Connect with Us

“Dallëndyshja e parë “Rozafa” u ngrit”/ Gjergj Luca hap 200 vende të reja pune në Gramsh

Sociale

“Dallëndyshja e parë “Rozafa” u ngrit”/ Gjergj Luca hap 200 vende të reja pune në Gramsh

Publikuar

-

“Dallëndyshja e parë “Rozafa” u ngrit”/ Gjergj Luca hap 200 vende të reja pune në Gramsh

Gjergj Luca, biznesmeni dhe pronari i kompania më e madhe në vend për përpunimin dhe eksport-importin e Peshkut, “Rozafës”, ka hapur 200 vende të reja punë në Gramsh.

Në inagurimin e “Rozafës”  e cila vetëm përvecc vendeve të reja të punës, synon ta kehjë Gramshin në një në një pikë agro-turistike ku të shijohen prodhimet bujqësore të zonës, peshku i liqenit dhe i Adriatikut, ka qenë i pranishëm dhe kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

Teksa ka ndarë dhe disa foto nga ky aktivitet, Balla shkruan se për 30 vite në Gramsh nuk u ngrit asnjë ndërmarrje e re punësimi, por sot është kthyer në një destinacion të rëndësishëm investimesh.

“Jam shumë krenar që kemi arritur të krijojmë modele të suksesshme të mbështetjes së sipërmarrjes që krijon vende pune. Edhe pse 2020 po mbyllet si një vit i vështirë për shkak të pandemisë, vazhdojmë të krijojmë mundësi të reja punësimi.

Për 30 vite në Gramsh nuk u ngrit asnjë ndërmarrje e re punësimi. Pse? Sepse deri në vitin 2013 Gramshi konsiderohej një xhep i harruar. Sot Gramshi është një nyjë lidhëse, pjesë e një aksi të ri rrugor me standarde ndërkombëtare, që do të lidhë Shqipërinë e Mesme me Qarkun e Korçës. Sot Gramshi është një destinacion agro-turistik.

Sot Gramshi është një destinacion i rëndësishëm investimesh, ku krahu i kualifikuar nuk mungon. Qëllimi ynë është që Gramsh të ngremë një ndërmarrje mekanike duke shfrytëzuar eksperiencën ekzistuese në ish-ndërmarrjet shtetërore.

Dallëndyshja e parë “Rozafa” u ngrit, e bashkë me të edhe 200 vende të reja pune ndihmojnë familjet e varfëra të Gramshit. Shumë shpejt edhe shndërrimi i saj në një pikë agro-turistike ku të shijohen prodhimet bujqësore të zonës, peshku i liqenit dhe i Adriatikut.”

 

LEXO EDHE:  Taulant Balla: Luli dhe Monika po pengojnë reformën dhe hyrjen në BE

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Bie numri i të diplomuarve në Shqipëri/ Surprizë arsimi profesional

Publikuar

-

Nga

Bie numri i të diplomuarve në Shqipëri/ Surprizë arsimi profesional

Institutit i Statistikave (INSTAT) ka publikuar këtë të premte raportin për sa i përket numrit të nxënësve dhe studentëve të diplomuar për vitin shkollor 2019-2020.

Sipas të dhënave, gjatë kësaj periudhe arritën të kualifikohen në Shqipëri 98,168 nxënës dhe studentë, ose 5.5% më pak se vitin e shkuar.

Arsimi 9-vjeçar

Në sistemimin arsimor 9-vjeçar rezulton të jenë diplomuar 33.618 nxënës, nga të cilët 52,3 % ishin djem dhe 47,7 % vajza.

Në sistemin parauniversitar vihet re një ulje e ndjeshme numrit të nxënësve të diplomuar. Konkretisht, siç thekson INSTAT gjatë vitit shkollor 2018-19 u diplomuan 31.662 nxënës, duke shënuar një ulje prej 6,9 %, krahasuar me një vit më parë.

Arsimi profesional

Arsimimi profesional ka pësuar një rritje të interesimit të nxënësve dhe këtë e dëshmojnë të dhënat që raporton Instituti i Statistikave. Konkretisht, në arsimin profesional u diplomuan 4.862 nxënës, ose e thënë ndryshe një rritje me 27,7 % krahasuar me vitin shkollor 2018-19.

Arsimi universitar

Rënie të konsiderueshme ka pësuar numri i studentëve të diplomuar në sistemin universitar. Sipas INSTAT, gjatë vitit akademik 2019-20, u diplomuan 32.889 studentë, duke shënuar një ulje prej 5,7 % krahasuar me 2018-19.

“Në të gjithë programet e arsimit të lartë, në këtë vit akademik, u diplomuan 21.481 studente femra, ose 65,3 % e numrit të përgjithshëm të studentëve të diplomuar në arsimin e lartë. Studentë të diplomuar në programet Bachelor përbëjnë 53,5 % të studentëve të diplomuar gjithsej, ndjekur nga programet Master me 42,4 %”, thuhet në raportin e INSTAT.

LEXO EDHE:  Taulant Balla: Luli dhe Monika po pengojnë reformën dhe hyrjen në BE

LEXO EDHE:  “Kemi përgjegjësi se e votuam ne”/ Balla për Metën: Të kthehet te partia e vet ose të krijojë tjetër

Në lidhje me këtë situatë jo pozitive, Euronews Albania bisedoi me sociologen Entela Binjaku, e cila shpjegoi shkaqet që kanë ndikuar në uljen e të diplomuarve në të gjitha nivelet arsimore.

Ajo u shpreh se këto të dhëna duhet të shërbejnë si kambanë alarmi për institucionet shtetërore, por edhe për shoqërinë shqiptare.

“Kjo rënia nuk na lumturon aspak, por përkundër duhet të na shqetësoj. Fakti që kemi më pak të arsimuar në të gjitha nivelet, mendoj se duhet të na shqetësoj realisht”, tha sociologia.

Znj. Binjaku pohoi se djemtë shqiptarë arsimimin nuk e shohim më si parësor, por dëshira e tyre tha jo është që të largohen nga vendi.

“Djemtë shqiptarë mendojnë tanimë jo të arsimohen, por të emigrojnë. Mendimi i tyre i parë është si e si të largohen, ndërsa vajzat  janë që emigrojnë më pak dhe në fund të fundit dhe për hir të traditës së familjeve shqiptare, që mashkulli është ai që sjellë para në shtëpi dhe kjo bie më shumë në shpatullat e gjinisë mashkullore”, tha ajo./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Sociale

Plazh në fundjavë?/ Moti prish planet e pushuesve

Publikuar

-

Nga

Plazh në fundjavë?/ Moti prish planet e pushuesve

Stina e pranverës na ofron ndryshime të shpejta të situatës meteorologjike, kështu parashikohen edhe këto tri ditë që vijnë.

Dita e shtunë ndikuar nga kalimi i një fronti do paraqitet me reshje shiu në të gjithë Shqipërinë.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, në pjesën bregdetare do të ketë shtrëngata me rrufe të izoluara. Gjatë së dielës reshjet e shiut do të izolohen në pjesën veriore për t’i lënë vend kthjellimeve e vranësirave në zonat e tjera të vendit.

Ndryshe situata do të paraqitet të hënën pasi moti i kthjellët do të mbizotërojë në vend me vranësira kalimtare përgjatë maleve.

LEXO EDHE:  Taulant Balla: Luli dhe Monika po pengojnë reformën dhe hyrjen në BE

LEXO EDHE:  “Fotot e Taulant Ballës në aksidentin e Elbasanit si skajshmëri propagandistike”

Era përgjithësisht do të fryjë nga kuadrati i jugut mesatare e hera herës e vrullshme në brigjet detare shoqëruar me valëzim të forcës 3 dhe 4 ballë.

Temperaturat do të pësojnë rënie të dielën në mëngjes e ndërsa rritja e ndjeshme e tyre do të vijë mesditën e së hënës si në fotot e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Manastirliu zbulon të dhënat/ Ja sa qytetarë kanë bërë dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se nga 638 mijë e 338 vaksinime në Shqipëri, 192 mijë qytetarë kanë bërë dy dozat e vaksinës.

Ajo thotë se vaksinatoret po bëjnë punë fantastike ndërsa qytetarët që kanë bërë dy dozat e vaksinës janë shumë më të mbrojtur ndaj COVID-19.

“Me punën fantastike që po bëjnë vaksinatoret tona në të gjithë vendin, ia kemi dalë të kryejmë 638,338 vaksinimeve, prej të cilave 192 mijë qytetarë i kanë bërë të dy dozat e vaksinës dhe janë sot shumë më të mbrojtur nga covid19”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE