Mërgim Berisha shënon dy gola në Champions League dhe i jep fitoren Salzburgut

-

Salzburg ka shënuar fitore 3-1 në udhëtim te Lokomotiva e Moskës, në ndeshjen e vlefshme për xhiron e pestë të fazës së grupeve.

Fitorja e skuadrës austriake erdhi falë paraqitjes së mirë të sulmuesit nga Kosova, Mërgim Berisha, që shënoi dy herë gjatë pjesës së parë.

22 vjeçari shënoi në minutat 28’ dhe 41’.

Vendasit dhanë reagimin e parë, kur ngushtuan epërsinë përmes Anton Miranchuk, që shënoi në minutën e 79’, nga penalltia.

Por, një përgjigje e Salzburg erdhi menjëherë pas dy minutash, kur Karim Adeyemi shënoi për 1:3.

Pas kësaj fitore, Salzburg numëron katër pikë, duke u renditur në vendin e tretë në grup.

Skënderbeu turpërohet në miqësore, e mposht edhe Maliqi

-

Si të mos mjaftonte vendi i fundit në kampionat, Skënderbeu zhgënjen edhe në takimet miqësore. Korçarët e Juljan Ahmatajt u mposhtë ditën e sotme nga skuadra e Maliqit që militon në Kategorinë e Dytë në takimin e zhvilluar në qytetin e Korçës.

Pavarësisht se trajneri i skuadrës korçare, la pushim një pjesë të titullarëve, kjo humbje nuk i shkon fare përshtat një klubi të madh si Skënderbeu që disa vite më parë bënte krenar gjithë shqiptarët me paraqitjet në Ligën e Europës, ndërsa tashmë e mposht Maliqi.

Kujtojmë se në fundjavë Skënderbeu luan në kampionat me skuadrën e Kukësit në shtëpi. Një tjetër rezultat negativ në këtë takim do ti fundoste më tepër bardhekuqtë.

SKENDERBEU-MALIQI 0-1

FORMACIONET:

Skënderbeu: Rexhepi, Qaqi, Vitija, Tapi, Kacanolli, Kaso, Vangjeli, Zhan Viktor, Rrapaj, Shabani, Tereziu.

Maliqi: Lamellari, Ndoci, Çelniku, Isufi, Rezhda, Jaupllari, Muçollari, Avdillari, Tako, Kame, Demollari.

Panik tek skuadra e njohur, trajneri dyshohet të ketë infeksion respirator

-

Ankth për skuadrën e Benfikës, ku trajneri Zhorzh Zhezus është në dyshim të infeksionit të frymëmarrjes.

Klubi nga Lisbona thekson se nuk ka asgjë për tu shqetësuar por ende nuk dihet origjina e kësaj infeksioni.

Këtë lajm e ka publikuar vetë klubi luzitan e cila thekson për këtë infeksion të mundshëm të trajnerit të saj.

Vlen të theksohet se është anuluar dhe konferenca për shtyp e trajnerit në prag të sfidës së Kupës së Portugalisë ndaj Belenenses.

KOMUNIKATA ZYRTARE E BENFIKËS –

“Benfika raporton se trajneri, Zhorzhe Zhezus ka qenë duke kryer teste mjekësore gjatë gjithë ditës.

Ekziston mundësia e një infeksioni të frymëmarrjes, origjina e të cilit aktualisht po shqyrtohet.

Benfika sqaron se situata nuk është serioze, megjithatë, merret vendimi i anulimit të konferencës për shtyp të planifikuar për sot, duke paraparë ndeshjen e çerekfinaleve të Kupës së Portugalisë.”

Kukës prezanton goditjen e radhës në merkato

-

Numan Kurdic është zyrtarisht futbollist i Kukësit. Mbrojtësi boshnjak, vjen te skuadra verilindore në formë huazimi nga klubi i FK Sarajevos dhe do të jetë pjesë e skuadrës deri në fund të sezonit.

Mbrojtësi 21-vjeçar është aktivizuar së fundmi në kampionatin serb me ekipin e Novi Pazar, ndërkohë që është aktivizuar edhe me Sarajevon.

Kurdic stërvitet prej disa ditësh me skuadrën kuksiane duke u njohur me ambientin dhe futbollistët, por problem ishte dokumentacioni. Së fundmi, klubi ka arritur të zgjidhë problemin dhe Kurdic do të jetë gati për ndeshjen e radhës.