Connect with Us

Foto-video/ Kulla më e lartë në botë dhe ura e Bosforit ‘vishen’ kuq e zi

Sociale

Foto-video/ Kulla më e lartë në botë dhe ura e Bosforit ‘vishen’ kuq e zi

Publikuar

-

Foto-video/ Kulla më e lartë në botë dhe ura e Bosforit ‘vishen’ kuq e zi

Në festën e flamurit tonë kombëtar, kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi.

Në kuadër të 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi.

Vetë faqja e saj zyrtare ka ndarë një video nga momenti kur Burj Khalifa ‘vishet’ me ngjyrat e flamurit shqiptar, ndërkohë që në sfond është himni ynë kombëtar.

Ndërkaq, pas kullës më të lartë në Dubai edhe ura e “Bosforit” në Stamboll është “veshur” kuq e zi.

LEXO EDHE:  Ndikimi Rus/ Artan Hoxha: Janë futur fonde për të shkaktuar kaos në Shqipëri

Pamjet nga Stambolli i ka publikuar kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ndërsa falenderon Turqinë për gjestin e veçantë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

E trishtë/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur anëtari i Akademisë së Shkencave

Publikuar

-

Nga

E trishtë/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur anëtari i Akademisë së Shkencave

Është ndarë nga jeta profesori i njohur i matematikës, Petraq Petro.

Lajmi i hidhur bëhet i ditur nga Akademia e Shkencave, e cila thekson se studiuesi është ndarë nga jeta në mënyrë të papritur e të parakohshme.

Teksa shpreh ngushëllime, ASH thekson se “Petro do të mbahet mend për kontributet e tij shkencore të vlerësuara brenda dhe jashtë vendit në fushën e matematikës së specialitetit dhe të algjebrës, si autor tekstesh shkollore dhe universitare”.

Njoftimi i Akademisë së Shkencave:

Ndahet nga jeta në mënyrë të parakohshme anëtari i Akademisë së Shkencave, studiuesi i shkencave matematike akad. Petraq Petro

Petraq Petro, anëtar i Akademisë së Shkencave që nga viti 2008, profesor i njohur, matematikan, u nda nga jeta në mënyrë të papritur e të parakohshme.

Kryesia e Akademisë së Shkencave u shpreh ngushëllimet e veta anëtarëve të saj, familjes së tij shkencore; bashkësisë së studiuesve të shkencave matematike; trupës së profesoratit të Fakultetit të Shkencave të Natyrës ku ai ushtroi veprimtarinë e tij mbi gjysmëshekullore akademike dhe universitare; brezve të studentëve që u formuan me dijet dhe etikën e tij; familjes dhe të afërmve që i la në pikëllim.

LEXO EDHE:  Sistemi i Drejtësisë në Shqipëri/ Ambasada amerikane thirrje gjyqtarëve dhe prokurorëve

LEXO EDHE:  Trafik armësh nga Shqipëria drejt Greqisë/  Arrestohen 16 persona

Akad. Petraq Petro do të mbahet mend për kontributet e tij shkencore të vlerësuara brenda dhe jashtë vendit në fushën e matematikës së specialitetit dhe të algjebrës, si autor tekstesh shkollore dhe universitare (jo pak por rreth 25 tituj të botuar dhe ribotuar duke nisur që nga viti 1970); si studiues kreativ i fushës që iu kushtua (mbi 25 artikuj shkencorë të botuar pjesa më e madhe jashtë vendit në revista të profilizuara me faktor impakti dhe me pranim me konkurrencë); si titullar lëndësh dhe drejtues i programeve dhe tezave doktorale; si përfaqësues i njohësve të matematikës dhe algjebrës në institucionet më të rëndësishme të punës dhe kërkimit shkencor, që nga katedra deri tek këshillat dhe komitetet shkencore kombëtare dhe këshillat botues të revistave të profilizuara brenda dhe jashtë vendit.

Në vitet e fundme ai kryesoi me një energji komisionin e përhershëm të matematikës që funksionon pranë Akademisë së Shkencave.

U prehsh në paqe miku dhe kolegu ynë i shtrenjtë, i paharruari Petraq Petro.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Situata nga Covid/ Ulet numri i infektimeve, humbin jetën katër qytetarë

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid drejt normalizimit/ Ulet numri i infektimeve, humbin jetën katër qytetarë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publik bilancin e 24 orëve të fundit viktimave dhe të prekurve nga Covid. Ministria bën me dije se janë kryer 2343 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 292 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

97 raste në Tiranë, 22 raste në Fier, 19 raste në Vlorë, 16 raste në Lushnje, 11 raste në Durrës dhe Lezhë, 10 raste në Kamëz, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Berat, 7 raste në Kavajë, 6 raste në Shkodër, 5 raste në Tropojë, Sarandë, Delvinë, Prrenjas, 4 raste në Kurbin, Rrogozhinë, Mallakastër, Tepelenë, Divjakë, Gramsh, 3 raste në Krujë, Mirditë, Librazhd, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Bulqizë, 2 raste në Mat, Përmet, Dibër, Kuçovë, 1 rast në Korçë, Has, Pukë, Skrapar, Poliçan, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 417 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 40,870 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 282 pacientë, 25 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 4 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Mirdita të moshave 39-66 vjeç.

LEXO EDHE:  Sëmundjet e veshkave/ Mjekët ngrenë alarmin: Janë prekur 14% e shqiptarëve

LEXO EDHE:  Vrasjet në Shqipëri/ Klodiana Lala kritika Policisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të.

Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti i acartë/ Si pritet të jetë koha gjatë kësaj jave

Publikuar

-

Nga

Moti i acartë/ Si pritet të jetë koha gjatë kësaj jave

Shqipëria është përfshirë nga një mot i acartë gjatë këtyre ditëve, i shoqëruar me ngrica dhe reshje dëbore në zonat malore sipas Meteoalb.

Tempeturat kapën minimumin -12 gradë celcius si rrallë më parë, ndërsa temperaturat maksimale shënuan +6 gradë.

Ndërkohë që pritet largimi i acarit, brenda 2 ditësh vendi do të “pushtohet” sërish nga reshjet e dendura të shiut me masa ajrore të nisura nga Italia, të cilat do të përshkojnë të gjithë gadishullin e Ballkanit për të zbritur më pas në Greqi në drejtim të ishullit të Kretës.

LEXO EDHE:  Basha anullon ceremonitë për festat/ Mesazh solidariteti në 107 vjetorin e Pavarësisë  

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ Shqipëri që flet me vete apo Shqipëri që flet për vete!

Pritet që reshjet të shfaqen fillimisht në zonat bregdetare me intensitet të ulët gjatë të enjtes pasditë për të qenë më intensive gjatë të premtes dhe fundjavës së ardhshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE