Connect with Us

“Qeveria dhe timonieri hedhin valle me PPP”/ Leonard Olli: Një vit pas tërmetit nuk ka asnjë transparencë

Politikë

“Qeveria dhe timonieri hedhin valle me PPP”/ Leonard Olli: Një vit pas tërmetit nuk ka asnjë transparencë

Publikuar

-

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike Leonard Olli ka reaguar pas tërmetit tragjik të një viti më parë, në 26 nëntor 2019.

Përmes një postimi në rrjetin social, Olli shton disa pyetje, ku i ka kërkuar “llogari” qeverisë se sa shtëpi janë ndërtuar, sa janë donacionet që u dhanë nga BE, si dhe sa të tjerë janë në qiell të hapur.

Anëtari i Bordit drejtues të Bindje Demokratike shton më tej se hallet e qytetarëve nuk janë marrë në konsideratë, pasi sipas tij qeveria dhe kryeministri e kanë mendjen tek PPP-të dhe koncensionet

Olli shkruan se kur të dëgjoj pretendime për të marrë për një herë të tretë fatet e vendit në dorë ndihem i poshtëruar dhe i neveritur, sepse pacipësia nuk paska limit.

Postimi i plotë:

Një vit më parë, në mënyrën më të frikshme dhe të pabesë tërmeti goditi Shqipërinë, duke marrë 51 jetë, me qindra të plagosur, ndërsa me mijëra familje mbetën në qiell të hapur. Përtej traumës psikologjike e shpirtërore, sado që asgjë materiale nuk ka rëndësi para jetës, është vetë jeta e cila të imponon vijimësinë, qëndresën dhe vullnetin e mirë për të filluar sërish nga e para.

Shqiptarët kanë ditur gjithmonë të mbijetojnë dhe të vijojnë para, por jo gjithmonë me mbështetjen e duhur nga ata që i kanë besuar udhëheqjen! Sot, në përvjetorin e kësaj dite tragjike për historinë e vendit, situata e familjeve të prekura nga shkatërrimi vijon të jetë në kufijtë e të pashpresës! Nuk ka asnjë bilanc dhe transparencë lidhur me çfarë ndodhi!

Çfarë u bë me gjetjen dhe ndëshkimin e personave përgjegjës për rrënimin e dhjetëra godinave? Sa pallate apo godina u shembën dhe sa janë ndërtuar, rikonstruktuar apo kthyer në ndërtesa të banueshme?! Sa nga familjet që mbetën pa strehë janë tashmë në shtëpitë e tyre të reja e sa të tjerë janë ende në qiell të hapur?! Sa janë shumat e përfituara nga donacionet dhe sa janë venë në dispozicion nga buxheti i shtetit?!

Çfarë masash mori qeveria në kuadër të legjislacionit për të mundësuar sigurimin e aseteve njerëzore dhe materiale?! Sepse tragjedi të tilla natyrore nuk parashikohen apo shmangen, por aketet qeverisëse dhe njerëzore duhet t’u paraprijnë që të paktën në aspektin material njerëzit të ndjehen të mbrojtur dhe shteti të mos marrë gjithë barrën në shpinën e vet!

Të gjitha këto shqetësime besoj se janë shqetësimit e të gjithë shoqërisë shqiptare, se sikundër thotë shprehja jonë e vjetër: E keqja të zë më shumë se e mira! Koha dëshmoi se pas tërmetit, pasi pandemia dhe larg qoftë mos kemi të tjera, por ata që kanë dalë vullnetarë e më pas kanë marrë besimin e qytetarëve duhet ti dalin për zot vendit dhe qytetarëve që u besuan këtë detyrë!

Për fat të keq kam bindjen e thellë që kjo qeveri dhe timonieri janë jo shumë larg pritshmërisë, por edhe më larg se aq. E ndërsa pasojë e tërmetit e më pas pandemia rrëzonin jetën dhe mundin e shqiptarëve, timonieri me shokë luanin vallen e PPP-, thënë ndryshe rrëmbe çfarë të mundesh!

Nëse do kishim një vend me hapësirë demokratike, media do të përcillte me qindra situata tragjike, por….. E megjithatë dielli nuk mbulohet dot me shoshë dhe të gjithë e dinë situatën edhe pse disa nuk duan ta shohin! 3D nuk krijon në terren as të mira materiale e as shpresë!

Koha e ardhme nuk u shërben me shqiptarëve në kuptimin gjuhësor! Andaj kur të dëgjoj pretendime për të marrë për një herë të tretë fatet e vendit në dorë ndihem i poshtëruar dhe i neveritur, sepse pacipësia nuk paska limit!

Jam i bindur që shqiptarët janë të qartë se në duart e kujt kanë përfunduar dhe e kanë gati jo thjesht kartonin e kuq, por përjashtimin për jetë nga skena politike të kësaj bande të Edi Babës, me pafundësisht hajdutë… Fatin tonë e bëjmë vetë, këtë nuk duhet ta harrojmë për asnjë moment!./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Veliaj ftesë demokratëve/ Kush nuk identifikohet me Saliun të vijë tek PS

Publikuar

-

Nga

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, nga Lekaj i Rrogozhinës, i bën thirrje qytetarëve të bashkohen me forcën më të madhe politike. Sipas tij, asnjë demokrat i ndershëm nuk identikohet më me Partinë Demokratike, ndaj e kanë të hapur derën në familjen e madhe socialiste.

“Nëse ka demokratë të ndershëm që thonë: “Unë nuk identikohem dot më me Saliun, që vret njerëz, dhe thotë: ‘si nuk vrava më shumë, si nuk i futa një snajper Edi Ramës!’ Mua nuk më lidh gjë me kriminelët, nuk më lidh gjë me ata që i kanë bërë të zeza vendit”, – atëherë bujrum, të gjithë demokratët e ndershëm janë të mirëpritur në PS”, u shpreh Veliaj.

Sipas tij, familja socialiste ka rekordin më të mirë të punëve në krye të vendit. Ai shtoi se PS është absolutisht forcë e parë dhe këtë e tregojnë të gjitha sondazhet, por në 25 Prill lipset një rezultat më i mirë se ai i 2017-ës.

“Vërtet jemi forcë e parë, por duhet të dalim mbi 50%, që edhe sikur të gjithë çakejtë dhe hienat e politikës të bëhen bashkë kundër nesh, prapë të jemi të parët. Kjo kërkon bashkimin e të gjithë socialistëve!

LEXO EDHE:  Zgjidhja/ Si Edi Rama mund të kthejë studentët shqiptarë në shtëpitë e tyre

LEXO EDHE:  “Ç'a është ky shejtan, mor aman?!”/ Ish-ministri “shpërthen” kundër Ramës

Por, për këtë na duhen edhe të tjerët, disa shokë tanë që shkuan në drejtime të tjera, të cilët tani duhet t’i rikthejmë në shtëpi”, tha më tej Veliaj.

Ai nënvizoi se PD-ja nuk di ku ndodhet sepse sot është e ndarë në 5 copa, ngaqë e kanë kuptuar se nuk ka të ardhme me Sali Berishën. “Qaheshin nga Enver Hoxha! Saliu, 77 vjeç, kërkon të rikthehet për herë të tretë. Fakti që demokratët janë ndarë në 5 copa, madje ka edhe nga ata që duan të votojnë Partinë Socialiste, është një lajm i mirë, sepse ne nuk kemi betejë më tanët. Çfarë janë demokratët e tjerë? Nuk janë Saliu dhe Luli. Demokratët e thjeshtë nuk u bënë me 5 vila në kohën e pandemisë, nuk shtuan pasuri në kohën e tërmetit. Demokratët e thjeshtë i ka kapur tërmeti si ne, i ka kapur halli si ne, i ka zënë covid-i si ne, por ama vetëm një parti e zgjidh këtë punë: Edhe rindërtimin e bën PS-ja, edhe vaksinën e sjell PS-ja, edhe ekonominë e ngre në këmbë PS-ja, sa herë që e gjen të rrënuar,” tha Veliaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aleanca Kuq e Zi ftesë partive të reja/ Të bashkojmë forcat për të rrëzuar monopolin e PD-PS-LSI

Publikuar

-

Nga

Aleanca Kuq e Zi ftesë partive të reja/ Të bashkojmë forcat për të rrëzuar monopolin e PD-PS-LSI

Aleanca Kuq e Zi u ka bërë thirrje të gjitha partive të reja të bashkohen me të kundër tre partive të mëdha, PS-PD-LSI.

Kryetarja e kësaj partie, Lumturi Ratkoceri u është drejtuar me një thirrje Astrit Patozit, Jozefina Topallit e çdo kreu tjetër që drejton një parti të bashkojë forcat duke formuar një pol të tretë për të rrezuar tre partitë kryesore që po mbajnë peng vendin prej 30 vitesh.

Mblidhet Aleanca KuqeZi thirrje 20 partive të reja: “Bashkohemi kundër PS-PD-LSI, përndryshe do asgjesoheni”

Aleanca Kuq e Zi I ben nje Thirrje te hapur forcave demokratike te vendit, ne vigjilje te zgjedhjeve te 25 prillit.

Te dashur motra e vellezer shqipetare, I dashur Kombi im! Te nderuar njerez te ndershem te ketij vendi! Te nderuara parti patriotike, parti te reja dhe parti establishment, qe kerkoni ndryshimin.

Aleanca KuqeZi ju fton të bashkohemi si të barabartë mes te barabarteve në një Pol të III, kundër 3 partive që mbajne peng Shqipërinë per 30 vjet.

Komunizmi u zevendesua me neokomunizmin ku ligjet e demokracise u zevendesuan nga praktikat mafioze. Te ndodhur perballe tre klaneve mafjoze qe kane ne dore jo vetem te gjitha pushtetet po dhe eksperiencen e pasur deri ne perversitet te shkaterrimit qe ne embrion te çdo perpjekjeje qe cenon interesat e tyre., te gjitheve ne, na del detyra te reagojme”, tha kryetarja e Aleancës Kuq e Zi.

LEXO EDHE:  Surprizon Bindja Demokratike/ Njihuni me kërkesën që ka për KQZ

LEXO EDHE:  “Ç'a është ky shejtan, mor aman?!”/ Ish-ministri “shpërthen” kundër Ramës

Lumturi Ratkoceri shprehet më tej se ndryshimi i Kodit Zgjedhor është shembulli më i mirë i kësaj politike të deformuar, duke shtuar se mënyra e vetme për t’i rëzuar është pikërisht bashkimi i forcave të partive të reja, ku thekson se monopoli dhe eshtabilishemti thyhet nëse garojnë të bashkuar.

“Sistemi elektoral dhe kodi i ri zgjedhor eshte shembulli me i qarte i kesaj politike.

  1. Ky sistem elektoral favorizon vetem PD-PS-LSI. Mekanizmi elektoral, nuk lejon komisioner ne kutite e votimit te asnje partie tjeter perveç PD-PS-LSI.
  2. Ndryshimet kushtetuese kushtëzojnë (ne fakt pengojne) futjen në parlament te forcave te reja nepermjet vendosjes se dy pragjeve rajonale dhe kombetare.
  3. Pengesat dhe barrierat finaciare, ligjore, mediatike dhe politike nuk lejojnë një garë të ndershme dhe konkuruese për partitë e tjera kundër PD-PS-LSI.

Ne keto kushte, Aleanca KuqeZi mendon se e vetmja zgjidhje eshte formimi i nje Poli te Trete si nje bashkim i forcave progresiste kunder mafies tripartiake! Ndaj AK, i fton të gjitha partitë të bashkohen me një listë të përbashkët mbi një marrveshje të noterizuar zyrtarisht për lista të hapura kandidatësh me qëllim konkurimin e ndershem dhe fitoren.

Monopoli dhe establishmenti thyhen vetēm nëse garojmë të bashkuar. Jemi e vetmja shprese per miliona shqiptare te pakenaqur nga mafia ne pushtetin e ketyre 30 viteve! Ne e kemi per detyre ti pergjigjemi nevojes se tyre”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Silva Caka merr 300 mijë euro për tu rikthyer sërish në LSI

Publikuar

-

Nga

Silva Caka merr 300 mijë euro për tu rikthyer sërish në LSI

Gazetari Bledi Mane ka zbuluar të tjera prapaskena mbi largimin e ish deputetes Silva Caka nga LSI. Pak ditë më parë, Mane përmes një statusi bëri me dije se Caka ishte thirrur në Presidenca nga Ilir Meta, i cili sipas tij e kishte kërcënuar dhe shantazhuar, ku theksoi se ish deputetja ishte vetëofruar tek PS.

Pas këtij statusi, partia e Metës dhe Kryemadhit u vunë në lëvizje dhe sipas Manes Silva Caka është thirrur sërish në Presidencë dhe përmes personave të tretë ka marrë 300 mijë euro për tu rikthyer në LSI.

Gazetari përmes një postimi i ka drejtuar disa pyetje publik Cakës, ku i kërkon përgjigje, duke shtuar se është i gatshëm të përballet me të edhe në gjykatë për të vërtetuar që gjithçka është e vërtetë.

“Shkrimi im i së djelës së 17 janarit vuri në lëvizje Lëvizjen Socialiste për Integrim. Konstatoja qartë e shkurt e me fakte ikjen nga partia të ish deputetes Silva Caka por kjo e fundit luajti bukur dhe disa ditë rresht shfaqej ku të mundej në ekrane e portale duke kundërshtuar edhe veten. Meqënëse sot është përsëri e dielë dhe nuk dua të lodh lexuesit dhe miqtë e mi, ftoj Silvanën e ikur e të riadhur tu përgjigjet këtyre pyetjeve:

LEXO EDHE:  “Parlamenti sot për turp”/ Ish deputeti socialist i zhgënjyer nga qeveria Rama

LEXO EDHE:  Menaxhimi i situatës së Covid-19/ Leonard Olli leksion Ramës: Transparenca është detyrim kushtetues

-Je thirrur me urgjencë në datë 12 janar 2021 në takim nga Ilir Meta?

-Është shënuar emri yt në procesverbalin e hyrje-daljeve të Presidencës?

-Jeni fiksuar nga kamerat teksa futeni në Presidencë nga hyrja jugore?

-Jeni shantazhuar e kërcënuar nga Ilir Meta dhe a i keni qarë hallin se nuk ke lekë të kandidosh, të bësh fushatë elektorale në Njësinë 4/Tiranë madje as lekë të paguani shkollën e fëmijës tuaj.

-Pas largimit nga LSI-ja a i jeni vetëofruar Partisë Socialiste?

-Pas 5 ditësh a jeni kontaktuar përsëri nga Ilir Meta dhe nëpërmjet personave të tretë a keni marrë 300 mijë eurot e fushatës dhe keni pranuar të kandidoni në Njësinë 12/Tiranë?

Silva Caka nëse nuk u përgjigjeni pyetjeve të një gazetari publikisht e nëse ndihesh e sulmuar padrejtësisht, ne të dy mund të ballafaqohemi edhe në gjykatë. Ti je juriste dhe i njeh mirë nenet e veçanta ku sanksionohet shpifja ose cënimi i integritetit të personave që mbajnë e ushtrojnë funksione publike. Lemë gjykatën të shpallë kush nga ne të dy është fajtori”, shkruan Mane./CNA.al

LEXO TE PLOTE