Connect with Us

Shtyhet afati për blerjen e Tik Tok

Teknologji

Shtyhet afati për blerjen e Tik Tok

Publikuar

-

Shtyhet afati për blerjen e Tik Tok

Afati i TikTok për të finalizuar një blerës amerikan është zgjatur për herë të dytë në më pak se një muaj.Administrata Trump të Mërkurën i dha pronarit kinez të aplikacionit për video në formë të shkurtër, ByteDance, deri më 4 dhjetor për të përfunduar një marrëveshje të propozuar për blerjen nga Oracle dhe Walmart, sipas një zëdhënësi të departamentit të Thesarit.

“Komiteti për Investime të Huaja në Shtetet e Bashkuara (CFIUS) i ka dhënë ByteDance një zgjatje prej një jave … për të lënë kohë për të shqyrtuar një paraqitje të rishikuar që Komiteti mori kohët e fundit,” tha zëdhënësi.

Në një urdhër ekzekutiv këtë verë, Trump vendosi 12 Nëntorin si afatin e vështirë për ByteDance për të zhvendosur TikTok, i cili ka më shumë se 100 milion përdorues në Shtetet e Bashkuara. Por ndërsa afati afrohej dhe shkonte, mbretëronte konfuzioni se cilat pasoja mund të prisnin për TikTok. Urdhri ekzekutiv i Trump nuk tha që TikTok do të ndalohej nëse humbet afatin; në fakt, nuk përshkruan aspak pasoja.

Në fillim të këtij muaji, qeveria e SH.B.A. zgjati në heshtje atë afat me dy javë deri në këtë të Premte, 27 Nëntor dhe tani ka nisur kanaçen më tej në rrugë. TikTok nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Trump e ka etiketuar TikTok si një rrezik për sigurinë kombëtare – një pretendim që kompania e ka mohuar dhe ekspertët e sigurisë kibernetike dyshojnë – ai lëshoi një urdhër tjetër ekzekutiv në gusht që do ta bënte të paligjshme të kishte ndonjë marrëdhënie biznesi me kompaninë.

Departamenti i Tregtisë i SHBA u përpoq të zbatonte atë urdhër duke u përpjekur të ndalonte shkarkimet e aplikacionit në shtator. Agjencia gjithashtu tha që nga mesi i nëntorit, kompanitë e internetit do të ndaloheshin të mbanin trafikun e TikTok.

LEXO EDHE:  Imitoi Lulzim Bashën/ Ylli i “Tik Tok” tregon si u ndje kur mësoi reagimin e Ramës

Të dyja ato masa janë bllokuar përkohësisht nga gjykatësit federalë pasi krijuesit e përmbajtjes TikTok dhe TikTok paditën në çështje të veçanta për të parandaluar hyrjen e tyre në fuqi. Zgjidhja e propozuar e ByteDance për porosinë, marrëveshja me Walmart dhe Oracle, do të shihte që TikTok të riorganizohej si një kompani e re, globale me seli në Shtetet e Bashkuara, me investitorët amerikanë që llogaritnin shumicën e pronësisë së kompanisë së re.

Trump e miratoi paraprakisht atë marrëveshje në shtator kur u njoftua. Por marrëveshja ende nuk është finalizuar nga qeveria e SHBA. (Gjithashtu do të duhet ende të jetë me dritë jeshile nga rregullatorët kinezë.)

Tani për tani, deri të Premten e ardhshme, përdoruesit e TikTok do të jenë ende në gjendje të hyjnë në aplikacion ndërsa ndalimi i administratës Trump mbetet i pezulluar për shkak të proceseve gjyqësore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Çfarë ndodhi me Facebook?/ Përdoruesit ankohen për “problemin” e papritur të aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodhi me Facebook?/ Përdoruesit ankohen për “problemin” e papritur të aplikacionit

Facebook ka pranuar një çështje që la shumë përdorues të iPhone të pyesnin pse kishin dalë nga aplikacioni i mediave sociale. Gjiganti i teknologjisë zbuloi një “ndryshim konfigurimi” të regjistruar pwr përdoruesit e Apple nga llogaritë e tyre në Facebook gjatë fundjavës.

Disa përdorues thjesht duhej të regjistroheshin por të tjerët që përdorën vërtetimin me dy faktorë raportuan se po luftonin për ta bërë këtë. Kjo sepse vërtetimi me dy faktorë dërgon një kod me SMS që ju nevojitet gjithashtu nëse dëshironi të identifikoheni. Këto tekste thuhet se po mbërrinin me vonesë.

Kuptohet, kjo bëri që shumë veta të shqetësoheshin se llogaritë e tyre ishin komprometuar ose marrë nga dikush tjetër. Facebook fillimisht shkroi në Twitter të Shtunën: “Ne po shikojmë raporte të njerëzve që janë shkëputur dhe duhet të identifikohen përsëri për të hyrë në llogaritë e tyre në Facebook.

“Ne jemi duke punuar për ta zgjidhur këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur. Faleminderit për durimin tuaj.” Pastaj vijoi me: “Kështu që Facebook, kuptoi se ishte një” ndryshim konfigurimi “. Platforma e mediave sociale më pas falënderoi inxhinierët që rregulluan problemin dhe shpjegoi se edhe ajo ishte e hutuar se çfarë do të thoshte “ndryshimi i konfigurimit”. Problemi duhet të ishte zgjidhur për të gjithë përdoruesit e iPhone tani.

LEXO EDHE:  ‘’Më nxirrni vetëm një’’/ Bardhi i kthehet Braçes: Formularët janë shpërndarë nga PS dhe ti e di mirë!

LEXO EDHE:  Video- Në radhë për të blerë në supermarket/ Modestia e Merkel në kohën e koronavirusit

Nëse ende keni probleme duke u përpjekur të identifikoheni në llogarinë tuaj, atëherë Facebook këshillon të vizitoni Qendrën e Ndihmës . Në lajme të tjera, WhatsApp ka  bërë një kthesë  në vendimin e saj për të futur kushte të reja të diskutueshme për përdoruesit muajin e ardhshëm.

‘Balenat’ e Bitcoin që mbajnë shuma marramendëse të kriptovalutës mund të rrëzojnë tregun , kanë paralajmëruar ekspertët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pse duhet të ruani iPhone-in tuaj nga moti i ftohtë?

Publikuar

-

Nga

Pse duhet të ruani iPhone-in tuaj nga moti i ftohtë?

Nëse dikush nxjerr një iPhone në një ditë të ftohtë, jeta e baterisë zvogëlohet shpejt. Brenda pak minutash, bateria mund të humbasë energjinë e mjaftueshme për të mbyllur pajisjen. Bateria e jonit litium thjesht nuk mund të funksionojë në temperatura jashtëzakonisht të ftohta. Jonet e litiumit ngadalësohen nën temperaturat e ftohta, duke zvogëluar rrjedhën e energjisë elektrike.

Kjo nuk është një e metë me produktet e Apple. Kjo ndodh me çdo pajisje që funksionon me bateri me jon litium. Ka disa gjëra që mund të bëni për ta mbajtur iPhone tuaj në punë dhe për ta mbrojtur atë nga dëmtimet e përhershme.

Nëse jeni jashtë dhe nuk keni nevojë për iPhone tuaj, fikeni. Siç u përmend më parë, kur është i fikur, iPhone mund të përballojë një gamë shumë më të madhe të temperaturës. Sigurohuni që ta fikni, dhe jo vetëm ta lini “Sleep”. Mbani butonin e gjumit / zgjimit dhe më pas rrëshqitni butonin “rrëshqitës për t’u fikur” për të fikur pajisjen tuaj.

Kur të ktheheni në një ambient më të ngrohtë, mos e ndizni iPhone tuaj menjëherë. Kjo është e vërtetë për çdo pajisje elektronike, dhe gjithashtu disa forma mediash, të tilla si kaseta video dhe audio. Ndezja e një pajisje të ftohtë mund ta ngrohë atë shpejt. Ndryshimi i shpejtë i temperaturës mund të zgjerojë komponentët shumë shpejt, duke shkaktuar dëme.

LEXO EDHE:  Imitoi Lulzim Bashën/ Ylli i “Tik Tok” tregon si u ndje kur mësoi reagimin e Ramës

LEXO EDHE:  U akuzua se ka vjedhur këngën vite më parë/ Mihrije Braha: Kam paguar për atë, nuk e di çfarë ka ndodhur mes vëllezërve

Për më tepër, pajisja juaj rrezikon të formohet kondensimi. Çdo lagështirë brenda pajisjes mund të shkaktojë dështimin e përbërësve elektronikë. Thjesht prisni që pajisja juaj të dalë në temperaturën e dhomës. Me iPhone të ri, të mbështetur në metal, kjo duhet të ndodhë brenda pak minutash. Thjesht sigurohuni që të mos ndihet i ftohtë në prekje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Publikuar

-

Nga

Pse do të tërhiqej Google nga Australia?

Google ka kërcënuar se do të heqë shëribmet e tij nga Australia, nëse nuk ndryshon ligjin e ri që rregullon marrëdhëniet e tij me botuesit e lajmeve.

Pse Google do të tërhiqej nga Australia?

Qeveria është duke futur një ligj që konsiston në atë që gjigandët e teknologjisë duhet të paguajnë për lajmet që shfaqen në kërkim ose që ndahen në platformat e tyre. Ligji i propozuar do të urdhërojë që Google të ketë marrëveshje tregtare me çdo organizatë të lajmeve ose të hyjë në një arbitrim të detyruar, diçka që Google thotë se është “e pazbatueshme”.

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë së kërkuari Google në Australi,” tha drejtori rajonal, Mel Silva. Kryeministri Australian Scott Morrison i tha Google: “Ne nuk u përgjigjemi kërcënimeve”.

Cilat janë alternativat?

Google ka rreth 90-95% të pjesës së tregut të motorëve të kërkimit në Australi e ngjashme me pjesën tjetër të botës. Por ekzistojnë mundësi të tjera për kërkim kryesisht Microsoft Bing dhe Yahoo , por edhe ato të fokusuara në privatësi si DuckDuckGo .

Por ndërsa firma e analizave të faqeve Alexa e rendit Google si faqja më e vizituar në internet , Yahoo qëndron në vendin e 11-të dhe Bing në vendin e 33-të.

LEXO EDHE:  Tik Tok përballet me Trump për ndalimin e aplikacionit: Do të ndjek të gjitha mjetet juridike në dispozicion

LEXO EDHE:  “Sulmi” i radhës ndaj Tik Tok/ Amazon u kërkon punonjësve të fshijnë aplikacionin

A do të ndikonte vërtet zhdukja e Google tek përdoruesit?

Në vitin 2018, një shkrimtar për revistën Wired kaloi tre muaj duke përdorur ekskluzivisht Bing dhe arriti në përfundimin se funksionoi mirë pothuajse gjithë kohën. Por në raste shumë specifike të tilla si gjetja e artikujve të vjetër ai luftoi, sepse teknikat që mësoi për kërkim duke përdorur Google nuk dhanë rezultatet e pritura. Dhe Google nuk është vetëm një motor kërkimi teknologjia e tij e kërkimit gjithashtu fuqizon shërbime të tilla si Gmail, Google Maps dhe YouTube, ndër të tjera.

Është e paqartë në këtë fazë nëse kërcënimi i Google  nëse zbatohet  do të ndikonte në ato aplikacione të tjera. Alternativat për këto ekzistojnë, por janë pak të përdorura dhe aplikacionet e Google shihen si thelbësore nga shumë konsumatorë. Kur telefonat Huawei humbën aksesin në shërbimet e Google mes një grindjeje me rregullatorët amerikanë, ata e patën shumë më të vështirë të shisnin telefona në Perëndim./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE