Connect with Us

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Kosova & Rajoni

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Publikuar

-

Shkon mbi 1000 numri i viktimave / Regjistrohen dhe 788 raste të reja në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi i ri.

Sipas IKSHPK-së, nga 1.375 mostra të testuara janë konfirmuar edhe 521 raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Në bazë të raportit, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar edhe 585 pacientë ndërsa raste aktive janë 13.505.

Me këto të dhëna, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë ka arritur në 40.117, prej të cilëve 1.026 kanë vdekur ndërsa 25.586 janë shëruar.

LEXO EDHE:  Bashkëpunimi me Kosovën për turizmin/ Klosi: Duhet të vendosim rregulla më të forta

Rastet e para me koronavirus janë shënuar në mes të muajit mars./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Konfirmohet rasti i parë i mutacionit britanik të COVID-19 në shtetin fqinj

Publikuar

-

Nga

Konfirmohet rasti i parë i mutaciomnit britanik të COVID-19 në shtetin fqinj

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut konfirmoi sot regjistrimin e rastit të parë të variantit britanik të COVID-19 në RMV.

Gjatë analizës së testeve pozitive të janarit në klinikën private “Zhan Mitrev”, testi i njërit prej pacientëve ka rezultuar mutacion me karakteristikat e variantit britanik.

Bëhet fjalë për një 46-vjeçar tashmë të shëruar, i cili ka kryer dy teste në klinikën private më 29 dhjetor dhe 4 janar, të dyja pozitive. Pacienti nuk ka udhëtuar jashtë shtetit dhe nuk ka paraqitur kontakte me raste pozitive. Nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë në RMV bëhet me dije se tek të gjitha testet tjera pozitive të janarit nuk janë regjistruar karakteristikat e mutacionit britanik.

LEXO EDHE:  Dita e 11-të e vaksinës anti COVID/ Manastirliu: 549 mjekë dhe infermierë kanë kryer dozën e parë

LEXO EDHE:  Bashkëpunimi me Kosovën për turizmin/ Klosi: Duhet të vendosim rregulla më të forta

Në 24 orët e fundit Maqedonia e Veriut ka shënuar 394 raste të reja dhe 9 viktima nga COVID-19./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Bilanci i 24 orëve/ Konfirmohen tetë viktima në Kosovë, qindra të infektuar

Publikuar

-

Nga

Bilanci i 24 orëve / Konfirmohen tetë viktima në Kosovë, qindra të infektuar

Të mërkurën në Kosovë janë shënuar edhe tetë viktima nga koronavirusi i ri, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 1.479.

Njoftimi është bërë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike përmes raportit ditor për situatën epidemiologjike.

Në raport thuhet se nga testimi i 2.325 mostrave, pozitivë në COVID-19 kanë rezultuar edhe 301 persona.

Nga sëmundja janë shëruar edhe 181 pacientë ndërsa raste aktive janë 5.991.

LEXO EDHE:  Çfarë ilaçesh po merr Presidenti për COVID-19?

LEXO EDHE:  Dita e 11-të e vaksinës anti COVID/ Manastirliu: 549 mjekë dhe infermierë kanë kryer dozën e parë

Kosova regjistroi rastet e para me koronavirus më 13 mars, 2020. Që atëherë, deri më 27 janar 2021, janë regjistruar 58.988 të infektuar me koronavirus, prej të cilëve 51.518 janë shëruar.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Trutë në tokë t’i kisha qit”/ Kërcënohet me jetë Vjosa Osmani

Publikuar

-

Nga

Mos-certifikimi i listave të kandidatëve, Vjosa Osmani: Pati presione, vendim i paprecedentë

Presidentja në detyrë e Kosovës Vjosa Osmani, është kërcënuar me jetë.

Këtë e ka bërë të ditur Këshilltari i saj Faton Peci I cili thotë se reagimi ndaj Vjosa Osmanit, ka qenë i ashpër prej largimit të saj nga LDK-ja, por sipas tij, ajo ka kaluar fazën e frikësimit.

“Të gjithë ata që po tentojnë t`i drejtojnë shtizat kah ajo, në fakt po i kthejnë kah vetja. Zonja Osmani është politikane që e ka kapërcejnë stadin e kërcënimeve dhe tendencave për denigrim” tha Peci në postimin e tij në Facebook.

Osmani, së bashku me mbështetësit e saj kandidon në zgjedhjet e 14 Shkurtit në listën e Vetëvendosjes, duke ngjallur disa pakënaqësi tek elektorati dhe mbështetësit e LDK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE