Connect with Us

Paralajmëron Ngjela/ Shqipëria s’do hyjë kurrë në BE me këtë strukturë korruptive

Politikë

Paralajmëron Ngjela/ Shqipëria s’do hyjë kurrë në BE me këtë strukturë korruptive

Publikuar

-

Paralajmëron Ngjela/ Shqipëria s'do hyjë kurrë në BE me këtë strukturë korruptive

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar për mos hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.

Ngjela deklaron se eliminimi i korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritja e një shteti të drejtë po i sjellin Shqipërisë një dëm histirik.

Ai thotë se Shqipëria nuk do të hyjë kurrë në Bashkimin Europian, me këtë strukturë shtetërore korruptive që ka.

Sipas tij, ata që kanë marrë përsipër të na ndërtojnë pushtetin gjyqësor të pavarur, po kërkojnë të mposhtin pashallëkun historik shqiptar, dhe krijimin e një Shqipërie demokratike, dhe të lirë e të drejtë.

“E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një shteti të drejtë?

Sërish Bashkimi Europian nuk po pranon të hapë negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në të.

l.

Kurrë mos mendoni se mund të hyjë Shqipëria në Bashkimin Europian, me këtë strukturë shtetërore korruptive që ka.

Të hapësh negociatat me BE-në, do të thotë të fillojnë investimet në Shqipëri me një shkallë të gjerë. Po pse, budallenj janë perëndimorët që të japin para në derdhje investimesh dhe me to të vijojnë të mbushin xhepat hajdutet e Shqipërisë?!

Ja, kjo është arsyeja që po rropos shqiptarët sot, kudo ku janë. Dhe kjo është një sëmundje e vjetër historike. Gjithmonë, në 500 vjet, pashallarë që kanë grabitur shqiptarët dhe kanë shitur interesin kombëtar – kjo është historia.

Një historia e dhimbshme që i ka lënë shqiptarët gjithmonë si popull në mbijetesë.

Po ç’është kjo gjëmë historike? Është kjo natyra e psikikës sonë, apo është pasojë e osmanizmit psëqindvjeçar shqiptar.

Sigurisht, kjo është rrjedhojë psikologjike e konceptit të pashallarëve dhe të pashait turk që u rrënjos në psikologjinë e shqiptarëve me pashallarët osmane.

Edhe Enver Hoxha, një pashallëk ndërtoi, edhe pse i tha “pushtet popullor “. Thjesht, rroposje e popullit dhe sundim orienral i pashait – ky ishe pushteti i Enver Hoxhës.

Dhe kjo po vijon edhe, që nga viti 1992 e deri sot. Një pashallëk i shëmtuar është Shqipëria.

Kjo është vuajtja shqiprare që zgjat, sepse nuk ka drejtësi. Shqiptarët nuk e ngritën dot shtetin e tyre të drejtë.

ll.

Kjo dhe është pikërisht arsyeja që ekspertiza amerikane tha se ky pashallëk oriental zhduket vetëm nga një pushtet gjyqësor i pavarur dhe i drejtë.

Ja pra, kjo është.

Ata që kanë marrë përsipër të na ndërtojnë pushtetin gjyqësor të pavarur, po kërkojnë të mposhtin pashallëkun historik shqiptar, dhe krijimin e një Shqipërie demokratike, dhe të lirë e të drejtë.

Por, a do ta bëjnë dot?

Unë them se po… dhe kjo duhet të jetë koha e fundme e pashallëkut të shëmtuar shqiptar. Domethënë fundi i korrupsionit të lartë shtetëror shqiptar.

Pikërisht këtë po kërkon edhe Bashkimi Evropian për çeljene negociatave: eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror shqiptar, për të rrëzuar pashallëkun shqiptar që quhet Shqipëri.

Dhe vetëm pas kësaj, shqiptatët do të hyjnë në Bashkimin Europian. Kjo është në substanca kërkesa e Brukselit.

Dhe ky është edhe presioni i Brukselit, si ndihmë direkte ndaj popullit shqiptar. Dhe sigurisht që kanë të drejë, dhe sigurisht që ky presion do ta shkatërrojë pashallëkun në Shqipëri, sepse, në këtë proces drejtësie shoqërore në Shqipëri, një forcë te epërme po ushtron veçanërisht edhe politika amerikane.

Por, edhe shqiptarët duhet të jenë të vëmendshëm dhe të marrin përgjegjësitë e tyre historike që po iu kërkon kjo kohë”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A janë socialistët miq të mafias italiane?/ Rama jashtë kontrolli: Ata ia kanë bërë nënën këtij vendi

Publikuar

-

Nga

A janë socialistët miq të mafias italiane?/ Rama jashtë kontrolli: Ata ia kanë bërë nënën këtij vendi

Kryeministi Edi Rama  e ka humbur toruan në konferencën për mediat, teksa është pyetur për përfshirjen e emrave të zyrtarëve socialist në përgjimet e mafias italiane.

Rama sulmoi mediat duke thënë se po dizinformojnë publikun dhe PD, që sipas tij ia kanë bërë nënë këtij vendi.

“Për këtë rast ka folur qartësisht grupi hetimor Italian.

Është turp i pashembullt për të gjithë ju qe keni detyrën të informoni publikun, por jepni llafe dëngla.

LEXO EDHE:  “Turp për BE-në”/ Hoti “përplaset” me Ramën: Të mos e shajmë shumë…

LEXO EDHE:  Ngjela i del në krah heroit Prekë Cali/ Tribuni i madh shqiptar që luftoi hordhitë dhe komunizmin

Dhe marrja e këtij llumi dhe servirja si ushqim për shqiptarët, netëve të gjatë mejhaneve televizive është turp. Është një turp që i mishëron më së mirë ata të cilët e ushqejnë këtë lloj qasje dhe që prirjen për t’ia bërë nënë këtij veni e kanë prioritet.

Kjo është një marrëzi e pashoqe”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Profecia e Berishës për Blushin/ Do hysh andej nga dole

Publikuar

-

Nga

“Na trego që t’ka ngel fije burrnie”/ Blushi tregon sërish forcën ndaj ligjit me lokalin në Korçë

Tre vite më parë, ish-kryeministri Sali Berisha i dha disa leksione mbi dashurinë dhe xhelozinë ish kreut të LIBRA-s, Ben Blushi gjatë një seance parlamentare.

Gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, Berisha i drejtohet si mjek Ben Blushit ndërsa shprehet se qëllimi i Blushit është të kthehet aty nga doli. Mesa duket ky ka qenë një parashikim i saktë i ish kryeministrit, pasi Blushi tashmë është zhytyr aq thellë në skandale sa nuk mund të dalë më.

Blushi është kthyer në njeriun e skandaleve, përplasjeve, grabitjeve dhe falsifikimeve, të cilat janë publikuar me fakte dhe dokumenta.

“Do të them vetëm dy fjalë. Jam mjek, duke të dëgjuar ty konstatoj një shpërthim xhelozie të papërmbajtur. Tani si mjek do të shpjegoj, si psikolog. Xhelozia është sentimenti që lind në dashuri dhe i cili prodhohet nga frika se personi i dashuruar preferon tani dikë tjetër. Këshilla ime prapë medikale për ty është kjo: Se më përmallove Blush kur ja recitove Nolit, aty me përmallove pak se e kuptova që ka filluar të të duket ventja dhe Fan Nol. Mos harro asnjëherë, është e vërtetë që dashuria lind xhelozinë, por xhelozia shkatërron dashurinë prandaj me karar, se qëllimi yt është të kthehesh aty nga dole”, u shpreh Berisha.

CNA.al prej disa muajsh ka denoncuar një dosje të plotë investigative, në lidhje me pasurinë e ish-deputetit Ben Blushi, i cili rezulton të jetë një oligark në media. (Lexo këtu)

Gjithashtu CNA.al ka zbardhur pasurinë e deklaruar të Ben Blushit, gjatë kohës që ky i fundit është paguar nga taksat e shqiptarëve, pra nga vitit 2003 deri në vitin 2017 dhe rezulton se pasuria e tij është shtuar në mënyrë të çmendur. (Lexo këtu)

Provat e nxjerra çdo ditë tregojnë se është e pamundur që një njeri i paguar me rrogë shteti 20 vite, me të ardhura zyrtare të gëzojë një pasuri të çmendur, e cila vlen miliona dollarë. Ben Blushi është i përlyer në skandale e akuza dhe është vënë  në shërbim të Rilindjes që dje e quante të lidhur me krimin dhe koncesionet.

LEXO EDHE:  Deputeti socialist drejt burgut?/ Zbardhet pasuria e Ervin Bushatit

LEXO EDHE:  Berisha tallet me Ramën për negociatat: O gëzim të madh ka Edivini, kënaqësi deri në ekstazë

Ndërkohë sot është ortak me pronaret e inceneratoreve dhe iu shërben me devotshmëri. Por nuk ngelet pas edhe duke drejtuar Top Channel që e ka kthyer në megafonin e propagandës të Rilindjes së krimit e koncesioneve sic e quante Blushi dikur nga foltorja e parlamentit ku hidhte akuza kundër Edi Ramës e qeverisë që sot i bën fresk.

Skandalet dhe denoncimet e forta për Ben Blushin tregojnë qartë se tashmë ai është kthyer atje ku parashikoi Berisha tre vite më parë, pasi për të nuk ka më shpëtim dhe rrugë për të dalë nga llumi ku zhytet çdo ditë e më shumë./CNA.al

 

Pasuri e çmendur, grabitje pronash nga Korça në Vlorë, e falsifikim firme/ Kur do të flasë Ben Blushi për skandalet e tij?

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

Faktet që “kryqëzojnë” Ben Blushin/ Letra akuzë e biznesmenit drejtuar ambasadës të SHBA

Denoncimet në ambasadën e SHBA/ Biznesmenët kundër Ben Blushit dhe Top Channel

Skandalet me pasuritë dhe falsifikimet/Asnjë hetim ndaj Ben Blushit dhe noteres që vulosi falsifikimin

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Letër në Ambasadën e SHBA-së për Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin/ Shantazh, kërcënime, fyerje dhe tentativë për të grabitur prona

Letër në Ambasadën e SHBA-së për Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin/ Shantazh, kërcënime, fyerje dhe tentativë për të grabitur prona

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Ben Blushi, ky “Robin Hood” i medias shqiptare

Dosja e Blushit në SPAK/ Skandali me pronat në Tiranë dhe Korçë

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama konferencë me ministren Ekonomi/ Sektori i bujqësisë zë deri në 20% të PBB-së

Publikuar

-

Nga

Rama konferencë me ministren Ekonomi/ Sektori i bujqësisë zë deri në 20% të PBB-së

Kryeministri Edi Rama bashkë me ministren e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Milva Ekonomi dhe Drejtore e Përgjithshme e Agjencisë për Zhvillim Bujqësor dhe Rural, Frida Krifca, kanë dalë sot në një konferencë ku po bëhet një raport në lidhje me zhvillimin e bujqësisë në vendin tonë.

Ministrja e Bujqësisë, Milva Ekonomi gjatë fjalës së saj deklaroi se bujqësia është ndër sektorët më të rëndësishëm, duke shtuar se ky sektor zë deri në 20% të prodhimit të brendshëm bruto.

Teksa theksoi se në vendin tonë është rritur prodhimi bujqësor, Ekonomi tha se është rritur dhe eksporti.

“Bujqësia është një ndër sektorët më të rëndësishme të ekonomisë, Jep 18% të prodhimit të brendshëm Bruto. Kur bëjmë krahasimet mes 2013-2019, shohim se prodhimet janë rritur. Përveçse kemi prodhuar, kemi eksportuar fortë. Eksportet janë rritur 145%. Raporti mes importeve dhe eksporteve ka ardhur duke u përmirësuar. Sot prodhimet tona shkojnë në 75 vendet të BE dhe në territor më të largëta, si Kina dhe Hong Kongu. Një sektor tjetër me rëndësi është dhe sektori i peshkimit. Sa i takon investimeve të klasës së fermerëve, qeveria angazhoi fonde prej 9.5 mld lekë për të bërë të ujitshme tokën. Një lajm i rëndësishëm, së bashku me BE në janar të këtij viti ka filluar vendosja e blu-bosk në anijet e peshkimit.”, tha Ekonomi.

LEXO TE PLOTE