Connect with Us

Si të kontrrolloni stresin e punës që të mos ndikojë në jetën tuaj?

Life Style

Si të kontrrolloni stresin e punës që të mos ndikojë në jetën tuaj?

Publikuar

-

Si të kontrrolloni stresin e punës që të mos ndikojë në jetën tuaj?

Ndjenja e një tensioni është normale, veçanërisht nëse përballeni me një afat të afërt ose detyrë sfiduese. Por kur stresi në punë bëhet kronik, ai mund të përfundojë duke ndikuar në mirëqenien tuaj fizike dhe emocionale.Përjetimi i tendosjes në punë është i pashmangshëm edhe nëse e doni atë që bëni  por ka hapa që mund të ndërmerrni për të mbajtur në minimum stresin në punë.

Jini të vetëdijshëm se si ndikon tek ju

Kjo mund të tingëllojë tepër e thjeshtë, por është e lehtë të nënvlerësosh sa ndikon stresi tek ti. Merrni shënim nëse e shihni veten të lodhur emocionalisht dhe pesimist deri në fund të ditës. Ekspozimi afatgjatë ndaj stresit të pakontrolluar mund të sjellë dëm në trupin tuaj dhe shëndetin mendor, dhe kohët e fundit hulumtimBurim i Besuarsugjeron një lidhje të mundshme midis prishjes së punës dhe depresionit dhe ankthit.

Shenjat e stresit

Këtu keni një vështrim në disa nga shenjat më delikate të stresit:

-energji të ulët ose lodhje

-dhimbje koke

-pagjumësia

-ndryshimet në oreks

-çështjet e tretjes

-rrahje të shpejtë të zemrës

-djersitje

-vetëvlerësim i ulët

-humbja e shtytjes seksuale

-sëmundje të shpeshta

Shkruani gjërat që ju stresojnë

Identifikimi dhe regjistrimi i situatave stresuese mund t’ju ndihmojë të kuptoni se çfarë ju shqetëson. Disa nga këto mund të jenë burime delikate të tensionit, të tilla si një hapësirë ​​pune e pakëndshme ose një udhëtim i gjatë .Mbani një ditar për 1 javë për të gjurmuar shkaktarët e stresit dhe reagimet tuaja ndaj tyre. Sigurohuni që të përfshini njerëzit, vendet dhe ngjarjet që ju dhanë një përgjigje fizike, mendore ose emocionale.

Ndërsa shkruani, pyesni veten:

Si më bëri të ndihem kjo?

Cili ishte reagimi im?

Cilat janë disa mënyra për ta zgjidhur atë?

Gjeni kohën për të rikthyer energjitë tuaja

Marrja edhe e disa minutave të kohës personale gjatë një dite të ngarkuar mund të ndihmojë në parandalimin e djegies.

Dëgjimi i një podkasti interesant midis takimeve ose shikimi i një video qesharake në Youtube mund t’ju japë pauza relaksuese gjatë gjithë ditës.

Gjithashtu është e rëndësishme të bëni pushime nga të menduarit për punën tuaj duke mos kontrolluar email-et e lidhura me punën në kohën tuaj të pushimit ose duke u shkëputur nga telefoni juaj në mbrëmje.

LEXO EDHE:  Tre llojet e dashurisë, që secili do të takojë në jetë

Bilanci i punës dhe jetës suaj personale

Të qenit në dispozicion gjatë gjithë kohës do t’ju stresojë. Është e rëndësishme të krijoni kufij të qartë midis punës suaj dhe jetës në shtëpi për t’ju ndihmuar të shmangni stresin e mundshëm. Një pjesë e kësaj do të thotë të caktosh kohë për shoqërim dhe të vendosësh rregulla për kohën kur do të kontrollosh postat elektronike ose do të marrësh telefonata.

Rivlerësoni mendimet negative

Kur keni përjetuar shqetësim dhe stres kronik për një periudhë të zgjatur kohe, mendja juaj mund të priret të dalë në përfundime dhe të lexojë në çdo situatë me një lente negative. Për shembull, nëse shefi juaj nuk ju përshëndet për herë të parë në mëngjes, ju mund të reagoni duke menduar “ata janë të zemëruar me mua”. Në vend që të bëni gjykime automatike, provoni të distancoheni nga mendimet tuaja negative dhe thjesht vëzhgoni.

Kaloni kohë me njerëz që iu mbështesin

Mbani lidhje me miqtë dhe anëtarët e familjes së besuar për t’ju ndihmuar të përballoni situata stresuese të punës. Nëse po luftoni me një javë pune veçanërisht sfiduese, provoni të pyesni miqtë e prindërve nëse ata mund të ndihmojnë në transportimin e fëmijëve tuaj në shkollë në ditë të caktuara. Të kesh njerëz tek të cilët mund të mbështetesh gjatë periudhave të vështira mund të lehtësojë disa nga tensionet e ndërtuara.

Kujdesuni për veten tua

Ndarja e kohës për kujdesin ndaj vetes është e domosdoshme nëse rregullisht e shihni veten të mbingarkuar nga puna. Kjo do të thotë t’i jepni përparësi gjumit, të lini mënjanë kohën për argëtim dhe të siguroheni se po hani gjatë gjithë ditës.

Mësoni teknikat e relaksimit

Ngadalësimi me qëllim dhe të qenit i vetëdijshëm për mjedisin tuaj mund t’ju mbajë të relaksuar gjatë gjithë javës. Meditimi , ushtrimet e frymëmarrjes së thellë dhe vëmendja, të gjitha funksionojnë për të qetësuar ankthin tuaj. Filloni duke marrë disa minuta çdo ditë për t’u përqëndruar në të qenit i pranishëm dhe të shijoni një aktivitet të thjeshtë qoftë kjo një shëtitje e shkurtër rreth parkut apo vlerësimi i një vakti në tryezën tuaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Komplimenti më i bukur që mund ti bëni çdo shenje të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Komplimenti më i bukur që mund ti bëni çdo shenje të horoskopit

Dashi

“Të shoh vetëm ty”

Dashi ka vullnet të fortë,  është trim dhe konkurrues. Ata posedojnë cilësi heroike ”. Kjo është arsyeja pse të qenit figura model për të tjerët është kaq e rëndësishme për Dashin.

Demi

“Unë e di që gjithmonë mund të besoj te ti.”

“Demi është i sinqertë dhe i besueshëm”, thotë Backe. Kjo është arsyeja pse nëse vërtet dëshironi të komplimentoni natyrën e një Demi, tregojini ata se sa e vlerësoni.

Binjakët

“Të jesh me ty është gjithmonë emocionuese.”

Binjakët janë gjithmonë në ndryshim dhe gjithmonë në lëvizje. “Ata duhet të stimulohen vazhdimisht intelektualisht dhe të bëjnë diçka”, shpjegon Backe.

Gaforrja

Ndihem mirë me ty.

Ata krenohen me jetën në shtëpi dhe familjen. Përpiqen që të dashurit e tyre të ndihen të sigurt.

Luani

“Unë e admiroj besimin tuaj”.

Shumë prej nesh kanë mungesë të besimit që na nevojitet, ndërsa disa njerëz kanë pak shumë. Luanët janë të shkëlqyeshëm në lëshimin e besimit pa u parë si arrogantë. “Ata janë udhëheqës të pavarur, me vullnet të fortë dhe të mirë”, shpjegon Backe.

Virgjëresha

“Ju jeni aq i mirë në leximin e njerëzve.”

Ka shumë mënyra për të komplimentuar një Virgjëreshë sepse ata duan të jenë të shkëlqyeshëm në gjithçka.

Peshorja

“Më bën një person më të mirë.”

Në astrologjinë perëndimore, Peshoret njihen si ndërmjetësuesit e mëdhenj. Ata qëndrojnë për ekuilibër dhe drejtësi dhe priren të kenë përgjigjen më të mirë për pothuajse çdo problem.

LEXO EDHE:  Katër mënyrat që përdorin qenushat për të shprehur dashurinë

LEXO EDHE:  Katër rregulla të vlefshëm për të rritur fëmijë të lumtur dhe të fortë

Akrepi

“Personaliteti juaj është magnetik.” Akrepat përshkruhen nga Backe si ” kuriozë dhe misteriozë”. Nuk ka asnjë shenjë të zodiakut aq joshëse sa kjo. Ekziston diçka e paditur për Akrepin – e cila është ajo që e bën kaq intriguese bashkëveprimin me të.

Shigjetari

“Me ty kaloj gjithmonë momente të mira.”

Shigjetari është jashtëzakonisht popullor midis shenjave të tjera. Shumica e njerëzve tërhiqen natyrshëm nga sjellja e tyre argëtuese dhe e butë.

Bricjapi

“Mund të mbështetem gjithnjë tek ju.” Bricjapët janë ambiciozë dhe të vendosur. Atyre u pëlqen të jenë në orar. Për këto arsye, nëse doni që një punë të bëhet mirë, nxirrni një Bricjap për ta bërë atë.

Ujori

“Më pëlqen një njeri si ty.” Kjo frazë është një fakt, aq edhe një kompliment. ” Ujorët janë pionierë”, thotë Backe. “Ata mendojnë jashtë kutisë dhe e duan lirinë e tyre.” Çdo Ujor ka mënyrën e vet të shikimit dhe bashkëveprimit me botën.

Peshqit

“Ju gjithmonë dini saktësisht se çfarë të thoni.”

Peshqit janë shenja më emocionuese. Ata janë të mëshirshëm, krijues dhe intuitivë. Ata bëjnë rolin e terapistit, artistit, psikologut. Një njeri që i përket kësaj shenje do të jetë dëgjuesi më i mirë që njihni, dhe më i miri në dhënien e këshillave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pasi na prezantoi me djalin që i kishte “rrëmbyer” zemrën/ Marina Fara dhe i fejuari “arratisen” në Dubai

Publikuar

-

Nga

Pasi na prezantoi me djalin që i kishte "rrëmbyer" zemrën/ Marina Fara dhe i fejuari “arratisen” në Dubai

Marina Fara është komentuar shpesh në mediat rozë për historitë e saj të dashurisë.

Pak kohë më parë, ajo deklaroi se ishte në një lidhje dashurie duke na prezantuar edhe djalin që i kishte rrëmbyer zemrën.

Marina nuk tregoi asnjë detaj tjetër përveç imazhit të tij. Së fundi dyshja kanë preferuar të pushojnë në një nga vendet më luksoze në botë si Dubai.

LEXO EDHE:  5 mënyra për ta nisur ditën pa kafe

LEXO EDHE:  12 mënyra të thjeshta për të qenë më tërheqës

Marina duke mjaft në formë teksa ka publikuar disa foto me bikini. Gjithashtu ajo ka treguar disa pamje mahnitëse të Dubait që mund ti shihni më poshtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Rrinë në këmbë si debile”/ Gazetari befason me deklaratën për “Telebingo-n”

Publikuar

-

Nga

“Rrinë në këmbë si debile”/ Gazetari befason me deklaratën për “Telebingo-n”

Gazetari Bledi Strakosha ka kritikuar emisionet si “Telebingo”, që edhe pse ka kohë që transmetohet në televizion vazhdojnë me të njëjtin format dhe skemë si vite më parë.

Strakosha tregon se prej vitesh televizioni shqiptar  frymëzohet ende nga televizionet italiane dhe një gjë që nuk i pëlqen aspak tek “Telebingo” është fakti se vajzat rrinë gjatë gjithë kohës në këmbë dhe nuk bëjnë asgjë.

Nëpër ‘game show’ ekzistojnë akoma por ama kanë një dinjitet tjetër. Tek “Telebingo” për shembull ne kishim ato vajzat që rrinin në këmbë tërë kohës. Nuk duhet të jetë ashtu. Si në Shqipëri dhe në Itali vazhdojnë të transmetohet ajo qasja që është mashkulli i pari pastaj femra që qëndron krah tij si plotësuese. Ato u rrijnë në krah, më falni që po e shpreh kështu por kështu po më vjen, si debile, pra që nuk kanë asnjë pozicion”, është shprehur gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE