Connect with Us

Kujdes me kasat!/ Si po perplaset kompania private me bizneset dhe tatimpaguesit

Aktualitet

Kujdes me kasat!/ Si po perplaset kompania private me bizneset dhe tatimpaguesit

Publikuar

-

Kompania Dev. al e cila është përfolur dhe është akuzuar shumë për lidhje të forta me qeverinë, për miliona euro të marra nga tenderat sekretë, tani është shfaqur në një formë tjetër.

Konkretisht kompania Dev. al ka deklaruar  se pas datës 1 janar 2021 nuk ka më nevojë për kasa fiskale dhe bizneset nuk duhet të blejnë një kasë por një program software.

Menaxheri i kësaj kompanie, Igli Gjelishti ka deklaruar se nuk do të duhen më kasat fiskale, por do të duhen vetëm aplikacionet e reja, një gënjeshtër publike që i shkakton një kosto biznesit.

Ky është një dizinformim që po i bëhet tatimpaguesve sepse ligji Nr 87/2019 “Për faturën tatimore dhe të monitorimit të qarkullimit” në nenin 1 te tij, pika Nr 2 shprehet se : “Dispozitat e këtij ligji garantojnë vijimësinë e funksionimit të pajisjeve fiskale përpara hyrjes në fuqi të këtij ligji”

Nga sa shpreh ligji si më lart kuptohet që kasat aktuale do të funksionojnë duke i përshtatur me ligjin e ri , por edhe kasat e reja që hidhen në treg pas hyrjes në fuqi të këtij ligji do te ekzistojnë sepse ato janë pajisje elektronike të ndërtuara saktësisht ashtu sic i përshkruan ligji ne Nenin Nr3, germa”k, i” : i .pajisjen fiskale, e cila përbëhet nga:

– pajisja elektronike e faturimit, që përdoret për lëshimin e faturave për shitjen e mallrave dhe ofrimin e shërbimeve, me memorie për regjistrimin e të dhënave fiskale në faturat e lëshuara për pagesa që kryhen me para në dorë;

– pajisja elektronike për lëshimin e faturës shoqëruese, me memorie për regjistrimin e të dhënave fiskale në faturat shoqëruese të lëshuara;

Mund të ndodhë që shumë biznese, duke dëgjuar të tilla thirrje të hedhin në kosh të plehrave kasat dhe të marrin aplikacionin e ri. Në fakt as AKSH, as tatimet nuk kanë thenë që kasa do të dalë jashtë funksionit, absolutisht jo. Kasa do të jetë në funksion, por ato do të përshtaten totalisht me sistemin e ri, me aplikacionin e ri që kanë bërë tatimet dhe AKSH-i.

Pra, nuk do të hidhet në kosh të plehrave kasa fiskale, me një kosto shumë të ulët, kompanitë që kanë kasa fiskale do t’i kthejnë bizneseve që i kanë në përdorim, me parametrat e reja që kërkon ligji. Në thirrjet e tij në një studio televizive, ai thotë se nuk ka më kasa nga janari.

Si mundet që një person privat të dalë dhe të bëjë thirrje për ligje dhe çështje shtetërorë dhe zyrtare. Këtë detyrim ligjor në lidhje me kasat e kanë tatimet, AKSH, Ministria e Financave. Duhet të jenë vetë kompanitë që kanë tregëtuar kasat të cilat duhet ta bëjnë këtë fushatë sqaruese për opinion publik, edhe për ata qytetarë dhe biznese që kanë kasën në përdorim dhe që duhet të marrin aplikacionin e ri që do përdoret.

Kasat janë shitur tek qytetarët nga kompnaitë me një xhiro disa miliona euro, janë disa dhjetëra mijë kasa në qarkullim të cilat janë blerë nga qytetarët me kosto nga 300 deri në 700 euro, janë suvencionuar nga qeveria.

LEXO EDHE:  Inskenuan vjedhjen e një automjeti 180 mijë euro/ Ndalohet një person, 2 në kërkim

Si mund të hidhen kasat në kosh të plehrave me një të rënë të lapsit nga një biznesmen që thotë nuk do të ketë më nga këto? Kjo s’mund të ndodhë!

CNA.al u interesua pranë kompanive të cilat theksuan se do të bëjnë kalimin 100% të gjitha paisjeve që ndodhen aktualisht në shërbim. Kasat e blera nga biznesi disa vite më parë do të përshtaten sipas kërkesave ligjore.

Pse del ky biznesmen privat që fiton miliona euro nga qeveria dhe thotë që nga janari nuk do të lejohen më të tilla kasa?

Nga janari mund të blesh edhe kasë pa asnjë dikutim, por kasa duhet të ketë parametrat e reja që kërkon ligji. Më poshtë është një postim i Dev.al në faqen e tij në Facebook i cili duket që është sajuar për të dhënë përgjigjen që ai do. Këtë postim e ka shpërndarë me sponsorizim.

Sa i takon çmimeve të softwareve është përseri një mashtrim në lidhje me kostot duke shprehuar se kasat fiskale kanë kosto të lartë. Nisur nga sa deklaron më lart Dev. al, kostot e biznsesit do të jene 36-120 Euro në vit ndërkohë aktualisht mirëmbajtja e kasës është 23Euro në vit Pra biznesi vetëm për mirëmbajtjen do të këtë një rritje prej 1.6 deri në 2 herë.

Programi ka nevojë për internet të vazhdueshëm- kostoja mujore e të cilit është 15Euro ne muaj , ndërkohë që për kasat fiskale do të paguhet interneti i kartës SIM vetëm 15Euro në vit. Pra një kosto të shtuar 12 herë.

Konsumi i energjisë që do të bëjë një kompjuter është i madh pasi fuqia e tij është 200-250Ë ndërsa kasat fiskale e kanë konsumin xxË. Kjo është një kosto plus sidomos për bizneset e vogla që shkon deri në 58 Euro në vit.

Ajo që duhet të shqetesojë autoritetet e Ministrise së Financave, dhe DPT-së është pikërisht çoroditja dhe mashtrimi që i bëhet tatimpaguesve të cilët kanë investuar për blerjen e kasës fiskale dhe tani kompani si Dev.al i thotë leri menjanë dhe bli një kompjuter dhe një printer.

Kompanitë që kanë garuar për kasat fiskale janë të një dekade me parë, kanë qenë vetëm pesë, me kushte dhe kontrolle mjaft të forta. Një prej tyre iu është hequr licenca, në treg janë katër që operojnë me garancira disa mijëra qindra euro të bllokuara në favor të qeverisë shqiptare.

Disa investigime te bera ne vite jane :

1. Tregetimi i kasave fiskale nuk ka qenë monopol, por kushtet që ka pas vendosur Ministria e Financave kanë qenë të tilla që të ruanin maksimalisht konsumatorin. Kompanive që tregtonin kasat i kërkohej ngurtësim i një vlere monetare prej 500.000 dollarë si garanci për mosfunksionim sipas ligjit.

2. Nga Ministria e Finanacave janë ftuar 20 kompani për të marrë pjesë në procesin e sistemeve fiskale dhe kasave fiskale, por vetëm 5 vazhduan certifikimin, ndërsa njerës i është hequr Licensa (Ckv Noki)./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përgjimet e “Ndraghetas”/ Spiropali: Janë zero me xhufkë, Prokuroria nuk ka prova

Publikuar

-

Nga

Përgjimet e “Ndraghetas”/ Spiropali: Janë zero me xhufkë, Prokuroria nuk ka prova

Ministrja e Shtetit  për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka reaguar për publikimin e një serie përgjimesh të Anti-Mafias italiane, ku flitej për interesa të mafias italiane për të investuar në ndërtim dhe shëndetësi në Shqipëri, nëpërmjet personave që kishin lidhje të forta në qeveri.

Spiropali tha se përballja është me asgjë, pasi pretendon se përgjimet janë një zero me xhufkë dhe banalitet të dy delirantëve.

Kjo është përballje me asgjë. Janë fjalë të instrumentalizuara, ju nuk duroni t’i analizoni, le më të prisni gjykatën dhe prokurorinë për të ndarë fjalët nga faktet. Në të gjithë atë dosje, edhe pse nuk jam prokurore, por ato që ju keni nxjerrë si xhevahirë, perla dhe prova të pakundërshtueshme, aty është një zero me xhufkë. Një banalitet i dy delirantëve që komunikojnë me njëri-tjetrin për ëndrrat që kanë mbi lidhjen që duan të kenë në Shqipëri.

Mjafton të shohim produktin. Ne nuk mund të gjykojmë as mbi dëshirat dhe as mbi ëndrrat dhe vetëm mbi faktet. Lidhja e tyre nuk ka prodhuar asgjë në Tiranë. Ata këtu në Shqipëri kanë një dyqan rrobash dhe nuk kanë ndërtuar asgjë. Vetëm mafia e prodhuar në Babale mund të prodhojë një gjë të tillë”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  “Krejt me djersë”/Pas skandalit të mashtrimit, reperi shqiptar poston foton me makinat luksoze

LEXO EDHE:  Idrizi prezanton programin elektoral në Berat

Më tej, socialistja inkurajoi policinë të hetojë çështjen nga fillimi, por sipas saj, nuk ka prova dhe fakte.

Darka e drekë mund të kenë ngrënë. Ne inkurajojmë Prokurorinë që të hetojë nga fillimi deri në fund”, deklaroi Spiropali./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja Vetëvendosje në zgjedhjet e 25 prillit/ Abazi: Ne nuk i braktisim kauzat

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Vetëvendosje në zgjedhjet e 25 prillit/ Abazi: Ne nuk i braktisim kauzat

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi, i cili është njëra nga kandidatët zyrtarë të kësaj lëvizjeje në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, tha se një nga arsyet pse shqiptarët duhet t’u besojnë është fakti se LVV është konsekuente në kauzat që ka mbështetur, të cilat nuk i ka braktisur siç kanë bërë subjekte e tjera politike në Shqipëri.

Sipas tij, ashtu si në Kosovë edhe në Shqipëri ekziston nevoja për një ndryshim urgjent të modelit ekonomik, i cili siç shprehet është një neodiktat i tregut që ka kapur politikanë, media e institucione. Kjo, tha z. Abazi mund të arrihet përmes një shpërndarjeje më të drejtë për të ulur pabarazinë.

“Unë mendoj se në këto 30 vite kemi parë shumë dështime, kauza të braktisura.

Aktualisht kemi një problem me qeverinë aktuale që i ka kapur të gjitha sistemet; ushtron ndikim edhe në sistemin e drejtësisë, ka miratuar një kod zgjedhor për të penguar opozitën dhe subjektet e vogla. Me këtë kod zgjedhor, për një mandat në Tiranë duhen minimalisht 16 mijë vota, pra është përpjekur të shtojë pengesat për alternativa të reja”, tha z. Abazi.

LEXO EDHE:  “Shan artistet prostituta”/ Albërije Hadërgjonaj ndërpret kontratën me kompaninë e njohur

LEXO EDHE:  Inskenuan vjedhjen e një automjeti 180 mijë euro/ Ndalohet një person, 2 në kërkim

Ai u bëri thirrje shqiptarëve që të bashkohen në një lëvizje, hap që siç tha është nisur nga Vetëvendosja nën ndikimin e Rilindjes kombëtare, teksa theksoi se entuziazmi i fitores së thellë të LVV në zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë, do të reflektohet edhe në Shqipëri./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përgjimet e “Ndrangheta”/ Ambasadori i Italisë: Drejtësia të bëjë shqyrtimin e plotë të çdo episodi korrupsioni

Publikuar

-

Nga

Përgjimet e “Ndrangheta”/ Ambasadori i Italisë: Drejtësia të bëjë shqyrtimin e plotë të çdo episodi korrupsioni

Ambasadori italian në Shqipëri Fabrizio Bucci ka reaguar në lidhje me përgjimet telefonike të Antimafias italiane, ku doli në pah se si mund të bëhet biznes në vendin tonë përmes korrupsionit në nivelet e larta si dhe lidhjet me grupin kriminal të Ndragheta-s.

Bucci thotë se gjyqtarët duhet të bëjnë punën vet në mënyrë të pavarur. Ai bën apel që të gjithë të angazhohen në  luftën ndaj krimit dhe korrupsionit përmes sjelljeve të duhura.

“Italia është e do të jetë gjithmonë përkrah institucioneve të Republikës së Shqipërisë në luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar. Mbështetje maksimale autoritetit gjyqësor shqiptar për shqyrtimin e plotë të çdo episodi të korrupsionit apo të paligjshmërisë, nga cilido qoftë kryer dhe prej ngado rrjedh.

Le t’i lemë gjyqtarët të kryejnë në paqe punën e tyre, me qetësi e në mënyrë të pavarur. U përket atyre të dallojnë faktet nga fjalët. Polemikat e padobishme e të instrumentalizuara asnjëherë nuk ndihmojnë në verifikimin e së vërtetës.

LEXO EDHE:  Ahmetaj shpjegon paketën për koronavirusin/ Qetëson qytetarët: Nuk ka mungesa në ushqime

LEXO EDHE:  Kompania ruse ju ndihmon të gënjeni ndjekësit tuaj në Instagram/ Duke marrë avionë me qera

Të gjithë duhet të angazhohen në luftën ndaj krimit dhe korrupsionit përmes sjelljeve të duhura. Kush do ta bëjë këtë do të ketë përherë mbështetjen e Italisë”, shkruan ambasadori italian pas debatit të ndezur në vendin tonë për përgjimet në Itali”, shkruan Bucci.

 

LEXO TE PLOTE