Connect with Us

Keni një qafë me rrudha?/ Për t’i larguar ndiqni këto këshilla

Life Style

Keni një qafë me rrudha?/ Për t’i larguar ndiqni këto këshilla

Publikuar

-

Keni një qafë me rrudha?/ Për t’i larguar ndiqni këto këshilla

Edhe pse qafa është një pjesë e ndjeshme e trupit, ne mund të neglizhojmë të kujdesemi mjaftueshëm për të. Si rezultat, rrudhat dhe vijat mund të shfaqen.

Të kesh linja në qafë është normale në botën tonë moderne, por një tipar i tillë mund të shtojë një moshë në pamjen tuaj të përgjithshme.

Në këtë rast, ekspertët sugjerojnë disa ilaçe natyrore që mund t’i bëni në shtëpi.

Përdorni telefonin dhe kompjuterin tuaj në mënyrën e duhur.

Ekziston një gjë e tillë si “qafa e tekstit” ose ” qafa e teknologjisë ” . “Ne mund të kalojmë orë të tëra duke parë ekranet e telefonit tonë, dhe si rezultat, ne përjetojmë dhimbje në shpinë dhe rrudha në qafë për shkak të kësaj lëvizjeje të përsëritur .Për të parandaluar vijat e qafës, rregulloni kompjuterin tuaj para jush dhe shikoni drejt përpara. Ekzistojnë disa pajisje speciale për të rregulluar ekranin tuaj në mënyrën e duhur nëse tavolina juaj nuk është e rehatshme.

Përdorni aplikacione të veçanta për të kontrolluar kokën dhe qafën tuaj.

Ekziston një aplikacion për qafën me tekst për Android dhe iPhone që ju jep reagime të menjëhershme në lidhje me sjelljen tuaj, duke ju ndihmuar të kontrolloni pozicionin e kokës tuaj. Në këtë mënyrë, sa herë që merrni njoftime, do të keni shansin për të luftuar rrudhat edhe në mënyrë më efektive.

LEXO EDHE:  Sa hapa në ditë duhet të bëni për të qëndruar të shëndetshëm?

Mos harroni të pastroni qafën tuaj së bashku me fytyrën tuaj çdo ditë.

Çdo mbrëmje, rekomandohet të kryeni të njëjtën rutinë .

Hiqni çdo përbërje nga fytyra juaj, duke përfshirë të gjithë zonën tuaj të qafës. Përdorni një pastrues që është i mirë për llojin tuaj të lëkurës.

Vendosni pak krem ​​hidratues në fytyrën tuaj, përfshirë edhe qafën.

Një procedurë e tillë do të shëndoshë lëkurën tuaj dhe do të heqë toksinat nga qafa juaj.

Vendosni një krem ​​retinoid

Kremrat retinoid janë një mënyrë e mirë për të luftuar plakjen dhe rrudhat. 2% është shuma më e lartë e disponueshme pa recetë. Ekspertët rekomandojnë aplikimin e kësaj kremi në një sasi shumë të vogël çdo 2 ditë. Mos e përdorni shumë sepse mund të shkaktojë tharje.

Bëni joga për qafën.

Specialistët rekomandojnë të bëni yoga në fytyrë për 30 minuta çdo ditë për të paktën 5 muaj për të marrë rezultatet më të mira. Këtu janë disa ushtrime të mira që mund të tonifikojnë qafën tuaj.

Uluni në një pozicion të rehatshëm.

Filloni të nxirrni mjekrën.

Tani, buzëqeshni dhe mbajeni këtë pozicion për 5 sekonda. Ndjeni tensionin në muskujt në qafën tuaj.

Përsëriteni 3 herë.

Bëni këtë ushtrim 1-2 herë në ditë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

I dha fund lidhjes me Andin/ Jasmina: Ndryshe ishte në studio, ndryshe sillej jashtë

Publikuar

-

Nga

I dha fund lidhjes me Andin/ Jasmina: Ndryshe ishte në studio, ndryshe sillej jashtë

Jasmina dhe Andi ishin një nga çiftet më të preferuara për publikun, por marrëdhënia e tyre përfundoi dhe mesa duket shkak për këtë është bërë këngëtarja Diona Fona. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale Jasmina tregon se Andi u largua nga ditëlindja e ish-konkurentit Fation Kuqari dhe u nis për në Vlorë që ti vinte në ndihmë ‘shoqes’.

Ditën e sotme ish-konkurentja u kthye në studion e Përputhen për t’i bërë një surprizë Olës për ditëlindje dhe prezantuesja Bora Zemani e pyeti në lidhje me deklaratat e saj. Ajo shprehet se Andi ishte ndryshe në emision dhe ndryshe jashtë studios.

“Personi në fjalë ishte ndryshe këtu ndryshe jashtë. Jemi shkëputur, ne frekuentoheshim por fjalët ishin të njëjta që nuk bën, jo aty nuk bën. Ishim akoma në mëdyshje, edhe pse në veprime ishin ndryshe.

Me veprime sillej sikur të ishte i dashuri im dhe me fjalë ndodhi ndryshe. një ditë të bukur s’më kishte treguar që do ishte ndihmës i një vajze që e kishte shoqe që se kishte shoqe. Unë e kam marrë vesh nga një foto që ishte pjesë e xhirimeve në tre të mëngjesit. Nga ai moment. Pas ditëlindjes së një konkurrenti ai është larguar duke thënë se nuk është mirë dhe ka përfunduar në Vlorë tek ajo vajza”, tha Jasmina./CNA.al

LEXO EDHE:  Sa hapa në ditë duhet të bëni për të qëndruar të shëndetshëm?

LEXO EDHE:  Këshillat që ju duhen nëse keni flokë të hollë

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Faqja e vetme zyrtare (@perputhen_tch)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çfarë ndodhi?/ Princi dhe Aristela prej ditësh nuk flasin me njëri-tjetrin

Publikuar

-

Nga

U deklarua për Aristëlën/ Prici: Je gjysma ime

Princi dhe Aristela mesa duket janë në rrugën e duhur për të dalë nga emisioni çift. Ata kanë realizuar shumë takimë romantike së bashku. Ditën e sotme gocat kanë bërë zgjedhjet e tyre dhe Aristela për të disatën herë zgjodhi Princin.

Aristela u shpreh se ky do të jetë një takim sqarues pasi ata nuk po flasin me njëri-tjetrin prej disa ditësh. Princi tha se konkurrentja është mërzitur me të që nga dita e transmetimit të emisionit pasi ai po qeshte me Blerimit dhe sipas tij, ajo është ndier e ofenduar. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ditëlindja e Olës/ Jasmina i bën surprizën e ëmbël

Publikuar

-

Nga

Konkurentja e re e “Përputhen” trazon ujërat/ Përplaset me Jasminën për Andin: Guxo dhe ngacmoje

Ditën e sotme në emisionin Përputhen është festuar ditëlindja e Olës dhe nuk kanë munguar surprizat për të.  Në studio është shfaqur dhe Jasmina me të cilën Ola ka patur një shoqëri në kohën e shkuar, por marrëdhënia e tyre ka vite që ka mbaruar.

Ish-konkurentja  solli në studio një tortë me personazhet e Përputhen. Me surprizën e sotme ajo ka treguar se raporti i tyre është rregulluar.  Jasmina u shpreh se shoqëria e përbashkët kishin ndërhyrë që ata të dyja të bëheshin shoqe./CNA.al

LEXO EDHE:  Katër këshilla për të aplikuar pudrën në mënyrën e duhur

LEXO EDHE:  Ç’duhet të dini për menopauzën sa jeni ende e re dhe jo vetëm

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Faqja e vetme zyrtare (@perputhen_tch)

 

LEXO TE PLOTE