Connect with Us

“Shfryu” operacionin e bujshëm të policisë/ Prokurori në pritje të Vettingut

Vetingu

“Shfryu” operacionin e bujshëm të policisë/ Prokurori në pritje të Vettingut

Publikuar

-

Me patundshmëri nga Pogradeci, Elbasan, dhe Tiranë/ Prokurores i “dështoi” grabitja

Jo në pak raste, operacione policore të trumbetuara me bujë, janë “shfryrë” nga prokuroria dhe gjykatat.

Në një rast të tillë ka qenë i përfshirë prokurori Arbër Berexha. Bëhet fjalë për një operacion policornë vitin 2013 i cili u njoftua me bujë, në lidhje me disa arrestime në Universitetin e Elbasanit.

Organi i akuzës i kryesuar nga Arbër Berexha kërkoi detyrim paraqitje për kancelarin e universitetit dhe kreun e drejtorisë ekonomike, ndërsa Gjykata vendosi ti lërë të lirë.

Për dy zyrtarë te tjerë prokurori Berexha kërkoi pezullimin nga detyra të dy deri në përfundimin e hetimeve dhe jo arrestim.
Me kërkesat e prokurorit Berexha dhe vendimin e gjykatës, operacioni i bujshëm policor u “shfry” për punë ditësh.

Prokurori Berexha edhe në një rast tjetër e ka nxjerr blof policinë. Ka qenë emisioni investigativ Stop, që ndërsa ka trajtuar rastin e një qytetari, i cili për katër vitej sorollatej dhe nuk merrti dot mjetin e tij nga Policia. Kjo e fundit pretendonte se nuk kishte shkresë nga Prokurorit, por prokurori Arbër Berexha, veçse e kishte kryer këtë procedurë.

Prokurori Berexha i cili nuk rezulton të jetë lakuar negativisht, nuk ka hyrë ende në procesin e rivlerësimit. Por, sa i përket pasurisë, prokurori Berxha burimet e të ardhurave i ka nga paga e tij dhe e bashkëshortes,

Në emër të tij si pasuri ai deklaron një autoveturë, Mercedez Class C me vlerë 1 400 euro, të blerë në vitin 2015 dhe nuk rezulton të ketë as shtëpi dhe as ndonjë pronë tjetër. Të paktën, sipas deklaratave të depozituara pranë ILDKPKI-së.

Në vitin 2016 ai deklaron disa patundshmëri në emër të bashkëshortes, e cila i ka përfituar si trashëgimi nga babai. Bëhet fjalë për një truall me sipërfaqe 383 m2, në të cilën ndodhet një ndërtesë 1 kat me sipërfaqe 110 m2, dhe disa ullishte me sipërfaqe 5 311 m2, me sipërfaqe 9 149 m2, me sipërfaqe 501 m2, dhe me sipërfaqe 3 039 m2.

Më poshtë po sjellim deklaratat e pasurisë së prokurorit Arbër Berexha.
Viti 2010 (Deklarata fillestare)
Llogari bankare, 190 687 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Durrës, 85 000 lekë.
Të ardhura nga bursa e shkollës së magjistraturës për dy vjet, 42 500 lekë.

Viti 2010 (Deklarata vjetore)
Të ardhura nga bursa e shkollës së magjistraturës, 382 500 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Durrës, 169 773 lekë.

LEXO EDHE:  Bill Gates rrëzohet nga froni/ Zbuloni kush është njeriu më i pasur në botë i vitit 2019

Viti 2011
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Durrës dhe Elbasan, 707 838 lekë dhe 99 078 lekë.

Viti 2012
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Elbasan, 901 351 lekë.

Viti 2013
Gjendje kesh 300 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Elbasan, 1 105 537 lekë.

Viti 2014
Kursime 600 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Elbasan, 1 023 781 lekë.

Viti 2015
Gjendje kesh 400 000 lekë.
Autoveturë, Mercedez Class C me vlerë 1 400 euro.
Llogari e pagës me vlerë 602 41 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Elbasan, 1 038 754 lekë.

Viti 2016
Depozitë bankare 1 400 000 lekë.
Llogari e pagës me vlerë 622 41 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Elbasan, 1 032 270 lekë.
Deklarimi i bashkëjetueses
Truall me sip 383 m2, nga ku ndërtesë 1 kat me sip 110 m2, trashëgimi nga babai.
Ullishte me sip 5 311 m2, trashëgimi nga babai.
Ullishte me sip 9 149 m2, trashëgimi nga babai.
Ullishte me sip 501 m2, trashëgimi nga babai.
Ullishte me sip 3 039 m2, trashëgimi nga babai.
Llogari page, 14 620 lekë.
Të ardhura nga puna si specialiste tek ALUIZNI, Elbasan, 98 850 lekë.

Viti 2017
Gjendje kesh 600 000 lekë.
Të ardhura nga interesi i depozitës bankare, 9 491 99 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Elbasan, 1 134 831 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga puna si specialiste tek ALUIZNI, Elbasan, 304 556 lekë.
Të ardhura nga leja e lindjes së bashkëshortes, 206 073 lekë.

Viti 2018
Depozitë bankare, 2 018 502 lekë.
Gjendje kesh në banesë, 450 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues nga puna si prokuror në Elbasan, 1 203 746 lekë.
Të ardhura nga interesi i depozitës bankare, 9 010 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga puna si specialiste tek ALUIZNI, Elbasan, 412 264 lekë.
Të ardhura nga leja e lindjes së bashkëshortes, 72 048 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Emrat-Zgjerohet lista e Vettingut/ KPK nis hetimet

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vënë në fouks të hetimeve –Vetting, ish inspektorë të KLD, këshilltarë ligjorë dhe ndihmës-ligjorë.

Pas prokurorëve dhe gjyqtarëve do të jetë radha e tyre të përballen me Vettingut, në të tria kriteret, si në aspektin profesional, pasuror dhe në pastërtinë e figurës.

Janë 42 subjekte, për të cilët kanë nisur hetimet Vetting, ku më së shumti janë nga Gjykatat dhe Prokuroria e Tiranës.

Pra, pas gjyqtarëve dhe prokurorëve, në sitë do kalojnë edhe pjesa tjetër e stafit të organit të akuzës dhe gjykatave,

Komisioni i pavarur i Kualifikimit ka njoftuar se në zbatim të ligjit nr. 84/2016 “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” Komisioni vendosi shpërndarjen e çështjeve të subjekteve të rivlerësimit sipas nenit 3, pika 6, germa “d” dhe nenit 6 të rregullores “Për procedurat e zhvillimit të shortit në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit”.

Më poshtë po sjellim emrat që po hetohen nga Komisioni i Vettingut.

Lista e subjekteve në Vetting

Dashamir Alsula Nd.ligjor në Prokurorinë e Përgjithshme

Sofia Zhilla Inspektore Ish-KLD

Aida Mërtiri Këshilltare në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Ermal Tauzi Këshilltar Ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Kaliona Nushi Këshilltare në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Zhaneta Pira Inspektor Ish-KLD

Gent Pejo Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Donika Pahumi Nd.ligjor në Prokurorinë Tiranë

Alma Tafani Nd.ligjor në Prokurorinë Tiranë

Arjana Gaçi Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Jonida Kondili Këshilltar Ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Jurgen Selimi Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

LEXO EDHE:  Basha nuk kursehet ndaj qeverisë/ Po saboton qëllimisht votën e diasporës

LEXO EDHE:  Pasuria e gjyqtarit Arjan Qafa e zbuluar në Stop/ Kam kontratë paramartesore!

Spartak Mitrushi Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Jorida Liko Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Persand Tefa Nd.ligjor në Gjykatën e Rrethit Tiranë

Eugen Papandile Këshilltar Ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Anida Bica Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Aulona Bodo Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Flamur Kolleshi Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Ornela Xhembulla Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Besmir Rrapaj Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Nertila Ndregjoni Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Gerti Shani Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Alma Troshani Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Laureta Ahmeti Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Majlinda Tosku Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Enida Lamçe Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Monika Çuhadari Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Selami Zalli Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Laureta Nezaj Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Saimir Nafizi Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Majlinda Misko Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Klement Kajana Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Ornela Troplini Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Durrës

Marjola Beluli Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Vlorë

Olta Aliaj Nd.ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Elona Shehu Nd.ligjor në Prokurorinë Tiranë

Roland Agolli Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Durrës

Ervin Aliu Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Aneta Strakosha Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Albana Palaj Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Shkodër

Ervin Xhihani Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Korçë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Shkarkohet kreu i Gjykatës Administrative të Apelit/ KPA i “pret kokën” Kastriot Selitës

Publikuar

-

Nga

KPA ka shkarkuar ditën e sotme Kryetarin e Gjykatës së Apelit Administrativ Tiranë Kastriot Selitën.

Vendimi është marrë Albana Shtylla, kryesuese, Ina Rama relatore dhe Natasha Mulaj, Sokol Çomo, anëtarë.

Kreu i Gjykatës Administrative të Apelit, Kastriot Selita, fillimisht u konfirmua në detyrë me  datë 18.6.2019  nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit i përbërë nga Olsi Komiçi kryetar, Lulzim Hamitaj dhe Brunilda Bekteshi relatore.

Ishte ONM që rekomandoi tek Komisionieri Publik, kërkesën për shkarkimin e tij.

Gjetjet e Komisionerit Publik

Komisioneri Publik, Florjan Ballhysa  kërkoi më pas riçelje të hetimit për burimin e krijimit të disa pronave të zotëruara nga Selita dhe bashkëshortja e tij.

Bëhej fjalë për një apartament me sipërfaqe 124.9 m2 në rezidencën Ambasador 3, një apartament dhe garazh në të njëjtën adresë, një apartament 205 m2 dhe një sipërfaqe trualli në Lalëz të Durrësit si dhe për blerjen e një automjeti.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i biznesmenit/ Zbardhen të tjera detaje, ja pistat e hetimet

LEXO EDHE:  E kishte kthyer lokalin në biznes kokaine/ Arrestohet 44-vjeçari

Ndërsa për shtëpinë e familjes së bashkëshortes, e shitur në vlerën e 220 mijë eurove, Ballhysa  kërkoi që të hetohen kostot e ndërtimit, ligjshmëria e burimeve si dhe metodologjia e përdorur nga KPK në analizën financiare.

Sa i përket aftësive profesionale, Ballhysa pretendonte për konflikt interesi.

Kjo lidhej me një çështje të gjykuar nga Selita në cilësinë e relatorit, ndaj një kompanie, administratori i së cilës kishte blerë apartamentin e bashkëshortes së tij në vitin 2015 për 110 mijë euro.

Po, në një tjetër çështje, Selita kishte gjykuar një çështje me palë të tretë një kompani ndërtimi, ku një vit më pas kishte blerë një apartament dhe një garazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Hetime për të rënët në Vetting/ Pasuria e ish gjyqtarëve dhe prokurorëve drejt sekuestrimit

Publikuar

-

Nga

Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK/ Kërkon shkarkimin nga detyra të prokurorit

‘Një rëndësi e veçantë duhet vendosur në hetimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të larguar për shkak të vettingut apo edhe për arsye tjetër.

 Kështu ka deklaruar sot Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj.

 Sipas saj, pritshmëria e qytetarëve shqiptarë është se presin që çdo gjyqtar apo prokuror që është pasuruar në kurriz të halleve të popullit shqiptar, të vetmin fat që duhet të ketë është dalja përballë drejtësisë dhe sekuestrimin e pasurisë.

 “Kjo ka qenë në fokus edhe nga ndërkombëtarët.’-  ka saktësuar  Gjonaj.

LEXO EDHE:  Pasuri me burim të dyshimtë kriminal/Policia sekuestron vila, njësi tregëtare dhe automjete

LEXO EDHE:  Pasuria e gjyqtarit Arjan Qafa e zbuluar në Stop/ Kam kontratë paramartesore!

Pavarësia e prokurorëve ka qenë një temë ku është ndalur Ministrja e Drejtësisë, Gjonaj,

‘Duhet të kuptojmë të gjithë se pavarësia e Prokurorit është një instrument që e bën më shumë për detyrimin në llogaridhënie, por rrit edhe  pritshmërinë që ka shoqëria shqiptare. Duhet të garantohet pavarësia dhe përgjegjshmëria e prokurorëve.

 Efektivi i SPAK përbën një rol të pazëvendësueshëm në fushën e dënimit të korrupsionit. Ka filluar edhe funksionimi i BKH që është një instrument i çmuar në luftën kundër korrupsionit”,  është shprehur ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE