Connect with Us

Projeksionet e “zymta'” të FMN-së/ Dorian Teliti: Të veprohet sa nuk është vonë

Politikë

Projeksionet e “zymta'” të FMN-së/ Dorian Teliti: Të veprohet sa nuk është vonë

Publikuar

-

Projeksionet e ''zymta'' të FMN-së/ Dorian Teliti: Të veprohet sa nuk është vonë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) publikoi të hënën raportin për Shqipërinë, ku mes tjerash thuhet se pandemia Covid bëri që deficiti të arrijë në 10 për qind të PBB-së. Në raport theksohet se me paketat e ndihmës që dha qeveria për qytetarët dhe bizneset, Shqipëria rezulton vendi me asistencën më të vogël financiare në rajon.

Dorian Teliti, drejtori i Kabinetit të kryetarit të Partisë Demokratike tha në Euronews Albania se raporti i FMN-së tregoi shqetësimet reale socio-ekonomike, që ka sot Shqipëria.

“Ne kemi lexuar me imtësi raportin e FMN, faqe në faqe, fjali në fjali, dhe fjalë në fjalë. FMN zyrtarizoi në raportin e djeshëm atë për të cilën ka nevojë Shqipëria, që qeveria të mbështesë ekonominë dhe të mbështesë shëndetësinë. Në rastin më të mirë jemi dy herë më pak se vendet e rajonit. Ky raport duhet të lexohet qartë dhe të veprohet sa nuk është vonë. Ne e kemi lexuar si opozitës, si ekspertë dhe me realizëm”, tha ai.

Përballë gazetares Ilva Tare, z.Teliti shtoi se në raportin e FMN-së vihet re një mungesë e theksuar e optimizmit për ekonominë shqiptare.

“Mungon skenari optimist, dhe rrit ndejshëm borxhin publik në 88%, pa përfshirë borxhet dhe PPP-të, që është një alarm shumë i madh”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Ylli Rakipi “dush të ftohtë” mediave/ Shumica janë b*thëlëpirëse të qeverisë

Më tej, z. Teliti thotë se qeveria në kushtet e pandemisë duhet të ulë shpenzimet e tepërta, dhe të përqendrohet tek sfidat aktuale.

“Në kohë postërmeti dhe në kohë pandemie, kontratat koncesionare, dhe të gjitha shpenzimet që nuk janë primare duhet të stopohen një orë e më parë. Nuk e kemi luksin të çojmë para në drejtime të gabuara. Mundësitë janë, por ajo që duhet bërë është që të rishikohen të gjitha prioritetet. Në raportin e saj, FMN-ja e ka thënë që me anë të instrumenteve, qeveria duhet të krijojë rezervat për t’i bërë ballë situatës. FMN-ja thotë: stop çdo lloj shpenzimi të panevojshëm dhe jo-prioritar. Ne kemi nevojë për një qeveri normale. Duhet që një qeveri, që të kapë ato prioritete dhe t’u përgjigjet sfidave që dalin përpara”, u shpreh Teliti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Emri/ Kush është ‘Niku’ i Veliajt dhe i Antimafias italiane

Publikuar

-

Nga

Emri/ Kush është ‘Niku’ i Veliajt dhe i Antimafias italiane

Disa përgjime të Antimafias Italiane të publikuara gjatë ditës së sotme, hedhin dyshime mbi mënyrat se si mafia italiane (Ndrangheta) arrin të depërtojë në procesin e lejeve të ndërtimin në Bashkinë Tiranë të drejtuar nga Erion Veliaj.

Nga zbardhja e këtyre përgjimeve, dëgjohet të përmendet një emër shqiptar, Niku, si personi i cili ka aksesin e duhur për të garantuar leje pranë Bashkisë Tiranë, nëpërmjet një pagese nën dorë.

Burime pranë PS-së për MCN TV deklarojnë se “Niku” është shtetasi Besnik Halili, biznesmen në disa sektorë, kryesisht në sektorin e furnizimit me oksigjen të rrjeteve spitalore. Besnik Halili zotëron 100% të kuotave të shoqërisë NCI sh.p.k. si dhe përfaqësues i shoqërisë GTS-Gazra Teknike Shqiptare sh.p.k. ku aksioner i vetëm është shoqëria italiane Sol s.p.a., e cila përmendet dhe në përgjimet e rrjedhura sot në media.

Besnik Halili njihet në qarqet e politikes shqiptare dhe si i shoqi i Luneda Sufalit, ish drejtoreshë e AMLF në periudhën e sulmit të “fundit të marrëzisë” 2013-2015, sot drejtoreshë e Shërbimit Social Shtetëror, me rol aktiv dhe në përpjekjet e qeverisë për të luftuar pandeminë Covid-19.

LEXO EDHE:  Katër aktet e Ramës në situatë të jashtëzakonshme

LEXO EDHE:  “Presidenti shkeli Kushtetutën”, Rama publikon tre përfundimet kryesore të Venecias

Besnik Halili ka dhe një profil në Linkedin ku deklaron se zotëron shoqërinë Global Technology Services LLC me seli në Dubai… / tvt

LEXO TE PLOTE

Politikë

E zbulon Gazment Bardhi/ Ja në cilin qark do kandidojë Basha

Publikuar

-

Nga

E zbulon Gazment Bardhi/ Ja në cilin qark do kandidojë Basha

Gjetja e gjuhës së përbashkët mes kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha, kreut të Partisë Republikane Fatmir Mediu dhe kreut të duket se është shumë larg.

Por pavarësisht se Mediu dhe Idrizi kanë deklaruar se në zgjedhje mund të shkojë me listë më vete, duket se Basha po bën tentative që t’i ndërrojë mendjen.

Këtë e ka treguar mbrëmjen e sotme sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, I cili deklaroi në Rtsh se PD është duke u marrë me detajet finale të marrëveshjes me PR dhe PDIU.

Ne kemi rënë dakord të dalim në zgjedhje në koalicion si parti të opozitës së bashkuar. Në disa qarqe mund të dalim me listë të ëprbashkët pasi u konsultuam me teknikët tanë me qëllim që asnjë votë opozitare të mos shkojë dëm dhe sugjerimi i tyre ishte ky”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Raporti i “Freedom House”/ Tabaku: Do rropatemi për të kthyer demokracinë

LEXO EDHE:  FMN rishikon me rritje borxhin e Shqipërisë/ Më i larti në rajon

Më tej, demokrati tregoi se me shumë gjasa Basha do të drejtojë listën e Qarkut të Tiranës, ndërsa për ish-kryeministrin Sali Berisha tha se do ta zgjedhë ai në cilin qark do kandidojë.

Drejtimin politik nuk mund t’ua besojmë emrave që vijnë nga shoqëria civile. Sigurisht që do të ketë emra politikë. Zoti Berisha do të kandidojë ku të dojë vetë. Ndërsa zoti Basha me shumë gjasa do të drejtojë listën e Qarkut të Tiranës”, theksoi Bardhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përgjimet e Ndrangheta-s/ Në dosjen e mafies del emri i Metës: Do të prezantoj me presidentin shqiptar

Publikuar

-

Nga

Meta: Komisioni për raportin e Dick Martit i shërben serbëve

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin maoz italian “Ndrangheta”.

Mediat italiane kanë raportuar se janë ekzekutuar 50 masa ndalimi me akuzën për korrupsion dhe mashtrim në vlerën e 250 milionë eurove. Nga personat e përfshirë në hetime janë edhe dy shqiptarë, Henrik Baci i cili është lënë në arrest shtëpie dhe një vajzë, Odeta Hasaj, e cila është lënë në masën e arrestit ‘Detyrim paraqitje’.

Në dosjen e plotë të siguruar nga Report TV mësohen detaje shumë të forta për lidhje që persona shumë të rëndësishëm në ‘Ndrangheta’ kishin me shqiptarët.

Një prej personave më të rëndësishëm të arrestuar në Itali, Antonio Gallo, i njohur me nofkën “Princi” në Ndrangheta rezulton se prej 3 vitesh ka një biznes në Shqipëri.

Ortaku i tij është Henrik Baçi, 40 vjeç, i cili i në listën e 47 të hetuarve nga antimaa italiane dhe në Itali rezulton me ‘arrest shtëpie’.

Pavarësisht nga keqkuptimet dhe pozicioni në të cilin ai ishte gjendur, Antonio Gallo kishte të gjithë interesin për të mbajtur ekipin të bashkuar sepse deri tani, si Brutto-t, dhe D’Alessandro-t, ortakët e tij, ishin të vetëdijshëm për shumë gjëra që kishin të bënin me jetën e tij private dhe bizneset.

LEXO EDHE:  “Presidenti shkeli Kushtetutën”, Rama publikon tre përfundimet kryesore të Venecias

LEXO EDHE:  FMN rishikon me rritje borxhin e Shqipërisë/ Më i larti në rajon

Në një takim mes Gallos dhe D’Alessandro-t dhe diskutimi ishte shumë i fortë. Në llim Gallos iu kërkua që që të përjashtonte Tommaso Brutto-n dhe Saverio Brutto-n dhe më pas të rinovonte marrëdhënien e besimit që kishte lindur disa muaj më pare, shkruan Report TV.

Ercole D’Alessandro iu turr biznesmenin dhe e akuzoi atë për atë që kishte bërë deri në atë moment: “Së pari, siç ju thashë një ditë më parë, nuk e bëra, nuk erdha tek ju për t’ju kërkuar, por ju erdhët tek unë! Dhe unë nëpërmjet BRUTTO! Ju mbështesim, po bëj ccfarë duhet të bëj….por nuk dua që të tjerët të dinë se çfarë po bëj … ju vetëm duhet të dini se çfarë po bëj, sepse nëse një ditë ju prezantoj me presidentin e Republikës së shqiptarëve, do ta prezantoj me ju, por nuk do t’ia prezantoj Tommaso Bruttos apo Saverio Bruttos…”

Në dosje itet dhe për kontakte të tjera, madje dhe me një ministër dhe për marrjen e disa lejeve për ndërtime kullash në Tiranë me qëllim pastrimin e parave, duke përtuar nga “njohjet” në Bashki.

LEXO TE PLOTE