Connect with Us

Qeveria hap tenderin/ 8 miliardë lekë karburant për fermerët

Politikë

Qeveria hap tenderin/ 8 miliardë lekë karburant për fermerët

Publikuar

-

Qeveria hap tenderin/ 8 miliardë lekë karburant për fermerët

Qeveria ka kapur tenderin për blerjen e karburantit për përdorim nga fermerët në sektorin e bujqësisë.

Fondi limit për këtë tender është 791,666,666.7 pra afro 8 miliardë lekë.

Kohëzgjatja e kontratës është 12 muaj që nga momenti i nënshkrimit. Kryeministri Edi Rama bëri me dije mëngjesin e sotëm se tashmë kanë nisur procedurat ligjore për të bërë të mundur që fermerët shqiptarë të mund ta marrin naftën pa taksa.

Lajmi për fermerët u dha nga kryeministri Rama në 13 tetor në një konferencë për mediat për zhvillimin ekonomik në vend.

Sipas këtij vendimi duke nisur nga viti që vjen fermerët do të përfitojnë karburant me çmim te ulët.

“Mbi 47 mijë fermerë të pajisur me NIPT deri tani, nga 1 janari 2021 do të marrin karburantin 50% më lirë nga sa e kanë blerë këtë vit 1. Emri dhe adresa e autoritetit kontraktor: Emri Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Adresa Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Nr.2, Tiranë Tel/Fax 00355 22 667 545 E-mail [email protected]ësia .gov.al Për dijeni [email protected]ësia.gov.al Faqja e Internetit www.bujqësia.gov.al 2. Lloji i procedurës se prokurimit: Procedurë e Hapur, mbi kufirin e larte monetar. 3. Objekti i kontratës: Blerje karburant për përdorim nga fermerët në sektorin e bujqësisë. 4. Numri i referencës së procedurës: REF-80139-11-26-2020. 5. Fondi limit: 791,666,666.7 (shtatëqind e nëntëdhjetë e një million e gjashtëqind e gjashtëdhjetë e gjashtë mijë e gjashtëqind e gjashtë dhjetë e gjashtë pikë shtatë) lekë pa TVSH.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Habit Fatmir Mediu/ Do ja bëja hallall Ramës një mandat të tretë, por…

Publikuar

-

Nga

Habit Fatmir Mediu/ Do ja bëja hallall Ramës një mandat të tretë

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka habur mbrëmjen e sotme me një deklaratë të bërë, teksa po fliste për zgjedhjet e 25 prillit.

Mediu tha se kryeministrit Edi Rama do t’ja bënte hallall një mandat të tretë, por sipas tij, Rama do që të jetë gjithmonë në pushtet.

Pjesë nga biseda në Vizion Plus:

Alban Dudushi: Në të gjitha zgjedhjet e mëpasme, opozita një nga shqetësimet dhe frikërat kryesore kishte manipulimin. Do manipulohen zgjedhjet nga pushteti. Dhe të njëjtën gjë thoni dhe tani dhe keni të drejtën tuaj për ta thënë. Mund ta akuzoni Ramën për çdo lloj historie për t’i mbajtur dhe një herë dhe natyrisht Edi Rama e do edhe një herë të tretë.

Fatmir Mediu: Ta donte për herë të tretë hallall, por e do përjetë.

LEXO EDHE:  Vendimi surprizë i Ramës/Çfarë ka ndryshuar sot

LEXO EDHE:  Edhe 48 orë jetë?!/Basha ia pret shkurt Ramës: Dinakëri! S’na blen dot

Alban Dudushi: Atë nuk e dimë, por për herë të tretë është e sigurt që e do.

Fatmir Mediu: Ashtu si e analizoj unë…

Alban Dudushi: Për herë të tretë është e sigurt që e do./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fatmir Mediu “mbyll dyert” e Republikanes/ Nëse nuk bie dakort me PD, dal vetëm në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Fatmir Mediu cakton “kushtin” për të hyrë në koalicion me PD

Kryetari i Partisë Republikanes, Fatmir Mediu, ka deklaruar mbrëmjen e sotme se nëse nuk do të arrijë një marrëveshje me Partinë Demokratike, do të garojë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit.

Mediu tha se është i gatshëm të kontribuojë kudo ku mund të shtojë një votë më shumë për koalicionin, por theksoi se nëse nuk ka mirëkuptim, Partia Republikane nuk do të stopojë jetën e vet politike.

Pjesë nga biseda në Vizion Plus:

Fatmir Mediu: Unë jam i gatshëm të shkoj të kontribuoj, atje ku shtoj një votë më shumë për koalicionin. Janë 36 kandidatë të Tiranës dhe do t’jua shpjegoj pse…

Alban Dudushi: Dukej si një demosntrim force kjo… që edhe po nuk ramë dakord, unë dal i vetëm …

Fatmir Mediu: Pa dyshim që po nuk ramë dakord, do të dalim dhe vetëm, se Partia Republikane nuk do të stopojë jetën politike të vetën, në qoftë se nuk do të arrijmë në mirëkuptim.

Alban Dudushi: Po në rast se dilni vetëm, janë kostot më të mëdha për ju, apo për PD-në dhe opozitën?

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet opozitës/ Publikon njoftimin për tarifat

LEXO EDHE:  Akuza e deputetes socialiste/ "Opozita ka prishur imazhin e Shqipërisë"

Fatmir Mediu: Edhe për PD-në, edhe për PR-në. E kam thënë, për mua është më mirë, më pak mandate për Partinë Republikane dhe të iki Rama si kryeministër, se sa të ketë 20 mandate dhe të rrijë Rama kryeministër. Nuk po bëj pazar. Kam një qëllim për t’i shërbyer, sepse …. Po ju them diçka. Ajo që më bën të ndihem mirë sot, është marrëdhënia me demokratët dhe republikanët kudo që janë. Ata më kanë ngritur në një status tjetër social, politik dhe shoqëror. Unë u bëra kryetar partie, u bëra deputet, disa legjislatura. Edhe ministër dy herë, për shkak të besimit të atyre njerëzve. Dhe për mua është shumë e rëndësishme që të mos e prish atë lloj besimi dhe atë lloj marrëdhënie. Dhe për këtë jam krenar që marrëdhëniet tona kanë qenë shumë korrekte./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu tregon mosmarrëveshjet me Bashën/ Jemi akoma te ideja “çfarë do”

Publikuar

-

Nga

Mediu tregon mosmarrëveshjet me Bashën/ Jemi akoma te ideja “çfarë do”

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ende nuk ka marrë një vendim për të lidhur një koalicion me Lulzim Bashën.

Madje ditën e sotme Mediu i vendosi si kusht që PD të bëjë patjetër koalicion me drejtuesen e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topallin dhe kreun e Bindjes Demokratike, Astrit Patozi.

Ai deklaroi në Vizion Plus se nuk i pëlqen që Basha t’i thotë se “çfarë do”, pasi theksoi se negociatë e drejtë është kur i kërkon të përcaktojë kriteret.

Qëllimi i PR është për të ndërtuar një koalicion funksional. Shpresoj të përfundojë sa më shpejt marrëveshja me PD-në. Kur mua më thua “çfarë do”, nuk më duket normale, kur më thua “hajde përcaktojmë kriteret” mua më duket një negociatë e drejtë.

Deri tani jemi akoma te ideja “çfarë do”. Bashkëpunimi nuk fillon nga ideja se kush është më lart dhe kush më poshtë. Kam 30 vite jetë politike dhe njoh lidershipin politik të PD, ndaj mendoj që secili nuk duhet të shikojë se ku e ka qoshen e vet”, deklaroi Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE