Connect with Us

Rindërtimi i shtëpive që u prekën nga tërmeti/ Qeveria “dorëzohet”: Nuk i përfundojmë dot të gjitha brenda vitit

Aktualitet

Rindërtimi i shtëpive që u prekën nga tërmeti/ Qeveria “dorëzohet”: Nuk i përfundojmë dot të gjitha brenda vitit

Publikuar

-

Rindërtimi i shtëpive që u prekën nga tërmeti/ Qeveria “dorëzohet”: Nuk i përfundojmë dot të gjitha brenda vitit

Sot u shënuan një vit nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019, ku si pasojë mbetën 51 viktima dhe shumë të tjerë të plagosur.

Zonat më e prekur ishte Thumana, ku të mbijetuarit tashmë janë në qiell të hapur.

Një vit më parë kryeministri Edi Rama premtoi se brenda vitit 2020 do të ketë përfunduar ndërtimi i shtëpive dhe banorët e prekur do ta kalojnë Vitin e Ri në shtëpitë e reja.

Por pas një viti duket se qeveria është dorëzuar në këtë premtim që ka dhënë. Zv.ministri i Infrastrukturës Artan Shkreli u shpreh në emisionin “Open” se nuk është  dhënë premtim për të gjithë banorët, duke shtuar se faza e rindëritimit ëshët ndarë në 2 faza: për shtëpitë individuale dhe pallatet.

Gazetarja Eni Vasili i kujtoi zv.ministrit të Infrastrukturës Artan Shkreli premtimin e Ramës pas tërmetit, i cili tha se të gjithë do të jenë në shtëpi brenda Vitit të Ri.

Shkreli tha se gjatë rrugës dalin të papritura, dhe se brenda këtij viti do të përfundojnë 400 shtëpi vetëm në Shijak, dhe 1000 shtëpi në total.

Shkreli: Thamë që brenda vitit 2021 do strehohen të gjithë..

Vasili: Rama tha brenda vitit të ri, nxjerr sinkronin

Shkreli: Prentimi është thënë që brenda vitit të ri do futen në baesa individuale, dhe është thënë që brenda 2020 në pallate, sepse ka pasur dëmtime në fshat dhe qytete. Një pjesë e madhe do ta gëzojnë këtë vit të ri nëpër shtëpi. Kryesisht për ata që kanë pasur shtëpi individuale.

Vasili: Janë 200 mijë të pastrehë

Shkreli: Mbi 1000 familje do ta festojnë këtë vit të ri në shtëpi. 1000 shtëpi individuale përfundojnë brenda këtij viti.

Soko: Tirana përveç 70 shtëpive që do të ndërtohen nga shtëpia e Tiranës, asnjë program tjetër duke futur këtu dhe donatorët, asnjë nuk premton të mbarojë shtëpitë në fund të vitit. As Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Shkreli: Këto 70 shtëpi që thatë ju kanë mbaruar. 1000 shtëpi të tjera i mbarojmë brenda këtij viti. Vetëm në Shijak do përfundojnë 400 shtëpi brenda vitit. E thotë FSHSH.

Soko: Para 15 ditësh sapo kishin filluar.

Shkreli: vijon koha nga 35 ditë deri në 3 muaj

Soko: Ne kemi nisur në janar dhe sot jemi në nëntor…/CNA.al.
 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Dhunoi dhe kërcënoi bashkëshorten/ Arrestohet 39 vjeçari në Berat

Publikuar

-

Nga

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Berat kanë arrestuar në flagrancë shtetasin S. R., 39 vjeç, banues në Berat.

Arrestimi i tij u bë pasi në mënyrë të vazhdueshme ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëjetueses së tij, shtetases E. H., dhe e ka kërcënuar atë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprën penale “Dhuna në familje”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

11 vjet nga zhdukja e Eduart Belegut/ Artan Hoxha zbulon mesazhin që iu dërgua Dritan Priftit

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka kujtuar rrëmbimin dhe zhdukjen e këshilltarit të ministrit të Ekonomisë Drtitan Prifti, Eduart Belegu.

Hoxha shkruan se këshilltari i ish-ministrit Priftit sapo mori detyrë, ngriti një ekip kontrolli për të hetuar të gjitha dosjet e koncesioneve të kompanive të kromit në zonën e Bulqizës.

Sipas Hoxhës, ky hetim, krijoi alarm te perfaqesues te larte te qeverise Berisha pas kualicionit PD-LSI, dhe vetem pak jave me pas, me 16 nentor 2009, Belegu u nxorr jashtë loje pas një urdhër arresti të gjykatës së Elbasanit.

Ndër të tjera. Hoxha thotë  se nëpermjet këtij krimi të organizuar mirë, ju dërgua edhe një mesazh i fortë ministrit Prifti, i cili duhet të qepte gojën dhe mos guxonte me të përballej, me atë qe njihej si “mafia shteterore e kromit”.

Gazetari shkruan se familja dhe femijet e Eduart Belegut, meritojnë të kenë një varr për të afërmin e tyre, ashtu si kanë nevojë për drejtësi.

“Nga cikli “Asgje nuk harrohet”…
Si u zhduk pa lënë gjurme, te merkurën e 24 marsit 2010, Eduart Belegu, këshilltari i ministrit te ekonomisë, Dritan Prifti.
Kufoma e tij nuk eshte gjetur ende edhe pas 11 vitesh.
Si u rrembye diten per diell dhe ne mes të kryeqytetit, ish-kandidati per deputet i LSI-se ne vitin 2005.
Belegu, ishte nje nga perfaqesuesit e strukturave drejtuese te LSI qysh nga themelimi i saj dhe me pas nje nga kontribuesit financiar ne fushatat elektorale te kesaj force politike.
Sapo ish-ministri Prifti, mori detyren ne shtatorin e vitit 2009, Belegun e perzgjodhi ne stafin e tij, si nje nga njohesit me te mire ne vend, te industrise se kromit.
Me te marre detyren Belegu, ngriti nje ekip kontrolli, per te hetuar dhe shqyrtuar te gjitha dosjet e koncesioneve dhe te licensimit te kompanive te kromit ne zonen e Bulqizes.
Ky hetim, krijoi alarm te perfaqesues te larte te qeverise Berisha pas kualicionit PD-LSI, dhe vetem pak jave me pas, me 16 nentor 2009, Belegu u nxorr jashte loje pas nje urdher arresti te gjykates se Elbasanit.
Belegu e cilesoi kete arrestim, si sulm politik ndaj tij per shkak te interesave, qe kishte prekur ne industrine e kromit.
Nderkohe zv/kryeministri Meta e cilesoi Belegun, si nje personazh te korruptuar qe duhej te mbante pergjegjesi ligjore per shkeljet qe kishte bere.
Ne nje situate te tille, ish-ministri Prifti, nuk pati mundesi ta mbronte dhe u detyrua te firmose shkarkimin e tij.
Vetem 3 muaj me vone, pasi zhurma ishte shuar, Gjykata e Larte me 10 shkurt 2010, e liroi nga burgu Belegun duke e lene ne detyrim per paraqitje.
Kjo dosje nuk u hetua kurre dhe askush nuk u denua per te, duke deshmuar qe ishte nje dosje e ndertuar thjeshte per te nxjerre nga loja dhe nga funksioni shteteror Belegun.
Por mesa duket interesat qe kishte prekur Belegu, kishin shkuar shume me lart nga cfare mendonte ai. Per kete shkak, nje muaj e gjysme me vone, me 24 mars 2010, u organizua rrembimi dhe zhdukja pa lene gjurme e biznesmenit Belegu.
Nepermjet ketij krimi te organizuar mire, ju dergua edhe nje mesazh i forte ministrit Prifti, i cili duhet te qepte gojen dhe mos guxonte me te perballej, me ate qe njihej si “mafia shteterore e kromit”…
Hetimi per kete ngjarje u sabotua qysh ne fillim, duke u deklaruar nga Policia e Shtetit, se Belegu ishte larguar me vullnet te lire jashte shtetit dhe ishte fshehur per shkak te problemeve qe kishte.
Ne qershor te vitit 2010, zyra e Interpolit ne Lion, e shpalli ne kerkim kombetar Eduart Belegun.
Por edhe 11 vite me pas, Eduart Belegu eshte i zhdukur pa lene gjurme, pa patur ende nje varr per te..
Me poshte emisioni Xhungel, i publikuar ne daten 28 maj 2012, ne NEËS24.
Në të, hidhet dritë, se si ka ndodhur rrëmbimi dhe zhdukja e Eduart Belegut, si dhe perplasjen mes zv/kryeministrit Meta dhe ministrit Prifti ne lidhje me kete ngjarje.
Shperndaheni sa me shume..
Familja dhe femijet e Eduart Belegut, meritojne te kene nje varr per te afermin e tyre, ashtu si kane nevoje per drejtesi, cilido te kete qene motivi i ngjarjes..”, shkruan Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Thyen xhamat dhe kanosën pronarin e një lokali/ Arrestohen 2 persona në Durrës

Publikuar

-

Nga

U kap duke transportuar 5 sirianë kundrejt përfitimit/ Arrestohet 35 vjeçari nga Korça

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës arrestuan në flagrancë, për veprat penale “Kanosja” dhe “Shkatërrim prone”, shtetasit Dh. Gj., 40 vjeç, banues në Kuçovë dhe K. T., 28 vjeç, banues në Kuçovë, i dënuar më parë për veprat penale “Vjedhja me dhunë” dhe “Kanosja”.

Këta shtetas, në lagjen nr. 13, Durrës, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kanosur shtetasin D. Q., pronari i një lokali dhe kanë thyer xhamat e këtij ambienti.

Gjithashtu u proceduan penalisht për veprën penale “Deklarimi i rremë para oficerit të Policisë Gjyqësore”, shtetasit A. I., 25 vjeç, banues në Tiranë dhe E. Rr., 34 vjeç, banues në Kuçovë, i dënuar më parë për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”.

Menjëherë pas ngjarjes, shtetasit e arrestuar janë larguar së bashku me shtetasit A. I. dhe E. Rr., me mjetin e këtij të fundit, por janë kapur nga shërbimet e Policisë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE