Connect with Us

Ilaçi i imunoterapisë rrit mbijetesën për pacientët me kancer të mushkërive

Shëndeti

Ilaçi i imunoterapisë rrit mbijetesën për pacientët me kancer të mushkërive

Publikuar

-

Ilaçi i imunoterapisë rrit mbijetesën për pacientët me kancer të mushkërive

Një ilaç i aprovuar rishtas për formën kryesore të vrasësit numër 1 të kancerit, kancerit të mushkërive, përmirëson mbijetesën e pacientit, konfirmon një studim i ri.

Ilaçi i imunoterapisë Tecentriq (atezolizumab) u miratua në fillim të këtij viti nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave për të trajtuar pacientët me kancer të mushkërive jo të vogla të qelizave të diagnostikuara rishtas (NSCLC), të cilat përbëjnë deri në 85% të të gjithë tumoreve të mushkërive.

Tecentriq synon një proteinë të njohur si PD-L1 që shtrihet në sipërfaqen e qelizave tumorale. Normalisht, kjo proteinë sinjalizon qelizat T të sistemit imunitar të trupit që të mos sulmojnë. Sidoqoftë, duke synuar PD-L1, Tecentriq lëshon qelizat T natyrore të trupit për të synuar dhe shkatërruar këto qeliza kancerogjene, shpjeguan studiuesit në Yale Cancer Center.

Tecentriq “tashmë ka treguar aktivitet të shkëlqyeshëm në pacientët që përparojnë në kimioterapinë në vijën e frontit, por ky studim konfirmoi se ilaçi është aktiv në pacientë të zgjedhur që nuk kanë marrë ende ndonjë trajtim për kancerin e mushkërive”, tha onkologu mjekësor Dr. Nagashree Seetharamu, i cili trajton mushkëritë pacientë me kancer, por nuk ishte përfshirë në studimin e ri. Ajo praktikon në Northwell Health Cancer Institute në Lake Success, New York.

Studimi i ri u financua nga prodhuesi i Tecentriq, Genentech, dhe rezultatet u botuan më 30 shtator në New England Journal of Medicine.

Studimi përfshiu 554 pacientë me tumore metastatike NSCLC të fazës 4. Të gjithë pacientët kishin tumore që nuk kishin mutacione në gjenet EGFR ose ALK: Siç shpjeguan studiuesit në një njoftim të lajmeve në Yale, tumoret me ato mutacione trajtohen më mirë me ilaçe të tjera.

Ndër 205 pacientë, tumoret e të cilëve kishin shprehje të lartë qelizore të PD-L1, mbijetesa e përgjithshme mesatare ishte 20 muaj për ata që morën Tecentriq përkundrejt 13 muajve për ata që morën kimioterapi standarde të bazuar në platin.

Mbijetesa mesatare pa progresion – koha nga trajtimi në sëmundje që fillon të përkeqësohet – ishte tetë muaj për pacientët që morën Tecentriq përkundrejt pesë muajve për ata që ishin në kimioterapi standarde, zbuluan studiuesit.

 

“Këto janë rezultate interesante që mund të ndryshojnë jetën për shumë pacientë,” tha autori kryesor i studimit Dr. Roy Herbst. Ai është shefi i onkologjisë mjekësore në Yale Cancer Center si dhe Smilow Cancer Hospital.

“Kanceri i mushkërive është kanceri më i zakonshëm në të gjithë botën, me më shumë se 1.5 milion pacientë të diagnostikuar çdo vit. Gjysma e pacientëve diagnostikohen me sëmundje metastatike dhe ata mund të jenë një kandidat për këtë ilaç,” tha Herbst në njoftimin për shtyp.

LEXO EDHE:  Ju nuk do pësoni infrakte në zemër nëse bëni...

“Gjithashtu inkurajuese është që [Tecentriq] përgjithësisht tolerohej mirë,” tha Herbst, i cili është gjithashtu drejtor i asociuar i qendrës së kancerit për kërkime përkthimore në Yale Cancer Center në New Haven, Connecticut. “Efektet anësore për pacientët ishin të ngjashme me ato që shihen në provat e tjera të ilaçit, i cili është aprovuar për trajtimet e disa llojeve të kancerit.”

Gjyqi vlerësoi gjithashtu se si Tecentriq performoi midis pacientëve me një “ngarkesë të lartë mutacionale në tumor”, që do të thotë se ata kishin nivele të larta të mutacioneve gjenetike në mbetjet e ADN-së së kancerit të zbuluara në testet e gjakut. Në disa lloje të kancereve, barra e lartë mutacionale lidhet me përgjigjet më të mira ndaj ilaçeve të imunoterapisë si Tecentriq.

“Midis këtyre pacientëve me NSCLC, ata me ngarkesë të lartë mutacionale në tumor që morën [Tecentriq] treguan një mbijetesë të përmirësuar pa progresion prej shtatë muajsh në krahasim me katër muaj për ata që u është dhënë kimioterapi”, tha Herbst. “Ky zbulim sugjeron që biomarkeri [i gjakut] duhet të hulumtohet më tej.”

Nga ana e saj, Seetharamu vuri në dukje se “ka shumë ilaçe komercialisht të disponueshëm dhe eksperimentalë që synojnë PD-L1”. Dhe ajo vuri në dukje se studimi kishte një të metë.

Tecentriq “u krahasua vetëm me kimioterapinë me bazë platin, e cila tani nuk është trajtimi standard më i zakonshëm,” theksoi Seetharamu. Në vend të kësaj, onkologët po përdorin gjithnjë e më shumë kimioterapinë standarde plus një lloj tjetër të ilaçeve të imunoterapisë, Keytruda. Studimi i ri nuk paraqiti një krahasim kokë më kokë të Tecentriq kundër kimioterapisë-plus-Keytruda, megjithatë.

“Kjo është e kuptueshme,” tha Seetharamu, “që kur studimi filloi para se këto trajtime të reja ta bënin atë në praktikën e zakonshme klinike”.

Pavarësisht, ajo tha, “mbijetesa e përgjithshme prej 20 muajsh në pacientë të zgjedhur me shprehje të lartë PD-L1 të trajtuar vetëm me Tecentriq është mbresëlënëse dhe mund të sigurojë një mundësi tjetër trajtimi jo-kimioterapie për pacientët e diagnostikuar me kancer të mushkërive të larta PD-L1”./CNA.al.

Marrë nga Newsmax

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Publikuar

-

Nga

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Sulejman Çelaj, mjek dhe shef departament në një spital në New York thotë se tani ka ardhur koha që bota të rihapet pasi nuk mund të vazhdohet gjatë gjithë kohës me masa kufizuese.

“Besoj se ka ardhur koha që bota të rihapet besoj se nuk mund që të vazhdojmë gjithë jetën në të njëjtën kushte”, thotë ai duke shtuar se tashmë ka më pak raste pozitive nisur edhe nga fakti se shumë të prekur nuk shfaqin simptoma.

Duke folur për situatën në SHBA, mjeku shqiptar tha se situata është drejt normalizimit.

“Në New York ka përmirësim të dukshëm jeta gati është normalizuar, shkollat janë hapur dhe dalë nga dalë po i rikthehemi normalitetit”, u shpreh z. Çelaj.

LEXO EDHE:  Ja pse na duhet të flejmë më shumë gjumë

LEXO EDHE:  Humbi 25 kilogramë në pak kohë/ Fifi tregon se çfarë e shtyu të dobësohej

Lidhur me shqetësimet për një përhapje të mundshme të variantit indian të COVID-19, mjeku shprehet se numri i lartë i vdekjeve vjen edhe për shkak të mungesës së kushteve sanitare dhe  higjienike por nga ana tjetër tha se ekziston rreziku që mutacioni të përhapet dhe në botë.

“Duhen pasur shumë gjëra parasysh, vendet e mbipopulluara siç është India dhe kushte sanitare dhe higjienike nuk janë të nivelit evropian. Varianti i Indisë nuk e di se sa do të përhapet në botë por shanset janë të mëdha pasi ka shumë banorë dhe njerëzit qarkullojnë”, përfundoi Sulejman Çelaj./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-përgjigje mbi vaksinimin

Publikuar

-

Nga

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-pergjigje mbi vaksinimin

Është e rëndësishme të theksohet se të gjitha vaksinat e aprovuara aktualisht COVID-19 në mënyrë efektive zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes serioze, shtrimin në spital dhe vdekjen, ndërsa ndihmojnë në frenimin e transmetimit të COVID-19 në komunitet. Një reduktim prej 50% i rasteve të infeksionit mund të luajë ende një rol të rëndësishëm në zhdukjen e një epidemie.🙏

👉Kam pasur efekte të mëdha anësore në dozën e parë, a do të marr ndonjë dozë të dytë?

Disa efekte anësore janë të mundshme, të tilla si temperatura, dhimbjet e muskujve, etj. “Ata zgjasin rreth 24 orë, maksimumi 3 ditë. Nëse e keni pasur me dozën e parë, mund ta bëni edhe me injeksionin e 2-të. Por kjo nuk është shqetësuese! Këto efekte janë një përgjigje imune krejtësisht normale e trupit tonë. Ato nuk janë të këndshme, por pasojat  e virusit janë shumë më të këqija “.

👉Pse të vaksinohen nëse nuk jam në rrezik?

Disa nuk duan të vaksinohen sepse nuk janë në rrezik ose nuk ndihen të shqetësuar. “Ne të gjithë duhet të jemi aktorë të solidaritetit dhe të mos mbështetemi te të tjerët”.

👉A janë vaksinat efektive kundër varianteve?

“Deri më tani, vaksina është efektive kundër varianteve kryesore; edhe nëse ka frikë me ato më rezistente si braziliani që humbet imunitetin me disa%. Por ne mund ta përshtatim vaksinën me këto variante “.

👉Cila përqindje imunizohet me vaksinimin?

95% për format e rënda. Por një person i vaksinuar mund të jetë ngjitës dhe të marrë një formë asimptomatike ose të ketë simptoma të lehta si një ftohje etj, në 20% të rasteve. Prandaj duhet të presim për të arritur mbulim të mjaftueshëm të vaksinimit; kjo është arsyeja pse ne aktualisht po mbajmë gjeste barriere, madje edhe për njerëzit që janë vaksinuar. Në fund të fundit, pakica e njerëzve që nuk do të vaksinohen do të rrezikojnë të kontraktojnë Covid nga njerëzit që janë vaksinuar dhe që do të jenë asimptomatike .

LEXO EDHE:  Ju nuk do pësoni infrakte në zemër nëse bëni…

LEXO EDHE:  Një muaj para infarktit, trupi juaj do të japë këto shenja

👉Sa kohë zgjat  imuniteti nga vaksinat?

Kohëzgjatja e imunitetit nga vaksina nuk dihet ende. “Ne nuk kemi ende te dhena të mjaftueshme, por në çdo rast mund të shohim se personat e parë të vaksinuar ende kanë imunitet të shkëlqyeshëm.”

👉Unë pata Covid pas dozës sime të parë, duhet akoma të marr dozën e dytë?

Ende duhet të vaksinoheni. Fakti që e keni pasur jep një imunitet më të shkurtër me kalimin e kohës sesa vaksina. Dhe kjo edhe nëse ekziston një prani e fortë e antitrupave në gjak në disa njerëz. Është me të vërtetë e rëndësishme të bësh të dyja dozat “. Nëse keni bërë Covid, duhet të prisni 14 ditë pas shërimit për t’u vaksinuar”.

👉A ndikon vaksinimi në pjellori/fertilitet?

“Përgjigjet janë të qarta: ARN-të dërguese janë vaksina të pastra që janë të sigurta dhe nuk kanë asnjë ndërveprim me ADN-në. Kjo lloj vaksine nuk është e re, as ARN gjithashtu ”.

👉Jam shtatzënë, a rekomandohet të vaksinoheni?

“Vaksina rekomandohet shumë nga gjinekologët dhe mjekët. Idealisht një vaksinë e ARN-së (Pfizer ose Moderna). Idealja është ta bëni këtë në tremujorin e dytë “.

👉A ekziston rreziku i vaksinimit të atyre nën 18 vjeç?

“Studimet e zhvilluara janë mjaft të favorshme; Mendoj se të dhena  do të paraqiten së shpejti. Aktualisht, vaksina Pfizer është e lejuar tashmë nga mosha 16 vjeç. Studime të tjera janë duke kërkuar një vaksinë për moshat 12 vjeç e lart.

Por nuk duhet të ngatërrojmë shpejtësinë dhe nxitimin. Do të rekomandohet vetëm kur të vërtetohet përfitimi i vërtetë dhe mungesa e rreziqeve shëndetësore “.

🤔Mos harroni se: “Frika nga vaksina nuk e ndalon virusin, kështu që virusi vazhdon të trembë”.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 4 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, 2 raste në Kukës, Pogradec, Dropull, 1 rast në Fier, Korçë, Elbasan, Lezhë, Has, Kavajë, Mirditë, Tropojë, Mallakastër dhe Kolonjë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1020 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 119,061 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 96 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 4 qyetetarë: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 64-78 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Faktet që nuk i dinit/ Pse duhet të veshim çorape gjatë natës

LEXO EDHE:  Zonjusha me të zeza/ Bella Hadid në New York

Statistika (11 Maj 2021)
Raste të reja ditore 50
Të shëruar në 24 orë 1,020
Të shtruar në spitale 96
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 2,956

Testime totale 663,228
Raste pozitive 131,803
Raste të shëruara 119,061
Raste Aktive 10,322
Humbje jete 2,420

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 8545
Shkodër 301
Fier 246
Korçë 215
Gjirokastër 228
Durrës 158
Vlorë 178
Elbasan 132
Lezhë 102
Berat 91
Dibër 70
Kukës 56

LEXO TE PLOTE