Buzëqesh Milani, ja kur rikthehet Ibrahimovic nga dëmtimi

-

Lajm i mirë për Milanin, Zlatan Ibrahimoviç ndihet mirë. Rikuperimi po shkon në mënyrën e duhur për gjigandin suedez pas dëmtimit të tij në kofshën e majtë, në ndeshjen ndaj Napolit, ku bomberi i Milanit shënoi dygolësh atë mbrëmje.

Ibra po vazhdon të punojë dhe sigurisht do të mbetet jashtë për dy ndeshjet e ardhshme, atë në Europa Ligë ndaj Sëlltikut dhe ndeshjen ndaj Sampdorias të dielën në mbrëmje.

Qëllimi i vërtetë është rikuperimi i sulmuesit suedez ndeshjen e fundit të fazës së grupeve të Europa Ligës, që Milani do t’a luajë në tokën Çeke ndaj Spartës së Pragës të enjten e 10 Dhjetorit, saktësisht 18 ditë pas dëmtimit në Napoli.

Por nëse kuqezinjtë do t’a kishin siguruar kualifikimin për në raundin tjetër më herët, Ibrahimovic nuk do të rrezikohej dhe rikthimi i tij padyshim do të shtyhej në ndeshjen tjetër, atë të vlefshme për javën e 11 të kampionatit, në shtëpi kundër Parmës të dielën e 13 dhjetorit. Kështu që Ibrahimoviç do të rikthehej në fushë 21 ditë pas dëmtimit të tij në “San Paolo”.

Ibrahimovic rikthehet me dopietë, Milani mposht Cagliarin

-

Milani kalon edhe pengesën Kaljari! Kuqezinjtë e Stefano Piolit, triumfuan në transfertë me rezultatin 0-2, falë dopietës së Zllatan Ibrahimoviç. Rikthim i frikshëm i sulmuesit suedez, i cili e nisi ndeshjen si titullar, duke shënuar 2 herë dhe duke i dhuruar 3 pikë të arta skuadrës së tij, që kryeson kampionatin e vetme me 43 pikë në 18 ndeshje.

Edhe pse pa shumë titullarë si Teo Hernandez, Çalhanoglu, Rebiç si dhe Benaser, 7 herë fituesit e Championsit arritën të bindnin. I vetmi “pishman” në këtë sfidë ishte dalja me karton të kuq e Selemekers.

I rikthyer nga dëmtimi, belgu u aktivizua në minutën e 66-të të sfidës, duke zënë vendin e Hauge. Futbollisti i Milanit qëndroi vetëm 8 minuta në fushë, teksa u ndëshkua 2 herë me kartonë të verdhë në minutat 68 dhe 74, duke lënë skuadrën e Piolit me 10 lojtarë për afro 20 minuta.

Pavarësisht inferioritetit numerik, kryesuesit e Serisë A, arritën ta menaxhonin mjaft mirë rezultatin, duke mos e vënë për asnjë moment në dyshim suksesin. Sfidën e radhës Milani do e luajë më datën 23 janar ndaj Atalantës në shtëpi. Ndërkohë për Kaljarin kjo ishte humbja e 5-të radhazi në kampionat.

Barazoi në ndeshjen e fundit, ish-trajnerin e Milanit e shkarkojnë nga klubi i Serisë A

-

Tashmë është zyrtare. Marko Xhampaolo nuk do të jetë më në stolin e Torinos. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi “granata” nëpërmjet një komunikate për shtyp të publikuar në faqet zyrtare në rrjetet sociale.

53-vjeçari është liruar nga detyra, për shkak të rezultateve negative. Shkarkimi erdhi pas barazimit 0-0 në shtëpi ndaj Specias. Edhe pse skuadra kundërshtare luajti me 10 lojtarë për shumë minuta, Torino nuk arriti të triumfonte.

Skuadra ku aktivizohet mbrojtësi i Kosovës, Vojvoda, gjatë këtij sezoni ka zhvilluar 18 ndeshje, ku ka grumbulluar vetëm 13 pikë dhe gjendet në zonën e rrezikshme, duke mbajtur pozitën e 18-të.

Formacionet zyrtare të Kalajari-Milan/ Trajnerët befasojnë me titullarët

-

Edhe pse me 8 mungesa, Milani i Stefano Piolit, do të kërkojë të triumfojë në sfidën e mbrëmjes së sotme në transfertë ndaj Kaljarit, për të kryesuar i vetëm me diferencë +3 nga ndjekësit e Interit.

Kuqezinjtë do të kenë përballë skuadrën e Antonio Di Françeskos, që po përjeton një krizë të thellë rezultatesh me 4 humbje në 5 ndeshjet e fundit, duke u pozicionuar në vendin e 17-të.

Leao, Selemekers, Benaser, Teo Hernandez, Çalhanoglu, Rebiç, janë 6 mungesat më të rëndësishme për kryesuesit e kampionatit, duke shtuar këtu edhe Kruniç dhe Gabia, që janë zgjedhje dytësore. Ndërkohë lajm pozitiv është fakti se nga minuta e parë, do të luajë Zllatan Ibrahimoviç, i cili do të jetë një pikë referimi në sulm, për të udhëhequr skuadrën drejt suksesit.