Çmimet e FIFA-s/ Zbulohet favoriti, në listë edhe Kristiano Ronaldo

-

Edhe Kristiano Ronaldo është në mesin e njëmbëdhjetë të nominuarve për çmimin “The Fifa 2020” si lojtari më i mirë i vitit. Portugezi i Juves është pjesë e grupit që përfshin Tiago Alkantarën (Bajern / Liverpul),  Kevin de Bryjnen (Mançester Siti), Robert Levandovskin (Bajern), Sadio Manenë (Liverpul), Kilië Mbapenë (Psg), Lionel Mesin (Barcelona), Nejmarin (PSG), Serxhio Ramosin (Real Madrid), Mohamed Salah (Liverpul), Virxhil van Dajkun (Liverpul).

Tre finalistët në këtë kategori dhe gjashtë kategori të tjera do të zbulohen më 11 dhjetor, ndërsa fituesit do të shpallen më 17 dhjetor në një ceremoni në internet. Për futbollin italian vetëm një nominim: ngjyrat blu përfaqësohen nga Rita Guarino, trajnere e grave të Juventusit dhe ish-lojtare.

ÇMIMI I FIFA-S, MË E MIRA PËR KATEGORINË E FEMRAVE

Lusi Bronz (Angli / Olimpik Lion / Mançester Siti)

Delfin Kaskarino (Francë / Olimpik Lion)

Karolinë Hansen (Norvegji / Barcelona)

Pernil Harder (Danimarkë / Volfsburg / Çelsi)

Xhenifer Hermoso (Spanjë / Barcelona)

Xho So-jun (Korea / Çelsi)

Sem Ker (Australi / Çelsi)

Saki Kumagai (Japoni / Olimpik Lion)

Dzsenifer Marozsan (Gjermani / Olimpik Lion)

Vivjan Miedema (Holandë / Arsenal)

Uendi Renard (Francë / Olimpik Lion)

ÇMIMI I FIFA-S, MË I MIRI PËR KATEGORINË E MESHKUJVE

Tiago (Spanjë / Bajern / Liverpul)

Kristiano Ronaldo (Portugali / Juventus)

Kevin de Bryjne (Belgjikë / Mançester Siti)

Kristian Endler (Kili / PSG)

Hedvig Lindahl (Suedi / Volfsburg / Atletiko Madrid)

Jan Oblak (Slloveni / Atletiko Madrid )

Mark-Andre ter Shtegen (Gjermani / Barcelona)

-

Milani kalon edhe pengesën Kaljari! Kuqezinjtë e Stefano Piolit, triumfuan në transfertë me rezultatin 0-2, falë dopietës së Zllatan Ibrahimoviç. Rikthim i frikshëm i sulmuesit suedez, i cili e nisi ndeshjen si titullar, duke shënuar 2 herë dhe duke i dhuruar 3 pikë të arta skuadrës së tij, që kryeson kampionatin e vetme me 43 pikë në 18 ndeshje.

Edhe pse pa shumë titullarë si Teo Hernandez, Çalhanoglu, Rebiç si dhe Benaser, 7 herë fituesit e Championsit arritën të bindnin. I vetmi “pishman” në këtë sfidë ishte dalja me karton të kuq e Selemekers.

I rikthyer nga dëmtimi, belgu u aktivizua në minutën e 66-të të sfidës, duke zënë vendin e Hauge. Futbollisti i Milanit qëndroi vetëm 8 minuta në fushë, teksa u ndëshkua 2 herë me kartonë të verdhë në minutat 68 dhe 74, duke lënë skuadrën e Piolit me 10 lojtarë për afro 20 minuta.

Pavarësisht inferioritetit numerik, kryesuesit e Serisë A, arritën ta menaxhonin mjaft mirë rezultatin, duke mos e vënë për asnjë moment në dyshim suksesin. Sfidën e radhës Milani do e luajë më datën 23 janar ndaj Atalantës në shtëpi. Ndërkohë për Kaljarin kjo ishte humbja e 5-të radhazi në kampionat.

Barazoi në ndeshjen e fundit, ish-trajnerin e Milanit e shkarkojnë nga klubi i Serisë A

-

Tashmë është zyrtare. Marko Xhampaolo nuk do të jetë më në stolin e Torinos. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi “granata” nëpërmjet një komunikate për shtyp të publikuar në faqet zyrtare në rrjetet sociale.

53-vjeçari është liruar nga detyra, për shkak të rezultateve negative. Shkarkimi erdhi pas barazimit 0-0 në shtëpi ndaj Specias. Edhe pse skuadra kundërshtare luajti me 10 lojtarë për shumë minuta, Torino nuk arriti të triumfonte.

Skuadra ku aktivizohet mbrojtësi i Kosovës, Vojvoda, gjatë këtij sezoni ka zhvilluar 18 ndeshje, ku ka grumbulluar vetëm 13 pikë dhe gjendet në zonën e rrezikshme, duke mbajtur pozitën e 18-të.

Formacionet zyrtare të Kalajari-Milan/ Trajnerët befasojnë me titullarët

-

Edhe pse me 8 mungesa, Milani i Stefano Piolit, do të kërkojë të triumfojë në sfidën e mbrëmjes së sotme në transfertë ndaj Kaljarit, për të kryesuar i vetëm me diferencë +3 nga ndjekësit e Interit.

Kuqezinjtë do të kenë përballë skuadrën e Antonio Di Françeskos, që po përjeton një krizë të thellë rezultatesh me 4 humbje në 5 ndeshjet e fundit, duke u pozicionuar në vendin e 17-të.

Leao, Selemekers, Benaser, Teo Hernandez, Çalhanoglu, Rebiç, janë 6 mungesat më të rëndësishme për kryesuesit e kampionatit, duke shtuar këtu edhe Kruniç dhe Gabia, që janë zgjedhje dytësore. Ndërkohë lajm pozitiv është fakti se nga minuta e parë, do të luajë Zllatan Ibrahimoviç, i cili do të jetë një pikë referimi në sulm, për të udhëhequr skuadrën drejt suksesit.