEXO EDHE:  “Hapja e listave e domosdoshme”/ Topollaj: Ja çfarë po kërkon opozita

LEXO EDHE:  “Hapja e listave e domosdoshme”/ Topollaj: Ja çfarë po kërkon opozita

Kështu, në Durrës është vendosur Edi Paloka, në Elbasan Gazment Bardhi, në Shkodër Helidon Bushati, në Vlorë Bujar Leskaj dhe në Fier Enkelejd Alibeaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE