Connect with Us

Foto-Një vit nga tërmeti/ Si paraqitet gjendja sot në Durrës

Aktualitet

Foto-Një vit nga tërmeti/ Si paraqitet gjendja sot në Durrës

Publikuar

-

Foto-Një vit nga tërmeti/ Si paraqitet gjendja sot në Durrës

Sot shënohet një vit nga tërmeti tragjik i 26 nentorit të vitit të shkuar.

26 nëntori i vitit të shkuar do të mbahet mend si një ditë e zezë për Shqipërinë, pasi tërmeti i fuqishëm i orëve të para të mëngjesit la pasoja tragjike. Si pasojë e këtij tërmeti u shuan 51 jetë e me mijëra persona mbetën në qiell të hapur. Dy zonat më të prekura dhe me më shumë viktima kanë qenë Durrësi dhe Thuma.

LEXO EDHE:  Topalli shuplakë Voltana Ademit/ Shkodra ka shumë varfëri, nuk është bërë asnjë financim

Si paraqitet gjendja në Durrës një vit pas tragjedisë?

Më poshte po sjellim disa pamje nga gjendja e Durrësit ku shihet se në shumë ndëretasa vijojne punimet për rikonstruktimin e tyre. Një pjesë tjetër vazhdon të jetë po njësoj si dotën e tërmetit, të dëmtuara dhe rrënuara nga lëkundjet./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Infektimi i Piperos pas vaksinës/ Bino: Trupi krijon mbrojtje pas dozës së dytë

Publikuar

-

Nga

Infektimi i Piperos pas vaksinës/ Bino: Trupi krijon mbrojtje pas dozës së dytë

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino ka komentuar infektimin me COVID të mjekut Pëllumb Pipero pas 14 ditës që kishte bërë dozën e parë të vaksinës duke thënë se kjo është diçka që mund të ndodhi pasi me dozë e parë të vaksinë organizmi i njeriut nuk ka krijuar të gjitha antitrupat që duhen për të qenë i mbrojtur.

Bino tha se trupi krijon mbrojtje pas dozës së dytë të vaksinës që bëhet me diferencë kohë 21 ditë nga e para.

“Kjo mund të ndodh pasi organizmi nuk mund të krijojë antitrupa mbrojtës menjëherë pas dozës së parë dhe e gjithë kjo periudhë deri në marrjen e dozës së dytë mund të shërbejë si rast infektimi. Për këtë pas vaksinimit duhet të jemi sa më të kujdesshëm, menjëherë pas vaksinimit nuk jemi të mbrojtur.

LEXO EDHE:  Kapet me drogë në kamion/ Arrestohet 49 vjeçari nga Tirana

LEXO EDHE:  Arilena Ara tregon momentin e dhimbshëm/ Si iu desh të ngjitej në skenë ditën që humbi babain

Doza e dytë është pas tre javës, ku organizmi mund të ketë krijuara antitrupa. Doza e parë nuk krijon mbrojtje totale, do të duhet deri në dy javë ku mund të filloj të krijojë antitrupa, kjo varet nga organizmi”, tha Bino./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sherri’ Mziu- Suli për një thertore/ Ironizon keq Patozi: ‘Rilindja’, luftë frontale ‘Republikës së Re’

Publikuar

-

Nga

“Sherri’ i Xhelal Mziut me Rakip Sulin për një thertore/ Ironizon keq Patozi: Po zihen kush e bën më të mirë kasaphanën

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka reaguar me ironi, pas lajmit se kryebashkiaku socialist I Kamzës, Rakip Suli, ka paditur Xhelal Mziun sot në SPAK për një thertore.

Me ironi Patozi, shkruan se Rilindja i ka shpallur sot luftë frontale Republikës së re.

“Lajmi më i madh sot qenka se “Rilindja” i paska shpallur luftë frontale “Republikës së Re” në Kamëz dhe për këtë paska kërkuar ndihmën e SPAK-ut.

Por këta janë aq të lodhur, sa që edhe kur duan të zihen më gjithë mend me njëri-tjetrin, bëhen tmerrësisht qesharakë.

Ngaqë mund të gjenin një temë tjetër, por jo pikërisht ndërtimin e një thertoreje. Sepse i bie që po kacafyten se kush e ka bërë kasaphanën më të mirë, i cili, në fakt, nuk është se nuk qëndron si debat.

Dhe pyetja tjetër është se përse është pritur që Xhelal Mziu të kandidonte për deputet në Dibër, që të zbulohej se ai paska bërë shkelje dhe shpërdorim detyre, kur ishte kryetar bashkie, përpara gati dy vjetësh.

Por kjo nuk besoj se ka ndonjë vlerë të madhe për kasapët, që gjuajnë dhe presin me dorën e majtë.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  Topalli shuplakë Voltana Ademit/ Shkodra ka shumë varfëri, nuk është bërë asnjë financim

LEXO EDHE:  “Bashkë do t’ia dalim mbanë”/ Mjeku i njohur mesazhe inkurajuese në krye të detyrës

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush i bën gjithë këto ndërtime?/ Ironia e Ramës: I bën Ndrangheta me mafien

Publikuar

-

Nga

Kush i bën gjithë këto ndërtime?/ Ironia e Ramës: I bën Ndrangheta me mafien

Kryeministri Edi Rama bashkë me kryebashkiakun Erion Veliaj, dhe ministrin Arben Ahmetaj, kanë qenë sot në Vaqarr, ku kanë inspektuar kantierin e lagjes së re që po ndërtohet.

Gjatë inspektimit Rama bëri edhe një batutë referuar përgjimeve të të grupit mafioz ‘Ngragheta’ ku përmendeshin dhe emra zyrtarësh shqiptarë.

“Shkruante njëri në facebook, ore gjithë këto ndërtime kush i bën thoshte këto ndërtime kur s’ka punë. I bën Ndrangheta me mafien i thashë. 27 mijë vende punë të krijuara vetëm nga rindëritm për të gjitha kompanitë shqiptare faktikisht nuk  ka kompani që nuk është përfshirë në proces”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE