Connect with Us

Uzuni rrëfehet pas golit ndaj Juves: ja çfarë më tha Ronaldo

Sport

Uzuni rrëfehet pas golit ndaj Juves: ja çfarë më tha Ronaldo

Publikuar

-

A mund të flesh pasi i ke shënuar gol Juventusit në Champions…? A mund të flejë një djalosh shqiptar që ka sfiduar Ronaldon të cilin e ka idhull dhe në fund shkëmben edhe fanellën me të? A mund të flesh kur portieri i skuadrës sate të “tradhton” në sekondat e fundit dhe të heq mundësinë që goli yt të vlejë një pikë në Torino?

A mundet pra të flesh kur ke shënuar një gol historik edhe për klubet hungareze? Natyrisht që jo… Uzuni, në fakt, është ende duke shijuar ëndrrën e tij që e bëri realitet. “Ishte fantastike t’i shënoje Juventusit, – thotë mesfushori i Kombëtares për “Panorama Sport”. “Doja të fitonim, por ata kanë shumë cilësi. Festimi si Ronaldo? Nuk e kisha menduar, por nuk u përmbajta dot”, thotë 25-vjeçari që po bën historinë te Ferencvaroshi. Uzuni, shënuat ndaj Juventusit në Champions.

Çfarë ndjesie ishte për ju?

Çfarë t’ju them? Është ndjesi shumë e bukur pasi po rikthehem në formën time më të mirë. Po rigjej formën e mëparshme pasi qëndrova gjatë në shtëpi dhe pasi kalova “COVID”-in. Jam vërtet i lumturuar. Gjatë ndeshjes treguat besim dhe cilësi, si me veprimin ndaj Dibalës apo edhe në momente të tjera.

Çfarë menduat në ato momente kur përballë kishit lojtarë të klasit botëror?

E kisha të qartë para ndeshjes që do të luaja me lojtarë shumë të fortë. E dija dhe isha i vendosur me besim të plotë që pa nisur ndeshja se ishte një 90-minutësh të cilin do ta ndiqte e gjithë bota. Prandaj, do të më duhej të tregoja aftësitë e mia në çdo çast, pa menduar gjatë se kë do të kisha përballë në fushë.

Sa keq ju erdhi që nuk dolët me pikë me golin tuaj?

Normalisht që më vjen shumë keq. Më vjen keq për faktin se bëmë një ndeshje të mirë, sakrifikuam dhe u munduam të bënim gjithçka siç duhet dhe siç e kishim përgatitur. Sigurisht që do të isha akoma edhe më i lumtur që të merrnim pikë në Torino me golin tim…

Ka bërë xhiron e mediave botërore festimi juaj. Pse festuat në stilin e Ronaldos përballë tij?

Realisht nuk e mendoja atë festim, por gjithmonë e kam ndjekur Juventusin nga televizori. Dhe Ronaldo sa herë shënon, shkon te cepi i fushës… Në ato momente, menjëherë pas golit që shënova, m’u kujtua Ronaldo që shkonte atje dhe ishte thjesht mënyra… E ndjeva të bëja ashtu, pasi e kam përjetuar nga televizori shumë herë atë festim. Prandaj.

Nuk ishte diçka e menduar më parë ai festim?

Jo, ishte thjesht diçka e momentit.

Çfarë ju tha trajneri për golin dhe ndeshjen?

Trajneri na përgëzoi të gjithëve. Pavarësisht rezultatit, ai na uroi dhe na falënderoi të gjithëve për shpirtin e garës që treguam gjatë ndeshjes dhe që ishim të gjithë të gatshëm, në dispozicion të ekipit për të ndihmuar njëri-tjetrin. Sigurisht, edhe mua më përgëzoi për golin që shënova.

Portieri bëri një gabim në fund. Çfarë ju tha në fund të ndeshjes?

Jo nuk tha gjë, ishte vetëm trajneri ai që na foli. Trajneri na uroi për paraqitjen dhe nuk është se gaboi vetëm portieri. Ne gabojmë të gjithë dhe fitojmë të gjithë bashkë.

Çfarë i thatë Ronaldos në fund të ndeshjes, pasi shihet që ai buzëqesh kur ju iu afruat?

E falënderova. I thashë: “Faleminderit për fanellën” dhe nuk mund të rrija pa i thënë: “Je lojtari më i mirë në botë”.

Si u përgjigj?

Më tha: “Faleminderit dhe veç vazhdo të punosh”.

Nuk tha asgjë për festimin?

Atë moment në fund të ndeshjes jo, por në pushim, pasi dolëm në fushë për të dytën më tha diçka.

Çfarë?

Më tha: “Festimi siuuu”. Dhe ma bëri me gisht duke buzëqeshur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Ibrahimovic rikthehet me dopietë, Milani mposht Cagliarin

Publikuar

-

Nga

Milani kalon edhe pengesën Kaljari! Kuqezinjtë e Stefano Piolit, triumfuan në transfertë me rezultatin 0-2, falë dopietës së Zllatan Ibrahimoviç. Rikthim i frikshëm i sulmuesit suedez, i cili e nisi ndeshjen si titullar, duke shënuar 2 herë dhe duke i dhuruar 3 pikë të arta skuadrës së tij, që kryeson kampionatin e vetme me 43 pikë në 18 ndeshje.

Edhe pse pa shumë titullarë si Teo Hernandez, Çalhanoglu, Rebiç si dhe Benaser, 7 herë fituesit e Championsit arritën të bindnin. I vetmi “pishman” në këtë sfidë ishte dalja me karton të kuq e Selemekers.

I rikthyer nga dëmtimi, belgu u aktivizua në minutën e 66-të të sfidës, duke zënë vendin e Hauge. Futbollisti i Milanit qëndroi vetëm 8 minuta në fushë, teksa u ndëshkua 2 herë me kartonë të verdhë në minutat 68 dhe 74, duke lënë skuadrën e Piolit me 10 lojtarë për afro 20 minuta.

Pavarësisht inferioritetit numerik, kryesuesit e Serisë A, arritën ta menaxhonin mjaft mirë rezultatin, duke mos e vënë për asnjë moment në dyshim suksesin. Sfidën e radhës Milani do e luajë më datën 23 janar ndaj Atalantës në shtëpi. Ndërkohë për Kaljarin kjo ishte humbja e 5-të radhazi në kampionat.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Barazoi në ndeshjen e fundit, ish-trajnerin e Milanit e shkarkojnë nga klubi i Serisë A

Publikuar

-

Nga

Tashmë është zyrtare. Marko Xhampaolo nuk do të jetë më në stolin e Torinos. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi “granata” nëpërmjet një komunikate për shtyp të publikuar në faqet zyrtare në rrjetet sociale.

53-vjeçari është liruar nga detyra, për shkak të rezultateve negative. Shkarkimi erdhi pas barazimit 0-0 në shtëpi ndaj Specias. Edhe pse skuadra kundërshtare luajti me 10 lojtarë për shumë minuta, Torino nuk arriti të triumfonte.

 

Skuadra ku aktivizohet mbrojtësi i Kosovës, Vojvoda, gjatë këtij sezoni ka zhvilluar 18 ndeshje, ku ka grumbulluar vetëm 13 pikë dhe gjendet në zonën e rrezikshme, duke mbajtur pozitën e 18-të.

LEXO TE PLOTE

Sport

Ish-sulmuesi i Kukësit bashkohet me Apoloninë e Kamaratës

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi brazilian që pak ditë më parë është bërë pjesë e skuadrës së Apolonisë vijon provën, pasi ende nuk ka një përgjigje për të. Ndërkohë që në Fier së fundmi është bashkuar me skuadrën e trajenrit italian Kamarata edhe MarkoVanbasten Çema.

Ky i fundit që ka qenë pjesë e skuadrave të Partizanit, e më pas te Kukësi dhe Erzeni në pjesën e parë të këtij sezoni synon që të bëhet pjesë e skuadrës së Apolonisë. Por, që është në provë dhe do të vendoset për të pas pak ditësh.

Apolonia pas fitores me Laçin luan në fushën e vet me Kukësin, një ndeshje tjetër mjaft delikate për skuadrën e trajnerit Fabrizio Kamarata që ka marrë 4 pikë në krye të skuadrës bardhjeshile.

LEXO TE PLOTE