Connect with Us

Denoncim/ Kur policia nuk pyet për leje nga e-Albania

Denoncim

Denoncim/ Kur policia nuk pyet për leje nga e-Albania

Publikuar

-

Kur policia nuk pyet për leje nga e-Albania

Shtimi i rasteve me Covid-19, bëri që Komiteti Teknik i Ekspertëve të kufizojë lëvizjen nga ora 22:00 deri në orën 6 të mëngjesit. Persona që do të duhet të lëvizin për arsye pune, duhet që më parë të aplikojnë në portalin e-Albania.

Jetnor Keço tregoi në emisionin “Stop” se punon si shofer në “Speed Taxi” dhe kur doli ky akt normativ, kompania e tij aplikoi për leje në e -Albania dhe ajo ia miratoi, që në 11 Nëntor.

“Quhem Jetnor Keço, jam punonjës i ompanisë “Speed Taxi” shofer. Sipas rregullores që nxorri kryeministri që pas orës 22:00 do të qarkullonim për të transportuar punonjësit e “Speed-it” me një leje të marrë nga e-Albania. Kjo është leja që kompania ka nxjerrë nga e-Albania, është në orën 16:53. Kjo leje është marrë për transportin e punonjësve të “Speed Taxi” për t’i çuar pas orarit të punës nëpër shtëpi”, tha Keço.

Por në 13 Nëntor e kap Policia Rrugore dhe i merr lejen e drejtimit të mjetit dhe patentën dhe e çon në komision bashkë me 2 shoferë të tjerë të kompanisë, të tre me leje lëvizjeje.

“Ditën e parë e shikonte policia dhe më thoshte vazhdoni. Ditën e dytë më ndaloi tek rruga e Elbasanit dhe më tha që do të bllokohet leja e makinës dhe patenta. Kjo është gjoba që unë kam marrë në polici në orën 23:40. E mori dhe foli në radio me shefat e mëdhenj. I tha që ky person e ka lejen në rregull, vazhdo procedurën i thoshte shefi. E dëgjoja unë. Pavarësisht se isha me lejen e posaçme nga e-Albania Policia Rrugore më ndaloi lejen e drejtimit personale. Nëse policia ka probleme me të, të merret me kompaninë që ka nxjerrë lejen nga e-Albania dhe jo me mua. Unë jam shofer dhe jam punonjës. Kërkoj patentën sepse me atë patentë unë ushqej kalamajtë. Kërkoj të më jepet e drejta ime”, tha Keço.

Nëpërmjet kamerës së fshehtë, Jetnori iu drejtua Policisë Rrugore, ku punonjësja i thotë, se duhet të bëjë ankesë tek portali.

Specialistja: Të kanë gjobitur në kundërshtim të “Aktit Normativ”. Unë thjesht dua të të bëj me dije, që drejtuesit e automjeteve, që janë gjobitur për këtë, duhet të aplikojnë tek e-Albania, duke qenë se nuk janë dakord me gjobën, që Komisioni, nesër që është afati i fundit ligjor, të ketë mundësi të lexojë ato, për të cilat nuk jeni dakord!  Dhe, dua të të bëj me dije, që të gjitha ankesat hidhi tek e-Albania, që kur të marri praktikën Komisioni, të ketë mundësinë, që të lexojë për çfarë ke dalë ti në rrugë. Kurse, në lidhje me gjobën, shko tek Komisariati, vazhdo! Mund ta ankimosh!

LEXO EDHE:  Covid “mbërthen” prefekturën e Vlorës/ Mbyllet institucioni

Qytetari: Po mua vetëm në lidhje me gjobën më intereson, moj motër.

Punonjësja: Po në lidhje me gjobën, po atë gjobë do ta shqyrtojë Komisioni, siç tha shefja.

Specialistja: Detyrimisht duhet t’ i hedhësh të gjitha atje, të gjitha, që Komisioni të ketë mundësi të lexojë ankimimin tënd!

Gazetarja e emisionit “Stop” komunikoi edhe me menaxherin e kompanisë në fjalë për këtë rast.

Gazetarja: Juve si kompani jeni interesuar për këtë rast, se zotërisë duke qenë edhe punonjës i juaj i është hequr patenta padrejtësisht?

Menaxheri: Po, ne jemi interesuar dhe po vazhdojmë të interesohemi gjatë gjithë kohës.

Gazetarja: Çfarë ju kanë thënë?

Menaxheri: Kemi fol me Policinë dhe kanë thënë, që nuk kanë mundësi, që të bllokohet përderisa e ka pas lejen, do ta marrësh patentën, do marrësh lejen e qarkullimit. Se përveç patentës, është blloku dhe leja e qarkullimit të makinave, domethënë edhe tre makina janë të mbyllura.

Gazetarja: Po e njëjta Polici Rrugore që i ka vajtur Jetnorit i kanë thënë që duhet të aplikojë direkt të ankimojë gjobën.

Menaxheri: Po tek “e -albania” tek kategoria “OASH”. Tek “e-albania” e tre shoferave, tek llogaria nuk nxjerr asgjë.

Gazetarja: Keni ardhur tek policia rrugore t’ia parashtroni si problematikë se i bie që të gjobiteni ditën e nesërme?

Menaxheri: Sot do shkoj tek Policia Rrugore, që të merrem me këtë çështje! Unë tani do shkoj atje, për pak domethënë do jem atje!

Për këtë rast, gazetarja komunikon me drejtorin e Policisë Rrugore Edmond Tarkaj dhe ai thotë, se për rastin vendos komisioni.

Gazetarja: Një subjekt konkretisht “Speed Taxi” është paraqitur me një leje që më 11 Nëntor tek e-Albania. Tani Policia Rrugore i ka vendosur gjobë një shoferi të taksisë ndërkohë që ka pasur leje që me datë 11 Nëntor, i ka hequr patentën.

Drejtori Edmond Tarkaj: Nga Komisioni i Qarkullimit Rrugor të Tiranës, ai duhet të marri masën ndëshkimore, sepse polici, punonjësi e ka vënë.

Gazetarja: Punonjësi mund ta vendosë dhe gabimisht?

Drejtori Edmond Tarkaj: E vendos Komisioni atë. Ka një Komision aty tek Komisariati i Tiranës, i cili e vendos, që e kthen mbrapsht dhe e ndëshkon punonjësin e policisë për gabimin, që ka bërë. Megjithatë, m’i nis mua këto, që unë të ndërhyj nga ana ime, për ta verifikuar saktë!

Pasi ai mori të dhënat e Jetnorit problemi u zgjidh dhe iu kthye patenta.

“Edhe dy kolegët e mi që kishin këtë problem, nga interesimi i emisionit “Stop” mori zgjidhje”, tha Keço. /tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Spitali i Burrelit pa mjek gjinekolog/ Gratë lindin në Lezhë ose Tiranë

Publikuar

-

Nga

Spitali i Burrelit pa mjek gjinekolog/ Gratë lindin në Lezhë ose Tiranë

Materniteti i Burrelit prej një muaji është pa mjek gjinekolog dhe gratë detyrohen që lindjet t’i bëjnë në Tiranë ose në Lezhë.

Mjeku që ka qenë në këtë spital i ka përfunduar kontrata 2 vjeçare dhe kërkesa për ta rinovuar atë, ende nuk ka marrë miratim nga Ministria e Shëndetësisë.

Erion Tusha nga fshati Koms i Burrelit ankohet në Fiks Fare pasi gruaja e tij 8 muajshe shtatzënë nuk e merr dot shërbimin në maternitetin e Burrelit.

Ai shpjegon se ajo ka një shtatzëni të vështirë dhe për këtë i duhen vizita dhe mjekime të shpeshta, dhe prej 10 ditësh ai i është drejtuar maternitetit të Burrelit, por e vetmja përgjigje që merr është se nuk ka mjek dhe duhet që gruan ta çojë në Lezhë ose në Tiranë. Në maternitet janë vetëm infermieret dhe sanitaret dhe ato i tregojnë se mjeku ka ikur që në dt 28-29 dhjetor se i ka mbaruar kontrata. Zgjidhje të vetme ka drejtimin në dy qytetet e sipërpërmendura.

Edhe në bisedën e qytetarit Tusha me mjeken neanatologe Ëngjëllushe Gjoka konfirmohet se mjekut Halit Karanxha nga Malisheva e Kosovës i ka përfunduar kontrata dy vjeçare. Në këto kushte të gjitha gratë e Burrelit, por edhe të zonave përreth kur paraqiten për lindje, i dërgojnë me ambulancë drejt Lezhës apo Tiranës .

Qyteti i Burrelit aktualisht ka një gjinekolog i cili ka dalë në pension, por ai punon në klinikën e tij private dhe shumica e grave që presin fëmijë ekot dhe mjekimet e nevojshme i marrin pranë klinikës së tij. Por Erion Tusha shprehet se nuk i ka mundësitë ekonomike që të shoqen ta ndjek në një klinikë private, por me të drejtë kërkon që shërbimin ta marri në institucionin shëndetësor publik.
Fiksi iu drejtua edhe drejtorisë së Spitalit Rajonal Burrel, ku drejtori Roland Meta i emëruar vetëm para një muaji në këtë post, shpjegon mungesën e mjekut gjinekolog për shkak të përfundimit të kontratës.

LEXO EDHE:  “Fiks Fare”, fabrika e lëkurës ndot Osumin / Mjedisi: Firma, raporte vetëmonitorimi

LEXO EDHE:  "Stop"/ Mbush 18 vjeç e aplikon për Universitet, familjes i heqin përkrahjen sociale

Ai shpjegon se kanë bërë kërkesë pranë Ministrisë së Shëndetësisë, por që ende nuk është miratuar dhe firmosur nga ministria. Ndërkohë pyetjes së gazetarëve se si trajtohen gtarë shtatzëna që kanë urgjencë, ai shpjegon se ato duhet të paraqiten pranë urgjencës së spitalit dhe më pas organizohet nga spitali transferimi drejt qytetit të Lezhës apo Tiranës me ambulancë.

Menjëherë pas interesimit të Fiks Fare, Ministria e Shëndetësisë rinovoi kontratën e mjekut gjinekolog nga Malisheva, z Halit Karanxha.
Mjeku Karanxha prej 2-3 ditësh ka filluar shërbimin pranë spitalit Rajonal të Burrelit dhe të gjitha gratë e zonës së Matit nuk do t’u duhet të udhëtojnë drejt spitaleve të Lezhës apo të Tiranës për të marrrë shërbimin mjeksor./ tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Jetojnë në kontenier se tërmeti iu prishi shtëpinë/ Djali i familjes: Shokët më tallin se jam i varfër e pa shtëpi!

Publikuar

-

Nga

Jetojnë në kontenier se tërmeti iu prishi shtëpinë/ Djali i familjes: Shokët më tallin se jam i varfër e pa shtëpi!

Në Fiks Fare mbërriti një denoncim i veçantë nga një djalë 9- vjeçar i cili ankohej se tallej nga shokët e tij të shkollës, pasi ishte i varfër dhe pa shtëpi.

Në të vërtet historia ishte edhe më e dhimbshme. Tërmeti i 26 nëntorit 2019 ua kishte shkatërruar shtëpinë në Jubë të Durrësit dhe që prej një viti familja Llyçi jetonin në një kontenier dhe në një barake. Bashkia asokohe ua kishte vlerësuar DS 2 dëmin dhe u kishte akorduar një fond prej 2, 5 milion lekësh të vjetra.

Fiks Fare pa nga afër gjendjen e kësaj familje me 6 persona, ku tre prej te cilëve ishin fëmijë minorenë. Shtëpinë grupi i parë i ekspertëve ua kishte nxjerrë të pabanueshme dhe Edison Llyçi kryefamiljari shprehet se të jatit të tij Palit, që tashmë nuk jeton më ia kishin vlerësuar DS 4. ” Babai i cili është larguar nga jeta para 3 javësh, kishte shkuar në njësinë administrative dhe ka firmosur letrat, por me idenë për DS4. Pas disa ditësh unë lexoj letrat dhe shoh që kishte firmosur për dëm DS2 dhe me përfitim 2. 5 milion lekë të vjetra” shprehet Edisoni” po ju e shihni situatën çfarë të bëj unë me 2.5 milion të vjetra si ta rregulloj këtë shtëpi kur në fakt me kaq lekë as çatia nuk rregullohet”.

Ai tregon se ka trokitur në shumë dyer dhe nuk ka gjetur zgjidhje kështu me ato të ardhura bënë një barake ku flinin prindërit e tij, kurse ai me bashkëshorten dhe tre fëmijët flenë në një kontenier që ua ka dhuruar Karitasi. Pas vdekjes së të atit i biri i tij që bëri edhe denoncimin në Fiks Fare ishte zhvendosur nga kontenieri dhe flinte në baraken plot lagështi bashkë me gjyshen.

Kushtet ishin të mjerueshme të familjes Llyçi dhe kësaj i shtohej edhe papunësia e kryefamiljarit dhe sëmundjet e të shoqes dhe të fëmijëve.
Fiksi iu drejtua Njësisë Administrative Sukth ku kryetari i kësaj njësie i takoi personalisht dhe shpjegoi se vlerësimi i dëmeve është bërë nga disa grupe. Edhe pse grupi i parë që ishin përfaqësues nga Kosova dhe Sllovenia e kishte nxjerrë shtëpinë e pabanueshme DS4, grupi i dytë me inxhinier nga Bashkia Durrës e kishte vlerësuar dëmin në DS2.

LEXO EDHE:  Covid “mbërthen” prefekturën e Vlorës/ Mbyllet institucioni

LEXO EDHE:  Përplasjet për Teatrin Kombëtar/ Grida Duma tregon zgjidhjen

Dhe vlerësimi i grupit të dytë ishte marrë për bazë dhe më pas ishte bërë edhe dëmshpërblimi për familjen. Por nuk iu përgjigj dot pyetjes së Edisonit kur i tha se i ati nuk ishtë vënë në dijeni se për çfarë po firmoste, pasi ai kishte firmosur për DS4 ndërkohë që në letra shkruhej DS2. Kryetari shpjegon se në njësi nuk kanë dokumentacion për ekspertizën e parë që ëdhtë bërë nga kosovarët dhe sllovenët, por që Edisoni duhet t’i drejtohej me një kërkesë për ekspërtizë të re të shtëpisë zyrës së Rindërtimit në Bashkinë Durrës.

Edison Llyçi bashkë me gazetaren e Fiksit iu drejtuan Bashkisë Durrës, ku zëdhënësi i saj shpjegoi se vlerësimi është bërë nga inxhinierë dhe nuk mund të fliste në lidhje me këtë, pasi çdo inxhinier që ka hedhur firmën mban përgjegjësi ligjore. Ai shpjegoi ankuesin se me dokumentat që zotëron të bëj një ankesë drejtuar Institutit të Ndërtimit për një rivlerësim të banesës, pasi vetëm ky institucion ka të drejtën për ta bërë. Në bazë të ekspertizës se re do vazhdohet edhe më tej për dëmshperblimin.

Edison  falenderoi Fiks Fare, pasi kishte një vit që sorollatej nëpër zyrat e shtetit dhe nuk kishte mundur të merrte një pergjigje./ tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Mblodhi 800 € për fëmijët e sëmurë/ Mashtruesi që hiqej si Florian Marku i merr paratë

Publikuar

-

Nga

Mblodhi 800 € për fëmijët e sëmurë/ Mashtruesi që hiqej si Florian Marku i merr paratë

Emisioni “Stop” mbrëmjen e së premtes ka trajtuar një rast mashtrimi, që i është bërë një familjeje të varfër me dy fëmijë, që vuajnë nga sëmundje kronike. Për shkak të pamundësisë së jetesës gruaja e familjes, Silvana Kanani, bëri një apel në rrjetet sociale për ndihmë dhe u mblodhën rreth 800 Euro kontribute nga qytetarët e sensibilizuar.

Pikërisht në këtë moment kjo familje bie pre e një mashtrimi nga një person, i cili fillimisht u hoq si Florian Marku, boksieri i njohur.

“Stop” shkoi pranë familjes dhe ka folur me Mimoza Kananin, e cila ka treguar të gjithë historinë. “Kam bërë një postim në rrjetet sociale, kam bërë një apel për ndihmë. Burri më është vrarë me biçikletë dhe nuk mundet të punojë. Fëmijët kërkonin bukë dhe unë bëra një apel për ndihmë”, thotë Silvana.

Më tej Kanani tregon se  kur njerëzit filluan ta ndihmonin, e kontaktoi një person me emrin Florian Marku dhe i kishte premtuar se do ta ndihmonte por i mori 800 Euro.

Më tha që do të gjente punë për burrin. Më tha që do vinte një djalë që do merrte 150 Euro për një sobë, por ai erdhi mori lekët dhe nuk erdhi më. Më pas mora djalin që hiqet si Florian Marku dhe i thash se kur do vinte soba, ai më tha që të prisja se soba do vinte me gjithë drutë”, shton ajo.

LEXO EDHE:  16 ditë e sëmurë me Covid-19/ Ish-deputetja e LSI tregon përvojën me dhimbjen

LEXO EDHE:  Alarmi i Bankitalia dhe ISTAT/ 50% e familjeve në krizë dhe një në tre kompani në rrezik falimentimi

Por Silvana shton se ajo u kishte nisur dhe para të tjera për qiranë e shtëpisë dhe kur u kishte dërguar 750 Euro, ata i kishin bërë bllok në mediat sociale dhe nuk i hapnin më telefonit. Në fund ajo ka mësuar se paratë e saj janë përdorur nga Ervin Mecani, i cili e kishte mashtruar.

Të gjitha lekët që i janë marrë nënës me fëmijë të sëmurë ishin përdorur për të blerë syze të shtrenjta dhe sende të tjera me vlerë nga Ervin Mecani në Maqedoninë e Veriut.

“Stop” ka siguruar shumë të dhëna dhe rezulton, se bëhet fjalë për dy persona, njëri që njeh familjen, që ra viktimë dhe tjetri në Strugë të Maqedonisë, ku janë transferuar shumat në tre transferta. Çështja e mashtrimit është tashmë në prokurorinë e Tiranës./ tvklan.al

LEXO TE PLOTE