Connect with Us

Këshilla për meshkujt/ Si të “bashkëjetoni” me lëkurën, maskën dhe mjekrën

Life Style

Këshilla për meshkujt/ Si të “bashkëjetoni” me lëkurën, maskën dhe mjekrën

Publikuar

-

Këshilla për meshkujt/ Si të “bashkëjetoni” me lëkurën, maskën dhe mjekrën

Nga pastrimi te stilimi, “mjekrës” duhet t’i kushtohet shumë më shumë vëmendje sot. Gjithashtu sepse, siç e kishte shpjeguar virologu Fabrizio Pregliasco , bakteret mund të folezohen në mjekër, veçanërisht tek ato të gjatat . Përveç kësaj, maskat shkaktojnë më shumë lagështi në zonën e fytyrës që qëndron e mbuluar. Kjo mund të krijojë një terren për krijimin e sebumit dhe djersës, duke rezultuar në përkeqësimin e lëkurës, të tilla si puçrrat, rosacea dhe dermatiti seborrheic. Kështu që djemtë me mjekër duhet të marrin këto këshilla duke os u detyruar të heqin dorë nga “mjekra”.

Këtu do të gjeni 7 këshilla që duhet të keni parasysh për të bërë bashkëekzistimin më të mirë të lëkurës, mjekrës dhe maskës.

Kushtojini vëmendje pastrimit

Lani fytyrën dhe mjekrën tërësisht, veçanërisht nëse mbani maskën për shumë orë. Preferoni pastrues natyralë dhe delikatë, të cilët nuk kanë efekt okluziv në lëkurë dhe të cilët janë të krijuar posaçërisht për mjekrën, nuk ndikojnë në ekuilibrin qimeve të mjekrës, i cili ka një pH të ndryshëm nga ai i flokëve.

Mos harroni hidratimin

Si lëkura dhe mjekra, duhet të mbajnë pH në ekuilibrin e tyre optimal. Kondicionerët e freskët janë të preferuarit, sepse ato janë me strukturë të lehtë dhe të pasura me vitamina.

Mbajeni ujin termal afër

Përveç maskës, mendoni edhe për ndryshimet e temperaturës. Lëkura është më e stresuar, e irrituar. Uji termal, nëse spërkatet në fytyrë nëse është e nevojshme, ndihmon në dekongjeshtimin dhe zvogëlimin e ndjesive të ndjesisë së ndjesisë së ndjesisë dhe djegies të shkaktuar nga djersitja dhe nga ndryshimi i vazhdueshëm i temperaturës.

Ndryshoni maskën shpesh

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Ja çfarë duhet të kenë parasysh qytetarët dhe bizneset për blerjet online

Rregulli i parë për të parandaluar inflamacionin e shkaktuar nga kontakti i vazhdueshëm me pajisjen mbrojtëse, e cila manifestohet përmes njollave dhe skuqjes rreth gojës, faqeve dhe në zonat e nofullës – është të ndryshoni shpesh maskën, në mënyrë që të kufizoni kontakti me mikrobet dhe bakteret që rri në sipërfaqe pas orësh përdorimi. Në rastin e maskave të rrobave, lani ato rregullisht në lavatriçe në temperatura të larta, edhe nëse përdoren mbi maskat ​​kirurgjikale.

Kushtojini vëmendje rruajtjes paraprake

Shmangni acarimin e panevojshëm, të shkaktuar gjithashtu nga indet në kontakt të vazhdueshëm me lëkurën e cisusit. Për ta bërë këtë, përdorni vajra me veti hidratuese, të afta për të krijuar një pengesë efektive mbrojtëse midis tehut dhe lëkurës.

Gjeni gjatësinë e duhur

Nëse mjekra dhe maska ​​vërtet nuk shkojnë mirë, alternativa është të përdorësh një ndryshim të pamjes, duke shkurtuar ose zgjatur pak në varësi të mënyrës se si duket mjekra kur mbulohet.

Këshilla shtesë

Pastroni dhe ribalanconi lëkurën sa herë që ndjeni nevojën. Shumë i rëndësishëm është serumi, anti-papërsosmëritë që ushqejnë dhe ndriçojnë lëkurën. Më të mirët bazohen në acid salicilik, një antibakterial dhe dezinfektues natyral që ndihmon në përshpejtimin e shërimit të lezioneve të vogla, luftimin e inflamacionit dhe infeksioneve dhe gjëndrave të lira të flokëve, ndërsa lufton edhe puçrrat në rrënjë. Më “fanatikja” e bukurisë mund të provojë kompletin e muajit të krijuar ad hoc nga Abiby.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Më mungon, dashuri”/ Del biseda e këngëtares shqiptare me Neymar

Publikuar

-

Nga

“Më mungon, dashuri”/ Del biseda e këngëtares shqiptare me Neymar

Pak ditë më parë, këngëtarja Beatrix Ramosaj, tregoi se mban kontakte me futbollistët e famshëm, Neymar dhe Mbappe.

E ftuar në emisionin “Shiko Kush Luan”, ajo ka treguar pak nga biseda me yllin e futbollit Neymar.

Futbollisti i shkruan “Më mungon” dhe Beatrix i thotë “Më mungon gjithashtu, mezi pres të të takoj.”

E vënë në siklet nga publikimi i mesazheve, ajo shton se kjo është mënyra se si flet me njerëzit  e dashur dhe se të dy futbollistët i ka shok shumë të mirë.

LEXO EDHE:  Maska sjell probleme me shëndetin e gojës/ Pesë këshillat e stomatologut të njohur

LEXO EDHE:  8 këshilla martese nga ekspertët e marrëdhënieve

Beatrix ka treguar edhe bisedën e fundit me Mbappe që ka qeë gjatë periudhës së karantinës dhe I ka shkruar: “uroj të jesh mirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Çfarë tregon shenja juaj e zodiakut për inteligjencën?

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht nëse jeni një Dash autoritativ ose një Gaforre e kujdesshme, çdo shenjë e zodiakut ka tiparet e saj tërheqëse. Këto matje astrologjike mund të parashikojnë gjithçka, nga pajtueshmëria juaj romantike te shëndeti juaj . Por, kur bëhet fjalë për inteligjencën, cila shenjë ka më shumë tru?

Ujori dhe Akrepi janë shenjat më të zgjuara të zodiakut, thonë astrologët por për dy arsye shumë të ndryshme. Të lindurit nën shenjën e Ujorit kanë nivelet më të larta të inteligjencës analitike, e cila matet me aftësinë njohëse dhe IQ. Akrepët, nga ana tjetër, kanë zgjuarsi; ata janë më së miri në vlerësimin dhe kuptimin realisht të botës në përgjithësi.

Kjo nuk do të thotë që shenjat e tjera të zodiakut nuk janë inteligjente në mënyrat e tyre. Në fakt, Binjakët dhe Peshorja kanë shumë zgjuarësi mendore gjithashtu, sipas Neil Crabtree, një astrolog në Shkollën e Astrologjisë Mayo. Gaforrja dhe Peshqit janë më inteligjentët emocionalisht; me fjalë të tjera, ata janë të shkëlqyeshëm në njohjen dhe arsyetimin me ndjenjat e tyre dhe të të tjerëve.

Nga ana tjetër, shenjat e tokës Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi, demonstrojnë inteligjencë praktike. Dhe shenjat e zjarrit (Dashi, Luani dhe Shigjetari) priren të jenë më intuitivët, duke i bërë ata më të prirur për të ndërmarrë rreziqe dhe për të mbushur pozicione drejtuese.

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Ja çfarë duhet të kenë parasysh qytetarët dhe bizneset për blerjet online

LEXO EDHE:  Të hënën fillon shkolla/ Ja çfarë këshillash duhet t’u jepni fëmijëve tuaj

Tani që e dini se ku qëndron inteligjenca juaj, zbuloni forcën më të madhe të karrierës së shenjës tuaj zodiakut . Ju do të jeni në rrugën e suksesit në jetë në asnjë kohë!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“E gjeta veten lakuriq në shtratin e tij”/ Aktorja e famshme akuzon drejtorin e “The Fast and The Furious” për abuzim seksual

Publikuar

-

Nga

“E gjeta veten lakuriq në shtratin e tij”/ Aktorja e famshme akuzon drejtorin e “The Fast and The Furious” për abuzim seksual

Asia Argento ka akuzuar drejtorin e “The Fast and The Furious”, Rob Cohen se e ka droguar dhe sulmuar seksualisht , duke thënë se ngjarja ndodhi gjatë xhirimeve të filmit të vitit 2002 “xXx”. Duke folur së pari me “Il Corriere della Sera” dhe media të tjera italiane, Argento tha se Cohen, i cili drejtoi “xXx”, e bëri atë të pinte një shishe GHB , një substancë e njohur si një ilaç “përdhunimi” .

Një zëdhënës i Cohen e mohoi me forcë akuzën. Insider iu është drejtuar të dyve si Argento dhe Cohen për koment.

Variety raporton se Argento i tha “Il Corriere della Sera”: “Ai abuzoi me mua, duke më bërë të pija GHB, ai kishte një shishe të tillë”. Ajo dha një deklarate për Variety: “Në atë kohë, unë me të vërtetë nuk e dija se çfarë ishte. U zgjova në mëngjes lakuriq në shtratin e tij”. Aktorja gjithashtu tha për Variety se ajo flet për pretendimet në librin e saj të ardhshëm autobiografik, “Anatomia e një Zemre të egër”, e cila do të dalë në Itali në 26 Janar.

Në një deklaratë për Deadline , një përfaqësues për Cohen tha: “Z. Cohen kategorikisht e mohon akuzën e Asia Argento për sulm ndaj saj. Kur ata punuan së bashku, ata kishin një marrëdhënie të shkëlqyeshme pune dhe Z. Cohen e konsideronte atë si një mikeshë, kështu që ky pretendim që daton që nga viti 2002 është befasues, veçanërisht duke pasur parasysh ato që janë raportuar në lidhje me të në vitet e fundit “.

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Ja çfarë duhet të kenë parasysh qytetarët dhe bizneset për blerjet online

LEXO EDHE:  "Të mos vrapojnë drejt maskave me logo"/ Pipero: Si duhet të veprojnë nxënësit dhe mësuesit në shkollë

Cohen është akuzuar më parë për sulme seksuale. Në vitin 2019, vajza transgjinore e Cohen Valkyrie Ëeather akuzoi drejtorin për sulmet seksuale ndaj tyre kur ishin fëmijë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE