Connect with Us

Këshilltarët izraelitë marrin në dorë fushatën e PD/ Zbulohet kush janë dy lëvizjet e fundit

Politikë

Këshilltarët izraelitë marrin në dorë fushatën e PD/ Zbulohet kush janë dy lëvizjet e fundit

Publikuar

-

Këshilltarët izraelitë marrin në dorë fushatën e PD/ Zbulohet kush janë dy lëvizjet e fundit

Këshilltarët e fushatave dhe kompanitë e strategjive elektorale, janë kthyer në staf i pazëvendësueshëm për partitë politike në Shqipëri.

Intriga, lexim i kundërshtarit, përçimi i mesazheve, ndërtimi i një figure publike të pëlqyeshme, që në fund përkthehet në vota, dhe shumë punë të tjera, para dhe gjatë fushatës janë detyrat e kompanive konsulente të cilat përgatisin imazhin dhe strategjinë elektorale.

Ka disa forma të kësaj strategjie, që nga sulmet ndaj kundërshtarit, por edhe “kurthe” apo sulme ndaj vetes duke drejtuar gishtin tek rivali. Këto lëvizje, të gjitha kanë nga pas një staf të gjerë dhe gjithçka që lidhet me propagandën dhe imazhin kalon nga një zyrë e vetme, ku konsulentët ndërtojnë strategjinë ndaj kundërshtarit politik.

Izraelitë pranë Bashës

CNA.al prej disa kohësh ka raportuar se Lulzim Basha ka kontraktuar një kompani për strategjitë e tij elektorale. Janë 3 këshilltarë izraelitë të angazhuar pranë Bashës dhe PD pikërisht për të “luftuar” dhëmb për dhëmb me kundërshtarin.

Të tre duken “mjeshtra” të fushatave negativiste dhe së fundi dora e tyre po ndjehet edhe më shumë.

Një zyrën pranë ish-Gardës të Republikës, në Tiranë ku koordinatore është gazetarja Desada Metaj, është çelsi i gjithçka shihet në rrjetet sociale, që nga memet, videot kundër qeverisë deri tek mesazhet që përçon Lulzim Basha.

Në krah të izraelitëve dhe Desadës qëndron edhe një personazh tjetër, Odeta Male, një nga bashkëpunëtoret më të afërta të Erjon dhe Aurela Isufit, kunatit dhe bashkëshortes të Lulzim Bashës. Kompanitë e kunatit të Lulit ku menaxhon dhe bashkëshortja e tij, janë vënë në dispozicion të fushatës elektorale dhe këshilltarëve izraelitë. Videot negativiste dhe mesazhet e Bashës, mbështetja me infrastrukturën e plotë për realizimin e tyre sigurohet direkt nga kunati nëpërmjet Odetës.

Janë disa mënyra që përdoren, që nga videot e shkurtra negativiste kundër qeverisë, me fjalime të vjetra, premtime dhe fakte të reja. Diku të vërteta e diku gënjeshtra, videove nuk i vendoset logo e PD por hidhen në qarkullim në rrjet si produkt i njerëzve të lirë, megjithëse gjithçka kalon nga koordinatori digjital dhe zyra e këshilltarëve si produkt i PD.

Për shpërndarjen e tyre janë dy forma, dërgimi tek deputetët, drejtuesit e PD, lokalë e qëndrorë, militantë etj. Kuptohet menjëhere mesazhi që del dhe video e rradhës pasi me komandë publikohet menjëherë nga të gjithë ata që përmendëm më sipër, komanda vjen nga selia qëndrore e PD të cilët i është servirur ideja nga izraelitët dhe prodhuar nga kompania e kunatit.

LEXO EDHE:  Ndërhyrja e policisë në Unazë/ PD: Stop dhunës shtetërore, arrestimet të jashtëligjshme

Një mënyrë është duke hedhur edhe meme dhe ide apo qëndrime duke përsorur SPIN-ët. Hashtag.al pak kohë më parë tregoi me emra dhe fakte kush janë njerëzit që përdoren. Personazhe publikë, të pozicionuar kundër qeverisë hedhin material në rrjet për ndjekësit e tyre. Këta përdoren në shumë forma jo vetëm kundër qeverisë direkt, por edhe kundër fenomeneve të ndryshme dhe për të sulmuar kundërshtarët brenda dhe jashtë PD të Lu

Desada Metaj
Desada Metaj

lzim Bashës.

Dy lëvizjet e fundit

Dy janë lëvizjet e fundit të izraelitëve dhe kompanisë këshilluese. Nxjerrja në rrjet e fotove të morgut, jo nga PD zyrtare por nga SPIN-ët dhe më pas PD dhe zyrtarë të saj reagojnë menjëherë sapo shohin fryrjen e opinionit publik.

E dyta është qarkullimi i një fotoje ditën që u nda nga jeta “mb

Erjon Isufi, kunati i Lulzim Bashës

reti” i futbollit Maradona. Një meme ku Basha ngushëllonte për Madonën e jo për Maradonën. Kjo e fundit një fake e prodhuar në zyrat e konsulentëve, një strategji me dy anë. Së pari shumë shpejt ajo bëhej e pabesueshme, sepse njerzit do bënin një verifikim të thjeshte, ky verifikim do riste ndjeshmërinë e Bashës në rrjetet sociale dhe më pas njerëzit do akuzonin Ramën dhe qeverinë për prodhimin e një fake news, që nuk u bë lajm por ishte një fake meme e përgatitur me qëllim që të jepte efektin e kundërt. Megjithëse qesharake duket se meme e bëri të sajën, të paktën duke rritur aktivitetin e faqeve të Lulzim Bashës në rrjetet sociale.

Këto dhe shumë të tjera janë produkte të izraelitëve, zyrës së propagandës dhe suportit të kompanive të kunatit të Lulzim Bashës. Ka ende 5 muaj fushatë dhe të tilla do shohim pafundësisht nga të gjitha palët. Nga gënjeshtrat që jetojmë me standarte europiane, tek gënjeshtrat se jemi më keq se vendet afrikane. Propaganda dhe strategjistët elektoralë do luftojnë kush e kush më shumë t’ja bëjë mendjen çorbë votuesit për ti marrë më pas votën, por në fund, humbin qytetarët që me taksat e tyre paguajnë propagandistët e partive./CNA.al.

Foto që tregon ndjekshëmrinë e Bashës ditën që u postua meme

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Luli në botën e çudirave”/ Përralla që i lexon vajzës

Publikuar

-

Nga

“Luli në botën e çudirave”/ Përralla që i lexon vajzës

Lulzim Basha është kujdesur që të nxjerrë një foto me vajzën e tij, duke i lexuar një libër në shtrat, për të treguar se është një baba i kujdesshëm dhe familjar i devotshëm.

Në fakt, po ta shikosh me vëmendje foton, e kupton se Luli edhe në këtë rast ka gënjyer.

Ndoshta do çuditeni, por është e vërtetë. Mjafton të shikoni me kujdes librin në foto. Libri duket që është një libër me arusha për fëmijë të vegjël, pra mund të jetë për fëmijët në kopësht apo fillore.

Ndërkohë që Dafina, vajza e madhe e Lulzim Bashës është 15 vjeç dhe Viktoria 10 vjeç.  Ajo ka lindur në vitin 2006, ndërsa vajza e vogël ka lindur në vitin 2011, pak kohë pasi Lulzim Basha u zgjodh kryebashkiak i Tiranës.

Ndoshta Luli vajzës së tij i ka lexuar edhe librin më të famshëm në Shqipëri të viteve të fundit “Luli në botën e çudirave”, por në fakt duket qesharake se Basha po kërkon të reklamojë gjithçka familjare, por edhe aty gënjen.

LEXO EDHE:  Edith Harxhi: PD ka krizë politike, lidershipi dhe jo krizë statutore

LEXO EDHE:  Deklarata bombë/ Vangjeli tregon ku i gjeti Basha paratë e lobimit në SHBA

Të paktën të merrte një libër që i përkiste moshës së një adoleshentjeje, apo diçka që vlente për brezin e vajzës së tij, por jo të merrte një libër për fëmijë në kopësht sa për të bërë foto dhe për të gënjyer shqiptarët se sa i kujdesshëm është ndaj familjes.

Këtë në fakt nuk ka nevojë ta bëjë sepse të gjithë e dinë që Luli ka një dashuri të madhe për familjen dhe familjarët e tij. Historitë me kunatin janë të famshme tashmë në Shqipëri dhe nuk ka pse të përfshijë në politikë edhe vajzat, të cilat po i përdor për tu reklamuar si prind shembullor, kur në  fakt po del gënjeshtar që mashtron me foton e vajzën e tij.

Ndoshta do ishte mire mire ti lexonte udhëzimin e fundit të PD se çfarë nuk pret nga Luli, ai mund ti lexonte dhe Kushtetuten./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bolino merr në mbrojtje Veliajn dhe Metën, sulmon opozitën/ Me shpifje rrezikoni të humbisni prap në zgjedhje!

Publikuar

-

Nga

Bolino merr në mbrojtje Veliajn dhe Metën dhe sulmon opozitën/ Me shpifje rrezikoni të humbisni prap në zgjedhje

Botuesi Karlo Bolino, i ka dalë në mbrojtje presidentit Ilir Meta dhe kryebashkiakut Erion Veliaj, emri i të cilëve doli në përgjimet e antimafias italiane për grupin mafioz ‘Ndrangheta’.

Në një analizë të gjatë, Bolino, rreket të tregojë se si njohës i mirë i gjuhës së mafiozëve, përvojë e fituar nga puna e tij si gazetarë, zakonisht grupet kriminale, i përdorin emrat e perosonave të njohur për mburrje dhe se gjoja kanë lidhje me ta.

Sipas tij, gazetarë dhe politikanë të opozitës po ndërtojnë kështjellat e tyre të zakonshme me rërë, pasi këta mafioze mitomanë italianë flasin vetëm për takime që do të donin të bënin dhe politikanë që do të donin të njihnin.

Ai shton se SPAK është më mirë të përqendrohet në skandalet e vërteta me të cilat është mbushur vendi, në vend që të shkojë pas fantazmave të gjeneruara nga imagjinata e 4 italianëve mitomanë.

Gjithashtu ai i bën thirrje opozitës, se me shpifje rrezikon të humbasë prap zgjedhjet e ardhshme.

“Kontakti i vetëm konkret në Shqipëri është me Ilir Kullën, gazetar dhe këshilltar i Ilir Metës, nga i cili pretendon se ka marrë një telefonatë (në mars 2018) për të organizuar një takim me prokurorin antimafia italian Cafiero De Raho. Kjo eshte e gjitha.

A është e besueshme që një mik i bosëve të mafias ka kaq shumë intimitet me prokurorin antimafia Cafiero De Raho? Dhe nëse do të ishte e vërtetë, a nuk do të kishte shpërthyer një skandal në Romë edhe para Tiranës, ndërsa në Itali askush nuk i ka dhënë asaj deri më tani ndonjë rëndësi, pikërisht sepse është e qartë se është një blof?

Në dhjetëra përgjime në të cilat këto ditë kryesisht gazetarë dhe politikanë të opozitës po ndërtojnë kështjellat e tyre të zakonshme me rërë, këta mafioze mitomanë italianë flasin vetëm për takime që do të donin të bënin dhe politikanë që do të donin të njihnin.

Asnjëherë për takime qe janë zhvilluar me të vërtetë dhe asnjëherë për biznese që janë bërë me të vërtetë. Ishte libri i tyre i ëndrrave. Dhe pastaj për orë të tëra ata flasin me entuziazëm për klishetë e zakonshme për shqiptarët, aq të dashur edhe për propagandën e opozitës: “atje ka korrupsion të madh …. ne mund të fitonim disa tendera…. ne mund të financojmë 3 kulla por duhet të marrim hua nga bankat… politikanet atje marrin ryshfet prej 20% … Socialistët duan të hyjnë në Evropë me çdo kusht dhe nëse ata hyjnë në Evropë edhe ne duhet të jemi atje… ne duhet të gjejmë kontakte të rëndësishme … “etj. etj.

 Mes te tjerash ata mendojnë t’i kerkojnë ndihme eurodeputetit të djathtë italian Lorenzo Cesa ‘’me kontakte politike qe ka në Tirane”, apo politikani Pier Ferdinando Casini (mik njohur i disa eskponenteve te PD-së shqiptarë) , i cili duket se ka premtuar që “kur të doni ne Tiranë i kemi dyert e hapura”.

Një lumë fjalësh dhe ëndrrash, që siç e pranojnë vetë prokurorët italianë, përfundoi në asgjë.

Por askush nuk flet për këtë përfundim të të njëjtëve prokurorë që nënshkruan dosjen dhe të cilët në fakt nuk kërkuan ndonjë hetim shtesë në Shqipëri. Për propaganden politike është e mjaftueshme për të ngritur tym, madje duke thirrur të ndërhyjë edhe Spak!

Ne fakt Spak është më mirë nëse përqendrohet në skandalet e vërteta me të cilat është mbushur vendi, në vend që të shkojë pas fantazmave të gjeneruara nga imagjinata e 4 italianëve mitomanë. Dhe opozita, nëse vërtet dëshiron të jetë e besueshme, do të bënte më mirë të kërkonte dhe të thoshte të vërtetën dhe të mos vazhdonte të ngjitej në pasqyrat e shpifjes siç ka bërë për tetë vjet, sepse pikërisht për këtë arsye rrezikon të humbasë prape edhe zgjedhjet e ardhshme.“/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shifra të larta infektimesh/ Vasili ngre këmbanë alarmi: Qeveria t’i shtrohet punës

Publikuar

-

Nga

KryeGomar mblidhi gomarët!/ Vasili ‘kryqëzon’ Çuçin: Zot na ruaj nga budallenjtë!

Duke marrë shkas nga shifrat e larta të të infektuarve me Covid-19 në vendin tonë në 24 orët e fundit, nënkryetari i LSI-së ka bërë një reagim të ashpër ndaj qeverisë.

Petrit Vasili ka sulmuar Komitetin Teknik të Ekspertëve dhe i kërkon llogari se përse nuk mbajtën një qëndrim publik me një analizë profesionale të shifrave.

Sipas tij, çdo profesionist i mjekësisë e kupton më së miri që situata është e rëndë, ndërsa propaganda e pështire kalon çdo kufi neverie.

Ai kërkon që të rishikojnë dhe plotësojnë gjerësisht testimin dhe gjurmimin e rasteve, ndërsa qeverisë i bën thirrje të lërë propagandën dhe t’i shtohet punës.

COVID perpara, qeveria pas dhe trasta e vaksinave ne mes! 833 raste te reja te infektuara me COVID eshte kembane shume serioze alarmi. Pritej nje qendrim publik pas nje analize profesionale te ketyre shifrave tejet preokupante dhe ku Komiteti i Eksperteve te shprehej e te merrte pergjegjesite qe i takojne.

Komiteti i Esperteve nuk mundet te vazhdoje më te sillet si dispeceri e qarkullimit rrugor, qe jep vetem oraret e hapjes dhe mbylljes se daljes ne rruge. Mjerisht asnje qendrim i tille nuk u mbajt. Shqiptaret kane parë qindra minuta televizive me Edi Ramen ne balle ne keto jave, kur vetem nje traste vaksina po aplikohen me hapin e breshkes vetem per te mbajtur gjalle propaganden e rilindjes.

Çdo profesionist i mjeksise e kupton me se miri qe situata eshte e rende, ndersa propaganda e peshtire kalon çdo kufi neverie. Ne mungese te mbulimit me vaksina gje eshte qartesisht e larget duhet ridimensionuar gjithshka. Sasia e Testimeve qe ndryshojne nga dita ne dite duhet te marre fund si mashtrim ne dem te shendetit te njerezve.

Gjurmimi dhe trajtimi duhen rishikuar e plotesuar gjeresisht sepse çalojne ne menyre kritike dhe fjalimet e Rames ne oborrin e QSU, jane çfaqje afrikane dhe jo pergjegjshmeri profesionale dhe shteterore. Periudha stinore eshte nje rrezik i shtuar.

Covid perpara dhe qeveria pas dhe nje traste vaksina ne mes,do te thote: mijra te infektuar te tjere, shume prej te cileve pa kujdes mjeksor dhe pa para’ per ta perballuar si dhe humbje jete te tjera te shenuara apo jo nga qeveria. Qeveri lere propaganden, qe vret, po shtroju punes!!”, shkruan Vasili në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE