Connect with Us

Sulm kibernetik ndaj prodhuesit të ilaçeve, AstraZeneca-s

Bota

Sulm kibernetik ndaj prodhuesit të ilaçeve, AstraZeneca-s

Publikuar

-

Grupe hakerash të dyshuar nga Koreja e Veriut janë përpjekur të depërtojnë javët e fundit në sistemet e prodhuesit britanik të ilaçeve AstraZeneca. Lajmi iu bë i ditur agjencisë së lajmeve Reuters nga dy persona që kishin dijeni mbi çështjen. Ky zhvillim vjen ndërsa kompania është në garë për prodhimin e vaksinës së saj kundër korovirusit.

Sipas burimeve, hakerat ishin paraqitur në faqet e rrjetit LinkedIn dhe në WhatsApp dhe i kishin bërë stafit të AstraZeneca-s oferta të rreme pune, në përpjekje për të hyrë në kompjuterat e tyre.

Përpjekjet për hakerim kishin në shënjestër një “grup të gjerë njerëzish”, përfshirë stafin që punon për kërkimet lidhur me COVID-19, tha një nga burimet, por sipas tij mendohet se përpjekjet nuk ishin të suksesshme.

Misioni i Koresë së Veriut në selinë e Kombeve të Bashkuara që ndodhet në Gjenevë nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Pheniani më parë ka mohuar të ketë kryer sulme kibernetike. Kompania AstraZeneca nuk pranoi të komentonte.

Burimet, të cilat folën në kushte anonimiteti mbi informacione që nuk janë bërë publike, thanë se mjetet dhe teknikat e përdorura në këtë sulm tregojnë se ato ishin pjesë e një fushate hakerimi që zyrtarët amerikanë dhe ekspertët e sigurisë kibernetike thonë se vijnë nga Koreja e Veriut.

Fushatat kanë qenë më parë të përqendruara ndaj kompanive që operojnë në fushën e mbrojtjes dhe organizatave mediatike, por së fundmi kanë ndryshuar drejtim duke u përqëndruar tek studimet mbi COVID-19, sipas tre personave që kanë hetuar sulmet.

Sulmet kibernetike kundër trupës shëndetësorë, shkencëtarëve të vaksinave dhe prodhuesve të ilaçeve janë rritur gjatë pandemisë në një përpjekje të grupeve kriminale të mbështetura nga shteti, për të siguruar qasje tek hulumtimet dhe informacionet më të fundit rreth pandemisë. Zyrtarët perëndimorë thonë se çdo informacion i vjedhur mund të shitet me qëllime përfitimi, të përdoret për të zhvatur viktimat ose për t’i dhënë qeverive të huaja një avantazh strategjik ndërsa luftojnë për të frenuar një sëmundje që ka vrarë deri më tani 1.4 milionë njerëz në të gjithë botën. Kompania Microsoft tha këtë muaj se kishte parë dy grupe hakerash të Koresë së Veriut të sulmonin prodhuesit e vaksinave në shumë vende.

LEXO EDHE:  Hapet spitali COVID-2/ Ndërhyrje e parë kirurgjikale tek e prekura me koronavirus

Microsoft nuk bëri të ditur se për cilat organizata bëhej fjalë.

Ligjvënësit e Koresë së Jugut thanë të premten se agjencia e zbulimit e këtij vendi kishte arritur të godistë disa nga këto përpjekje.

Agjencia Reuters ka raportuar më parë se hakera nga Irani, Kina dhe Rusia janë përpjekur të futen këtë vit tek prodhuesit kryesorë të ilaçeve dhe madje edhe tek Organizata Botërore të Shëndetësisë.

Teherani, Pekini dhe Moska i kanë mohuar akuzat. Disa nga llogaritë e përdorura në sulmet ndaj kompanisë AstraZeneca ishin regjistruar në adresa postare elektronike ruse, tha një nga burimet, në një përpjekje të mundshme për të ngatërruar hetuesit./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

U arrestua sapo mbërriti në Rusi/ 30 ditë paraburgim për opozitarin Navalny

Publikuar

-

Nga

U arrestua sapo mbërriti në Rusi/ 30 ditë paraburgim për opozitarin Navalny

Në Rusi, një gjykatës dha urdhër për ta dërguar kritikun e Kremlinit Alexei Navalny në paraburgim për 30 ditë, pa përfillur thirrjet e vendeve perëndimore për të liruar menjëherë politikanin e opozitës.

Vendimi merret një ditë pasi policia e ndaloi atë në aeroport ndërsa ai kthehej në vendin e tij për herë të parë që kur u helmua me një agjent nervor ushtarak dhe mund të jetë hapi i parë që ai të burgoset për një periudhë të gjatë.

Gjyqtari tha se vendimi jepej pasi Navalny kishte shkelur kushtet e një dënimi të pezulluar me burg.

Shërbimet e burgjeve të Moskës kishin aplikuar për të kthyer në fuqi në fund të muajit dënimin e pezulluar prej 3.5 vjetësh, ku ai u gjet fajtor për përvetësim. Zoti Navalny thotë se akuzat ishin të manipuluara. Ai përballet edhe me tre çështje të tjera penale.

Kombet e Bashkuara dhe vendet e Perëndimit i bënë thirrje Moskës para marrjes së vendimit që ta linin të lirë zotin Navalny. Disa vende kanë bërë thirrje për sanksione të reja nga Bashkimi Evropian si reagim për helmimin e opozitarit Navalny. Moska u kundërpërgjigj duke thënë se ata nuk duhet të ndërhynin në punët e brendshme.

LEXO EDHE:  Vaksina ruse për COVID-19, zyrtarët amerikanë skeptikë

LEXO EDHE:  ASHE paraqet programin për gratë, Meta: I çojnë punet deri në fund

Përmes një video të postuar në Twitter pas marrjes së vendimit, zoti Navalny u bëri thirrje rusëve që të dalin në protesta.

Mos u frikësoni, dilni në rrugë. Mos dilni për mua, por për veten tuaj, për të ardhmen tuaj,” shkruante zoti Navalny.

Ai e quajti trajtimin e tij të paligjshëm në bazë të ligjit rus ndërsa sulmoi Presidentin Vladimir Putin, duke e akuzuar atë për shkelje të kodit penal./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

“Bota është në prag të një dështimi katastrofik”/ Kreu i OBSH ngre alarmin

Publikuar

-

Nga

“Bota është në prag të një dështimi katastrofik”/ Kreu i OBSH ngre alarmin

Bota është në prag të një “dështimi moral katastrofik”, sa i përket shpërndarjes së vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Tedros Adhanom Ghebreyesus u bëri thirrje vendeve dhe prodhuesve që dozat e vaksinave t’i shpërndajnë në mënyrë më të barabartë në të gjithë botën. Ai tha se perspektivat për shpërndarje të barabartë janë në “rrezik serioz”.

Tedros i bëri komentet në hapje të takimit vjetor të Bordit Ekzekutiv të OBSH-së. Skema e OBSH-së për shpëndarjen e vaksinave, e njohur si COVAX, synon të nisë aktivitetin muajin e ardhshëm. COVAX ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave edhe në vende më të varfra. Tedros tha se 44 marrëveshje dypalëshe janë nënshkruar vitin e kaluar dhe së paku 12 janë nënshkruar këtë vit.

LEXO EDHE:  Covid-19 i pamëshirshëm me bluzat e bardha/ Infektohet një tjetër mjek i Sanatoriumit

LEXO EDHE:  Bilanci i shifrave në Itali/ 12.428 viktima dhe 77.635 të shëruar nga koronavirusi

“Kjo mund t’i vonojë dërgesat e COVAX-it dhe të krijojë pikërisht skenarin që COVAX ka synuar ta shmangë: grumbullime, treg kaotik, përgjigje e pakoordinuar dhe përçarje e vazhdueshme sociale dhe ekonomike”, tha Tedros.

Qasja “unë i pari” i la në rrezik më të varfrit dhe më të cenueshmit e botës, tha Tedros.

“Në fund të fundit, këto veprime vetëm se do ta zgjasin pandeminë”, shtoi ai, duke iu bërë thirrje vendeve që të shmangin gabimet që janë bërë gjatë pandemive H1N1 dhe HIV. Tedros tha se më shumë se 39 milionë doza vaksinash janë administruar në 49 vende me të ardhura më të larta, ndërsa vetëm 25 doza në një vend të varfër./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Greqia lehtëson masat antiCovid/ Rihapen dyqanet

Publikuar

-

Nga

Greqia lehtëson masat antiCovid/ Rihapen dyqanet

Rënia e numri të të infektuarve, ka bërë që shteti fqinj, Greqi, të lehtësoi për herë të parë masat për këtë vit.

Kështu dyqanet greke kanë rihapur dyert sot , ndërsa zëvendëskryeministri Adonis Georgiadis i bëri thirrje publikut të vazhdojë të respektojë masat e rrepta, sidomos duke shmangur grumbullimet.

“Nëse rregullat nuk ndiqen, ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të mbyllim dyqanet përsëri”, ka thënë ai për mediat vendase duke shtuar se ”lëvizja do të çonte në mënyrë të pashmangshme në një rritje të rasteve të reja”.

“Nuk ka asnjë mënyrë tjetër nëse hapet ekonomia dhe kjo çon në më shumë kontakte. Sidoqoftë, nëse rastet rriten, masat e bllokimit do të duhet të kthehen përsëri”, paralajmëroi ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE