Connect with Us

“As Skënderbe, as lider global”/ Melisa Braci: Rama nuk ka bërë asgjë për Shqipërinë

Aktualitet

“As Skënderbe, as lider global”/ Melisa Braci: Rama nuk ka bërë asgjë për Shqipërinë

Publikuar

-

Bashkëthemeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Melisa Braci akuzoi kryeministrin Edi Rama se në rolin e kryesuesit të OSBE nuk ka mabjtur asnjë qëndrim konkret mbi konfliktin mes Armenisë dhe Azerbajxhanit në Nagorno- Karabakh.

Përmes një postimi në rrjetin social, Braci tha se në OSBE është një grupim i përbërë nga tre superfuqi globale si Franca, Federata Ruse dhe SHBA  që sipas saj janë për zgjidhjen e konflikteve afatgjata.

Braci shtoi se Rama, praktikisht, zgjodhi rrugën më të thjeshtë dhe nuk bëri asgjë as për veten, as për Shqipërinë.

As “ Skënderbe”, as “ Lider Global”…

Edi Rama, si Kryesues i  OSBE-së dhe njëkohësisht si Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme të RSH-së, ka rreth dy muaj që nuk mban asnjë qëndrim mbi konfliktin ( e ringurtësuar)  mes Armenisë dhe Azerbajxhanit në Nagorno- Karabakh.

OSBE, e cila sot është nën kryesimin e Edi Ramës, ka në gjirin e saj Grupin më të rëndësishëm botëror për sa i përket procesit afatgjatë të zgjidhjes të këtij konflikti, të krijuar që në vitin 1992:  atë të Minskut. Në këtë Grup, drejtues janë tre përfaqësues të superfuqive globale: si Franca, Federata Ruse dhe SHBA-të. Çdo shtet me fuqi në komunitetin ndërkombëtar i ka kushtuar dhe vazhdon t’ i kushtojë një rëndësi të veçantë këtij mediatori primar, sidomos nga Shtatori i këtij viti.

Por, sa herë keni dëgjuar ju ER ta përmendë këtë Grup… !!!??? Pak. Shumë pak.

E pikërisht këtë vit, kur Shqipërisë i jepet mundësia të dalë në pah si faktor në arenën ndërkombëtare, duke marrë Presidencën e OSBE- së në momente kritike e kyçe të zhvillimeve botërore, Edi Rama vazhdon të ndjekë “ politikën e jashtme” të vetme që ai njeh: atë “ dixhitale” ; me foto për rrjete sociale dhe statuse në Tëitter.

Në një moment të nxehtë diplomatik si ky që sapo kaloi, çdo lider tjetër Ballkanik e jo vetëm, do ëndërronte të ishte në statusin e rolin e Ramës, për faktorizim të shtetit që përfaqëson dhe për ego personale, po ashtu.

 Rama, praktikisht, zgjodhi rrugën më të thjeshtë. Nuk bëri asgjë. As për veten, as për Shqipërinë. U mjaftua me disa deklarata “clichè”, që në rastin më të mirë ishin thjeshtë deklarata mbështetëse të qëndrimit të Bashkimit Evropian. Kaq. As edhe një ide, veprim apo vizion.

Kush e shtyu të zgjidhte këtë “ modus operandi” , dihet.

Por, deri në këtë pikë dështimi”, shkruan Braci./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tjetër aksident/ Makina përplas një kalimtare në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Tjetër aksident/ Makina përplas një kalimtare në Vlorë

Mësohet se një automjet ka përplasur një kalimtare tek Rruga Transballkanike në Vlorë.

Kalimtarja është dërguar në gjendje të rëndë me urgjencë në spital teksa ndodhet në sallën e operacionit.

Vlorë/Informacion paraprak

Më datë 24.01.2021, rreth orës 21:00, në rrugën Transballkanike, në afërsi të Gjykatës së Apelit, një automjet me drejtues ende të paidentifikuar ka aksidentuar duke u larguar nga vendngjarja shtetasen M. Ll, e cila ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve në gjëndje të rëndë shëndetsore.

Grupi hetimor dhe sherbimet e Policisë ndodhen në vendngjarje dhe vijon punën për identifikimin dhe kapjen e drejtuesit të mjetit si dhe sqarimin e plotë e rrethanave të aksidentit.

LEXO EDHE:  Berisha i tregon “formulën” opozitës/ Ja si mund të rrëzohet Rama

LEXO EDHE:  Flet taksisti i dhunuar nga policia/ Me rahen se i tregova Rames, Ben Blushin

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Luli në botën e çudirave”/ Përralla që i lexon vajzës

Publikuar

-

Nga

“Luli në botën e çudirave”/ Përralla që i lexon vajzës

Lulzim Basha është kujdesur që të nxjerrë një foto me vajzën e tij, duke i lexuar një libër në shtrat, për të treguar se është një baba i kujdesshëm dhe familjar i devotshëm.

Në fakt, po ta shikosh me vëmendje foton, e kupton se Luli edhe në këtë rast ka gënjyer.

Ndoshta do çuditeni, por është e vërtetë. Mjafton të shikoni me kujdes librin në foto. Libri duket që është një libër me arusha për fëmijë të vegjël, pra mund të jetë për fëmijët në kopësht apo fillore.

Ndërkohë që Dafina, vajza e madhe e Lulzim Bashës është 15 vjeç dhe Viktoria 10 vjeç.  Ajo ka lindur në vitin 2006, ndërsa vajza e vogël ka lindur në vitin 2011, pak kohë pasi Lulzim Basha u zgjodh kryebashkiak i Tiranës.

Ndoshta Luli vajzës së tij i ka lexuar edhe librin më të famshëm në Shqipëri të viteve të fundit “Luli në botën e çudirave”, por në fakt duket qesharake se Basha po kërkon të reklamojë gjithçka familjare, por edhe aty gënjen.

LEXO EDHE:  Flet taksisti i dhunuar nga policia/ Me rahen se i tregova Rames, Ben Blushin

LEXO EDHE:  Shënim- Fillon lufta Rama-Meta/ Veliaj, Xhafaj dhe pazaret në sfond

Të paktën të merrte një libër që i përkiste moshës së një adoleshentjeje, apo diçka që vlente për brezin e vajzës së tij, por jo të merrte një libër për fëmijë në kopësht sa për të bërë foto dhe për të gënjyer shqiptarët se sa i kujdesshëm është ndaj familjes.

Këtë në fakt nuk ka nevojë ta bëjë sepse të gjithë e dinë që Luli ka një dashuri të madhe për familjen dhe familjarët e tij. Historitë me kunatin janë të famshme tashmë në Shqipëri dhe nuk ka pse të përfshijë në politikë edhe vajzat, të cilat po i përdor për tu reklamuar si prind shembullor, kur në  fakt po del gënjeshtar që mashtron me foton e vajzën e tij.

Ndoshta do ishte mire mire ti lexonte udhëzimin e fundit të PD se çfarë nuk pret nga Luli, ai mund ti lexonte dhe Kushtetuten./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Gënjeshtar dy metra nuk ka!”/ Pse nuk shkon ta inagurojë Rama inceneratorin e Fierit?

Publikuar

-

Nga

“Gënjeshtar dy metra nuk ka!”/ Pse nuk shkon ta inagurojë Rama inceneratorin e Fierit

Prej muajsh CNA.al ka publikuar me detaje një dosje të plotë investigative, në lidhje me koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri.

Një debat i gjatë u bë, CNA e denoncoi, u raportua dhe në media të tjera. Në shtator fillojë dhe një debat i fortë nga opozita.

Në Elbasan bëhet fjalë për një incenerator problematik pasi ende nuk është marrë në dorëzim nga bashkia, edhe për atë u tha që do bëhej shpejt, por serish nuk është zgjidhur.

Ndërsa ai i Fierit, duhet të kishte përfunduar që në dhjetor. Të paktën kështu ka deklaruar kryeministri Rama më 15 tetor të vitit të kaluar në emisionin “ Opinion”.

Nuk ka mbaruar investimi, por në dhjetor do të vini të shikoni që do fillojë puna. Fieri përfundon në dhjetor, në Fier ka pasur një vit e gjysmë vonesë për shkak të palës tonë sepse ishin protestat, ishin votimet. Po ashtu edhe Elbasani, ka prodhuar energji që prej vitit 2017. E përdor për nevojat e veta energjinë, nuk ka marrë asnjë qindarkë sepse autriteti rregullator nuk i jep çmimin dhe energjia e përfituar është në sahat. Unë nuk gënjej, them vetëm të vërteta. Hajdut dy metra dhe gënjeshtar dy metra nuk ka, ta harrosh!”, deklaroi Rama asokohe. (Shiko videon ketu).

Por tashmë kanë kaluar më shumë se tre muaj! Nuk shkojë ta inaguronte as më 1 dhjetor! As më 10 dhe as me 20 dhjetor. Por nuk shkoj as në janar! Kur do e inagurojë Rama këtë incenerator?

LEXO EDHE:  Emërimet e ambasadorëve/ “Rama shpërblen familjarët e ish Byrosë Politike”

LEXO EDHE:  Teatri Kombëtar/ Ngjela: Rama e kërkon prodhim tregu interesash klienteliste

Se mirë ai i Tiranës që s’ka filluar të ndërtohet, vetëm landfilli po punon. Se atë të Elbasanit, mirë po keq, u ngrit një ‘kafaz llamarinash’ atje, janë dhënë dhe disa justifikime dhe u prodhua dhe një sasi energjie. Po i pranojmë të gjitha gënjeshtrat edhe pse çdo gënjeshtër vlen jo pak por 22 milion euro!

Po Në Fier ku pretendohet se janë 28 milion euro investim?! Qeveria ka paguar një thes me para, pa u ndërtuar ende. Ka dhe një detaj tjetër, është fakti që tani bashkia e Fierit po bën tenderin për të blerë kamionat, për të hequr plehrat nga zona e grumbullimit dhe për ti çuar tek inceneratori.

Sot pas kaq muajsh, ku është inceneratori! Do na e tregojë Edi Rama? Apo do bëjmë video me 3D siç bëmë me atë të Elbasanit!/CNA.al

“Hajdut dhe gënjeshtar dy metra nuk ka”/ Rama e pranon: Inceneratori i Fierit nuk punon

Skandali me Inceneratorin e Fierit/ Skema mafioze, 23 milionë euro për vetëm një gërmadhe

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Ndërtimi i inceneratorit në Fier/ Banorët hidhen në protestë

“Mori 750 milionë lekë, pa pasur asnjë punonjës”/ Thellohet skandali i inceneratorit të Fierit, gazetarja zbardh detajet

Inceneratori i Fierit/ Gjykata vendos nën sekuestro kompaninë koncesionare për detyrime të pa paguara

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

LEXO TE PLOTE