Connect with Us

Humbi 7 të afërm në tërmetin tragjik/ Evi Reçi kujton me mall njerëzit e dashur

Sociale

Humbi 7 të afërm në tërmetin tragjik/ Evi Reçi kujton me mall njerëzit e dashur

Publikuar

-

Këngëtarja dhe modertorja Evi Reçi ka kujtuar 7 të afërmit e saj që humbën jetën në tërmetin tragjik të 26 nëntorit.

Para një viti, Evi përloti njerëzit në rrjetet sociale me fjalët e ndjera ku u shpreh se po pranon të papranueshmen.

“Te pranosh te papranueshmen. Me ndodhi dhe mua. I ndodh kujtdo.
Sa e cuditshme! Ne momente te veshtira dhe te dhimbshme, te rikthehen ne mendje kujtimet me te bukura… ”,shkruante Evi para një viti.

Ditën e sotme Evi Reçi ka kujtuar të afërmit e saj dhe ka publikuar disa foto në Instastory.

LEXO EDHE:  Tërmeti shkund Iranin/ 600 persona të plagosur

Përkrah fotove moderatorja ka shkruar :“Më keni munguar shumë! Një vit pa ju!”. Familja e xhaxhait të Evit humbi jetën nën rrënoja. /CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kur do të vijnë vaksinat në Shqipëri?/ Fico: Këtë s’e dinë as SHBA e Gjermania!

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur për procesin e vaksinimit në Shqipëri.

Në një lidhje me “Skype” për News24, Fico u shpreh se të gjithë ata persona që kanë marrë dozën e parë të vaksinës, do të marrin edhe dozën e dytë. Fico theksoi se jemi në një moment ku ka një shqetësim për çështjen e sasisë së vaksinave.

Ajo u shpreh se po luftohet në të gjitha drejtimet, që sido dhe çfarëdo të ndodhë, të përfitojmë edhe nga marrëveshjet mes shteteve.

“Më duhet t’iu them së pari se janari s’ka mbaruar. Ajo që kam kuptuar nga data 11, kur ka filluar vaksinimi e deri më sot, duket se ka kaluar shumë kohë dhe në kohë pandemie, sidomos sa i përket çështjeve sensitive të trajtimit mjekësor, përfshi edhe vaksinat, ka një dinamikë të frikshme, të jashtëzakonshme. Pfizer ka bërë një bllokim të shpërndarjes dhe Evropa ka shprehur pakënaqësi për këtë. Jemi në një moment ku ka një shqetësim për çështjen e sasisë së vaksinave. E para janari nuk ka mbaruar, e dyta çdo njeri që është vaksinuar do ta ketë dozën e dytë. Deri në 10 ditëshin e parë të shkurtit ne vazhdojmë me procesin tonë të vaksinimit. Po luftohet në të gjitha drejtimet, që sido dhe çfarëdo të ndodhë, të përfitojmë edhe nga marrëveshjet mes shteteve. Ne kemi bërë marrëveshje, kemi bërë pagesa. Vaksinën e ruajmë në kushte optimale, planin e vaksinimit po e kryejmë. Presim të na vijnë dhe mbi 10 mijë doza. Ndërkohë jemi në kontakte për të mbështetur qeverinë shqiptare me të gjitha informacionet për të negociuar për të sjellë medoemos vaksinën në Shqipëri”, u shpreh Fico.

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarëve me Covid/ Humbin jetën 9 qytetarë

LEXO EDHE:  PD: Qeveria neglizhente për gjendjen e minierave

Përsa i përket një date për ardhjen e vaksinave, Fico tha se nuk ka ende njëdatë pëer SHBA, Gjermaninë, Italinë dhe as për Shqipërinë

“Nuk ka një datë për SHBA, Gjermaninë, Italinë dhe as për Shqipërinë tonë të vogël, sepse kjo pandemi na ka vënë përpara syve situata që askush me përgjegjësi nuk ka mundur të thotë diçka. Kërkesa është shumë e madhe, kapacitetet janë ato që janë dhe kjo është arsyeja që Pfizer po punon ta rrisë këtë kapacitet, ndërkohë që janë në lojë edhe vaksinat e tjera. Madje, sot që po flasim një grup pune po vazhdon komunikimin me vaksinat e tjera. E kemi thënë që Pfizer është opsioni i parë, por jo i vetmi”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rreth 200 banesa të përmbytura në Sukth, banorët apel për ndihmë

Publikuar

-

Nga

Rreth 200 banesa të përmbytura në Sukth, banorët apel për ndihmë

Rreth 200 banesa u përmbytën në zonën e Sukthit, pas daljes nga shtrati të lumit Erzen.

Gazetari Renaldo Salianji raporton se ditën e sotme uji është larguar nga banesat dhe banorët aktualisht po largojnë mbeturinat dhe baltën nga shtëpitë e tyre.

Një banor u shprehën për Euronews Albania se kishte dy ditë që banesa e tij ishte nën ujë.

Ndërkohë gruaja e tij theksoi se nuk kanë marrë një asnjë ndihmë nga shteti dhe se asnjë përfaqësues i autoriteteve lokale nuk ka qenë i pranishëm në këtë zonë.

“Gjithë shtëpia ka ikur dëm. Kjo është hera e dytë që u mbytëm dhe nuk na kanë dhënë asnjë gjë. Asnjë nuk ka ardhur. A jeni gjallë? Asgjë”,  u shpreh një banore.

Gruaja më tej bëri apel për ndihmë.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Sot nuk është koha për bilanc

LEXO EDHE:  Nepal/ Një grua nxirret e gjallë nga rrënojat 128 orë pas tërmetit

“Të na ndihmojmë. Edhe tërmeti na shkatërroi dhe me forcat tona u rregulluam vetë. Këtë herë na i mori gjërat uji. Katastrofë e madhe”, u shpreh banorja.

Për situatën e përmbytjeve, një ditë më parë kryeministri Edi Rama tha se qeveria ka bërë një bilanc dhe se do të bëhet pubik në përfundim të kësaj situatës.

Rama u shpreh se situata është nën kontroll. /euronews

LEXO TE PLOTE

Sociale

Alimehmeti: Vaksina nuk të mbron 100%, efektiviteti fillon pas 10 ose 12 ditësh

Publikuar

-

Nga

Alimehmeti: Vaksina nuk të mbron 100%, efektiviteti fillon pas 10 ose 12 ditësh

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur lidhur me rritjen e numrit të të infektuarve me koronavirus si edhe procesin e vaksinimit.

Epidemiologu tha në sudion e ABC se asnjë vaksinë nuk është 100% efektive.  Ndërsa citon kompaninë “Pfizer”, Alimehmeti shton se edhe pas marrjes se dozës së dytë të vaksinës efektiviteti sërish është më pak se 100%.

Ai tha se efektiviteti fillon pas 10 ose 12 ditësh dhe shton se edhe pas marrjes së dy dozave të vaksinës mbrojtja nuk është 100%.

LEXO EDHE:  324 raste me koronavirus në Serbi/ Regjistrohen 5 viktima të tjera

LEXO EDHE:  ….në dyert e SPAK

“Doza e parë ka efektivitet eksperimental, siguri nuk ke kurrë me vaksinë kjo për shumë arsye. Mund të jetë një trup që nuk reagon mirë ndaj vaksinës, por ka edhe disa lloje njerëzish që nuk mund të vaksinohen si shtatzënat apo edhe fëmijë”, tha epidemiologu./CNA.al

LEXO TE PLOTE