Connect with Us

Berisha uron 108 vjetorin e Pavarësisë/ Kjo ditë e madhe po festohen nën një pandemi që ka marrë jetë njerëzish

Aktualitet

Berisha uron 108 vjetorin e Pavarësisë/ Kjo ditë e madhe po festohen nën një pandemi që ka marrë jetë njerëzish

Publikuar

-

Dëmtimet në aksin rrugor Vlorë-Sarandë/ Berisha: Salillari e ka rikonstruktuar në 2015, ka punuar si i do qejfi

Ish kryeministri Sali Berisha ka uruar 108 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Sipas Berishës, ditelindja e re moderne e kombit tonë është ditë që ne nderojmë Flamurin tonë kombëtar.

Berisha thekson se kjo ditë e madhe po festohen nën një pandemi që ka marrë mijëra jetë njerëzish.

Ish kryeministri ka shprehur ngushëllime për mijëra familjeve të viktimave të kësaj pandemie dhe përulje me nderim të veçantë para kujtimit të mjekëve.

“Gezuar diten e Famurit!
108 vjetorin e Pavaresise! Miq, sot shqiparet ne Shqiperi dhe kudo qe jetojne festojne 28 nentorin si festen e te gjitha festave, diten e Flamurit tone Kometar, diten e shpalljes nga Ismail Bej Vlora 108 vite me pare ne qytetin e Vlores te Pavaresise se Shqiperise.
Me 28 nentor te vitit 1443, prijesi i perjetshem i kombit Shqiptar ngriti Flamurin e tij, Flamurin Kuq e Zi ne Kruje. Po kete date te vitit 1944 nga Shqiperia u larguan pushtuesit e huaj dhe hyri si “çlirimtar” Enver Hoxha, i cili pasi shnderroi listen e shqiptareve kunder pushtuesve te huaj ne nje lufte vellavrasese, do vendoste ne Shqiperi si Hitleri shqiptar i Pasluftes se Dyte Boterore diktaturen me mizore qe shqiptaret mbajne mend ne historine e tyre.

Sot, ne ditelindjen e re te kombit tone te lashte, ne nderojme dhe perulemi me mirenjohjen me te thelle Flamurin tone Kombetar, babain e Pavaresise se Shqiperise Ismail Bej Vloren, prijesin e perjetshem te kombit tone, Skenderbeun dhe qindra mijra shqiptare qe sakrifikuan jeten e tyre ne te gjitha kohrat per liri dhe dinjitet kombetar e njerezor.
Ditelindja e re moderne e kombit tone eshte dite qe ne nderojme Flamurin tone kombetar, Ismail bej Vloren dhe eterit e tjere te Pavaresise, nderojme te renet tane te te gjithe kohrave te kombit qe rane per pavaresine dhe lirine e Kombit tone.
Prandaj te dashur miq, ju ftoj ti ju urojme se bashku shqiptareve gezuar dhe Shqiperise dhe mbare kombit tone gezuar kete dite, perjetesi, zhvillim dhe begati.

Por ne festojme kete dite te madhe nen nje pandemi qe ka marre mijra jete te bashkombasve tane dhe me nje qeveri aleate te kesaj pandemie. Me kete rast ju ftoj te dashur miq te shprehim ngushellimet me te ndjera mijra familjeve te viktimave te kesaj pandemie te perulemi me nderim te veçante para kujtimit te mjekeve, infermiereve qe flijuan jeten e tyre gjate kesaj pandemie per shpetuar jeten dhe mbrojtur shendetin tone e te shprehim mirenjohje dhe falenderime per bluzat e bardha qe perballen ne emer te jetes ne kushtet me te veshtira me covid19, armik i rrezikshem i cili po merr çdo dite dhjetra jete te pafajshme ne Shqiperi.
Sot mendja dhe solidariteti yne shkojne vetishem tek dhjetra mijra qytetare, qe nje vit me pare u goditen rende nga termeti dhe qe gjate nje viti rrenash dhe mashtrimesh te narkoqeverise vuajne ne deshperim e zhgenjim te thelle pasojat e renda te kesaj fatkeqesie natyrore.
Duke perfunduar te dashur miq, le tju urojme ne mbare shqiptareve gezuar diten e Flamurit dhe Pavaresise.
Nderim perjete te reneve te kombit tone. sb”, shkruan Berisha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Rama inspekton rindërtimin e pallateve në Vorë/ Qeveria e Rilindjes i ngjan një kantieri

Publikuar

-

Nga

Rama inspekton rindërtimin e pallateve në Vorë/ Qeveria e Rilindjes i ngjan një kantieri

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Vorë ku pa nga afër projektet për rindërtimin e pallateve që do të strehojnë banorët e prekur nga tërmeti. Rama thotë se këto familje do të kthehen në apartamente të reja dhe lagje me standarde urbane.

“Transformimi historik i Vorës pas tërmetit që nxori jashtë përdorimit qindra banesa e dhjetëra pallate, ka hyrë në fazën e kantiereve nga qendra urbane në periferitë rurale Familjet e prekura do të rikthehen jo vetëm në apartamente të reja, po edhe në lagje me standarde urbane krejt të ndryshme nga ato që ishin më parë“, shkruan Rama.

Gjatë inspektimit të punimeve Rama i dha një përgjigje edhe akuzave të opozitës për procesin e rindërtimit duke shtuar se qeverisja socialiste i ngjan një kantieri që e gjeti vendin në ditën e parë pas tërmetit dhe sot janë hedhur të gjitha themelet.

Ahmetaj: Para disa javësh këtu ka ardhur opozita dhe ka thënë se këtu nuk do bëhet asnjë punë. Unë larg cinizmit do i ftoja të vijnë të shohin realitetin

LEXO EDHE:  Mungesa e vendeve të punës/ Jo vetëm Gjermania, ja vendi ku po shkojnë shqiptarët

LEXO EDHE:  Mbesa e Fatos Nanos dhe njerëzit e Berishës kapin Ministrinë e Arsimit

Rama: Lërë më çfarë do shohin ata, të shikojë ndonjë që do të shikojë Kjo e kantiereve është si cikli qeverisës. Para 7 vitesh e gjetëm si dita e nesërme e tërmetit me rrënoja në çdo sistem. Sot që jemi në fazën përmbyllëse të mandatit të dytë janë hedhur themelet, janë hapur akset kryesore. Vazhdon pastrimi dhe rindërtimi. Është taman të zgjedhim të punojmë apo të kapim ekskavatorët dhe t’i kthejmë në kioska

Kryesocialisti shkëmbeu batuta edhe me një qytetar që preket nga projekti i rindërtimit i cili e uroi të rrojë sa malet.

Qytetari: Rrofsh sa malet e Shqipërisë

Rama: Jo sa Malet jo sa ta kemi kismetin

Qytetari: Rrofsh, rrofsh

Rama: Të përqafoj në distancë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Detaje të reja nga helmimi i nxënësve në Tiranë/ Shkolla përdorte bombël gazi të pa licensuar

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja nga helmimi i nxënësve në Tiranë/ Shkolla përdorte bombël gazi të pa licensuar

Të tjera detaje kanë dalë në dritë nga helmimi i nxënësve në një shkollë në “Don Bosko” në Tiranë. Shkolla përdorte ngrohje me gaz propan dhe kishte një depozitë gazi 1000 litërshe të mbushur plot. Kjo depozitë ishte e pa certifikuar nga inspektorati shtetëror i enëve nën presion.

Depozita ishte e vendosur jashtë ambienteve të shkollës, por rrjedhja ka ndodhur në valvulën që lidh depozitën me pajisjen brenda shkollës.

Aktualisht po kryhet zbrazja e depozitës nga gazi. Për shkak të thithjes së gazit 6 nxënëse të moshave të ndryshme përfunduan në spital, fatmirësisht tani janë jashtë rrezikut për jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tjetër skandal nga Ervin Salianji/ Kapet në mashtrim

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme, gjatë prezantimit të Edmond Spahos si drejtues qarku në Korçë, janë dy detaje që bien në sy nga fjala e Ervin Salianjit, i cili ia ka marrë mire dorën gënjeshtrave.

E para kur ai tha se në 2017 kishte një acar politik në zgjedhje. Ky është një mashtrim publik i bërë ndaj qytetarëve korçarë, por edhe ndaj gjithë shqiptarëve, sepse në 2017-ën zgjedhjet u bënë pas marrëveshjes Rama-Basha dhe ku demokratët ishin pjesë e qeverisë, përfshi këtu edhe institucionet kryesore të shtetit shqiptar.

Le të shkojmë me tej dhe tek më e rëndësishmja, gënjeshtra më e trupshme që u bëhet demokratëve në Korçë duke thënë se Korça ishte i vetmi qark me rritje për PD në vitin 2017.

Le të shohim shifrat, sipas të dhënave zyrtare të KQZ-së, në qarkun e Korçës në 2017, PD dhe aleatët e saj kanë marrë 42 177 vota ose 32.51% e përkthyer në katër mandate deputetësh. Kujtojmë se në vitin 2017, PD ishte në koalicion me shumë parti të tjera si Partia Agrare, Partia Republikane, Partia e të Drejtave të Njeriut, LZHK, PDK dhe shumë forca të tjera politike të cilat u futën në koalicion me PD, por garuan me siglën e kësaj të fundit dhe nuk vendosën siglat e tyre në fushatë.

Këto janë rezultatet e vitin 2017, pra koalicioni i Partisë Demokratike në qarkun e Korçës ka rreth 42 mijë vota se bashku me aleatët në një fushatë elektorale të qetë pa incidente ku të vetmet problematika u shfaqën me LSI e cila pati edhe pasoja me arrestimin e disa personave të cilët dyshoheshin për blerjen e votës.

Për të bërë më të qartë mashtrimin e Salianjit shikojmë zgjedhjet e vitin 2013 sipas të dhënave zyrtare të KQZ.

Koalicioni i socialistëve në 2013 ka rreth 88 mijë vota nga të cilat LSI ka rreth 15 mijë vota dhe PS ka 63 584 vota, gati të njëjtat vota që socialistët kanë marrë edhe në vitin 2017 me një ulje prej vetëm 800 votash në total.

LEXO EDHE:  Dështoi me mosbindjen civile/ Berisha sherr me Bashën?

LEXO EDHE:  Mungesa e vendeve të punës/ Jo vetëm Gjermania, ja vendi ku po shkojnë shqiptarët

Po të shkojmë më poshtë dhe të shohim koalicionin e PD, sipas dokumentit të publikuar, ka 56 225 vota, pra PD dhe aleatët e saj në vitn 2013 kanë të paktën 14 mijë vota më shumë se në vitin 2017.

Pra, në 2017, PD ka një rënie me të paktën 25%. Le të shohim shifrat në një formë tjetër. Edhe në krahasimin sigël me sigël, sërish Partia Demokratike del me ulje megjithëse në të dyja zgjedhjet edhe në 2013-ën edhe në 2017-ën është kandiduar me koalicion. Në 2017 ka 42 mijë vota në total ndërsa në 2013 vetëm si logo, pra partitë aleate, PD ka 47 mijë vota. Është gati 10 deri në 11 % më shumë sesa në vitin 2017. Prandaj ajo që ka thënë Ervin Salianni është mashtrimi publik i radhës.

Ndoshta matematika e Lulzim bashës 7*7 bëjnë 42 ka fillluar tashmë të japë efekt edhe tek prurjet e Republikës së Re të Lulzim Bashës ku “Babalet” dhe historirat me G.D., tani fillojnë të na tregojnë sesi qendron e vërteta electoral, por ajo është krejt ndryshe.

Në vitin 2017 PD në qarkun e Korçës ka pësuar në katastrofë elektorale me një rënie totale si koalicion dhe këto janë shifrat zyrtare të KQZ sipas dy tabelave që kemi vendosur me poshtë.

Katër gënjeshtrat e Ervin Salianjit/ Humbi qarkun, bashkinë, komunën dhe fshatin e tij

E lanë jashtë listës/ Salianji protestë kundër Rulit e Bashës në Korçë

“Isha më i vlerësuari i anëtarësisë”/ Si i gënjeu Salianji publikisht demokratët, ja shifrat e KQZ-së

Ekskluzive-Video e deputetit në bisedën perverse/Shk……, pleh.., q..

 

Fotot dhe teksti i plotë i bisedës së deputetit/ …vetëm më dërrmove

Bisedat telefonike/ “Babalja”, fundos Ervin Salianjin

LEXO TE PLOTE